رقابت «اردوغان» و «اینجه»؛ سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری ترکیه چه خواهد شد؟ |
رقابت «اردوغان» و «اینجه»؛ سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری ترکیه چه خواهد شد؟

رقابت «اردوغان» و «اینجه»؛ سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری ترکیه چه خواهد شد؟

۲ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

۲۴ام ماه جون انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و پارلمانی در ترکیه برگزار می‌گردد. از ۵۹ میلیون شهروند ترکیه که واجد شرایط رأی‌دهی اند، ۳ میلیون آن‌ها که در خارج کشور زندگی می‌کنند، تا هنوز آرای‌شان را استفاده نموده‌اند و ۵۶ میلیون دیگر روز یک‌شنبه ۲۴ جون پای صندوق‌ها خواهند رفت.

زمانی که رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه «آ.کی.پی» بعد از دیدار پشت درهای بسته با متحد دولت‌اش، باهچلی، رهبر حزب ملی‌گرای حرکت ملی «می.هی.پی» در ۱۸ اپریل، انتخابات پیش از موعد را اعلان نمود، تقریبا همه سیاسیون و جامعه ترکیه را شگفت زده نمود؛ انتخاباتی که تقویم اصلی آن یک سال و چهار ماه بعد بود و پیش از آن، برگاری پیش از موعد آن را رد نموده بود.

آقای اردوغان دلایل برگزاری انتخابات زودهنگام را تغییر در وضعیت سیاسی ـ امنیتی منطقه و ضرورت ترکیه به داشتن یک حکومت مقتدر جدید، طبق قانون اساسی پسا رفراندم وانمود نمود، اما مخالفین حزب حاکم دلایل انتخابات پیش از موعد توسط آقای اردوغان را استفاده انتخاباتی از احساسات ملی خلق شده در جنگ عفرین، افت شدید ارزش واحد پول ترکیه«لیر» در مقابل دالر و هراس از کم‌ارزش‌تر شدن آن و ترس از شکست حزب حاکم در انتخابات‌های شهرداری‌ها در شهرهای مهمی هم چون استانبول و آنکارا، عنوان نموده‌اند.

انتخابات بیست‌وچهارم جون به دلیلی که نخستین انتخابات بعد از رفراندم تغییر قانون اساسی سال قبل در ترکیه است، اهمیت بسیاری برای همه، چه حزب حاکم و چه مخالفین‌اش و حتی پیامدهای مهمی در سطح منطقه خواهد داشت؛ رفراندمی که در آن حزب عدالت و توسعه که موسس آن رجب طیب اردوغان است و شانزده سال قدرت سیاسی ترکیه را در دست دارد، با متحد شدن حزب حرکت ملی، با اکثریت شکننده ۵۱٫۴۱ درصد آرا پیروز گردید. بسیاری از تحلیلگران سیاسی این انتخابات را محکی برای سیاست‌های دولت فعلی ترکیه می‌دانند.

نامزدهای ریاست جمهوری چه کسانی اند؟

رجب طیب اردوغان، مؤسس حزب اسلام‌گرای عدالت و توسعه، که بعد از رفراندم تغییر قانون اساسی، راه را برای رهبری حزبش نیز باز نموده، نامزد اتحاد جمهور «حزب عدالت و توسعه و حرکت ملی» می‌باشد. وی فعلا علاوه بر ریاست جمهوری، رهبری حزب خویش را نیز به عهده دارد. تا پیش از رفراندم سال قبل، مطابق قانون اساسی ترکیه رییس‌جمهور نمی‌توانست عضویت حزبی را داشته باشد و باید فرد مستقلی می‌بود.

«محرم اینجه»، نامزد بزرگترین حزب مخالف آقای اردوغان، حزب سکولار جمهوریت خلق «جی.هی.پی»  می‌باشد که موسس آن مصطفی کمال آتاترک، بنیان‌گذار ترکیه نوین است. آقای اینجه که در کارنامه‌اش سابقه ۱۶ سال عضویت در مجلس ترکیه و سال‌ها فعالیت حزبی در حزب جمهوریت مردم را داراست، جدی‌ترین و اصلی‌ترین رقیب اردوغان به شمار می‌رود. محرم اینجه دانش آموخته فیزیک در دانشگاه «اولوداغ» است و توانایی خوبی در سخنرانی برای جلب افکار عمومی را دارد. او از زمان آغاز مبارزات انتخاباتی تاکنون، ۱۰۶ نشست انتخاباتی در شهرها و حتی شهرستان‌های مختلف ترکیه برگزار نموده است. این در حالی است که رقیبش رجب طیب اردوغان، تنها ۳۰ نشست انتخاباتی داشته است.

محرم اینجه بعد از نامزد شدن از سوی حزبش، در یک مراسم رسمی در حضور «کمال کلیچ داراوغلو»، رهبر حزب، آرم حزبش را از یخن کشید و به جای آن پرچم ترکیه را نصب نمود و از روز اول به همه مخالفین اردوغان پیام روشنی داد که می‌تواند نماینده خوبی از آن‌ها در مقابل اردوغان باشد؛ موضوعی که یکی از جدی‌ترین شعارهای انتخاباتی وی را نیز تشکیل می‌دهد و در هر نشستی تکرار می‌کند: «برای شما وعده می‌دهم که رییس‌جمهور همه‌تان باشم. رییس‌جمهور ۸۱ میلیون».

«مرال اکشه نور»، رهبر حزب تازه تأسیس ملی‌گرای دست راستی خوب «ایی.پارتی» است. وی قبلا یکی از اعضای ارشد حزب ملی‌گرای «حرکت ملی» به رهبری «دولت باهچلی» بود، اما رفراندم تغییر قانون اساسی معادلات سیاسی را در ترکیه به هم زد و رهبر حزب حرکت ملی که قبلا شدیدترین انتقادات را متوجه رجب طیب اردوغان می‌نمود، با ارودغان و حزبش متحد شد و از تغییر قانون اساسی حمایت نمود؛ موضوعی که با مخالفت جمع بزرگی از اعضای ارشد حزبش مواجه شد و رهبری مخالفین را خانم مرال اکشه نور به عهده داشت. بالاخره این امر منجر به تأسیس و وارد شدن حزب خوب «ایی.پارتی» در صحنه سیاسی ترکیه شد.

خانم اکشه نور نخستین و تنها خانمی است که سابقه سکان‌‌داری وزارت داخله ترکیه را داراست. او هم‌چنان سال‌ها تجربه عضویت مجلس ترکیه را دارا می‌باشد. انتظار نمی‌رود وی رقیبی جدی برای آقای اردوغان باشد و نامزدی وی بیشتر برای تثبیت جایگاه حزب‌اش می‌باشد تا رسیدن به کرسی ریاست جمهوری.

«صلاح‌الدین دیمیرتاش»، رهبر سابق حزب چپ‌گرای طرفدار حقوق کردها «حزب دموکراتیک خلق‌ها»، اعجوبه انتخابات سال جاری است. او که از ۲۰ ماه بدین‌سو در زندان به سر می‌برد، در زندان از سوی حزبش نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شده است. در تاریخ ترکیه و احتمالا جهان، آقای دیمیرتاش تنها کسی است که از داخل زندان نامزد ریاست جمهوری کشوری می‌شود. نامزدی آقای دیمیرتاش نیز از سوی حزبش بیشتر برای تثبیت محبوبیت وی و حزبش در میان شهروندان کرد و دیگر چپی‌های ترکیه است و فشار بر حاکمیت در جهت رهایی وی از زندان تا پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری است.

«تیمل کرام اوغلو» نامزد حزب اسلام‌گرای سعادت برای ریاست جمهوری ترکیه است. حزب وی بقایایی از حزب رفاه می‌باشد که مؤسس آن «نجم‌الدین اربکان»، نخست‌وزیر مخلوع و فقید ترکیه است، اما انتظار نمی‌رود آرای قابل ملاحظه‌یی به دست آورد.

«دوغو پرینچک» به نمایندگی از حزب کوچک وطن نیز نامزد ریاست جمهوری است، اما به احتمال زیاد شاید نتواند یک درصد آرای عمومی را  هم به خود اختصاص دهد.

نتیجه انتخابات چه خواهد شد؟

اکثر ناظران و تحلیل‌گران سیاسی به این باورند که انتخابات ۲۴ جون در دور اول برنده‌یی نخواهد داشت و به احتمال زیاد به دور دوم خواهد رفت. اگر این حدس و گمان‌ها درست از آب در آید، مطرح‌ترین نامزدها که انتظار می‌رود در دور دوم رقابت نفس‌گیری داشته باشند، رجب طیب اردوغان و محرم اینجه می‌باشد.

باورها بر این است که  اگر آقای اردوغان نتواند در دور اول از میدان انتخابات پیروز به در آید، در دور دوم با درنظرداشت وضعیت اقتصادی ترکیه، افت روزافزون و شدید ارزش لیر، افزایش نارضایتی‌های عمومی از سیاست‌های اقتصادی و امنیتی وی، حمایت همه نامزدان دور اول و حمایت اتحاد پارلمانی ملت متشکل از احزاب جمهوریت خلق، حزب خوب و حزب سعادت، و سایر احزاب مخالف به شمول اصلی‌ترین حزب کردها(هی.دی.پی) از رقیب‌اش(محرم اینجه)، پیروزی‌اش با چالش‌های بسیار بیشتری نسبت به دور اول روبرو خواهد شد.

جامعه ترکیه در سال‌های اخیر به شدت دو قطبی شده و رفراندم تغییر قانون اساسی سال گذشته این موضوع را بسیار واضح آشکار نمود. طرفداران رجب طیب اردوغان اکثرا شهروندان محافظه‌کار، اسلام‌گرا و سنتی اند که بیشتر در شهرهای مرکزی و شمالی ترکیه زندگی می‌نمایند؛ اما مخالفین سرسخت آقای اردوغان که حامیان رقیب اصلی‌اش محرم اینجه را تشکیل می‌دهند، در مجموع شهروندان لیبرال و سکولار و طرفداران سراپا قرص آتاترک اند که بیشتر در شهرهای ساحلی دریای مدیترانه و مرمره سکونت دارند.  کردهای ترکیه که پایگاه سنتی آن‌ها شهرهای جنوب شرقی در مرز سوریه و عراق می‌باشند نیز از مخالفین سرسخت اردوغان به شمار می‌روند و گمانه‌زنی‌ها بر این است که کردها در دور اول به رهبر سابق زندانی‌شان، صلاح‌الدین دیمیرتاش و در دور دوم به محرم اینجه، نامزد مخالفان رأی خواهند داد؛ آرایی که از سوی بسیاری ناظران و تحلیل‌گران اروپایی بسیار تعیین‌کننده خوانده می‌شود.

با این حال دیده شود که برنده انتخابات حساس ۲۴ جون چه کسی خواهد بود؟ رجب طیب اردوغان، سکان‌دار ۱۶ ساله قدرت و رهبر بلامنازع حزب حاکم در ترکیه یا محرم اینجه، نامزد اصلی مخالفین که در نشست‌های انتخاباتی‌اش امیدهای زیادی برای مخالفین اردوغان خلق کرده است.

این نوشته برای خبرنامه نگاشته شده است. دیدگاه‌های که در این نوشته آمده است، مختص نویسنده آن می‌باشد و لزوما بازتاب سیاست نشراتی خبرنامه نیست.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید