مخالفت شدید نمایندگان غزنی با حوزه‌ای شدن انتخابات این ولایت؛ نقص صریح قانون و مصداق بارز نابرابری و تبعیض میان شهروندان

مخالفت شدید نمایندگان غزنی با حوزه‌ای شدن انتخابات این ولایت؛ نقص صریح قانون و مصداق بارز نابرابری و تبعیض میان شهروندان

۵ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

نمایندگان ولایت غزنی در مجلس نمایندگان امروز سه شنبه (۵ سرطان) در واکنش به تقسیم غزنی به سه حوزه انتخاباتی از سوی کمیسیون انتخابات در یک نشست خبری حضور یافته و مخالفت‌شان را با این طرح کمیسیون انتخابات ابراز کردند.

این نمایندگان اقدام اخیر حکومت و کمیسیون انتخابات برای حوزه‌بندی انتخابات ولایت غزنی را نقض صریح قانون و مصداق بارز نابرابری و تبعیض میان شهروندان و مردم افغانستان دانسته و تأکید کردند که این طرح نمی‌تواند مورد قبول مردم افغانستان و مردم ولایت غزنی باشد.

نمایندگان مردم غزنی در این نشست خبری به طور مشخص این خواست‌ها را مطرح کردند:

۱- بر اساس مواد ۳۵ ،۳۶ و ۷۱ قانون انتخابات اقدام برای حوزه‌بندی غزنی کاملا غیر قانونی بوده و نقض آشکار قانون است.

۲-  با توجه به ساختار اجتماعی و قومی ولایت غزنی، اقدام برای حوزه‌بندی این ولایت از نظر فنی ناممکن و با چالش های جدی همراه است که در حال حاضر چالش‌های اجتماعی را در پی خواهد داشت.

۳-  بر اساس مواد صریح قانون اساسی، هر نوع تبعیض بین اتباع و شهروندان افغانستان ممنوع می‌باشد؛ بنا بر این حکومت نمی‌تواند در مورد برگزاری انتخابات برخورد تبعیض‌آمیز و دوگانه داشته باشد. حوزه‌بندی انتخابات غزنی به گونه‌ی استثنایی و متفاوت از دیگر ولایت‌های این کشور تبعیض آشکار در حق مردم غزنی بوده و نمی‌تواند قابل قبول باشد.

۴-  مردم ولایت غزنی طی سالیان متمادی برادر گونه در کنار هم زندگی کردند، اما برخورد تبعیض‌آمیز و غیراصولی حکومت به شکاف‌های قومی دامن زده و باعث جدایی شهروندان این ولایت می‌گردد. اگر حکومت به خواست غیر قانونی عده‌ای از افراد توجه نموده و طرح حوزه‌بندی را راه حل مشکل می‌داند، جمع قابل توجهی دیگری از مردم ما از سال‌ها قبل با توجه به معیارهای قانونی ایجاد ولایت جاغوری را درخواست نمودند که تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است. تقسیم قدرت و توزیع سمت‌های سیاسی و اداری در این ولایت نمی‌تواند فقط در کرسی‌های نمایندگی خلاصه گردد. حکومت برای شنیدن خواست به حق مردم باید توجه نماید که توزیع سمت‌ها در ادرارت دولتی نیز حق مشروع شهروندان این ولایت است. بنا بر این راه حل اساسی ایجاد ولایت جاغوری و شهرستان‌های اطراف است که جدا باید مورد توجه قرار گیرد.

۵- از نهادهای مدنی، احزاب، نهادهای بین‌المللی و شورای ملی جدا می‌خواهیم تا برای حفظ سلامت انتخابات و جلوگیری از بی‌اعتبارسازی این پروسه ملی و مقابله با قانون شکنی و زورگویی اقدام جمعی نموده و اجازه ندهند که حقوق شهروندان غزنی قربانی سیاست‌های فردی و قبیله گرایانه گردد.

Ghazni-IEC-closed-door

دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایت غزنی، هم‌زمان با آغاز روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان از ۲۵ ماه حمل سال جاری به این‌سو، توسط تعدادی از معترضین بسته شده است

۶-  به حکومت وحدت ملی جدا هشدار می‌دهیم تا از هر نوع اقدام غیر قانونی و یک‌طرفه جدا اجتناب نموده و اجازه ندهند که حوزه‌بندی انتخابات در غزنی به چالش بزرگ پروسه ملی انتخابات منجر گردد.

۷- از کمسیون انتخابات جدا می‌خواهیم تا برای مدیریت انتخابات طبق مسوولیت قانونی خود مستقلانه اقدام نموده و اجازه ندهند که حکومت و نهادهای اجرایی با مداخلات شان انتخابات را مخدوش و استقلالیت این نهاد را بی‌اعتبار سازد.

۸-  ما برای مقابله با هر نوع قانون‌شکنی، تبعیض و زورگویی مسوولیت ملی و انسانی داریم و با استفاده از تمامی ابزارهای ممکن و تا آخرین توان با قانون شکنی، تبعیض و زورگویی مقابله نموده و از حقوق مردم غزنی دفاع خواهیم کرد. در این راستا از همه‌ی نمایندگان مردم در شورای ملی، احزاب و نهادهای مدنی و بین‌المللی می خواهیم تا به منظور دفاع از قانون گرایی و مقابله با تبعیض مردم ولایت غزنی را یاری رسانیده و هم‌صدا شوند.

طرح کمیسیون انتخابات

نمایندگان غزنی در حالی این خواست‌ها را در چارچوب مخالفت شان با طرح کمیسیون انتخابات مطرح کرده که روز گذشته (۴ سرطان)، این کمیسیون اعلام کرد که به خاطر حل مشکلات انتخابات غزنی و رسیدگی به شکایت‌های مردم این ولایت، فیصله کرده که در انتخابات پیش‌رو، غزنی به سه حوزه انتخاباتی تقسیم شود.

هرچند کمیسیون در مورد این که این حوزه‌ها در کجا است، چیزی نگفته، اما حفیظ‌الله هاشمی، یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات به خبرنامه گفته که مسأله تقسیم‌بندی حوزه‌های انتخاباتی در ولایت غزنی، مسوولیت اداره‌های حکومتی از جمله ارگان‌های محلی، اداره ثبت احوال نفوس، کارتوگرافی و احصاییه است که بر اساس تقسیم بندی نفوس، تقسیم خواهد شد.

آقای هاشمی همچنان در مورد ثبت‌نام رأی‌دهندگان در ولایت غزنی گفت: «برای ولایت غزنی باید یک تقسیم اوقات جداگانه آماده شود، زیرا این ولایت از دیگر ولایت‌ها عقب مانده و تلاش می‌شود کمیسیون انتخابات در تلاش شبانه‌روزی، مشکل ثبت‌نام را حل سازد».

وی خاطرنشان کرد که تصمیم‌ها در مورد انتخابات غزنی و اعلام یک جدول انتخاباتی، طی دو یا سه روز آینده اعلام خواهد شد.

sayaid hafizullah hashami

حفیظ‌الله هاشمی، یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات

در همین حال، نعیم ایوب‌زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان(تیفا) به خبرنامه گفته: «این خلاف قانون است و من فکر می‌کنم این عمل غیرقانونی است و چنین چیزی در قانون نیامده که تنها روی یک ولایت تطبیق شود».

دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایت غزنی، هم‌زمان با آغاز روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان از ۲۵ ماه حمل سال جاری به این‌سو، توسط تعدادی از معترضین بسته شده است. معترضین خواهان حوزه‌ای شدن انتخابات پارلمانی پیش روی اند، در حالی که رهبری حکومت افغانستان این طرح را برای این انتخابات رد کرده است.

در نتیجه بسته ماندن دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایت غزنی، دفاتر این کمیسیون در تمام شهرستان‌های این ولایت گشایش نیافت و رأی‌دهندگان نتوانستند ثبت‌نام کنند. هم‌چنین بسیاری از دفاتر ثبت‌نام در مرکز ولایت غزنی مسدود مانده است. با بسته بودن دفتر مرکزی کمیسیون در شهر غزنی، هیچ نامزدی نتوانسته خود را برای انتخابات پارلمانی و شوراهای شهرستان‌ها ثبت‌نام کند.

با این حال، حفیظ الله هاشمی، عضو کمیسیون انتخابات گفته که قرار است این کمیسیون یک جدول زمانی یا تقسیم اوقات انتخاباتی جداگانه‌ را تا دو روز دیگر برای غزنی اعلام کند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان انتخابات پارلمانی افغانستان نمایندگان مردم غزنی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید