کشته و زخمی شدن ۴۶ شورشی در ۱۲ ولایت افغانستان

بازتاب خبرهای 7 سرطان

۷ / سرطان ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن ۴۶ شورشی در ۱۲ ولایت افغانستان

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که در ۲۴ ساعت گذشته ۴۶ شورشی در ۱۲ ولایت این کشور کشته و زخمی شده‌اند.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای گفته که در نتیجه راه‌اندازی ۱۲ عملیات مشترک و ۱۴ حمله هوایی از سوی نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت‌های ننگرهار، کنر، غزنی، پکتیکا، میدان وردک، زابل، فراه، بادغیس، فاریاب، قندز، جوزجان و هلمند، ۲۴ شورشی کشته و ۲۲ شورشی دیگر زخمی شده‌اند.

afghanistan

در خبرنامه گفته شده که ۷ شورشی دیگر در جریان این عملیات از سوی نیروهای امنیتی افغانستان بازداشت شده‌اند.

اما وزارت دفاع در مورد تلفات غیرنظامیان و نیروهای امنیتی افغانستان در جریان این عملیات‌ها چیزی نگفته‌است.

۷ / سرطان ۱۳۹۷

بریتانیا از هیچ نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری 2019 افغانستان حمایت نمی‌کند

نیکلاس کی، سفیر بریتانیا در کابل می‌گوید که در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در افغانستان، بریتانیا از هیچ نامزدی به شمول رئیس‌جمهور غنی حمایت نمی‌کند.

آقای کی در گفتگوی ویژه با تلویزیون یک گفته که انتخابات شفاف و عادلانه حق مردم افغانستان است و جامعه جهانی در تلاش اطمینان حاصل کردن برای برگزاری چنین انتخاباتی است.

او گفته است: «انتخابات یک مسئله بسیار مهم برای مردم افغانستان است و مردم باید فرصت ابراز نظر در این مورد را داشته باشند که چه کسی باید از آن‌ها در پارلمان، ولسوالی‌ها و ریاست‌جمهوری نمایندگی کند. این حق اساسی مردم است و باید بازیگران و حزب‌های سیاسی نقش‌شان را مسوولانه ایفا کنند».

Great Britain

سفیر بریتانیا در کابل در مورد صلح و ادامه خشونت‌ها در افغانستان نیز گفت که صلح، زمان می‌خواهد و برخی اوقات، آن‌چه که گفته می‌شود، در عمل اتفاق نمی‌افتد. او تأکید کرده که نسبت به دست‌یابی به صلح خوش‌بین است.

نیکلاس کی خاطرنشان کرده که پشتیبانی از تلاش‌های صلح‌جویانه در افغانستان، در صدر برنامه‌های کاری بریتانیا قرار دارد.

۷ / سرطان ۱۳۹۷

22 تن در نتیجه بمباران ارتش سوریه بر مواضع شورشیان در درعا کشته شدند

دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن اعلام کرده که در ۲۲ تن در نتیجه بمباران شدن مواضع مخالفان اسد در درعا، کشته شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته که امروز پنجشنبه (۷ سرطان) مواضع مخالفان اسد در درعا ۵۵ بار بمباران شده، در حالی که یک تن از فرماندهان ارتش آزاد سوریه تعداد حملات را ۱۵۰ مورد اعلام کرده‌است.

درعا آخرین سنگر شورشیان سوری در جنگ داخلی این کشور است.

Syrian army

دیده‌بان حقوق بشر سوریه، روسیه را مسئول این حملات خوانده است.

سازمان ملل متحد گفته که حدود ۵۰ هزار تن در پی خشونت‌های اخیر در درعا آواره شده‌اند.

۷ / سرطان ۱۳۹۷

برگزاری نشست دو روزه گروه تماس افغانستان در باکو/ تأمین صلح محور اصلی گفتگوی اشتراک‌کنندگان این نشست

نشست گروه بین‌المللی تماس در مورد افغانستان امروز پنج‌شنبه(۷ سرطان) به میزبانی آذربایجان در شهر باکو، پایتخت آن کشور برگزار شد.

در این نشست به نمایندگی از افغانستان، حکمت خلیل کرزی، معین سیاسی وزیر امور خارجه این کشور حضور دارد.

در این نشست دو روزه که فردا (جمعه، ۸ سرطان) به پایان می‌رسد، ۹۰ نماینده از کشورها، سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی عضو گروه تماس (ICG) اشتراک و در مورد مسایل تأمین صلح و ثبات در افغانستان بحت کردند.

Bako

این در حالی است که پیش از این، وزارت خارجه آذربایجان اعلام کرده بود که در حاشیه‌ی نشست گروه بین‌المللی تماس افغانستان در باکو، مذاکراتی میان حکومت افغانستان و نمایندگان طالبان برگزار خواهد شد. یک روز پس از نشر این خبر، ذبیح‌الله مجاهد که خودش را سخنگوی طالبان معرفی می‌کند، گزارش‌های منتشر شده در این خصوص را رد کرد.

گروه بین‌المللی تماس در سال ۲۰۰۹ میلادی به‌خاطر بحث در مورد کمک‌ها به توسعه افغانستان و منطقه ایجاد شد. در این گروه به شمول سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا، حدود ۶۰ کشور، سازمان و نهادهای بین‌المللی شامل اند. افغانستان و آلمان به طور مشترک ریاست گروه بین‌المللی تماس را به عهده دارند.

۷ / سرطان ۱۳۹۷

رشوه میلیونی ریاست جمهوری برای عقب‌نشینی کمیسیون انتخابات از مخالفت با حوزه‌ای شدن انتخابات غزنی

گزارش‌ها می رساند که ریاست جمهوری به درخواست رئیس و اعضای کمیسیون مستقل انتخابات پاسخ مثبت داده و امتیازات و معاشات آنان را افزایش داده است.

خبرگزاری رصد اسنادی را منتشر کرده که نشان می‌دهد ریاست جمهوری افغانستان طی حکمی، مبلغ ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار افغانی را برای تأمین مدد معاش، خرج دسترخوان، امتیازات و مصارف متفرقه‌ی رئیس و اعضای کمیسیون مستقل انتخابات منظور کرده است.

در این اسناد منتشر شده آمده که این مبلغ جدای از مبلغ ۳۷ میلیون و ۵۹۰ هزار افغانی دیگر است که پیش از این برای معاش و امتیازات اعضای کمیسیون مستقل انتخابات از سوی وزارت مالیه به بودجه این کمیسیون منظور شده‌است.

با این حال، در مکتوب پیشنهادی کمیسیون مستقل انتخابات به ریاست جمهوری، گفته شده که مجموع معاشات و امتیازات اعضای این کمیسیون مبلغ ۴۸ میلیون و ۹۹۰ هزار افغانی می‌شود که به طور متوسط برای هر عضو این کمیسیون ماهانه ۵۰۰ هزار افغانی معاش و امتیازات و برای رئیس آن نزدیک به ۶۰۰ هزار افغانی در نظر گرفته شده است.

ELECTION

از سویی هم، منابعی از داخل کمیسیون مستقل انتخابات به شرط افشا نشدن نام‌های‌شان گفته‌اند که پیشنهاد اعضای کمیسیون برای ازدیاد معاشات و امتیازات اعضای این نهاد، حدود یک ماه در ریاست جمهوری معطل بوده و در شرایطی منظور شده که این کمیسیون به برخی خواست‌های ارگ در قبال انتخابات ظاهرا جواب مثبت داده است.

این در حالی است که پیش از این، برخی از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات از مداخله ارگ در کار این کمیسیون شکایت کرده و گفته بودند که ارگ علی‌رغم تصمیم جمعی این کمیسیون، دست به برخی اقدامات غیر قانونی از جمله نصب برچسب(استیکر) به کاپی تذکره‎ها زده که این اقدام با واکنش‌های مخالفان از جمله ریاست اجرایی، متوقف شد.

به گفته این منابع، اعضای کمیسیون مستقل انتخابات علی‌رغم مخالفت‌های گسترده در برابر حوزه‌ای شدن انتخابات در غزنی، تصمیم گرفتند که برای شکستاندن بن‌بست انتخابات در این ولایت، آن را به سه حوزه تقسیم کنند؛ تصمیمی که انتقاد نهادهای ناظر انتخاباتی، نمایندگان مجلس و شهروندان ولایت غزنی روبرو شده است.