وزارت دفاع افغانستان در انتظار هوا‌نیروهای تازه‌نفس؛ پیشتازی خلبان زن افغان نسبت به هم‌قطاران مرد

 وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که در انتظار استقبال از خلبان‌های آموزش‌دیده و مسلکی‌اش است که تا چند روز دیگر سند فراغت می‌گیرند. محمد رادمنش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید که با آمدن این نیرو‌ها، این وزارت نیرو‌های هوایی خود را در ولایت‌ها افزایش می‌دهد.

در حال حاضر هوانیروی افغانستان در سه لوای هوایی در کابل، قندهار و هرات فعال است. با این حال، وزارت دفاع می‌گوید که با پیوستن خلبان‌های تازه‌نفس و آموزش دیده‌، قطعات نیرو‌های هوایی را در دیگر ولایت‌ها ایجاد می‌کند.

گروه ‌جدید

فرماندهی نیروهای حمایت قاطع ناتو در افغانستان با نشر اعلامیه‌یی گفته که به تاریخ ۲۷ جون، دوره آموزشی گروهی ۲۲ نفری از خلبانان افغان در جمهوری چک به پایان می‌رسد.

قرار است که طی یک برنامه رسمی که پایتخت جمهوری چک در شهر پراگ برگزار می‌شود، این خلبانان سند فراغت‌شان را به دست آورند.

در میان خلبانان تازه‌نفس افغانستان برای هواپیماهای جنگی که دوره آموزشی خود را در کشور چک به پایان رسانده‌اند، دو زن نیز شامل اند. وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که این وزارت همچنان در صدد بالا بردن حضور زنان در هوانیرو‌ی این کشور اند.

زنان

خلبانانی که تا دو روز دیگر سند فراغت‌شان را می‌گیرند، پیش از این نیز در ساختار نیرو‌های هوایی افغانستان کار کرده‌اند. وزارت دفاع می‌گوید که با فراگیری آموزش‌های بیشتر مسلکی، این زنان هواپیماهای نظامی بال ثابت را به پرواز درخواهند آورد.

afghanistan pliots

در میان خلبانان تازه‌نفس افغانستان برای هواپیماهای جنگی که دوره آموزشی خود را در کشور چک به پایان رسانده‌اند، دو زن نیز شامل اند

این زنان از دوره‌های آموزشی ۱۵ ماهه برای پرواز با هواپیماهای بال ثابت فارغ می‌شوند. خلبانان افغان در کنار ترفندهای پرواز و به کارگیری هواپیماها در جریان عملیات‌های اکمالاتی و حمایتی از نیروهای زمینی، همچنان زبان انگلیسی را نیز فرا گرفته‌اند.

ناتو با انتشار اعلامیه‌یی گفته است، زنانی که در این دوره‌های آموزشی اشتراک کردند، از امکانات آموزشی برابر با مردان برخوردار بودند و در کنار این‌که هماهنگ با آنان پیش رفتند، حتی در برخی از بخش‌ها، بیش از انتظارها، از هم‌قطاران مرد پیشتاز بوده‌اند.

در حال حاضر نیروهای هوایی افغانستان در بخش هواپیماهای بال ثابت فقط یک خلبان زن دارد. با فراغت این دو بانوی خلبان، شمار خلبانان زن برای هواپیماهای بال ثابت در نیروهای هوایی به سه تن می‌رسد.

یکی از این خلبان‌ها، صفیه فیروزی است.

از مهاجرت تا یگانه خلبان زن هواپیماهای بال ثابت افغانستان

صفیه فیروزی، یگانه خلبانی است که هواپیماهای بال ثابت را در افغانستان به پرواز درمی‌آورد.

کاپیتان صفیه فیروزی، دومین خلبان زن نیرو‌های هوایی بعد از نیلوفر رحمانی است که در سال‌های پسین به نیرو‌های هوایی پیوسته و موفقیت کسب کرده‌اند.

صفیه فیروزی که اکنون ۲۸ سال دارد، کودکی‌اش را در مهاجرت سر کرده ‌است. در سال‌های ۱۹۹۰ میلادی، زمانی که او کودکی بیش نبود و جنگ داخلی در افغانستان جریان داشت، خانواده خانم فیروزی راهی پاکستان شدند و درست پس از سقوط طالبان در ۲۰۰۱ میلادی، به افغانستان برگشتند.

او می‌گوید که همانند بسیاری از افغان‌های مهاجر، در سال‌های ۱۳۸۰ با دنیایی امید به افغانستان برگشته و در ولایت هرات مسکن‌گزین شد و در همین شهر به آموختن پرداخت.

تحقق رویا

فیروزی از کودکی به خلبان شدن علاقه داشت و با خیالی که روزی در آسما‌ن‌ها به پرواز درآید، بزرگ شد.

safia

خانم صفیه بعد از فراگیری آموزش‌های اندک، به عنوان افسر مخابره مقرر شد

زمانی که فیروزی هنوز دانش‌آموز مکتب عالی بود، با دیدن یک اعلان تلویزیونی، در صدد تحقق رؤیا‌هایش گام برداشت.

او می‌گوید که با دیدن یک پیام بازرگانی که زنان را به پیوستن به اردو دعوت می‌کرد، علاقه‌اش بیشتر می‌شود. صفیه بعد از فراغت از مکتب، درخواست تحصیل در اکادمی نظامی در شهر هرات داد و بعد از این درخواست، او جذب اکادمی نظامی شد و به ادامه تحصیل پرداخت.

خانم صفیه بعد از فراگیری آموزش‌های اندک، به عنوان افسر مخابره مقرر شد.

موفقیت افسر مخابره

 او می‌گوید که در عین اجرای این وظیفه، در اکادمی نظامی اعلان شد که نیروی هوایی در جستجوی زنی است که خلبان شود.

فیروزی و ۱۲ خانم دیگر با شنیدن این اعلام درخواستی دادند و او تنها کسی بود در امتحانات رقابتی از بین ۱۳ نفر، به دوره کارآموزی نیرو‌های هوای افغانستان راه یافت و شروع به فراگیری فنون پرواز کرد.

خانم فیروزی در سال ۲۰۱۵ از این اکادمی فارغ شد.

ازدواج

او در دوره کارآموزی‌اش را در میدان هوایی هرات در غرب افغانستان گذراند؛ دورانی که بخش مهم زندگی‌اش را رقم زد.

صفیه فیروزی می‌گوید، هنگامی که دوره کارآموزی‌اش را در میدان هوایی هرات می‌گذشتاند، با کاپیتان محمدجواد نجفی، همسرش آشنا شده و به هم علاقه‌مند می‌شوند.

 این دو خلبان نیروی هوایی افغانستان چهار سال پیش باهم ازدواج کردند که ثمره آن یک دختر است.

به گفته خانم فیروزی، بعد از ازدواج، همسرش از او و از تلاش‌هایش برای پیشرفت حمایت کرده ‌است.

به گفته خانم فیروزی، بدون حمایت شوهرش، او قادر به ادامه این مسلک بعد از ازدواج نبود.

به دنبال آرزوها

شمار زنانی که در اردوی افغانستان خدمت می‌کنند، هنوز هم بسیار کم است، اما زنان در نیروی هوایی این کشور در سال‌های اخیر دست‌آوردهای زیادی داشته‌اند. صفیه بعد از نیلوفر رحمانی، دومین خلبان زن در نیروی هوایی افغانستان است که هواپیماهای باربری نظامی را به پرواز درمی‌آورد.

air force

یکی دیگر از وظایف نیروی هوایی افغانستان در مأموریت‌های هوای بشردوستانه، کمک به سیل‌زدگان، گیرماندگان و آسیب‌دیدگان در برف‌کوچ‌ها، رانش زمین و فاجعه‌ها ‌ در حالات اضطراری می‌باشد

یکی دیگر از وظایف نیروی هوایی افغانستان در مأموریت‌های هوای بشردوستانه، کمک به سیل‌زدگان، گیرماندگان و آسیب‌دیدگان در برف‌کوچ‌ها، رانش زمین و فاجعه‌ها ‌ در حالات اضطراری می‌باشد.

به هر حال فیروزی از زنان دیگر افغان می‌خواهد با وجود مشکلات به نیرو‌های امنیتی بپیوندند.

او به صدای امریکا گفت: ‌«به مثابه یک زن، شما با چالش‌های متعددی روبه‌رو می‌شوید، اما شما باید به هر نحوی با آن مشکلات مقابله کنید و به دنبال تحقق رویا‌های‌تان بروید و تا زمانی‌که به آن نرسیده‌اید، همچنان تلاش کنید.‌»

جیری ماکولا، رئیس مکتب هوایی که این زنان افغان در آن آموزش دیده‌اند، در موردشان گفت: «هر دو پیلوت زن هواپیماهای بال ثابت بر اساس برنامه زمانی تعیین‌شده و استندردهای لازم پیشرفت کرده‌اند».

وی افزود: «هر دو توانستند در مهارت‌های تئوری و عملی و همچنان فرارگیری مهارت‌های پرواز و یادگیری زبان انگلیسی، از خود شایستگی نشان دهند.‌»

قرار است جنرال جول کری، فرمانده برنامه آموزش، مشاوره و حمایت نیروهای هوایی ایالات متحده شهادت‌نامه‌های این خلبانان افغان را بدهد.

این اولین دور فراغت خلبانان افغان برای هواپیماهای بال ثابت از مرکز آموزشی “لوم پراها فلایت” در جمهوری چک است.

نخستین خلبان فراری

کپتان نیلوفر رحمانی، اولین خلبان زن در نیروی هوایی افغانستان بود که در جریان جنگ در جبهات به نیروهای امنیتی افغان اکمالات رسانده و همچنان مسئولیت انتقال نیرو و زخمی‌ها و کشته‌های این نیروها را به دوش داشته است.

رحمانی که اکنون ۳۵ سال دارد، از سوی وزارت دفاع افغانستان برای کارآموزی در قسمت هواپیماهای نظامی  ترانسپورتی بسیار بزرگ نوع «سی ـ ۱۳۰» به ایالات متحده امریکا فرستاده‌ شد.

اما او در جریان تحصیل، به ایالات متحده درخواست پناهندگی داد؛ اقدامی که با واکنش بسیاری‌ها مواجه شد.

بسیاری از شهروندان افغان از نیلوفر رحمانی انتقاد کرده و در رسانه‌های اجتماعی نوشتند که خانم رحمانی، به کشوری که سال‌ها برای پیشرفتش هزینه پرداخته، پشت کرده ‌است.

Nilofar rahmani

خانم رحمانی در ۲۰۱۵ عنوان زن شجاع سال را از سوی وزارت خارجه امریکا به دست آورد و به دنبال آن، به عنوان زیبا‌ترین خلبان معرفی شد و شهرت بسیار کسب کرد

برخی کاربران با اشاره به مدت زمانی که خانم رحمانی با استفاده از امکانات دولتی تحت آموزش بوده، او را به سوءاستفاده از امکانات دولتی متهم کرده‌‌اند.

نیلوفر رحمانی هنوز ۱۸ ساله بود که به مکتب خلبانی نیرو‌های هوای افغانستان پیوست و پس از دو سال، در سال ۲۰۱۲ به درجه ‌«تورن‌» فارغ شد.

او اولین پرواز تک‌نفره‌اش را با یک هواپیمای «سیسناـ۱۸۲» چهار سیته امریکایی موفقانه انجام داد و به تعقیب آن، هواپیما‌های جنگی و ترانسپورتی را نیز به پرواز درآورد.

خانم رحمانی در ۲۰۱۵  عنوان زن شجاع سال را از سوی وزارت خارجه امریکا به دست آورد و به دنبال آن، به عنوان زیبا‌ترین خلبان معرفی شد و شهرت بسیار کسب کرد.

اما او با این شهرت، در سال ۲۰۱۶ تابعیت افغانستان را ترک کرد؛ کاری که از شهرت او کاست. او در واکنش به انتقادهای مردم به رسانه‌ها گفت که به دلیل تهدید‌ها امنیتی مجبور شده از ایالات متحده درخواست پناهندگی کند.

به هر حال وزارت دفاع افغانستان در حال حاضر خانم رحمانی را از لیست خلبانان نیرو‌های هوایی افغانستان حذف کرده ‌است.

محمد رادمنش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید: ‌«خانم رحمانی برای تحصیل به امریکا فرستاده شده، اما او قوانین را نقص کرده و تابعیت ایالات متحده ‌امریکا را گرفته و هر زمانی که مجددا به افغانستان به وظیفه‌اش برگردد، ابتدا مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت و مطابق قانون با او برخورد خواهد شد.‌»

لطیفه نبیزاده

لطیفه نبی‌زاده، اولین خلبان زن در تاریخ نیروی هوایی افغانستان که با طالبان جنگیده است. لطیفه نبی‌زاده و خواهرش «لالیوم»، با وجود شرایط نامساعد و سخت زندگی در افغانستان، توانستند با حمایت خانواده خود به ویژه پدرشان که بسیار در این زمینه به دو دخترش یاری رساند، حرفه خلبانی را برگزینند.

آن‌ها در سال ۱۹۹۸ میلادی به این مدرسه پیوستند و اولین زنان خلبان در تاریخ نیروی هوایی افغانستان بودند.

این خلبان زن افغان، در زمان جنگ که برخی مناطق امن بودند و در برخی دیگر، شورش و درگیری برپا بود، در اوایل کارشان بر فراز مناطق امن اجازه پرواز یافتند.

به هر حال نبی‌زاده با بیشتر از دو دهه خدمت در نیرو‌های هوای افغانستان، تاکنون بیشتر از یک‌ هزار ساعت پرواز داشته ‌است.

هوا نیرو

ارتش منظم در افغانستان برای بار نخست، به صورت ابتدایی در زمان شیرعلی خان در قرن ۱۸ میلادی شکل گرفت و سپس در اواسط قرن نوزدهم، عبدالرحمن خان، ارتش منظم ۲۰۰ هزار نفری را ایجاد کرد که با آتش توپ‌خانه حمایت می‌شد.

radmanish

محمد رادمنش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع

در دهه‌‌های شصت و هفتاد میلادی، ظاهرشاه و محمدداوود خان ارتش یک‌صد هزار نفری را تقویت و به کمک مالی اتحاد جماهیر شوروی مجهز ساختند. درست در همین زمان، برای اولین‌بار هوانیروی افغانستان تشکیل شد. در سال‌های ۱۹۸۰ و هنگام حاکمیت رژیم مورد حمایت شوروی در افغانستان، در میان هوانیروی افغانستان فقط چند خلبان زن برای هلی‌کوپترها، آموزش دیده و استخدام شدند.

اما با شروع جنگ جهانی، نه تنها این استخدام‌ها ادامه نیافت، بلکه نیروی هوایی افغانستان که زمانی یک نیروی قوی زیر حمایت اتحاد جماهیر شوروی بود، در جریان جنگ‌های داخلی دهه ۱۹۹۰ و به تعقیب آن در زمان حاکمیت طالبان، خسارات زیادی دید.

نیروهای غربی در اوایل سال ۲۰۰۸ در حالی ایجاد نیروی هوایی افغانستان را شروع کردند که تنها چند فروند جنگنده «میگ» از این نیرو‌ها باقی مانده بود.

به هر حال، با شروع دوران معاصر، این نیرو‌ها در چوکات نیرو‌های دفاعی افغانستان، عملا در سال ۲۰۱۱ به حمایت نیرو‌ها ناتو ایجاد شدند. در حال حاضر هوانیروی افغانستان در سه لوای هوایی در کابل مرکز، قندهار و هرات فعال است.

هرچند وزارت دفاع آمار دقیقی از این نیرو‌ها به دست نمی‌دهد، اما می‌گوید که به زودی این وزارت، قطعات هوانیرو‌ی افغانستان را در دیگر بخش‌های این کشور، ایجاد و گسترش می‌دهد.

محمد رادمنش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع به خبرنامه می‌گوید که در حال حاضر، بیش از ۱۵۰ هواپیما در اختیار این نیرو‌ها است. از این میان، ۲۷ فروند هلی‌کوپتر تهاجمی نوع «ام.دی-۵۳۰» و ۲۰ فروند دیگر هواپیمای حمایتی کوچک مانند «سوپرتوکانو ای‌ـ۲۹» ساخت برازیل است. نیروی هوایی افغانستان هم‌چنین حدود ۵۰ هواپیمای ترانسپورتی نوع «ام.آی‌ـ۱۷» روسی دارد.

اما طبق گفته جنرال محمد رادمنش، در تشکیل هوانیروی افغانستان تنها ۶ زن حضور دارند که بیشتر در بخش هواپیماهای ترانسپورتی فعالیت می‌کنند.

سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع و فرماندهی نیرو‌های هوایی افغانستان می‌گویند که از این میان، چهار خانم عملا در تشکیل نیرو‌های امنیتی فعالیت دارند و دو خانم دیگر که برای تحصیلات به کشور چک فرستاده شده‌اند، تا چندی بعد به وظایف‌شان بر‌می‌گردند.

4 / سرطان 1397
#