آمار متفاوت نیروها، فساد و تعلل در پرداخت معاش و تأمین نیاز اساسی سربازان؛ هزینه یک روز نبرد در افغانستان چقدر است؟

آمار متفاوت نیروها، فساد و تعلل در پرداخت معاش و تأمین نیاز اساسی سربازان؛ هزینه یک روز نبرد در افغانستان چقدر است؟

خبرنگار

سکینه امیری
خبرنگار

۳۱ / جوزا ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

۱۷ سال نبرد در افغانستان میلیون‌ها دالر هزینه برای افغانستان و کشور‌های حامی آن در پی داشته‌است. محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور گفته است که با هزینه یک هفته جنگ، یک روستا آباد می‌شود و با هزینه یک ماه جنگ، یک ولایت.

شماری کارشناسان و مردم افغانستان بر این نظر اند که جنگ در افغانستان هزینه‌های سنگینی را بر این کشور تحمیل می‌کند و خاتمه یافتن جنگ، سبب بهبود وضعیت زندگی مردم، به ویژه نیرو‌های امنیتی می‌شود.

کدام هزینه‌ها

مجموع بودجه‌ ملی سال مالی ۱۳۹۷ حکومت افغانستان، به ۳۷۷ میلیارد افغانی می‌رسد که اولویت اول آن همانند سال‌های گذشته در بخش‌های امنیتی ‌است.

وزارت دفاع افغانستان با اختصاص بیش از ۶۲ میلیارد افغانی، بیشترین مقدار بودجه سال مالی ۹۷ افغانستان را به خود اختصاص داده و به همین ترتیب وزارت داخله با اختصاص بیشتر از ۵۸ میلیارد افغانی در جایگاه دوم ایستاده ‌است.

بنابر معلومات ارایه شده از سوی وزارت مالیه افغانستان، ۵۵ درصد بودجه وزارت دفاع و داخله از منابع داخلی و ۴۵ درصد دیگر از کمک‌های جامعه جهانی تأمین می‌شود. سران ناتو در نشست وارسا توافق کردند که تا سال ۲۰۲۰ میلادی، سالانه ۵٫۴ میلیارد دالر را به خاطر حمایت از نیرو های امنیتی و دفاعی افغانستان به این کشور کمک کنند.

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که بودجه این وزارت صرف اعاشه و اباته نیرو‌های امنیتی، تأمین و تجهیز آن‌ها می‌شود.

مجموع مصارف نیروهای امنیتی

جنرال محمد رادمنش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع در گفتگو با خبرنامه می‌گوید که جنگ در افغانستان هزینه سنگینی تحمیلی می‌کند.

radmanish

جنرال محمد رادمنش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع

او اضافه می‌کند: ‌«به طور مثال میزان اوسط مصارف یک سرباز افغان در حالت عادی بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ افغانی در یک روز می‌رسد و این میزان در نبرد‌ها و حالات اضطرار افزایش می‌یابد و ثابت نیست.‌»

آقای رادمنش همچنان می‌گوید که جمع‌آوری معلومات دقیق پیرامون میزان مصرف نیرو‌های امنیتی در شرایط فعلی، کاری بس دشوار است.

این در حالی است که نتایج یک پژوهش که از سوی مؤسسه غیردولتی ‌«برابری برای صلح و دموکراسی‌» در سال ۹۴ در کابل منتشر شده، نشان می‌دهد که هزینه یک روز جنگ در افغانستان ۲۴ میلیون دالر و هزینه یک سال آن در حدود ۹ میلیارد دالر است.

این تحقیق که در سال ۱۳۹۴ انجام شده، همچنان نشان می‌دهد که هزینه یک سال جنگ در افغانستان معادل ۴۴ درصد درآمد ناخالص ملی این کشور در یک سال است.

با این حال بررسی سال گذشته «خبرنامه» نشان می‌دهد که جنگ جاری در افغانستان از سال ۲۰۰۱ تا سال ۲۰۱۷ میلادی، ۱ تریلیون دالر تنها برای امریکا هزینه داشته‌است.

آمار متفاوت نیرو‌های امنیتی

در طول سال‌های گذشته، آمار متفاوتی از تعداد نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان گزارش شده است. بر اساس یک گزارش جدید، اداره بازرسی ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان شمار مجموعی نیروها در اردو و پولیس افغانستان را تا ۳۱ جنوری سال ۲۰۱۸، ۲۹۶ هزار و ۹۴۰ نفر گزارش داده ‌است.

 پیش از این مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان در سال ۱۳۹۵ شمار مجموعی منسوبان اردوی ملی افغانستان را حدود ۱۷۳ هزار، منسوبان پولیس ملی را حدود ۱۵۴ هزار و رقم مجموعی پولیس محلی را در حدود ۲۸ هزار نفر اعلام کرده‌بود. این در حالی است که شمار نهایی نیروی پلیس و اردوی افغانستان  ۳۳۴ هزار نفر تعیین شده ‌است.

تلفات جنگ و کاهش ۱۰ درصدی نیرو‌ها

جنگ و رویدادهای مرگ‌بار انفجاری و انتحاری همواره از نظامیان افغان قربانی گرفته است. تلفات این نیروها یکی از موارد بحث‌برانگیز در افغانستان است. با شدت گرفتن جنگ در این کشور، اداره بازرسی ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان امسال از کاهش ۱۰ درصدی نیرو‌های امنیتی هشدار داده‌است.

جنرال جان نیکلسون، فرمانده کل نیروهای خارجی در افغانستان

جنرال جان نیکلسون، فرمانده کل نیروهای خارجی در افغانستان

به گزارش سیگار، در چهار ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی، ۲ هزار و ۵۳۱ نظامی افغان جان باخته و ۴ هزار و ۲۳۸ تن دیگرشان زخمی شده‌اند. این اداره همچنان گفته که در ۱۰ ماه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی مجموعا ۶ هزار و ۷۸۵ نیروی امنیتی افغانستان کشته شده‌اند.

بر اساس آمار ارایه شده از سوی سیگار، در جریان نبرد‌ها و حملات گروه‌های تروریستی بر مواضع نیرو‌های امنیتی افغان، روزانه حدود ۲۰ سرباز ارتش و پولیس افغان کشته می‌شوند.

در بهار سال ۱۳۹۵ خورشیدی نیز جنرال جان نیکلسن، فرمانده عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان گفته بود که تلفات نظامیان افغان سنگین است. او گفته بود که «در یک سال ۵ هزار و ۵۰۰ سرباز افغان کشته شده و بیش از ۱۴ هزار تن دیگر زخم برداشته‌اند.‌»

در یک گزارش  دیگر سیگار که در ماه می سال ۲۰۱۷ میلادی منتشر شد، آمده که از ماه جنوری تا ماه می همین سال، ۲ هزار و ۵۳۱ نظامی افغان جان‌های‌شان را از دست داده‌اند و ۴ هزار و ۲۳۸ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

هزینه تداوی زخمی‌ها و پرداخت معاش به سربازان جانباخته

مسئولان امنیتی افغان می‌گویند که بودجه اختصاص داده شده به نیرو های امنیتی افغان، تنها در جنگ‌ها هزینه نمی‌شود. مقدار قابل ملاحظه بودجه ارگان‌های امنیتی افغان، صرف خسارات جانی و مالی به جا مانده از جنگ می‌شود.

بر اساس قانون ذاتی نیرو‌های دفاعی افغان، از سال ۱۳۹۱ به این‌سو خانواده فرد نظامی، نیرو‌های امنیتی افغان، مبلغ یک‌صد هزار افغانی بعد از شهادتش به عنوان اکرامیه شهید دریافت می‌کند و در کنار آن خانواده شهید معاش ماهوار او را نیز دریافت می‌کنند.

در کنار این مورد، نهادهای امنیتی هزینه تداوی نیرو‌های امنیتی که در نبرد‌ها زخمی شده‌اند را پرداخت می‌کنند و به معلولان نیرو‌های امنیتی که دیگر توان جنگ را ندارند، معاش می‌دهند.

این در حالی است که سیگار سال گذشته میلادی اعلام کرد که در پرداخت اکرامیه و معاش شهدا و معلولان نیرو‌های امنیتی افغانستان نیز به صورت گسترده فساد وجود دارد و ارگان‌ها مسئول در بدل پرداخت معاش و امتیازات نیرو‌های یادشده، از بیوه‌زنان این نیرو‌ها درخواست جنسی می‌کنند.

General iqbal ali

جنرال اقبال علی، معاون وزارت دفاع افغانستان

اما وزارت دفاع افغانستان با رد این گزارش اعلام کرد که: ‌«وزارت دفاع بعد از نشر گزارش سیگار، بررسی‌های خود را در این زمینه آغاز کرده؛ اما مواردی را که این نهاد درگزارش خود ذکر کرده، اصلا وجود ندارد».

جنرال اقبال علی، معاون وزارت دفاع افغانستان می‌گوید: ‌«بر عکس دیگر ادارات، در وزارت دفاع سهولت‌های بیشتری برای وارثین شهدا وجود دارد، هر افسر یا سرباز اردوی ملی که در جنگ کشته می‌شود، هنگام تسلیم جنازه به فامیلش، اکرامیه‌اش برابر به معاش یک سال و پس از تکمیل نمودن اسناد، ضمن معاش یک ساله و معاش دایمی، یک نمره زمین در هر ولایتی که باشد، به وارثین داده می‌شود.‌»

گزارش سرمفتش ویژۀ امریکا برای بازسازی افغانستان، در مورد آزار و اذیت جنسی بیوه های نیروهای امنیتی افغانستان در مقابل پرداخت امتیازات این نیروها به خانواده‌های‌شان، در حالی از سوی وزارت دفاع رد شده که پیش از این، ویس احمد برمک، وزیر امورداخله نسبت به احتمال بروز قضایای آزار جنسی بیوه‌زنان نیرو‌های امنیتی ابراز نگرانی کرده بود.

معاش نظامیان باز نشسته

در کنار دیگر مصارف، بنابر گزارش‌ها، در حال حاضر ارگان‌های امنیتی و به ویژه وزرات دفاع ملی افغانستان حدود ۳۵۰۰۰ نظامی باز نشسته دارد که باید معاش تنقیصی از این نهاد دریافت کنند.

روند تنقیص یا «DDR» (غیرنظامی‌سازی افراد مسلح) افسران اردوی ملی در سال ۱۳۸۱ پس از روی‌ کارآمدن نظام جدید آغاز شد و یک‌سال و هشت ماه بعد، شورای وزیران در مصوبه شماره «۳۰» در تاریخ «۱۶/۸/۱۳۸۴» افسران تنقیصی را از اول حمل سال ۱۳۸۳ مستحق تقاعد دانست و یک طرح پیشنهادی را مبنی بر پرداخت دست‌مزد دو ماه سال ۱۳۸۱ و توزیع یک نمره زمین در برابر حقوق تقاعد سال‌های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ تصویب کرد؛ اما با این حال هنوز در طی ده سال گذشته این نظامیان باز نشسته معاش تنقیصی دریافت نکرده‌اند.

با آن‌که وزارت دفاع افغانستان از دادن آمار قرضه‌هایش از این بابت امتناع می‌کند، اما بنابر گزارش‌ها، تنها در سال ۹۵ این وزارت باید مبلغ شش‌صد میلیون افغانی معاش تنقیصی افسران بازنشسته را اجرا می‌کرد.

کوتاهی در تأمین نیازهای اساسی نیروهای امنیتی

با وجود این مصارف، فساد در ارائه معاش و امتیازات نیروهای امنیتی در طول سال‌های گذشته، یک چالش اساسی و جنجال‌برانگیز بوده است.

ویس احمد برمک، وزیر امورداخله

ویس احمد برمک، وزیر امورداخله

گزارش‌های متعددی وجود دارد که برخی از نیروهای امنیتی در میدان‌های نبرد، برای ماه‌ها معاش و امتیازات خود را دریافت نکرده و حتی با شکم گرسنه جنگیده‌اند.

بارها گزارش شده که به نیرو‌های امنیتی افغان در نبرد‌ها در مناطق دوردست کشور، تجیهزات کافی و مناسب نمی‌رسد. در کنار این موارد، همچنان گزارش شده که نه تنها به این نیروها غذای کافی نمی‌رسد، بل‌که آن‌ها به غذا‌های صحی نیز دست‌رسی ندارند.

هرچند پس از جنجال‌ها بر سر نرسیدن اعاشه درست به سربازان وزارت‌های داخله و دفاع ملی افغانستان، کمیسیون تدارکات ملی با لغو قراردادهای گذشته، اعاشه سربازان امنیتی را با شرکت‌های جدید قرارداد نمود تا این نیرو‌ها غذای مناسب و صحی دریافت کنند و به این شرکت‌ها هشدار داده‌ شده در صورت تخلف، محروم و شامل لیست سیاه قراردادی‌ها می‌شوند؛ اما با این وجود، شمار زیادی از مردم همچنان به دیده شک به این رویکرد می‌نگرند.

از سوی دیگر، شماری با انتقاد از عمل‌کرد حکومت افغانستان در این بخش می‌گویند که باید دولت در مقابل جان‌فشانی نیرو‌های امنیتی افغان، به مناسب روز‌های عید و آتش‌بس، به همه‌ آن‌ها معاش بخششی اهدا کند، نه فقط برای عده‌یی.

این در حالی است که با برقراری آتش‌بس کوتاه‌مدت میان نیرو‌های امنیتی و گروه طالبان در سراسر افغانستان به مناسب عید سعید فطر، محمد اشرف‌غنی، رییس‌جمهور طرح یک ماه معاش فوق‌العاده را برای قطعات خاص پولیس منظور کرد؛ اقدامی که با واکنش‌های متفاوت مردم مواجه شد.

 اما کوتاهی مسوولان در قسمت تأمین نیاز‌ نیروهای امنیتی در جنگ، بر این هدف سایه انداخته و از علاقه‌مندی برای پیوستن به این نیرو‌ها در بین مردم کاسته ‌است.

مخالفت با پیوستن جوانان به نیروهای امنیتی

در زمستان سال گذشته خورشیدی محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان برای دست یافتن به این منظور، در سخنرانی‌اش از جوانان کشورش خواست به صفوف نیروهای امنیتی بپیوندند و از خاک خود پاس‌داری کنند.

اگرچند این درخواست به گونه اجباری نیست، اما در دوران معاصر، این اولین‌بار بود که رییس‌جمهور افغانستان به گونه رسمی از مردم برای پیوستن به صفوف نیرو‌های امنیتی درخواست کرد.

با این حال، شمار زیادی از مردم افغانستان در حال حاضر نزدیکان‌شان را از پیوستن به نیرو‌های امنیتی بازمی‌دارند.

ashraf ghani

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان

یکی از بزرگان قومی در کابل با آن‌که نمی‌خواهد نامی از او گرفته شود، به خبرنامه می‌گوید: ‌«دولت در قسمت تأمین امنیت شهروندان کم‌کار است. مثلا به ما گفته که از جمع و جوش‌ها و گرد‌همایی‌ها خودداری کنیم و در صورتی که خودداری نکنیم، مسوولیت آن به دوش خود ما است. حالا ما به خاطر جمع، نه تنها به جاهای پرازدحام رفته نمی‌توانیم؛ زمانی که از خانه بیرون می‌شویم، دیگر امید زنده برگشتن را نیز نداریم».

این بزرگ قومی  ادامه می‌دهد: «با این حال چرا باید جوانان به نیرو‌هایی بپیوندند که به آن‌ها سلاح داده ‌نمی‌شود. درست رسیدگی نمی‌شود. غذای نامناسب و حتی گوشت سگ می‌خورند. به زخمی‌های نیرو‌های امنیتی رسیدگی نمی‌شود و خانواده‌های شهدای نیرو‌های امنیتی در بسیاری موارد فراموش شده‌ و آن‌ها در وضع بد قدار دارند. با این حال چرا جوانان‌مان را اجازه پیوستن به صفوف نیرو‌های امنیتی بدهم. برای مردن؟!‌»

این در حالی است که شمار زیادی از نیرو‌های امنیتی فعلی افغانستان را در حال حاضر، افرادی تشکیل می‌دهند که به دلیل نبود کار و فقر، به این نیروها پیوسته‌اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید