بی‌علاقگی حکومت برای برگزاری به موقع انتخابات؛ حکومت تنها تا پایان هفته برای حل مشکل انتخابات در غزنی فرصت دارد!

بی‌علاقگی حکومت برای برگزاری به موقع انتخابات؛ حکومت تنها تا پایان هفته برای حل مشکل انتخابات در غزنی فرصت دارد!

خبرنگار خبرنامه

مانی مشکین‌قلم
خبرنگار خبرنامه

۲ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

به نظر می‌رسد موضوع صلح روی انتخابات پارلمانی افغانستان سایه انداخته و حکومت بخش زیادی از انرژی خود را صرف راضی‌کردن گروهای ناراضی کرده است.

شکیبا هاشمی، نماینده قندهار می‌گوید، حکومت می‌خواهد مخالفان مصلح را از طریق صلح وارد انتخابات کند. به گفته این نماینده مجلس، کمیسیون انتخابات به رسانه‌ها گفته است، حکومت علاقه ندارد انتخابات را به وقت و زمان اعلام شده دایر کند.

به گفته این نماینده ولایت قندهار، حکومت در تلاش است، موضوع برگزاری انتخابات در تاریخ ۲۸ میزان را با موضوع صلح کم‌رنگ کند.

غلام فارق مجروح، نماینده هرات نیز با تأیید این موضوع می‌گوید، حرف و حدیث‌هایی در مورد کم‌رنگ شدن انتخابات از سوی حکومت شنیده می‌شود. اگر چنین شود، مشروعیت نظام زیر سوال می‌رود و فاصله مردم از دولت نیز بیش‌تر می‌شود.

از سوی دیگر، غلام حسین ناصری، نماینده میدان وردک تأکید می‌کند: «برگزاری انتخابات یک روند ملی است. هیچ نوع تأخیر در برگزاری انتخابات از انگاه حقوقی قابل دفاع نیست. حکومت مکلف است انتخابات را دقیق، به موقع و شفاف دایر نماید».

نمایندگان مجلس می‌گویند، تا به حال مردم به خاطر انتخابات، نزدیک به ۵۰۰ قربانی داده‌اند. بر این اساس، انتخابات باید در وقت و زمانش که ۲۸ میزان است، دایر شود و تاخیر در برگزاری آن، خلاف قانون اساسی است.

Hussain Nasiri

غلام حسین ناصری، نماینده میدان وردک

به گفته نمایندگان، حکومت یک بار زمان برگزاری انتخابات پارلمانی را به تأخیر انداخت و قانون را زیر پا کرد، دیگر نباید این عمل تکرار شود.

اما کمیسیون انتخابات با رد این موضوع که حکومت علاقه‌یی به برگزاری انتخابات ندارد، در مصاحبه با «خبرنامه» می‌گوید، کمیسیون آمادگی کامل دارد انتخابات را در ۲۸ میزان برگزار کند.

به گفته حفیظ‌الله هاشمی، کمشنر کمیسیون انتخابات به خبرنامه، نزدیک به ۷ میلیون رأی‌دهنده ثبت‌نام کرده‌اند که نشان‌دهنده آمادگی مشارکت شهروندان در روند انتخابات است.

به گفته وی، چنین اظهارات از سوی نمایندگان در این زمان حساس، به روند انتخابات صدمه می‌رساند و این به خیر و صلاح مردم نخواهد بود.

حکومت تنها تا آخر هفته برای حل مسائل سیاسی غزنی فرصت دارد

کمیسیون انتخابات در حالی از برگزاری انتخابات در ۲۸ میزان اطمینان می‌دهد، که در بسیاری از مناطق از جمله ولایت غزنی، سایت‌های انتخاباتی این کمیسیون هم‌چنان بسته است.

عارف واحدی، معاون والی غزنی امروز شنبه (۲ سرطان) در گفتگو با خاطرنشان کرد، تا هنوز  سرنوشت انتخابات در ولایت غزنی نامعلوم است و هیچ‌گونه تصمیمی در این مورد گرفته نشده است.  آقای واحدی می‌گوید، کمیسیون انتخابات به مسوولین ولایت غزنی گفته، حکومت درگیر صلح است و غزنی را از یاد برده است.

در این راستا، کمیسیون انتخابات می‌گوید، اگر حکومت تا آخر هفته جاری مسایل سیاسی غزنی را حل نکند، کمیسیون خود در مورد این ولایت تصمیم‌گیری خواهد کرد.

به گفته حفیظ‌الله هاشمی، کمیشنر کمیسیون انتخابات، این نهاد انتخاباتی با حکومت در تفاهم بود تا مسأله غزنی تا ایام عید فطر حل شود.

کمیسیون انتخابات چهار روز پیش نیز به خبرنامه گفته بود، اگر موضوع سیاسی غزنی از سوی حکومت حل نشود، کمیسیون غزنی را از لیست انتخاباتی خود حذف می‌کند.

سرنوشت سیاسی انتخابات غزنی بعد از اعتراض ۱۲ نفر جلوی دروازه دفتر ساحوی کمیسیون انتخاباتی این ولایت، به حکومت واگذار شد.

Arif-Wahidi

عارف واحدی، معاون والی غزنی

کمیسیون مستقل انتخابات بارها تأکید کرده که اگر حکومت مشکل سیاسی انتخابات در ولایت غزنی را حل کند، کمیسیون آماده است با انتقال مواد انتخاباتی، مراحل ثبت‌نام رأی‌دهندگان و نام‌نویسی کاندیداهای پارلمانی و شوارهای شهرستان‌ها را آغاز کند.

حالا به نظر می‌رسد حکومت تا این‌جای کار که دروازه دفتر ساحوی کمیسیون انتخابات در غزنی را بسته نگاه داشته، در صورت باز شدن، برخلاف مقررات کمیسیون، انتخابات را در این ولایت به صورت حوزه‌بندی‌شده دایر نماید.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید