ایجاد منطقه آزاد بازرگانی میان افغانستان و ازبکستان؛ آیا تاشکند جایگزین اسلام‌آباد می‌شود؟

ایجاد منطقه آزاد بازرگانی میان افغانستان و ازبکستان؛ آیا تاشکند جایگزین اسلام‌آباد می‌شود؟

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۲ / سرطان ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

مقام‌های اتاق تجارت و صنایع افغانستان از آغاز گفت‌وگوهای افغانستان و ازبکستان روی ایجاد یک منطقه آزاد بازرگانی در مرز دو کشور خبر می‌دهند.

این مقام‌ها تأکید دارند که ازبکستان وعده داده‌ در کنار حل مشکلات بازرگانی و ایجاد سهولت‌های بیشتر میان کابل و تاشکند، روی یک مرکز بزرگ و آزاد تجاری مرزی نیز کار کنند.

صیام‌الدین پسرلی، سخنگوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان به خبرنامه گفت: «در نخستین نشست مشترک بخش خصوصی و دولتی که روز پنج‌شنبه هفته‌ گذشته در شهر ترمز ازبکستان میان هر دو کشور برگزار شد، جمشید خادجه یووف، وزیر تجارت جهانی ازبکستان تأکید کرد که آنان تلاش دارند در کنار حل مشکلات بازرگانی و ایجاد سهولت‌های بیشتر میان دوکشور، برای یک مرکز بزرگ آزاد بازرگانی مرزی نیز کار کنند.»

به گفته‌ مقام‌های اتاق تجارت و صنایع افغانستان، در این نشست که به همکاری و کمک اتحادیه‌ اروپا و مرکز تجارت جهانی راه‌اندازی شده بود، بیش از چهل نماینده‌ بخش خصوصی و دولتی افغانستان و ازبکستان روی بهبود بازرگانی و سرمایه‌گذاری‌ها در دو کشور گفت‌وگو کردند.

جذب سرمایه‌گذاری‌های مشترک دو کشور در بخش‌های گوناگون، راه‌اندازی راه‌های جدید بازرگانی برای توسعه دادوستد بازرگانی میان دو کشور و نیز توسعه راه آهن افغانستان و ازبکستان به هدف رُشد بازرگانی و ترانزیت کالاهای دو کشور، از موارد مهم مورد بحث میان نمایندگان دو کشور در این نشست بوده است.

آقای پسرلی تأکید کرد: «از زمان گرمی روابط ما و ازبکستان در روند دادوستد بازرگانی دو کشور، پیشرفت‌هایی صورت گرفته و بهبود به وجود آمده است.»

افزایش میلیاردی حجم بازرگانی

در حاشیه‌ نخستین نشست مشترک بخش خصوصی و دولتی افغانستان ـ ازبکستان، موافقت‌نامه‌ ایجاد مرکز مشترک بازرگانی اتاق‌های تجارت وصنایع افغانستان و ازبکستان در شهر ترمز امضا شد.

صیام الدین پسرلی، سخن‌گوی اتاق‌ تجارت وصنایع افغانستان

صیام الدین پسرلی، سخن‌گوی اتاق‌ تجارت وصنایع افغانستان

شاکر کارگر، مشاور رییس‌جمهور افغانستان در امور کشورهای آسیای میانه در این نشست گفت که با حل مشکلات و ایجاد سهولت‌های بیشتر فرا راه بازرگانی میان افغانستان و ازبکستان، ارزش بازرگانی دو کشور به میلیاردها دالر در سال خواهد رسید.

آقای کارگر تأکید کرد: «رییس‌جمهور غنی، در نشست پیشین که با رییس‌جمهور ازبکستان داشتند، از سرمایه‌گذاران ازبک خواسته بود که در معدن‌های سنگان هرات سرمایه‌گذاری کنند که این موضوع برای سرمایه‌گذاران ازبک بسیار جالب بوده است. ما می‌خواهیم که مانند این معدن در چندین معدن دیگر نیز ازبکستان سرمایه‌گذاری کند.»

در همین حال، مسئولان اتحادیه اروپا و مرکز تجارت جهانی، راه‌اندازی این نشست‌ها را برای بهبود بازرگانی میان دو کشور مهم می‌دانند.

جین سبستین رور، مسئول بخش سهولت‌های بازرگانی مرکز تجارت جهانی در این‌باره تصرح کرد: «نیاز است که با هم‌چو نشست‌ها زمینه‌سازی برای حل مشکلات در بخش‌های ترانزیت و بازرگانی دو کشور شود و توقع ما از حکومت‌های افغانستان و ازبکستان این است که برای ایجاد هماهنگی بیشتر با بخش‌های خصوصی دو کشور در فراهم شدن فضای سالم بازرگانی کار کنند.»

بدیل پاکستان

با ایجاد چالش‌ها در روابط بازرگانی افغانستان با پاکستان، ازبکستان تلاش دارد که جای پاکستان را در دادوستد با افغانستان بگیرد. به همین علت، به یک‌بار‌گی در نخستین روزهای امسال، بیش از ۱۹ موافقت‌نامه و تفاهم‌نامه سیاسی، بازرگانی و اقتصادی با افغانستان امضا کرد و اکنون این کشور تلاش دارد برای عملی شدن این موافقت‌نامه‌ها بسترسازی کند.

سال گذشته حجم بازرگانی افغانستان و ازبیکستان، به بیش از ۳۵۰ میلیون دالر رسید، اما خوش‌بینی‌ها وجود دارد که امسال این رقم به بیش از ۷۰۰ میلیون دالر خواهد رسید.

از سویی ‌هم مقام‌های ازبکستان می‌گویند که این کشور تا پنج سال آینده در حدود ۲ هزار کیلومتر شبکه راه‌آهن را در داخل افغانستان می‌سازد. این مقام‌ها تأکید دارند که ازبکستان علاقه دارد در حوزه ترانزیت، همکاری و سهم فعالی در افغانستان داشته باشد.

در ماه جدی سال ۱۳۹۵خورشیدی یک هیأت بلندپایه‌ حکومتی افغانستان به ازبکستان سفر کرده و با مقام‌های این کشور روی موضوعات مختلف کشور از جمله ساخت راه‌آهن، گسترش روابط بازرگانی، صحت، زراعت، مسایل ترانزیت و انرژی گفت‌و گو کردند.

در این دیدار مقام‌های حکومت افغانستان و ازبکستان تاکید شده بود که هر دو کشور محاط به خشکه برای دستیابی به کشورهای دیگر، با یک‌دیگر دست همکاری دهند.

shaker kargar

شاکر کارگر، مشاور رییس‌جمهور افغانستان در امور کشورهای آسیای میانه

با این حال ازبکستان می‌تواند توسط شبکه راه‌آهن از طریق افغانستان به کشورهای جنوب آسیا از جمله پاکستان و هند راه پیدا کند و هم‌چنان افغانستان نیز از طریق شبکه‌های جاده‌ای و خط‌آهن این کشور، می‌تواند به کشورهای چین، قزاقستان و روسیه دسترسی داشته باشد.

منطقه آزاد تجاری چیست؟

آگاهان بخش اقتصادی تأکید دارند که ایجاد مناطق آزاد تجاری افغانستان و ازبکستان زمینه را برای توسعه صادرات افغانستان به ازبکستان و کشورهای دیگر منطقه و جهان فراهم می‌کند.

ایده ایجاد مناطق آزاد تجاری به پس از جنگ جهانی دوم برمی‌گردد؛ جایی که کشورها تصمیم گرفتند برای از بین بردن عقب‌ماندگی خود و رسیدن به استقلال اقتصادی ـ صنعتی، رویه‌ای غیر از سیاست جایگزینی واردات انجام دهند.

سیاست جایگزینی واردات ریشه در این نگرش دارد که کشورهایی با حجم بالای واردات از سایر نقاط جهان، سعی کنند با انواع راه‌کارهای مالی، مثل دادن وام ارزان‌قیمت به بخش‌های مختلف اقتصادی، یا ایجاد تعرفه‌های سنگین گمرکی برای محصولات مشابه خارجی، بستری برای تولید این محصولات در داخل کشور ایجاد کنند. به ‌دیگر بیان، آن‌ها می‌خواستند هر آن‌چه که مقدور است را خود در داخل کشور تولید کنند. اما شکست کشورهای مختلف در این زمینه، این حقیقت را گوش‌زد کرد که هیچ کشوری نمی‌تواند بدون باز‌کردن درهای اقتصاد خود به روی سایر کشورها، مسیر پیشرفت و توسعه را طی کند.

پس واضح است ایجاد مناطق تجاری آزاد راهی برای توسعه صادرات یک کشور است، زیرا هدف از ورود هر محصول، مواد اولیه و تجهیزاتی، نهایتا صادرات آن به خارج از کشور است. این فرآیند رشد اقتصادی، افزایش فرصت‌های شغلی، بهبود وضعیت تکنولوژی و جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را در کشورها تسهیل می‌کند.

در حال حاضر بیش از ۳۵۰۰ منطقه آزاد تجاری در ۱۳۵ کشور دنیا وجود دارد که زمینه اشتغال ۶۶ میلیون نفر را فراهم کرده است. برای مثال منطقه آزاد تجاری شانگهای در چین با وسعت ۱۱ کیلومتر مربع شامل بیش از ۴۶۰۰ شرکت خارجی می‌شود. این رقم یعنی ورود ۴۶۰۰ ایده تولید محصول، ۴۶۰۰ دانش نوین در تولید محصولات و ۴۶۰۰ بازار جدید برای محصولات مختلف، و اگر این تعداد را در نیروی کار مورد ‌نیاز هر یک از این کارخانه‌ها ضرب کنیم، اشتغال کسب‌شده از این کانال نیز قابل ‌ملاحظه خواهد بود.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید