معاون مجلس: در انتخابات پر از تقلب شرکت نکنید؛ خرید و فروش تذکره و استیکر به قیمت کچالو و پیاز! |
معاون مجلس: در انتخابات پر از تقلب شرکت نکنید؛ خرید و فروش تذکره و استیکر به قیمت کچالو و پیاز!

معاون مجلس: در انتخابات پر از تقلب شرکت نکنید؛ خرید و فروش تذکره و استیکر به قیمت کچالو و پیاز!

خبرنگار خبرنامه

مانی مشکین‌قلم
خبرنگار خبرنامه

۳۰ / جوزا ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

بیش از یک هفته از پایان مهلت ثبت‌نام رأی‌دهندگان می‌گذرد، اما به گفته نمایندگان مجلس، بازار خرید و فروش استیکر و تذکره‌های تقلبی همچنان داغ است.

چمن‌شاه اعتمادی، نماینده ولایت غزنی در مجلس می‌گوید، در کنار چاپ ۱۸ میلیون استیکر از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، قرار است هفت میلیون تذکره نیز به افراد خاص توزیع شود.

حبیبه دانش، نماینده ولایت تخار نیز با تأیید این موضوع می‌گوید، در تخار شماری افراد مسلح غیرمسوول به زور اسلحه، تذکره و استیکر جمع‌آوری می‌کنند. وی از مجلس خواهان فرستاده شدن هیأتی به ولایت تخار شد تا معلوم شود که کدام یکی از نمایندگان و نامزدان جدید با زور اسلحه، تذکره جمع‌آوری می‌کنند.

خانم دانش انتخابات پارلمانی پیش رو را پر از تقلب دانست و افزود، در یکی از ولسوالی‌های ولایت تخار حدود ۱۰۰ فرم تذکره توزیع شده، اما به کمیسیون حدود ۵۰۰ ثبت‌نام‌کننده گزارش شده است.

عثمانی فراهی، دیگر عضو مجلس نیز می‌گوید، صدها تذکره و استیکر با پول توزیع شده و کمیسیون و اداره ثبت احوال نفوس و همچنین کشورهای کمک‌کننده انتخاباتی نیز این موضوع را می‌دانند.

وی افزود، انتخابات پیش رو بر اساس تقلب است و باید جلو آن گرفته شود؛ در غیر آن، مجلس بعدی مافیایی خواهد شد.

در این راستا علی اکبر قاسمی، نماینده ولایت غزنی نیز می‌گوید، اسناد و شواهد کافی در راستای جعل تذکره و فروش استیکر وجود دارد.

محمد عارف رحمانی، عضو مجلس نمایندگان

محمد عارف رحمانی، عضو مجلس نمایندگان

عارف رحمانی دیگر نماینده غزنی نیز با تأیید این موضوع می‌گوید، تا به حال که روند انتخابات جریان داشته، مانند توزیع تذکره و ثبت استیکر، نزدیک به هفتاد درصد آن بر اساس تقلب بوده است. ما شاهد یک انتخابات پر از تقلب و جنجال‌آفرین خواهیم بود.

به گفته این نماینده مجلس، حکومت که بر ۵۰ درصد خاک افغانستان اشراف دارد، نمی‌تواند انتخابات را مدیریت کند و پس‌لرزه‌های این انتخابات ممکن است به فروپاشی خود این حکومت منجر شود. اعضای مجلس که نه بر اساس آرای مردم، که بر اساس تقلب و سفارش انتخاب شوند، نمی‌تواند رضایت اراده عمومی مردم را به دست آورند.

به گفته آقای رحمانی، در هندوستان جمعی از افغان‌ها به عنوان فیلتر نشسته‌اند و لیستی را تهیه کرده‌اند که بر اساس آن، تنها افراد مورد نظر ارگ می توانند در انتخابات پیش رو راه پیدا کنند.

به گفته این نماینده مجلس، این عمل حکومت خیانت به آرا و اراده مردم و دموکراسی است.

عبدالرؤوف ابراهیمی، رییس مجلس نیز می‌گوید، حکومت و کمیسیون انتخابات مسوولیت دارند انتخابات را به صورت شفاف دایر کنند؛ در غیر آن، در صورت تقلب، پیامد آن به عهده حکومت خواهد بود.

در این راستا، همایون همایون، معاون اول مجلس خطاب به شهروان کشور گفت، در انتخابات پیش رو خود را شهید نکنید. تا به حال حدود ۵۰۰ نفر در این راستا جان‌شان را از دست داده‌اند. در برچی مردم در صف ایستاد شدند که به صورت قانونی تذکره بگیرند، اما بر اثر حمله انفجاری جان‌شان را از دست دادند.

به گفته معاون مجلس، در صورتی که امروز تذکره و استیکر به قیمت کچالو و پیاز خرید و فروش می‌شود، حکومت ظرفیت دایر شدن انتخابات را ندارد. شخص رییس‌جمهور و نهادهای امنیتی و دفاعی مخالف برگزاری این انتخابات هستند.

همایون همایون می‌گوید، متأسفانه این افغانستان صاحب داخلی ندارد و مسائل از بیرون برای مسوولین حکومتی دیکته می‌شود.

وی تأکید کرد که بهتر است مردم در این پروسه تقلبی و فرمایشی شرکت نکنند. حکومت می‌خواهد پارلمان بعدی را فرایشی کند و وکیل‌های مورد علاقه خود را داشته باشد.

hamayoun1

همایون همایون، معاون اول مجلس نمایندگان افغانستان

معاون اول مجلس به بسته بودن دفتر ساحوی کمیسیون انتخابات در غزنی نیز اشاره کرد و افزود، انتخابات باید شفاف و سرتاسری باشد، اما متأسفانه این‌گونه نیست و در ولایت غزنی انتخابات دایر نمی‌شود.

عارف رحمانی نیز در واکنش به بسته بودن دفتر ساحوی کمیسیون انتخابات در غزنی می‌گوید، تبعیض بالاتر از این علیه شهروندان وجود ندارد که حکومت آن‌ها را از حقوق شهروندی‌‌شان محروم می‌کند.

وی علاوه کرد حکومت به خاطر اعتراض ۱۱ نفر، دروازه کمیسیون را بسته نگاه داشته است.

این در حالی است که روز گذشته (سه‌شنبه، ۲۹جوزا) مقام‌های کمیسیون انتخابات در مصاحبه با خبرنامه اعلام کردند، اگر تا دو روز دیگر مسأله سیاسی غزنی حل نشود، این ولایت از  انتخابات باز می‌ماند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید