مجلس نمایندگان هم‌چنان نگران ایجاد مناطق امن برای گروه طالبان؛ واگذاری مناطق امن زمینه‌ساز تجزیه افغانستان است

مجلس نمایندگان هم‌چنان نگران ایجاد مناطق امن برای گروه طالبان؛ واگذاری مناطق امن زمینه‌ساز تجزیه افغانستان است

خبرنگار خبرنامه

مانی مشکین‌قلم
خبرنگار خبرنامه

۴ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

شماری از نمایندگان مجلس، ایجاد مناطق امن برای گروه طالبان را به معنی سوق دادن افغانستان به سوی تجزیه عنوان می‌کنند، اما عبدالرئوف ابراهیمی، رییس مجلس در واکنش به این اظهارات گفت که هیچ قدرتی نمی‌ تواند افغانستان را تجزیه کند.

همایون همایون، معاون اول مجلس که در نشست علنی امروز(دوشنبه، ۴ سرطان) صحبت می‌کرد، می‌گوید، اقدام صلح‌خواهانه حکومت سنجیده‌شده نیست و نظر تحمیل‌شده خارجی‌ها به دولت افغانستان است. وی افزود: رییس جمهوری مشکل دارد و با دروغ می‌خواهد مردم افغانستان را فریب دهد.

محی‌الدین مهدی نماینده مردم بغلان نیز گفت، گفتگو و مذاکره با طالبان آسان است؛ اگر حکومت می‌خواهد با طالبان صلح کند، باید همانند حزب اسلامی با این گروه مذاکره کند.

آقای مهدی با اشاره به مسأله دند غوری ولایت بغلان که گفته می‌شد به طالبان واگذار شده، تأکید کرد: واگذاری مناطق امن برای این گروه زمینه‌ساز تجزیه افغانستان است؛ زیرا مردم افغانستان این‌گونه صلح را قبول ندارند.

وی علاوه کرد، در افغانستان تنها یک دولت می تواند حاکمیت کند و در هر گوشه این سرزمین، دولت دیگر قابل پذیرش نیست.

صادقی‌زاده نیلی، نماینده مردم دایکندی هم در مجلس گفت که تأمین صلح در کشور از آرزوهای دیرینه مردم افغانستان است؛ اما واگذاری مناطق امن برای طالبان به معنای تغییر جغرافیای جنگ در کشور است و مورد قبول مردم نیست.

آقای نیلی یادآور شد: همان‌طوری که آتش‌بس یک‌جانبه حکومت، نیروهای امنیتی را به مسلخ برده؛ ایجاد مناطق امن برای طالبان نیز مشکلاتی را در کشور ایجاد خواهد کرد.

hamayon hamayon

همایون همایون، معاون اول مجلس نمایندگان افغانستان

به گفته او، ایجاد مناطق امن برای طالبان، کسانی را در کشور مجبور خواهد کرد تا بالاخره بحث تجزیه کشور را مطرح کنند.

شکیبا هاشمی، نماینده قندهار نیز می‌گوید: بارها نمایندگان مجلس از حکومت خواسته در مورد صلح با خانه ملت مشوره کند، اما هیچ‌گاه حکومت به صدای نمایندگان مردم، گوش نداده است. به گفته این نماینده مجلس، حکومت افغانستان به حرف کوچک‌ترین مأمور خارجی گوش می‌کند، اما به حرف‌های رییس مجلس توجه نمی‌کند.

چمن شاه اعتمادی نماینده غزنی نیز می‌گوید: ما در جریان ۱۶ سال گذشته نه تنها شاهد صلح و آرامش در کشور نبودیم که هر شب شاهد کشته شدن سربازان در سنگرها توسط مخالفان مسلح هستیم. وی علاوه کرد شب گذشته در شهرستان قرباغ ولایت غزنی بر اثر حمله طالبان، ۵ سرباز کشته شده‌اند.

وی علاوه کرد: با چنین وضعیت، صلح و آتش‌بس قابل پذیریش نیست. این نماینده غزنی افزود، صلح یکی از نیازهای اساسی مردم افغانستان است، اما حکومت با چه قیمت به دنبال آن است.

او می‌گوید: ۱۶ سال از ایجاد شورای عالی صلح گذشته، اما به جز مصرف بودجه، دست‌آوردی نداشته است. اعتمادی علاوه کرد که بهتر است رهبران حکومت وحدت ملی راه دیگری را در راستای صلح در پیش گیرند و بیش از این خاک به چشم مردم نزنند.

اما برخلاف مخالفت‌های شماری از نمایندگان، تعدادی اندک از نمایندگان از حرکت‌های صلح‌آمیز حکومت استقبال کردند.

 عبیدالله بارکزی، نماینده ولایت ارزگان گفت، به هر قیمتی که شده، باید صلح در افغانستان ایجاد شود.

خلیل احمد شهیدزاده، نماینده هرات نیز می‌گوید: در سه روز آتش‌بس که طالبان وارد شهرها شده بودند، اشک می‌ریختند و این نشان می‌دهد که آن‌ها هم تشنه صلح هستند. اما وی افزود، عوامل خارجی در امور افغانستان دخالت می‌کنند و اجازه نمی‌دهند صلح در افغانستان برقرار شود.

نمایندگان در حالی این اظهارات را بیان داشتند، که چندی پیش شمیم کتوازی، والی پکتیا گفته بود، حکومت قصد دارد این ولایت را منطقه امن برای طالبان اعلام کند تا طالبان، مذاکرات صلح خود را به پیش ببرد، اما شورای عالی صلح، ایجاد مناطق امن برای طالبان را رد کرده و گفته است، ایجاد چنین مناطق برای طالبان در دستور کار این شورا نیست.

عبدالروف ابراهیمی، ریس مجلس نمایندگان افغانستان

عبدالروف ابراهیمی، ریس مجلس نمایندگان افغانستان

در همین حال، عبدالرئوف ابراهیمی، رییس مجلس که در نشست علنی امروز(دوشنبه، ۴ سرطان) سخن می‌گفت، تأکید کرد که ۴۰ سال جنگ جاری در افغانستان هیچ برنده‌یی نداشته و نمایندگان بهتر که در مورد صلح کمی انصاف داشته باشند.

ابراهیمی افزود: تجزیه افغانستان از توان حکومت، شورای ملی و یا یک قوم خارج است و بناء نمایندگان مجلس نباید چنین مسایلی را مطرح کنند؛ زیرا جز تشنج در مجلس فایده‌ دیگری ندارد. او تأکید کرد که نمایندگان باید در صحبت‌های‌شان منافع ملی و حیثیت مجلس را در نظر بگیرند.

این در حالی است که برخی نمایندگان مجلس از احتمال ایجاد مناطق امن برای طالبان ابراز نگرانی کرده و تأکید داشتند که این مسأله کشور را به سمت تجزیه پیش می‌برد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
طالبان مجلس نمایندگان افغانستان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید