وزیر دفاع آمریکا در یک سفر اعلام‌نشده به کابل آمد |
وزیر دفاع آمریکا در یک سفر اعلام‌نشده به کابل آمد

بازتاب خبرهای 5 سرطان

Image Title
۵ / سرطان ۱۳۹۷

وزیر دفاع آمریکا در یک سفر اعلام‌نشده به کابل آمد

جنرال جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا امروز سه‌شنبه (۵ سرطان) در یک سفر اعلام نشده وارد کابل شد.

این سفر وزیر دفاع آمریکا به کابل پس از آن صورت گرفته که آمریکا کمک‌هایش را به ارتش افغانستان در راستای راهبرد منطقه‌ای جدید خود، افزایش داده است.

US

متیس گفته برنامه سفر او به کابل ارزیابی حضور نظامی آمریکا در افغانستان و بررسی چانس آشتی میان طالبان و حکومت افغانستان است.

او همچنان گفته که پیروزی در جنگ طولانی افغانستان همچنان امکان‌پذیر است و برخی از اعضای طالبان از آمادگی برای وارد شدن به مذاکرات خبر داده‌اند.

۵ / سرطان ۱۳۹۷

مخالفت نمایندگان غزنی با حوزه‌ای شدن انتخابات/ حکومت به جای حل مشکل، دست به اقدام غیرقانونی زده است

به دنبال تصمیم کمیسیون انتخابات افغانستان و ارگ ریاست جمهوری این کشور برای تقسیم ولایت غزنی به سه حوزه انتخاباتی، نمایندگان این ولایت در مجلس نمایندگان با این طرح مخالفت کردند.

نمایندگان غزنی که دقایقی پیش در یک نشست خبری در کابل سخن می‌گفتند، مخالفت‌شان را با طرح حوزه‌ای شدن انتخابات در غزنی از سوی کمیسیون انتخابات را اعلام کرده و تاکید کردند: «برای مقابله با هر نوع قانون‌شکنی و زورگویی، مسوولیت ملی و دینی داریم و تا آخرین دم از قانون و حقوق مردم غزنی دفاع می‌کنیم.»

نمایندگان غزنی خاطرنشان کردند: «خواست مردم غزنی از حکومت این بود که زمینه برگزاری انتخابات را در غزنی فراهم کنند، نه این‌که کمیسیون دست به یک عمل غیرقانونی بزند، استثنا قرار دادن یک منطقه نتیجه‌ی خطرناکی در پی خواهد داشت».

GHAZNI 2

این در حالی است که پیش از این رهبری حکومت افغانستان حوزه‌ای شدن انتخابات پارلمانی پیش روی را رد کرد و به دنبال آن، کمیسیون انتخابات این طرح را کنار گذاشت. حال تصمیم گرفته شده این طرح تنها در ولایت غزنی عملی شود.

نمایندگان غزنی تأکید می‌کنند که تلاش آن‌ها این است که هر قوم غزنی در پارلمان نماینده داشته باشند، اما در چارچوب قانون.

این نمایندگان با بیان این‌که از «داعیه معترضان غزنی» حمایت می‌کنند، تصریح کردند: آنان حق دارند در انتخابات شرکت کنند. شکایت ما از حکومت است؛ چون به جایی که زمینه انتخابات را برای همه‌ی مردم فراهم کند، دست به یک اقدام غیرقانونی می‌زند».

۵ / سرطان ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن 87 شورشی در 13 ولایت افغانستان

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که در ۲۴ ساعت گذشته ۸۷ شورشی در ۱۳ ولایت این کشور کشته و زخمی شده‌اند.

در یک خبرنامه‎ی این وزارت آمده که در نتیجه راه‌اندازی ۱۲ عملیات مشترک و ۳ حمله هوایی از سوی نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت‌های ننگرهار، کنر، نورستان، غزنی، پکتیا، پکتیکا، میدان وردک، فراه، بادغیس، فاریاب، قندز، سمنگان و هلمند، ۶۳ شورشی کشته و ۲۴ شورشی دیگر زخمی شده‌اند.

mod 3

در خبرنامه گفته شده که در جریان این عملیات‌ها، ۳ شورشی دیگر بازداشت شده‌اند.

در جمع کشته‌شدگان شورشیان، شماری از جنگجویان داعش و یک تن از فرماندهان محلی طالبان نیز شامل اند.

۵ / سرطان ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن 15 جنگجوی طالبان در ولایت فاریاب

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که در نتیجه عملیات پاکسازی نیروهای ارتش زیر نام ایثار ۵، در شهرستان‌های شیرین تگاب و خواجه سبزپوش ولایت فاریاب، ۱۰ جنگجوی طالبان کشته و ۵ تن دیگر زخمی شده‌اند.

mod2

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای گفته که در جریان این عملیات مقداری سلاح و مهمات طالبان نیز به دست نیروهای امنیتی افغانستان افتاده‌است.

وزارت دفاع در مورد تلفات غیرنظامیان و نیروهای امنیتی در این عملیات‌ها جزییاتی منتشر نکرده‌است.

۵ / سرطان ۱۳۹۷

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی ایران در یک سفر دو روزه به کابل آمد

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که قاسم رضایی، فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی ایران در رأس یک هیات ارشد دولتی وارد کابل شده است.

محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به بی‌بی‌سی گفته که هدف از این سفر گفتگو در زمینه همکاری دو کشور در مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر است.

آقای رادمنش گفته که فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی ایران در این سفر دو روزه با هیأت‌های مرزی افغانستان نیز گفتگو خواهد کرد.

Iran

این در حالی است که حدود یک هفته پیش رسانه‌های ایران گزارش دادند که دو مرزبان هنگ مرزی آن کشور در پاسگاه تپه طالب خان شهرستان زابل در ولایت سیستان و بلوچستان این کشور کشته شدند.

از سویی هم، چند روز پیش آقای رضایی پی‌گیری حمله افراد مسلح به مرزبانان ایرانی در زابل را از جمله موضوعاتی اعلام کرد که در دستور کار سفر او به افغانستان قرار دارد.