هشدارهای جنبش روشنایی؛ تلاش حکومت برای مهندسی کردن انتخابات، تداوم سیاست حذف و روند مشکوک صلح

هشدارهای جنبش روشنایی؛ تلاش حکومت برای مهندسی کردن انتخابات، تداوم سیاست حذف و روند مشکوک صلح

۹ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

شورای عالی مردمی جنبش روشنایی امروز شنبه (۹ سرطان) با نشر بیانیه‎ای، مواضع خود پیرامون آخرین تحولات سیاسی و امنیتی کشور، برگزاری انتخابات و طرح حوزه‌ای شدن انتخابات ولایت غزنی، تداوم سیاست‌های حذف حکومت وحدت ملی، صلح و آتش‌بس با طالبان و هم‌چنین آخرین مورد مذاکرات و گفتگوی هیأت این جنبش با مسوولان بانک انکشاف آسیاسی در مقر این بانک در مانیل اشاره کرده و گفته که بر اساس گزارش بانک انکشاف آسیایی، کار این پروژه از مسیر سالنگ متوقف شده‌است.

اول: انتخابات

جنبش روشنایی در اعلامیه شماره ۶۱ خود که امروز منتشر شده، خطاب به مردم گفته که با گذشت هر روز بیشتر آشکار می شود که حکومت وحدت ملی، نیت و اراده برگزاری یک انتخابات شفاف، سالم و سراسری را ندارد. در این اعلامیه آمده که حکومت می‎‌خواهد با مهندسی کردن انتخابات مجلس نمایندگان، زمینه را برای یک تقلب گسترده‌ی دیگر فراهم کند تا از این طریق اجازه ندهد که مردم با مشارکت آزاد و سراسری، نمایندگان واقعی شان را انتخاب و در تعیین سرنوشت شان سهم بگیرند.

جنبش روشنایی تأکید کرده که کوچک کردن حوزه انتخاباتی غزنی خلاف قانون انتخابات، بارزترین نشانه برخورد دوگانه حکومت و نشان روشن تبعیض سیستماتیک علیه شمار خاصی از شهروندان است. این تصمیم حکومت هرگز پذیرفتنی نبوده وجنبش روشنایی به برگزاری انتخابات غزنی مطابق قانون انتخابات تاکید دارد.

در بخشی از اعلامیه‌ی این جنبش آمده: «حکومت، غزنی را بجای تقسیم به حوزه‌های انتخاباتی، به ولایات سه گانه یا حداقل دو ولایت تقسیم کرده و انتخابات آن را استثنا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار نماید.»

Ghazni-IEC-closed-door

حکومت، غزنی را بجای تقسیم به حوزه‌های انتخاباتی، به ولایات سه گانه یا حداقل دو ولایت تقسیم کرده و انتخابات آن را استثنا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار نماید

جنبش روشنایی گفته که گزارش‌های موثق حاکی از چاپ و توزیع تذکره های جعلی در مناطق خاص و معین است که به طور واضح از نیت و اراده حکومت برای مهندسی انتخابات پرده برمی دارد. این همه نشان می‌دهد که حکومت به صورت جدی و سرسختانه درپی مهندسی کردن انتخابات و دستبرد زدن به آرای مردم است.

جنبش روشنایی خاطرنشان کرده که حکومت و جامعه جهانی باید متوجه باشند، که تقلب در انتخابات ودستبرد به آرای مردم، این بار افغانستان را به بحران خطرناک و ورطه‌ی سقوط خواهد برد و ثبات نیم بند سیاسی را خواهد شکست.

جنبش روشنایی از جامعه جهانی خواسته که با نادیده گرفتن مردم افغانستان، اعتبار و حیثیت خود را به پای تیم حاکم نگذارند، از دموکراسی حمایت کنند، زمینه را بصورت جدی و عملی برای صیانت از آرای مردم فراهم نمایند.

همچنان این جنبش از جامعه جهانی خواسته که با حمایت از مردم افغانستان و تحقق دموکراسی، روند پرشتاب سقوط افغانستان به بحران سیاسی را مهار کنند.

این جنبش از کمیسیون مستقل انتخابات نیز خواسته که استقلالیت اش را در عمل ثابت کرده و اعتماد مردم افغانستان را جلب کند.

دوم: ادامه‌ی سیاست حذف

تصفیه‌ی یک قوم خاص از رده‌های تصمیم‌گیری نهادهای امنیتی، حذف کردن پروژه‌های توسعه‌یی بندهای آبگردان از مناطق مرکزی، بی توجهی حکومت به تأمین امینت راه‌های مواصلاتی مناطق مرکزی و تامین امنیت غرب کابل که بصورت روشن و جدی هدف حملات دمنشانه قرارگرفته است، همه و همه نشانه‌های بارزی از برخورد تبعیض آمیز حکومت با بخشی از شهروندان است.

جنبش روشنایی یک‌بار دیگر تأکید کرده که مطالبات جنبش روشنایی در زمینه رفع تبعیض و تحقق پروژه‌ی لین برق 500 کیلوولت ترکمنستان مطابق ماسترپلان برق افغانستان، به قوت خود باقی است

جنبش روشنایی یک‌بار دیگر تأکید کرده که مطالبات جنبش روشنایی در زمینه رفع تبعیض و تحقق پروژه‌ی لین برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان مطابق ماسترپلان برق افغانستان، به قوت خود باقی است

جنبش روشنایی گفته که همه‌ی این موارد پیش چشم نمایندگان جامعه‌ی جهانی رخ داده و این جنبش بارها این موارد را از مجراهای دیپلماتیک و نیز با برگزاری تظاهرات های عظیم و با شکوه در سراسر جهان خاطر نشان کرده است، اما در مقابل با سکوت مرموز و سوال برانگیز جامعه جهانی مواجه شده است.

شورای عالی مردمی جنبش روشنایی به جامعه جهانی خاطر نشان کرده که فرصت برای اصلاح و تغییر اندک است و تنها راه نگهداشتن دست آوردهای یک و نیم دهه گذشته، بازگشت به مردم و توجه به مطالبات برحق و اعتراض های قانونی آنها است.

این جنبش یک‌بار دیگر تأکید کرده که مطالبات جنبش روشنایی در زمینه رفع تبعیض و تحقق پروژه‌ی لین برق ۵۰۰ کیلوولت ترکمنستان مطابق ماسترپلان برق افغانستان، به قوت خود باقی است وجنبش روشنایی تلاشهای خود در این زمینه را در سطح ملی و بین المللی ادامه خواهد داد.

شورای عالی جنبش روشنایی به آخرین مورد مذاکرات و گفتگوی هیأت این جنبش با مسوولان بانک انکشاف آسیاسی در مقر این بانک در مانیل اشاره کرده و گفته که براساس گزارش بانک انکشاف آسیایی، کار این پروژه از مسیر سالنگ متوقف شده‌است.

سوم: صلح و آتش‌بس

در اعلامیه‌ی شورای عالی مردمی جنبش روشنایی آمده که این شورا در حالی که از صلح به عنوان یک امر خیر و نیاز جدی افغانستان به ختم جنگ حمایت می کند، اما روند کنونی برنامه صلح از دید آن‌ها کاملا مشکوک است.

این شورا گفته راهکاری که برای صلح در نظر گرفته شده، نه تنها به ختم جنگ نمی انجامد بلکه ممکن است تمامی دست آوردهای افغانستان و جامعه جهانی در نزدیک به دو دهه‌ی گذشه را با خطر روبرو کند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان با نشر اعلامیه‌یی، از افراد این گروه خواست که از گشت و گذار در شهرها و نشست و برخواست با مردم خودداری کنند و در غیر آن، مجازات می‌شوند

در اعلامیه‌ی شورای عالی مردمی جنبش روشنایی آمده که این شورا در حالی که از صلح به عنوان یک امر خیر و نیاز جدی افغانستان به ختم جنگ حمایت می کند، اما روند کنونی برنامه صلح از دید آن‌ها کاملا مشکوک است

شورای عالی مردمی خاطر نشان کرده که اگر حکومت وحدت ملی درپی صلح واقعی است باید این روند مشکوک را متوقف کرده و با دخیل کردن تمامی طرف های سیاسی، نهادهای مدنی و اجتماعی و اقشار مختلف کشور، صلح را به یک روند ملی و شفاف بدل کند تا هم از سوی تمامی مردم افغانستان نمایندگی و حمایت شود و هم تمامی شک و شبه‌های موجود برنامه کنونی برطرف گردد.

در پایان؛ شورای عالی مردمی جنبش روشنایی به مبارزات عدالت‌خواهانه اش در برابر تبعیض و بی‌عدالتی‌ها تا رسیدن به خواسته‌های مطلوب این شورا تأکید کرده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان جنبش روشنایی غزنی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید