تحولات غزنی هم‌چنان بحث اول مجلس نمایندگان افغانستان؛ تأکید بر تطبیق یک‌سان قانون انتخابات و هشدار در مورد آغاز جنگ قومی |
تحولات غزنی هم‌چنان بحث اول مجلس نمایندگان افغانستان؛ تأکید بر تطبیق یک‌سان قانون انتخابات و هشدار در مورد آغاز جنگ قومی

تحولات غزنی هم‌چنان بحث اول مجلس نمایندگان افغانستان؛ تأکید بر تطبیق یک‌سان قانون انتخابات و هشدار در مورد آغاز جنگ قومی

خبرنگار خبرنامه

مانی مشکین‌قلم
خبرنگار خبرنامه

۹ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

وضعیت وخیم امنیتی غزنی و انتخابات در این ولایت، موضوع داغ بحث امروز شنبه(۹ سرطان) مجلس بود. نمایندگان غزنی می‌گویند، پیشنهاد طالبان به باشندگان جاغوری و مالستان بوی جنگ قومی می‌دهد. در مورد انتخابات غزنی نیز رییس مجلس از کمیسیون انتخابات خواست برای دایر کردن انتخابات در این ولایت، از قانون کار بگیرد.

عبدالرؤوف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان امروز شنبه (۹سرطان ۱۳۹۷) از کمیسیون انتخابات خواست که برای دایر کردن انتخابات در غزنی از قانون کار بگیرد. وی علاوه کرد، انتخابات زمانی شفاف است که در چهارچوب قانون دایر شود.

رییس مجلس در حالی خواستار برگزاری انتخابات قانونی در ولایت غزنی شده که به گفته نمایندگان، کمیسیون خلاف قانون انتخاباتی، ولایت غزنی را به سه حوزه تقسیم کرده است.

محمد عارف رحمانی، نماینده ولایت غزنی در مجلس می‌گوید: کمیسیون انتخابات زیر فشار حکومت، غزنی را حوزه‌بندی کرده است و این عمل حکومت جز تبعیض و قانون‌شکنی، چیز دیگری نیست.

به گفته این نماینده مجلس، شهروندان غزنی بعد از شنیدن حوزه‌بندی انتخابات در غزنی، جلوی دفتر ساحوی کمیسیون اعتراض کردند که از سوی حکومت با تانک و سلاح‌های سبک و سنگین محاصره شدند.

آقای رحمانی می‌گوید، اما قبل از این، ۱۲ نفر معترض که حدود دو ماه خیمه زده بودند، نه تنها تهدید نشدند که از سوی حکومت مورد تشویق نیز قرار گرفتند.

وی از مجلس خواست که در این راستا مداخله کند تا انتخابات بر اساس قانون دایر شود. این نماینده مجلس افزود: بر اساس قانون خدا کند که حتی یک نماینده‌ی هزاره هم در مجلس راه پیدا نکند و تمام نمایندگان غزنی همه از تبار پشتون باشد. قانون‌شکنی برای ما قابل قبول نیست.

محمد عارف رحمانی، نماینده ولایت غزنی در مجلس نماینده‌گان

محمد عارف رحمانی، نماینده ولایت غزنی در مجلس نماینده‌گان

در این راستا عبدالقیوم سجادی، دیگر نماینده غزنی در مجلس نیز گفت: ما اجازه نمی‌دهیم که مسأله غزنی شکل قومی بگیرد و هزاره و پشتون شود. جز تطبیق قانون، چیزی دیگر نمی‌خواهیم.

نمایندگان غزنی امروز سندی را در اختیار اعضای مجلس قرار دادند که نشان می‌دهد سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری و سید یوسف حلیم، رییس دادگاه عالی به صراحت اعلام کرده‌اند که هر اقدامی مبنی بر حوزه‌بندی انتخابات در افغانستان، مخالف صریح قانون اساسی است.

سجادی، نماینده مجلس می‌گوید: برای این‌که نماینده پشتون و هزاره به نمایندگی از مردم غزنی به مجلس راه یابند، باید بر اساس قانون باشد و نباید اقدامی مخالف قانون صورت بگیرد.

جنگ قومی؛ فاز جدید طالبان

بخش دیگر سخنان امروز نمایندگان به تهدید و ضرب‌الاجل طالبان برای حمله به شهرستان‌های هزاره‌نشین اختصاص داشت.

سید عبدالقیوم سجادی، نماینده غزنی در مجلس با اشاره به افزایش ناامنی‌ها در ولایت غزنی، گفت: طالبان رسما شهرستان‌های هزاره‌نشین را تهدید کرده که در ظرف چند روز آینده، تسلیم شوند و یا آماده جنگ باشند.

به گفته وی، هم به لحاظ قانون و هم از نگاه مسوولیت، حکومت افغانستان مکلفیت دارد از جان و مال مردم دفاع کند و بی‌توجهی حکومت در این راستا، پیامدهای ناگواری را در پی خواهد داشت.

Abdulqiom sajadi

سید عبدالقیوم سجادی، نماینده غزنی در مجلس نمایندگان افغانستان

این عضو مجلس علاوه کرد که دشمن در تلاش است جنگی قومی را در افغانستان به راه اندازد و از همین‌رو، برای این‌که سوءبرداشت صورت نگیرد، حکومت باید برای تأمین امنیت باشنده‌های شهرستان جاغوری و مالستان اقدام کند.

محمدعلی علی‌زاده، دیگر نماینده مجلس از ولایت  غزنی هم می‌گوید: بارها نمایندگان غزنی از تریبون مجلس در ارتباط وضعیت امنیتی غزنی صدا بلند کرده‌اند، اما حکومت هیچ‌گاه به این صداها گوش نداده است.

به گفته این نماینده غزنی در مجلس، از دو روز به این‌سو شماری از مناطق امن ولایت غزنی، شدیدا مورد تهدید حملات طالبان قرار گرفته و در اطراف شهرستان‌های جاغوری و مالستان، مخالفان مسلح تجمع کرده‌اند.

وی می‌افزاید: حکومت از این مسأله باخبر است، قبل از این‌که فاجعه‌ای رخ دهد، حملات پیش‌گیرانه صورت گیرد.

به باور شماری از نمایندگان مجلس، به نظر می‌رسد حکومت در تلاش است مردم و طالبان را مقابل هم قرار دهد.

شاه‌گل رضایی، نماینده مردم غزنی مجلس می‌گوید: حکومت وظیفه دارد امنیت شهروندان را تأمین کند و به وضعیت امنیتی ولایت غزنی به صورت جدی و فوری رسیدگی نماید.

محمدعلی اخلاقی دیگر نماینده غزنی می‌گوید: از گذشته‌های دور تا به امروز ولایت غزنی جز مناطق ناامن افغانستان بوده و مورد توجه گروه‌های تروریستی قرار داشته است.

به گفته این نماینده مجلس، از یک هفته به این طرف طالبان فاز جدیدی را باز کرده‌اند که برای آینده کل افغانستان خطرناک خواهد بود.

خانم رضایی نماینده مردم غزنی در پارلمان افغانستان است

شاه‌گل رضایی، نماینده مردم غزنی مجلس نمایندگان افغانستان

اخلاقی می‌گوید: طالبان قبلا می‌گفتند که ما در برابر نیروهای خارجی می‌جنگیم و حالا آمده مردمی را که در امور جاری کشور دخالت نمی‌کنند و به دنبال کار و غریبی خود هستند را مورد تهدید قرار داده‌اند.

وی می‌افزاید، این پیشنهاد طالبان به باشندهای شهرستان جاغوری و مالستان به معنی راه‌اندازی جنگ قومی در افغانستان است و حکومت هرچه سریع‌تر قبل از این‌که فاجعه‌ای رخ دهد، اقدام کند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید