از داکتری در مغاره‌ها تا رهبری یک ملت؛ 9 نکته در مورد زندگی عبدالله عبدالله در مستند طلوع‌نیوز |
از داکتری در مغاره‌ها تا رهبری یک ملت؛ ۹ نکته در مورد زندگی عبدالله عبدالله در مستند طلوع‌نیوز

از داکتری در مغاره‌ها تا رهبری یک ملت؛ ۹ نکته در مورد زندگی عبدالله عبدالله در مستند طلوع‌نیوز

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۳۰ / جوزا ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

تلویزیون طلوع‌نیوز مستندی در مورد زندگی عادی و سیاسی عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت افغانستان ساخته است و خبرنامه به نکته‌های برجسته این مستند پرداخته است.

دلیل پذیرفتن حکومت وحدت ملی

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت کنونی افغانستان، در کارزار انتخاباتی خود با تأکید اعلام کرد که «اگر قطعه قطعه شویم، حکومت تقلبی را نمی‌‎پذیرم، قطعه قطعه.»

آقای عبدالله در حال حاضر در مصاحبه با طلوع‌نیوز می‌گوید که او حکومت وحدت ملی را به این خاطر پذیرفته است که «یک بدیلش کش‌مکش‌های دوامدار و بدون انتها بود که ما آن را به نفع افغانستان نمی‌دانستیم.»

از داکتری در غارها تا گام برداشتن برای سیاست

۳۳ سال پیش آقای عبدالله نخستین گام‌هایش را برای کار طبابت از غارهای سفیدچهر پنجشیر شروع کرد؛ جایی که زخمیان مجاهدین انتظار او را می‌کشید: «اول که آمدیم یگانه جای هیمن‌جا بود، گلم انداختگی بود، دواها هم در این تاقچه‌های کوچک ماندگی بود و مریض‌ها که می‌آمدند، هیمن‌جا با ما یکجای پنهان می‌بود تا که تداوی شوند.»

داکتر عبدالله دست‌کم یک‌سال در این غارها برای درمان مجاهدان فعالیت کرد تا زمانی‌که با احمدشاه مسعود، معرفی شد. این معرفی پنجره‌های تازه‌یی را به‌روی او باز کرده و او را با دنیای سیاست آشنا کرد.

نشستن در صندلی جلو

رییس اجرایی افغانستان برخلاف سایر سیاست‌مداران، دوست دارد که در صندلی جلوی موتر بنشیند. او دلیل این کار را با لبخندی این‌گونه بیان می‌کند: «این عادت از گذشته مانده است، یک دلیلش هم این است که آدم می‌تواند از این صندلی بیشتر مردم را ببیند.»

اقامت‌گاه موقتی

آقای عبدالله ماهی یک‌بار به دور از جنجال‌های سیاست و کار، به پنجشیر می‌رود؛ جایی که اتاقی دارد و به گفته‌ خودش، از در و دیوارش آرامش می‌بارد. گفته می‌شود که بخشی از این اتاق را احمدشاه مسعود طراحی کرده است؛ اتاق دنجی که در ساخت آن بیشتر از چوب‌های خار استفاده شده و وسایل سرگرمی مانند شطرنج در آن دیده می‌شود.

ایستاده بودن در لحظات اضطراری

عبدالله عبدالله در مواقع اضطراری و پیش‌آمد رخ‌دادی، از جایش بلند می‌شود، روی اتاقش قدم می‌زند و یا به صورت ایستاده بر تکیه‌گاهی تکیه می‌دهد. در چنین حالاتی، گزارش‌هایی که از همکارانش می‌گیرد را نیز در حالت ایستاده می‌شنود.

مثل حادثه شش درک که در آن حادثه، افراد ملکی زیادی به‌شمول خبرنگاران قربانی دادند. او از همان لحظه که انفجار رخ داد، تا آخرین مرحله سر پایش ایستاده بود و در کف اتاق گاهی قدم می‌زند و گاهی هم به صندلی تکیه می‌کند و همین‌طور، گزارش‌ها و جزییات این حمله‌ انتحاری را نیز با حالت ایستاده، از دستیارانش پرس‌وجو می‌کند.

آقای عبدالله می‌گوید: « اما گاهی دنیا هم فراموش می‌کند که در این‌جا چه می‌گذرد، باز یک حادثه که می‌شود، آن وقت همه متوجه می‌شوند که این جنایت چقدر عمق دارد.»

 بازی پینگپانگ

 آقای عبدالله روزانه حدود یک ساعت و نیم در دفتر کارش، با همکارانش پینگ‌پانگ بازی می‌کند.

خانواده در خارج

رییس اجرایی سه دختر و یک پسر دارد که در هندوستان به‌سر می‌برند. او در پاسخ به انتقادها در مورد این‌که چرا خانواده هر سیاست‌مدار افغان در خارج زندگی می‌کند، می‌گوید: «شرایطی آمد که فامیلم بیشتر در بیرون از کشور ماند، اما قضاوت نباید به این شود. چون وقتی مسأله جان خودم مطرح بوده، من کشور را ترک نکرده‌ام.»

طرح خانه و طرح لباس‌ها

آقای عبدالله ۵۸ سال پیش در خانه‌یی در کارته پروان کابل زاده شد؛ خانه‌یی که تاهنوز در آن زندگی می‌کند و شب‌هایی که مهمان‌های ویژه نداشته باشد، در همان اتاق کوچکش نان می‌خورد و دوست ندارد بالای دوشک بنشیند.

در طرح‌ها و دکور این خانه، سلیقه او بیشتر دخیل بوده است. در این خانه چیزهایی است که شاید دیدنش برای خیلی‌ها یک آرزو باشد؛ مانند دیدن الماری و مجموعه لباس‌های آقای عبدالله. او چند دسته الماری بزرگ لباس دارد که هر الماری آن برای یک بخش از پوشش اختصاص یافته است؛ الماری کت‌ها، الماری پیراهن‌ها و الماری دیگر هم پیراهن تنبان‌ها…

گفته می‌شود که اقای عبدالله بیشترین لباس‌هایش را خارج از افغانستان و در هنگام سفرهای رسمی و غیررسمی می‎‌خرد، اما او در مورد این‌که بیشتر لباس‌هایش را از کدام شرکت می‌خرد، نمی‌خواهد چیزی بگوید.

دفتر کاری ساده

اتاق کاری آقای عبدالله خیلی ساده طراحی شده است. در دیوارهای اتاق عبدالله هیچ عکسی از کدام رهبر جهادی یا رهبر بر حال حکومت دیده نمی‌شود. تنها چند منظره دیدنی از طبیعت افغانستان بر دیوار اتاقش نصب شده است. تصاویری از بند امیر و خواجه پارسا و امثال آن شامل منظره‌هایی است که آقای عبدالله در اتاق کاری‌اش استفاده کرده است.

در بخش موبل و فرنیچر نیز اتاق کارش بسیار ساده کار شده است. چند چوکی چوبی و یک قالینچه‌یی بیش اتاق کارش را نپوشانیده است.

اما در بیرون از اتاق کاری او، تصویرهای رهبران جهادی و تصویرهای رهبران کنونی حکومت وحدت ملی به چشم می‌خورد. با وجودی که از آغاز کار حکومت وحدت ملی تاکنون، هیچ‌گاهی رابطه عادی و بدون کش‌مکش میان رهبران حکومت وحدت ملی وجود نداشته، اما در دهلیز دفتر کاری آقای عبدالله، علاوه بر عکس رهبران جهادی به ‌شمول آقای احمدشاه مسعود و برهان‌الدین ربانی، عکس آقای اشرف غنی نیز دیده می‌شود.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید