افزایش جرایم جنایی در کابل؛ پولیس هم‌دستی نکند، امنیت بهتر می‌شود!

افزایش جرایم جنایی در کابل؛ پولیس هم‌دستی نکند، امنیت بهتر می‌شود!

خبرنگار خبرنامه

مانی مشکین‌قلم
خبرنگار خبرنامه

۳ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

افزایش جرایم جنایی در کابل، شهروندان پایتخت را نگران کرده است. برخی از نمایندگان مجلس افغانستان نیز می‌گویند، «اگر پولیس با مجرمین هم‌دست نباشد، امنیت کابل می‌تواند بهتر باشد».

شب‌گذشته، شنبه‌شب (۲ سرطان) یک پسر نوجوان در غرب کابل با ضرب چاقو به قتل رسید. این نوجوان هنگام تاریک شدن هوا برای خرید نان رفته بود که با سلاح سرد و در فاصله چند متری حوزه امنیتی پولیس، از سوی افراد ناشناس به قتل می‌رسد.

یکی از وکلای گذر غرب کابل می‌گوید، پس از گزارش این حادثه به پولیس، نیروهای آن‌ها یک و نیم ساعت دیرتر به محل رسیده‌اند.

به گفته شهروندان غرب کابل، همواره پولیس با تأخیر چند ساعته در محل حادثه حاضر می‌شود و گراف جرایم جنایی در غرب کابل نیز به دلیل بی‌کفایتی مسوولین حوزه ۱۳ امنیتی افزایش یافته است.

سرقت‌های مسلحانه، دزدی وسایط نقلیه، آدم‌ربایی، جیب‌زنی و ایجاد رعب و حشت، با وجودی‌که برای شهروندان کابل بیگانه نیست، اما با گذشت هر سال، در حال افزایش است.

شماری از شهروندان کابل می‌گویند، بعد از تاریک شدن هوا به سختی می‌توان در کوچه پس‌کوچه‌های کابل گشت‌و ذار کرد و حتی در طول روز نیز کسی شهامت حمل ده هزار افغانی را هم با خود ندارد.

تراکم جمعیت، فقر و بیکاری

اما فرماندهی پولیس کابل، دلیل افزایش جرایم را تراکم جمعیت، فقر و بی‌کاری عنوان می‌کند. به گفته سخنگوی پولیس کابل، بسیاری از جوانان حتی دانش‌آموزان مکاتب به دلیل فقر، دست به دزدی می‌زنند.

اما قبل از این فرمانده پولیس کابل از افزایش جرایم جنایی در پایتخت خبر داده بود.

در ماه رمضان، سرقت منازل، تیراندازی‌های هوایی، حمل سلاح غیرقانونی، سرقت موبایل و سرقت پلیت‌های موتر، موجب نگرانی شهروندان کابل شده بود.

محمد داوود امین، فرمانده پولیس کابل با تأیید این وضعیت گفته بود، در ماه گذشته(جوزا ۱۳۹۷) ۸۲ مجرم را از سطح شهر کابل، دست‌گیر کرده‌اند.

روز شنبه(۱ سرطان) در برنامه معرفی جنرال مرادعلی مراد به عنوان فرمانده عمومی گارنیزیون کابل نیز، طارق شاه بهرامی وزیر دفاع افغانستان اظهار داشت، حتی در نزدیک‌ترین شهرستان‌های کابل هم امنیت نیست و گراف ناامنی در شهر کابل افزایش یافته است.

پولیس همدست با مجرمین

در همین حال، شماری از نمایندگان مجلس می‌گویند، از سرقت‌های مسلحانه، اختطاف، قتل، دزدی، فروش مواد مخدر، معتاد کردن جوانان مردم، فروش مشروبات الکلی و  وجود روسپی‌خانه‌ها در شهر کابل نمی‌توان چشم‌پوشی کرد که احساس امنیت را از شهروندان کابل سلب کرده است. به گفته این نمایندگان، هیچ جای کابل وجود ندارد که امنیت داشته باشد.

khalil herat people represtitive in parliament

خلیل احمد شهیدزاده، نماینده مردم هرات در مجلس نمایندگان افغانستان

به باور برخی از نمایندگان مجلس، شهر کابل از دیر زمانی است که فضای جنگی را در خود تجربه می‌کند. در این شک نیست که پولیس در راستای تأمین امنیت شهروندان تلاش کرده و قربانی داده است. اما می‌توانست، بهتر از این عمل کند.

خلیل احمد شهیدزاده، نماینده هرات در مجلس می‌گوید، یکی عوامل عمده افزایش جرایم جنایی و دزدی در سطح شهر کابل، دست داشتن مجرمین با پولیس است.

به گفته او، نهادی که با دزدی و فساد‌های اخلاقی مبارزه می‌کند، خود با مجرمین هم‌دست است.

به گفته این نماینده مجلس، با این وجود، حتی اگر تمامی سربازان کشورهای کمک‌کننده را نیز  به افغانستان سرازیر کنیم، باز هم وضعیت بهتر نمی‌شود.

چندی پیش ویس احمد برمک، وزیر امور داخله نیز از دست داشتن برخی از مسوولین بلندپایه حکومتی در اختطاف و قانون‌شکنی‌ها خبرداده بود. وزیر داخله در صحن مجلس گفته بود، حتی مهاجمان انتحاری توسط موتر‌های شیشه سیاه برخی نمایندگان و مسوولین بلندپایه حکومتی جابجا می‌شوند.

ویس احمد برمک، وزیر امورداخله

ویس احمد برمک، وزیر امورداخله

بدون شک یک عامل عمده افزایش ناامنی و جرایم جنایی در کابل، وجود افراد فاسد در نهادهای امنیتی و پولیس است و تا زمانی‌که اداره پولیس از وجود افراد فاسد پاک‌سازی نشود، نمی‌توان به کاهش گراف جرایم جنایی در افغانستان امیدوار بود.

گرچند این پدیده، تنها مختص افغانستان نیست و در سایر کشورهای جهان نیز و جود دارد، اما اگر در سایر کشورها در حد امکان مجرم یک گام پیش‌تر از پولیس است؛ اما از نگاه اذهان عمومی در افغانستان، مجرمین نه تنها یک قدم جلوتر از پولیس حرکت می‌کنند که از نگاه اعمال فشار قدرت نیز یک پله بالاتر قرار دارند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید