«مینه سرگردان» ، قصه دختری در خیابان‌های کابل

«مینه سرگردان» ، قصه دختری در خیابان‌های کابل

خبرنگار

سکینه امیری
خبرنگار

۳۰ / جوزا ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

«مینه سرگردان» از افغانستان، برنده دو جایزه برتر از جشنواره فلم سازمان همکارهای شانگهای در چین شده‌است.

جشنواره فلم سازمان همکاری‌های شانگهای برای نخستین‌بار در چین برگزار شد و در این جشنواره ۱۲ فلم برتر از ۱۳کشور در بخش‌های مختلف نامزد بهترین فلم بود که فلم «مینه‌ سرگردان» از افغانستان توانست برنده دو جایزه‌ «بهترین فلم» و «بهترین کارگردان» شود.

 قرار است فلم‌های منتخب این جشنواره از طریق این سازمان به نمایش گذاشته شده به بازار عرضه شود.

فلم مینه سرگردان، اولین فلم بلند «یوسف بره‌کی»، فلم‌ساز افغان مقیم کانادا است. داستان این فلم برخاسته از واقعیت‌های عینی جامعه امروز افغانستان است.

فلم قصه دختر نوجوانی به نام مینه است که خرج زندگی خود، پدر کلان بیمار و پدر معتادش را تأمین می‌کند. او در خیابان‌های کابل دست‌فروشی می‌کند و در مکتب هم درس می‌خواند. مینه مانند بسیاری از کودکان خیابانی، سرمایه‌یی برای دستفروشی ندارد و به ناچار در خدمت دلال‌های سودجو قرار دارد که به کودکان و نوجوانان دست‌فروش، دستمزد اندکی می‌دهند.

 این فلم، محصول مشترک افغانستان و کانادا است و تاکنون در چندین فستیوال به نمایش درآمده ‌است.

داستان نانآور کوچک

آقای یوسفی فلم مینه سرگردان را بر اساس چشم‌دید خود از شرایط زندگی کودکان و نوجوانان در بازار کابل ساخته و تلاش کرده تا به سبک مستند و واقع‌گرا نزدیک شود.

بازیگر محوری فلم با بازی خوب «فرزانه نوابی» و سایر عوامل فلم از داخل افغانستان انتخاب شده و تهیه‌کننده فلم «آصف بره‌کی» و «آندرو کوروگی» است.

مینه و هزاران نوجوان و کودکی که در بازارهای افغانستان نان‌آوران کوچک خانواده‌های‌شان هستند، بخشی از نسلی اند که بعد از سال ۲۰۰۱ و دوران کمک‌های هنگفت بین‌المللی به افغانستان، رشد کرده‌اند؛ نسلی که محکوم جبر اجتماعی، معادلات سیاسی و شرایط سنتی و اقتصادی جامعه است.

این فلم زندگی دشوار کودکان و نوجوانان دست‌فروش افغان را به نمایش گذاشته و بیان می‌کند که کسی به فکر مینه و هم‌نسلان او نیست و آن‌ها در شرایط سخت زندگی، تنها آرزوی درس خواندن دارند.

مینه دختر دست‌فروش در میان ده‌ها پسر جوان در بازار کار می‌کند و در این تلاش به پدر کلان بیمار که هوش خود را به نوعی از دست داده و پدرش کمک می‌کند.

 در عین حال، شرایط برای او طوری است که، جوانی که دلال کار کودکان است، به او جنس می‌دهد تا کار کند، اما بازار پر از خشونت است و برخی خریداران آنان را می‌زنند. در کنار آن، مناطق مختلف بازار بین دلال‌های کار، تقسیم شده و کار در منطقه دیگر، خطر خشونت فیزیکی و از دست دادن جنس را برای کودکان دست‌فروش مثل مینه به همراه دارد.

 مینه با ۱۲ سال دست‌فروشی، در این بازار بزرگ‌شده و کار می‌کند، اما جبر در این بازار، او را تبدیل به یک مبارز می‌کند؛ مبارزی که می‌خواهد زنده بماند.

نقطه اوج

فلم رفته رفته به نقطه اوج می‌رسد. پدر کلان مینه می‌میرد و او تلاش می‌کند تا با کمک دیگران، او را دفن کند. صحنه بازگشت مینه از قبرستان در کنار قلعه بالاحصار کابل و توفان شدید خاک، یکی از صحنه‌های قوی فلم است که تنهایی یک دختر و شرایط سخت او را به تصویر کشیده‌ است.

 با این حال، پدر مینه برای تأمین هزینه اعتیاد خودش، قصد دارد او را به شوهر بدهد.

Mina walking

کور گره زندگی، دختر سرکش و فراری افغان

مینه در مقابل شرایط ایجاد شده مقاومت می‌کند و تنها راهی که می‌یابد، فرار است. او برای نجات از ازدواج اجباری، از خانه‌ پدر معتادش فرار می‌کند، اما در پایان او به دام گروه دیگری می‌افتد که باید برای زنده ماندن گدایی کند؛ شرایطی که بسیاری از دختران افغان به آن دچار اند.

شهر تناقض‌ها

این فلم در کابل پایتخت افغانستان فلم‌برداری شده‌ و این شهر را به نمایش می‌گذارد؛ شهری پر از تناقض، شهری که در آن زندگی‌ها بدون توجه دگرگون می‌شود و فقر و ثروت در خیابان‌های آن موج می‌زند؛ ساختمان‌های بلند شیشه‌یی و ماشین‌های آخرین مدل که در اطراف آن، گروه کلانی از کودکان خیابانی برای یک لقمه نان تلاش می‌کنند.

 بیشتر فلم به نمایش فقر، زباله‌های کنار رودخانه و خانه‌های متروکه پرداخته که کودکان خیابانی در آن زندگی می‌کنند.

به هر حال این فلم اولین فلم فرزانه نوابی ‌است که در نقش مینه ظاهر می‌شود. فلم مینه سرگردان به مدت دو ساعت و پنج‌دقیقه‌، در ۱۹ روز در کابل فلم‌برداری شده است. یوسف بره‌کی در مصاحبه‌یی با مجله اینترنتی «نکست پرودکشن» گفته که فلم را ظرف نوزده روز در کابل ساخته است.

شوتینگ این فلم در پایان ماه آپریل ۲۰۱۴ در شهرکابل آغاز شد و به مدت ۱۹ روز ادامه داشت. در اوایل ماه جون ۲۰۱۴ جریان تولید آن آغاز شد و در اوایل ماه سپتامبر به پایان رسید.

 این فلم در ماه سپتامبر ۲۰۱۴ به نخستین جشنواره بین‌المللی آلمان(برلیناله) ارسال شد و در ماه جنوری ۲۰۱۵ از سوی آن جشنواره، در بخش «جنریشن» برگزیده شد.  فلم مینه سرگردان، چهار مرتبه در ماه فبروری ۲۰۱۵ در این جشنواره به نمایش رفت. این فلم با کم‌ترین میزان مصرف، برنده ۱۶ جایزه بین‌المللی نیز شده ‌است.

minawalking

این فلم اولین فلم فرزانه نوابی ‌است که در نقش مینه ظاهر می‌شود. فلم مینه سرگردان به مدت دو ساعت و پنج‌دقیقه‌، در ۱۹ روز در کابل فلم‌برداری شده است

سینماگران افغانستان برنده شدن این فلم را در جشنواره فلم شانگهای، دست‌آورد بزرگی برلی سینمای افغانستان پساطالبانی می‌دانند که در شرایط سخت و با امکانات اندک ساخته شده و در رقابت با فلم‌های جهانی قرار گرفته و برنده جایزه می‌شود.

به هر حال یوسف بره‌کی ضمن کارگردانی فلم، کار نویسندگی، تصویربرداری و تدوین فلم را هم بر عهده داشته ‌است.

یوسف بره‌کی، نویسنده و سینماگر جوان افغان ـ کانادایی در سال ۲۰۱۳ آموزش عالی‌ خود را  در رشته فلم و کارگردانی در دانشگاه یارک و همبرکالج تورنتو به پایان رساند و وارد کارزار عملی هنر سینما شد. او در کنار فلم مینه سرگردان، چند فلم کوتاه نیز در کارنامه خود دارد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید