مسمومیت غذایی همیشه در کمین است؛ ۱۱ نکته در باره این بیماری در هوای گرم!

مسمومیت‌های غذایی در فصل‌های گرم سال بسیار شایع است. حالاتی چون سرگیجه و احساس تهوع و استفراغ از علائم مسمومیت‌های غذایی است. مسمومیت با گرم‌شدن هوا افزایش می‌یابد، طوری که حتی با خوردن یک ساندویچ یا برگر که شما آن را  خوشمزه می‌دانید، ممکن مسمومیت ایجاد شود.

نشانه‌های مسمومیت ممکن است بعد از چند ساعت بروز کند. به طور مثال، شما بعد از خوردن غذا اصلا احساس خوبی ندارید؛ معده‌تان سنگین است و سرگیجه دارید.

این نشانه‌های مسمومیت غذایی است. علائم مسمومیت غذایی از خفیف تا شدید، متغیر است. موارد خفیف‌تر آن معمولا بدون هیچ اقدام خاصی در عرض چند روز برطرف می‌شود، اما اگر مسمومیت غذایی در افراد آسیب‌پذیر مانند کودکان و زنان باردار اتفاق بیفتد، علائم آن شدید می‌شود.

مسمومیت غذایی چیست؟

انتقال بیماری از راه غذا که بیشتر با عنوان مسمومیت غذایی شناخته می‌شود، در نتیجه‌ خوردن غذای آلوده، فاسد یا سمی اتفاق می‌افتد. شایع‌ترین علائم مسمومیت غذایی عبارت‌اند از: تهوع، استفراغ و اسهال.

علائم مسمومیت غذایی

علائم مسمومیت غذایی می‌تواند بر اساس منبع عفونت، متفاوت باشند. مدت زمان لازم برای آشکار شدن علائم نیز به منبع عفونت بستگی دارد و ممکن است از ۱ ساعت تا ۲۸ روز متغیر باشد.

موارد متداول مسمومیت غذایی معمولا شامل گرفتگی عضلات شکم، اسهال، استفراغ، از دست دادن اشتها، تب خفیف، ضعف، حالت تهوع و سردرد می‌شود.

stomachache

موارد متداول مسمومیت غذایی معمولا شامل گرفتگی عضلات شکم، اسهال، استفراغ، از دست دادن اشتها، تب خفیف، ضعف، حالت تهوع و سردرد می‌شود

علائم مسمومیت غذایی خطرناک

اسهالی که بیش از ۳ روز ادامه داشته باشد، تب بالاتر از ۳۹ درجه، اِشکال در دیدن یا صحبت کردن، علائم کم‌آبی شدید بدن که ممکن است شامل خشکی دهان، ادرار ناچیز (یا نداشتن ادرار) و اشکال در بلع مایعات باشد و ادرار خونی، از علائم مسمومیت غذایی خطرناک اند. اگر به هر یک از علائم دچار شدید، فوری به پزشک ‌مراجعه کنید.

چه چیز باعث مسمومیت غذایی می‌شود

نگهداری طولانی غذا به ویژه خوراکی‌های پخته شب‌مانده در یخچال، در تمام فصل‌ها به ویژه در هوای گرم افزایش پیدا می‌کند و هیچ کس دوست ندارد غذا را بعد از پختن، دور اندازد.

به هر حال نگهداری غذا حتی در یخچال، بهترین بستر را برای رشد میکروارگانیسم‌های محیطی و جذب آن‌ها فراهم می‌آورد و پس از ورود این خوراکی‌ها به سیستم گوارشی، فعالیت آن‌ها برای ایجاد مسمومیت غذایی در بدن آغاز می‌شود.

 پزشکان می‌گویند که روند  سرد‌سازی غذاها در یخچال زمان‌بر بوده و به علت شرایط مناسب رشد برخی باکتری‌های هوازی، نگهداری غذا در ظروف دربسته حتی در داخل یخچال نیز نمی‌تواند جلوی سرایت این باکتری‌ها به غذا شود و نگهداری غذا در یخچال، تأثیر چندانی در کاهش مسمومیت ندارد.

بنابراین فریز کردن و بعدا گرم کردن غذا بیشتر از یک بار، می‌تواند مسمومیت‌زا شود. داکتران هشدار می‌دهند که با گسترش فعالیت در فصل گرما، تهیه غذای بهداشتی خانگی کم‌تر می‌شود و افراد بیشتر در بیرون از خانه تمایل به مصرف غذا‌های بیرونی پیدا می‌کنند.

به باور پزشکان، رستورانت‌ها و سرویس‌دهنده‌های غذایی به خاطر از دست ندادن مشتری، غذای بیشتری می‌پزند و در صورتی که غذا مصرف نشود، آن‌ها غذا را برای بعد‌تر نگه‌داری خواهند کرد که این امر نیز می‌تواند در ایجاد مسمومیت موثر باشد.

پزشکان اضافه می‌کنند که ممکن غذا‌های باسی، بو نداشته باشند، اما می‌توانند همچنان مسمومیت‌زا باشند.

Food

به باور پزشکان، رستورانت‌ها و سرویس‌دهنده‌های غذایی به خاطر از دست ندادن مشتری، غذای بیشتری می‌پزند و در صورتی که غذا مصرف نشود، آن‌ها غذا را برای بعد‌تر نگه‌داری خواهند کرد که این امر نیز می‌تواند در ایجاد مسمومیت موثر باشد

به هر حال به باور پزشکان، اکثر مسمومیت‌های غذایی به یکی از ۳ علت اصلی زیر اتفاق می‌افتند:

1ـ باکتری‌ها

باکتری‌ها رایج‌ترین علت مسمومیت غذایی هستند. برخی از باکتری‌های خطرناک عبارتند از ای‌کولای، لیستریا و سالمونلا. از بین آن‌ها سالمونلا مهم‌ترین عامل موارد جدی مسمومیت غذایی در ایالات متحده است. طبق گزارش CDC، حدود ۱ میلیون مورد مسمومیت غذایی (شامل نزدیک به ۲۰ هزار مورد بستری در بیمارستان) را می‌توان به عفونت ناشی از سالمونلا نسبت داد. کامپیلوباکتر و سی.بوتولینوم(بوتولیسم)، دو باکتری کمتر شناخته‌شده و بالقوه کشنده هستند که ممکن است در غذای ما کمین کنند.

2ـ انگل‌ها

مسمومیت غذایی ناشی از انگل‌ها به‌اندازه‌ مسمومیت غذایی ناشی از باکتری‌ها متداول نیست، اما انگل‌هایی که از طریق غذا منتشر می‌شوند، هنوز هم بسیار خطرناک هستند. توکسوپلاسما، انگلی است که اغلب در موارد مسمومیت غذایی دیده می‌شود. این انگل معمولا در جعبه‌ ادرار پشک وجود دارد.

انگل‌ها می‌توانند سال‌ها در دستگاه گوارش شما زندگی کنند، بدون آن‌که به وجودشان پی ببرید. با این حال درصورتی‌که انگل‌ها در روده‌ افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و همچنین خانم‌های باردار ساکن شوند، آن‌ها را در معرض عوارض جانبی خطرناکی قرار می‌دهند.

3ـ ویروس‌ها

مسمومیت غذایی ممکن است توسط ویروس نیز ایجاد شود. نورو ‌ویروس که به ویروس نورواک نیز معروف است، هر سال باعث بیش از ۱۹ میلیون مسمومیت غذایی می‌شود. در موارد نادر این ویروس می‌تواند کُشنده باشد. ساپو ویروس، روتا ویروس و آسترو ویروس نیز علائم مشابهی ایجاد می‌کنند، اما شیوع کمتری دارند.

ویروس هپاتیت  A، یک بیماری جدی است که می‌تواند از طریق غذا منتقل شود.

غذا چگونه آلوده می‌شود؟

میکروب‌ها تقریبا در تمام غذاهایی که ما می‌خوریم، وجود دارند؛ با این حال گرمای ناشی از پخت‌و‌پز معمولا سبب می‌شود که آن‌ها از بین بروند.

food 2

میکروب‌ها تقریبا در تمام غذاهایی که ما می‌خوریم، وجود دارند؛ با این حال گرمای ناشی از پخت‌و‌پز معمولا سبب می‌شود که آن‌ها از بین بروند

اما در کنار این منابع، مواد غذایی که به طور خام مصرف می‌شود نیز می‌تواند مسمومیت‌زا باشد و گاهی اوقات نیز غذا با اُرگانیسم‌های موجود در مدفوع تماس پیدا می‌کند. این مورد اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که فردی که غذا را آماده می‌کند، دست‌هایش را قبل از آشپزی نمی‌شوید. گوشت، تخم‌مرغ و محصولات لبنی اغلب آلوده هستند. آب نیز ممکن است به اُرگانیسم‌هایی که باعث بیماری می‌شوند، آلوده باشد و سبب مسمومیت شود.

چه کسانی بیشتر در معرض مسمومیت غذایی قرار دارند؟

هر کسی ممکن است دچار مسمومیت غذایی شود. از لحاظ آماری تقریبا همه‌ افراد حداقل یک‌بار در زندگی‌شان به مسمومیت غذایی دچار خواهند شد.

برخی از مردم بیشتر از بقیه در معرض خطر قرار دارند. افرادی که سیستم ایمنی سرکوب‌شده یا یک بیماری خودایمنی دارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت و عوارض ناشی از مسمومیت غذایی قرار دارند. زنان باردار بیشتر در معرض خطر هستند، چون بدن آن‌ها در حال کنار آمدن با تغییرات ایجادشده در متابولیسم و سیستم گردش خون در طول بارداری است. افراد سالمند نیز با خطر بیشتری برای ابتلا به مسمومیت غذایی روبه‌رو هستند، چون سیستم ایمنی بدن آن‌ها ممکن است به‌سرعت به اُرگانیسم‌های عفونی واکنش نشان ندهد. کودکان نیز جزو افراد آسیب‌پذیر در نظر گرفته می‌شوند، چون سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف‌تر از سیستم ایمنی بدن بزرگ‌سالان است. بدن بچه‌های کوچک، در اثر اسهال و استفراغ، بیشتر دچار کم‌آبی می‌شود.

مسمومیت غذایی چگونه درمان می‌شود؟

مسمومیت غذایی معمولا در خانه درمان می‌شود و اغلب موارد آن در عرض ۳ تا ۵ روز برطرف خواهد شد. در هر صورت اگر به مسمومیت غذایی دچار شدید، بسیار مهم است که مایعات کافی مصرف کنید تا بدن‌تان کاملا هیدراته بماند.

 نوشیدنی‌های ورزشیِ سرشار از الکترولیت در آب‌رسانی به بدن مفید هستند. آب‌ میوه و آب نارگیل نیز می‌توانند کربوهیدرات‌های از دست‌رفته را به بدن‌تان بازگردانند و به رفع خستگی کمک کنند.

از مصرف کافئین اجتناب کنید، چون ممکن است باعث تحریک دستگاه گوارش‌تان شود. چای‌های بدون کافئین با گیاهان آرامش‌بخشی مانند بابونه، نعناع و قاصدک می‌توانند معده‌ به‌هم‌ریخته‌‌ شما را آرام کنند.­

caffine

از مصرف کافئین اجتناب کنید، چون ممکن است باعث تحریک دستگاه گوارش‌تان شود

داروهای بدون نسخه‌ مانند ایمودیوم و پپتوبیسمول به کنترل اسهال و فرونشاندن تهوع کمک می‌کنند. با این حال شما باید قبل از استفاده این داروها، با پزشک‌تان مشورت کنید، چون بدن برای خلاص شدن از شر سموم، از اسهال و استفراغ استفاده می‌کند. همچنین استفاده از این داروها ممکن است شدت بیماری را پنهان کند و باعث شود مراجعه به پزشک را به تأخیر بیندازید.

افرادی که دچار مسمومیت غذایی می‌شوند، باید استراحت کافی نیز داشته باشند. در موارد شدید مسمومیت غذایی ممکن است لازم باشد برای رفع کم‌آبی بدن بیمار، در بیمارستان به او سرُم تزریق شود. در موارد بسیار وخیم مسمومیت غذایی، ممکن است لازم باشد شخص مدت طولانی‌تری در بیمارستان بستری شود تا به‌طور کامل بهبود بیابد.

غذاهایی که بهتر است در هنگام مسمومیت غذایی مصرف کنید

بهتر است تا هنگامی که اسهال و استفراغ‌تان برطرف شود، مصرف غذاهای سفت و جامد را محدود کنید و در عوض با خوردن غذاهای ملایم و کم‌چرب، که به‌راحتی هضم می‌شوند، به‌آرامی به رژیم غذایی معمول‌تان برگردید.

کیله، برنج، بلغور جو دوسر، پوره‌ کچالو، سبزیجات آب‌پز، نوشابه‌های بدون کافئین، آب‌میوه رقیق، نوشیدنی‌های ورزشی، از خوراکی‌های مفید اند.

غذاهای تجدیدکننده مسمومیت

برای آن‌که معده‌تان بیشتر ناراحت نشود، سعی کنید از مواد غذایی زیر که سخت‌تر هضم می‌شوند، اجتناب کنید؛ حتی اگر حس می‌کنید حال‌تان بهتر است.

 از خوردن محصولات لبنی، به‌خصوص شیر و پنیر، غذاهای چرب، غذاهای پرادویه، مواد غذایی با محتوای قند بالا، غذاهای تند و غذاهای سرخ‌شده خوداری کنید تا سریع‌تر بهبود یابید.

به همین ترتیب، بهترین راه برای جلوگیری از مسمومیت غذایی، این است که غذای‌تان را به روش‌های بهداشتی و سالم آماده کنید و از مصرف هر غذایی که به سلامت آن اطمینان ندارید، اجتناب کنید.

برخی غذاها به دلیل روش تولید و آماده‌سازی‌شان، با احتمال بیشتری باعث مسمومیت غذایی می‌شوند. گوشت، مرغ و تخم‌مرغ ممکن است حاوی عوامل عفونی باشند که در طول پخت‌و‌پز از بین می‌روند. اگر این مواد غذایی به‌شکل خام مصرف شوند و به‌خوبی پخته نشوند، یا اگر دست‌ها و سطوح پس از تماس با آن‌ها تمیز نشوند، ممکن است مسمومیت غذایی اتفاق بیفتد.

Hen-and-egg

گوشت، مرغ و تخم‌مرغ ممکن است حاوی عوامل عفونی باشند که در طول پخت‌و‌پز از بین می‌روند

 به هر حال، کالباس‌ها و هات‌داگ‌هایی که گرم یا پخته نشوند، گوشت چرخ‌کرده‌ گاو که ممکن است شامل گوشت چندین حیوان باشد، شیر، پنیر و آب‌میوه‌ غیرپاستوریزه، میوه‌ها و سبزیجات خام و شسته‌نشده، تخم مرغ پخته شده که در فریز، یخچال یا هر محیط دیگر نگهداری شود، کچالوی پخته شده، ترکاری به خصوص گندنه که قبل از شسته شدن، خرد شده باشد و یا به مدت طولانی در شرایط مرطوب و غیر استندارد نگه‌داری شده باشد، مسمومیت‌زا است و باید خورده نشوند.

نکته مهم نگهداری مواد خوراکی

وقتی صحبت از نگهداری مواد غذایی می‌شود، ایده‌ها و نظرات مختلفی وجود دارد. به نظر شما نان را باید در یخچال نگه داشت یا در فریزر یا ظرف مخصوص نان؟ در مورد رومی چه نظری دارید؟ در ادامه به ۱۰ ماده‌ غذایی که نباید در یخچال نگه دارید، اشاره می‌شود.

 هر چند تمایل به مصرف کره در هوای گرم کاهش می‌یابد، اما همچنان خیلی‌ها به دلیل بوی آن، دوست دارند از آن در تهیه غذا در تابستان نیز استفاده کنند.

به هر حال، کره یکی از مواد غذاهایی است که معمولا در مورد نحوه‌ نگهداری آن دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارد. برش کره‌ای که تازه از یخچال بیرون آورده شده، بسیار سخت است. به همین دلیل باید آن‌ را به صورت بسته‌بندی در یخچال قرار داد و ۵ تا ۱۰ دقیقه قبل از استفاده از یخچال بیرون آورده شود. البته در بعضی از غذاها از کره‌ای که یک هفته بیرون از یخچال مانده، استفاده می‌کنند. از آنجا که کره از شیر پاستوریزه تولید می‌شود، احتمال آلودگی آن پایین است.

با ‌این‌حال همیشه خطر وجود دارد. خطر آلودگی کره‌ نمکی به‌دلیل داشتن نمک و آب، کمتر است. نمک به حذف باکتری‌ها کمک می‌کند. نبودِ نمک، میزان ماندگاری کره را پایین می‌آورد. در مجموع نمی‌توان پیشنهاد کرد کره را تمام هفته بیرون از یخچال نگه دارید.

اما بعضی از مواد غذایی هستند که به‌طور قطع نباید در یخچال نگهداری شوند. نگه داشتن این دسته از مواد غذایی در یخچال سبب می‌شود طعم آن غذا تغییر کند یا سریع کهنه و فاسد شود.

رومی

رومی تمام عطر و طعم‌ خود را در یخچال از دست می‌دهد و چه اتفاقی از این بدتر؟ سرمای درون یخچال روند رسیده شدن گوجه را متوقف می‌کند و می‌دانیم که طعم رومی رسیده، بسیار بهتر است. یخچال بافت رومی را نیز تغییر می‌دهد. سرما غشای دیواره‌ میوه را می‌شکند و مزه‌ آن را عوض می‌کند و احتمال دارد که این مواد خوراکی، باسی شود. به هرحال بهتر است که رومی را برای یک تا دور روز، در کاسه یا سبدی درون کابینت نگه داشت.

fridge-of-food

بعضی از مواد غذایی هستند که به‌طور قطع نباید در یخچال نگهداری شوند. نگه داشتن این دسته از مواد غذایی در یخچال سبب می‌شود طعم آن غذا تغییر کند یا سریع کهنه و فاسد شود

ریحان

ریحان به سرعت در یخچال پلاسیده می‌شود و بوی تمام مواد غذاییِ موجود در یخچال را به خود جذب می‌کند. بهتر است ریحان را بیرون از یخچال بگذارید و مانند گل درون فنجان آب تازه قرار دهید. اگر می‌خواهید ریحان را برای مدت‌زمان طولانی‌تری نگه دارید آن را بپزید و در فریزر نگه دارید.

کچالو

نگه داشتن کچالو در دمای پایین سبب می‌شود نشاسته‌ درون آن به‌سرعت به قند تبدیل شود و شما یک کچالو شیرین داشته باشید. در کنار آن، نگهداری کچالوی پخته در یخچال و گرم‌کردن مجدد آن، به شدت مسمومیت‌زا است.

به هر حال اگر کچالوی پخته نشده‌دارید، به‌جای نگهداری کچالو در یخچال آن را در پاکت‌های کاغذی در جای خنک (نه سرد) بگذارید. بهترین جا برای نگه داشتن کچالو، زیرزمین است. اگر زیرزمین ندارید، می‌توانید آن را در محلی تاریک مثل قفسه نگه دارید. استفاده از پاکت‌های کاغذی بهتر از پلاستیک است، زیرا هوا را بهتر منتقل می‌کنند و کچالو سریع جوانه نمی‌زند. تا حد امکان کچالو را در دمای نزدیک ۸ درجه‌ سانتی‌گراد نگه دارید. از این روش‌ها می‌توان برای کچالو شیرین هم استفاده کرد.

پیاز

اگر پیاز را در یخچال نگه دارید، در نهایت رطوبت داخل یخچال پیاز را نرم و کهنه می‌کند. پیاز را در جای خشک و خنک نگه دارید. البته پیازچه را در یخچال بگذارید، زیرا آب فراوانی دارد. جای کچالو و پیاز باید مجزا باشد؛ در صورتی که این مواد را باهم نگه دارید، زودتر خراب می‌شوند.

سیر

سیر در یخچال جوانه می‌زند و ممکن است حالت چروکیده و کهنه پیدا کند. باید سیر را در محیط خشک و خنک نگه دارید.

قهوه

اگر قهوه را در یخچال قرار دهید، نه ‌تنها طعمش را از دست می‌دهد، بلکه بوی سایر غذاها را به خود می‌گیرد و حتی می‌تواند مسموم‌کننده باشد. قهوه را در جای خنک و تاریک نگه‌ دارید تا طعم و تازگی آن باقی بماند.