طرح پایان جنگ روی میز مجلس نمایندگان افغانستان؛ شورای عالی صلح به دکان «ملا غلام» تبدیل شده است

طرح پایان جنگ روی میز مجلس نمایندگان افغانستان؛ شورای عالی صلح به دکان «ملا غلام» تبدیل شده است

خبرنگار خبرنامه

مانی مشکین‌قلم
خبرنگار خبرنامه

۳۰ / جوزا ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

 مجلس نمایندگان، با انتقاد از معامله‌های پشت پرده حکومت و بار دوش خواندن شورای عالی صلح، قرار است شنبه آینده طرح صلح خود را در صحن علنی مجلس، به رأی بگذارد. شماری از نمایندگان هم خواهان تقدیر از کاروان صلح‌خواهان هلمندی در صحن مجلس شدند.

بر اساس قانون اساسی افغانستان، بحث بر سر تعیین خطوط جنگ و صلح باید از مجرای شورای ملی صورت گیرد. از آن‌جایی که سرنوشت مردم افغانستان نیز با جنگ و صلح گره خورده است، ایجاب می‌کند که پارلمان افغانستان این موضوع را بیش از هر نهاد دیگر، جدی بگیرد. به باور شماری از اعضای مجلس، مردم و نمایندگان افغانستان از جریان‌های پشت‌پرده صلح بی‌خبر نگاه داشته می‌شوند.

اعلام آتش‌بس سه روزه، کشته شدن ملا فضل‌الله به جای ملا هبت‌الله، آمدن رییس ستاد ارتش پاکستان به کابل و سفر هیأت بلندپایه امنیتی و دفاعی افغانستان به پاکستان، از جمله موضوعاتی است که ابهامات جدی را در اذهان نمایندگان خلق کرده است؛ از همین رو شماری از نمایندگان، خواهان فرستادن اعتراض‌نامه به رییس‌جمهوری شدند که چرا از جریان‌های صلح دور نگاه داشته می‌شوند.

شاه‌گل رضایی، نماینده ولایت غزنی در مجلس می‌گوید، اعلام آتش‌بس سه‌روزه به ظاهر مانع خون‌ریزی در کشور شد، اما در حقیقت، شماری زیادی از طالبان وارد شهرها شده و جابجا شده‌اند.

به گفته این نماینده، اگر آن‌ها به کشتار جمعی در شهرها روی بیاورند، چه کسی مسوول است؟

نمایندگان می‌گویند، هیچ کسی مخالف روند صلح در افغانستان نیست، اما نباید حلقه‌یی کوچک در مورد سرنوشت مردم افغانستان تعیین و تکلف کند.

خانم رضایی نماینده مردم غزنی در پارلمان افغانستان است

شاه‌گل رضایی، نماینده ولایت غزنی در مجلس نمایندگان افغانستان

انتقاد جدی از شورای عالی صلح؛ درخواست برای استجواب اعضای این شورا

از سوی دیگر، فضای امروز چهارشنبه(۳۰ جوزا) مجلس، بیش‌تر فضای انتقاد از شورای عالی صلح بود و نمایندگان انتقادهای جدی را به آدرس این نهاد وارد کردند.

به باور نمایندگان، از نگاه بیرونی در تصمیم‌گیری‌های روند صلح، شورای عالی صلح نقش چندانی ندارد و خط و نشان‌ها از بیرون کشور برای این شورا دیکته می‌شود.

در این راستا برخی نمایندگان، خواستار استجواب اعضای شورای عالی صلح در مجلس شدند تا از این نهاد به عنوان پیش‌برنده صلح سوال شود که چقدر در تصمیم‌گیری‌های روند صلح نقش دارند؟! به باور نمایندگان اگر این شورا نقشی در تصمیم‌گیری‌های صلح نداشته باشد، نباید به عنوان بار اضافی بر شانه دولت و بودجه ملی باشد.

هاشم مهدوی نماینده کابل می‌گوید، شورای عالی صلح به دکان «ملا غلام» تبدیل شده و هیچ کار مفیدی تا به حال انجام نداده است. حدود ۱۶ سال از تشکیل آن می‌گذرد، اما در این مدت پول‌های زیادی در کشور سرازیر شد و هیچ کاری مثبتی هم صورت نگرفت.

به گفته این نماینده مجلس، در حال حاضر وظیفه شورای عالی صلح را رییس جمهوری از داخل ارگ پیش می‌برد و اعضای این شورا باید به صورت دسته‌جمعی استعفا دهند.

طرح صلح مجلس نمایندگان

در همین حال مجلس نمایندگان طرحی را در راستای دست‌یابی به صلح آماده کرده که قرار است شنبه آینده در صحن علنی مجلس به رأی گذاشته شود. این طرح که هنوز جزییاتی از مفاد آن در دست نیست، به مصوبه تبدیل می‌شود و بعد از تصویب از سوی مجلس، برای توشیح به رییس جمهوری فرستاده می‌شود.

در این راستا کاروان صلح‌خواهان هلمندی که به کابل رسیده‌اند نیز طرحی برای دست‌یابی به صلح دارند. عبدالرؤوف ابراهیمی، رییس مجلس با تمجید از عمل‌کرد این کاروان صلح گفت که باید طرح‌شان دیده شود و بخش‌های قابل استفاده آن، به طرح صلح مجلس اضافه شود.

عبدالروف ابراهیمی، ریس مجلس نمایندگان افغانستان

عبدالروف ابراهیمی، ریس مجلس نمایندگان افغانستان

تقدیر از کاروان صلحخواهان هلمندی در صحن مجلس

در ادامه نشست امروز چهارشنبه(۳۰ جوزا) مجلس نمایندگان، شکیبا هاشمی، نماینده ولایت قندهار خواهان تقدیر از کاروان صلح‌خواهان هلمند در صحن مجلس شد.

رمضان بشردوست نماینده کابل نیز دعوت از کاروان صلح را به صحن مجلس پیشنهاد کرد. به گفته بشردوست، معلوماتی از پشت پرده کاروان صلح هلمند وجود ندارد، اما ارگ و شورای عالی صلح در تلاش اند که از آن‌ها به نفع خود استفاده کنند.

با وجود این‌ها، برخی نمایندگان در راستای دست‌یابی به صلح با طالبان خوش‌بین نیستند.

شاه‌گل رضایی عضو مجلس می‌گوید، تمامی حملات انتحاری که در حال حاضر در افغانستان انجام می‌شود را گروه داعش به عهده می‌گیرد.

به گفته این نماینده مجلس، چه تضمینی وجود دارد که با دادن باج و امتیازهای کلان، گروهای تروریستی را وارد افغانستان کنند و جنگ جاری افغانستان را تحت عنوان داعش و سایر گروه‌های ترورستی ادامه دهند.

در این راستا برخی از کارشناسان مسایل سیاسی افغانستان نیز بر این باور اند که با صلح میان حکومت و طالبان، جنگ جاری در افغانستان پایان نمی‌یابد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید