غزنی محور نشست مجلس نمایندگان؛ رد حوزه بندی انتخابات و درخواست ارتقای جاغوری به ولایت

غزنی محور نشست مجلس نمایندگان؛ رد حوزه بندی انتخابات و درخواست ارتقای جاغوری به ولایت

خبرنگار خبرنامه

مانی مشکین‌قلم
خبرنگار خبرنامه

۶ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

نمایندگان مجلس، حوزه‌ای شدن انتخابات در غزنی را تبعیض آمیز و خلاف قانون اساسی و انتخاباتی عنوان کردند. این نمایندگان تنها راه پایان بخشیدن به چالش انتخابات در غزنی را ولایت شدن شهرستان جاغوری دانستند.

لطیف پدرام، نماینده ولایت بدخشان، در نشست عمومی مجلس، امروز چهارشنبه (۶سرطان) حوزه بندی انتخابات در غزنی را خنده آور و غم انگیز توصیف کرد. به گفته او چگونه ممکن است از میان ۳۳ ولایت غزنی استثنا شود.

به گفته آقای پدرام، حکومت از این نگران است که رای مردم هزاره بیشتر است و در نتیجه نماینده بیشتری به مجلس می فرستند. این نماینده بدخشان در مجلس می‌گوید، “درد دیگری وجود ندارد و زیاد بودن رای هزاره‌ها تنها درد حکومت است.”

در نشست دوشنبه (۴ سرطان) نیز برخی از نمایندگان پشتون تبار نسبت به این که هزاره‌ها در یکی از شهرستان های هلمند زیاد تر اند خواهان دایر نشدن انتخابات در آن منطقه شدند.

اقای پدرام می‌گوید، این برتری طلبی قومی علیه هزاره ها، تبعیض آشکار و شرم آور است. او افزود بخاطر این که یک قوم خاص را به قدرت برسانند، قوم دیگر را حذف می‌کنند. آقای پدرام خاطر نشان ساخت که به عنوان نماینده مردم بدخشان، در کنار مردم عزنی خواهد ایستاد و از هرگونه حق طلبی آنها دفاع می‌کند.

عبداللطیف پدرام، نماینده ولایت بدخشان در مجلس

عبداللطیف پدرام، نماینده ولایت بدخشان در مجلس

این نماینده بدخشان با فاشیست خواندن عمل حکومت در مورد ولایت غزنی گفت، “اگر این فاشست‌ها دروغ نمی گویند، شهرستان جاغوری را به ولایت تبدیل کنند.” او علاوه کرد “مردم هزاره به سادگی از این حق خود نگذرند به دلیل این که به سادگی این حق را بدست نیاورده اند و برایش خون های چون شهید عبدالعلی مزاری ریخته شده است.”

محمد عارف رحمانی، دیگر نماینده مجلس هم، حوزه بندی انتخابات در غزنی را تصمیم رسوا و افتضاح آمیز دانست. به گفته آقای رحمانی قبل از اعلام حوزه‌ای شدن انتخابات در غزنی، مسوولین کمیسیون انتخابات، نهادهای ناظر بر انتخابات و سروردانش معاون ریاست جمهوری، موضوع حوزه‌ای شدن در غزنی را رد کرده بودند.

این نماینده مجلس می‌گوید،” اگر قرار است انتخابات غزنی را در سه حوزه دایر کنند بیایند خواست اکثریت مردم ولایت غزنی را در رابطه به ولایت شدن جاغوری را نیز قبول کنند.” آقای رحمانی خطاب به رییس جمهوری گفت: در برابر این تصمیم ظالمانه حکومت به قیمت خراب شدن افغانستان هم که شده ایستادگی می‌کنیم و آقای غنی گوشش باز باشد.

محمد عارف رحمانی، نماینده ولایت غزنی در مجلس نماینده‌گان

محمد عارف رحمانی، نماینده ولایت غزنی در مجلس نماینده‌گان

احمد بهزاد، نماینده هرات نیز، حوزه بندی غزنی را رفتار تبعیض آمیز حکومت علیه یک بخش از جامعه دانست. او افزود، این برخلاف قانون انتخابات افغانستان است. آقای بهزاد می‌گوید، دو خواست در مورد غزنی مطرح است و راه حل هم در اجرای این دو خواست است. یک بخش چوکی تضمین شده در پارلمان می‌خواهد بخش دیگر سال هاست که می‌گوید جاغوری ولایت شود. حکومت اگر می‌خواهد به بحران انتخاباتی در غزنی پایان دهد، مطالبه هردو بخش جامعه را در غزنی بپذیرد.

چمن شاه اعتمادی، دیگر نماینده غزنی نیز در واکنش به حوزه‌ای شدن انتخابات غزنی می‌گوید، اسم حکومت وحدت ملی است اما عمل کرد آن نفاق ملی است.

در این راستا علی اکبر قاسمی نیز می‌گوید، از دو سال به این طرف هزاره‌ها در مساجد، گردهمایی‌ها به صورت هدف مند مورد حملات انتحاری و قتل‌های زنجیره‌ای قرار می‌گیرند.

غلام حسین ناصری، نماینده ولایت میدان وردک نیز حوزه بندی شدن انتخابات در غزنی را خلاف قانون، منافع ملی و انتخابات دانست و افزود، اگر در بخش‌های از غزنی امنیت نیست، بجای دزدی و چپاول امنیت بگیرند تا همه مردم فرصت مشارکت در انتخابات را داشته باشند.

ظهیر سعادت، نماینده ولایت پنجشیر نیز در این راستا گفت، حوزه بندی شدن انتخابات اگر کار خوبی بود باید در وقت و زمانش صورت می‌گرفت. اما به صورت یک جانبه آن هم در یک ولایت، ظلم، استبداد و تبعیض اشکار علیه مردم غزنی است. کمیسیون انتخابات خود را از این وابستگی نجات دهد و براساس قانون عمل نماید.

عبدالقیوم سجادی، نماینده ولایت غزنی در مجلس نماینده‌گان

عبدالقیوم سجادی، نماینده ولایت غزنی در مجلس نماینده‌گان

عبدالقیوم سجادی نماینده غزنی نیز افزود، “در هر کشور سنگ بنای هر انتخابات، قانون انتخابات است. اگر در قدم اول قانون شکنی صورت گیرد نباید انتظار انتخابات قانونی و شفاف را داشته باشید. امروز آنچه که در مورد غزنی صورت گرفت، نقص فرمان رییس جمهوری در مورد انتخابات است.” به گفته این نماینده غزنی، اتفاقی که در غزنی رخ داد، تجارت سیاسی، سیاست مداران بود نه مشکل شهروندان ولایت غزنی. حکومت باید امنیت را تامین کند و زمینه حضور مردم را به پای صندق‌های رای فراهم کند.

محمد علی علی زاده، دیگر نماینده ولایت غزنی نیز می‌گوید، حکومت بجای تصمیم فراقانونی، امنیت را تامین کند تا همه مردم فرصت مشارکت به پای صندق‌های رای را داشته باشند. به گفته این نماینده مجلس، کمیسیون اگر امروز به دستور ارگ عمل کرده، فردا هم به خواست آنها نتایج آرا را تغیر می‌دهد. وی علاوه کرد حکومت جاغوری را به عنوان ولایت قبول کند و این مسله از اساس حل می‌شود.

نمایندگان مجلس، در حالی واکنش‌های تندی را در مورد حوزه‌ای شدن انتخابات غزنی ابراز داشتند، که روز دو شنبه (۴سرطان) کمیسیون انتخابات پس از چندین ماه بسته نگاه داشتند دفتر ساحوی کمیسیون در غزنی، انتخابات در این ولایت را به شکل حوزه بندی شده اعلام داشت.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید