غزنی در لبه پرتگاه انتخابات؛ مجلس‌ در پی گرفتن امتیاز برای اعضای شوراهای شهرستان‌ها |
غزنی در لبه پرتگاه انتخابات؛ مجلس‌ در پی گرفتن امتیاز برای اعضای شوراهای شهرستان‌ها

غزنی در لبه پرتگاه انتخابات؛ مجلس‌ در پی گرفتن امتیاز برای اعضای شوراهای شهرستان‌ها

خبرنگار خبرنامه

مانی مشکین‌قلم
خبرنگار خبرنامه

۲۹ / جوزا ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

با وجودی که تقویم روزشمار برگزاری انتخابات پارلمانی به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود؛ اما هنوز دروازه دفتر ساحوی کمیسیون انتخاباتی در ولایت غزنی سر به مهر باقی مانده است.

مقام‌های کمیسیون انتخابات به خبرنامه می‌گویند، اگر مشکل ولایت غزنی تا دو روز دیگر حل نشود، غزنی از تقویم انتخاباتی باز می‌ماند.

به گفته عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات، این کمیسیون با حکومت در تماس است که این موضوع هرچه زودتر حل شود.

به گفته وی، اگر تا دو روز دیگر موضوع سیاسی ولایت غزنی حل نشود، این ولایت از تقویم انتخاباتی باز می‌ماند و کمیسیون نیز به زودی موقف خود را در این مورد اعلام می‌کند.

آقای ابراهیمی افزود، کمیسیون آمادگی عام و تام دارد در صورت حل موضوع سیاسی انتخابات در غزنی، روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان و نامزدان را در این ولایت آغاز کند.

قبل از ایام عید فطر نیز کمیسیون مستقل انتخابات گفته بود، بخش سیاسی مشکل انتخابات در ولایت غزنی به حکومت برمی‌گردد و تا دو روز دیگر حل می‌شود، اما این مشکل تا هنوز حل نشده است.

طرح معاش و امتیازات اعضای شوراهای ولسوالی‌ها در مجلس

در یک موضوع انتخاباتی دیگر، برخی نمایندگان مجلس طرحی را برای در نظر گرفتن معاش و امتیاز برای اعضای شوراهای شهرستان‌ها به مجلس پیشنهاد کرده‌اند.

IEC

مقام‌های کمیسیون انتخابات به خبرنامه می‌گویند، اگر مشکل ولایت غزنی تا دو روز دیگر حل نشود، غزنی از تقویم انتخاباتی باز می‌ماند

قبل از این اداره ارگان‌های محلی افغانستان گفته بود، هیچ‌گونه معاشی به اعضای شوراهای ولسوالی‌ها از سوی حکومت مرکزی داده نمی‌شود. مقام‌های مسئول ارگان‌های محلی گفته بودند، نمایندگان شوراهای شهرستان‌ها باید به گونه افتخاری کار کنند.

رییس انسجام امور شوراهای محلی اداره مستقل ارگان‌های محلی گفته بود، حکومت توان پرداخت یک بودجۀ هنگفت را برای نمایند‌گان شوراهای شهرستان‌ها ندارد و تنها امتیازاتی به نام حق حضور در جلسات برای آنان در نظر گرفته شده است.

اما محی‌الدین مهدی، نماینده ولایت بغلان در گفتگو با خبرنامه می‌گوید: “شورای ولسوالی‌ها سنگ بنای اساسی و بنیادین دموکراسی است و همچنین مؤلف اصلی لویه جرگه قانون اساسی به شمار می‌رود. به این نسبت من پیشنهاد کردم که امتیاز خاصی برای اعضای آن در نظر گرفته شود. از جمله این‌که اگر آن‌ها مأمور یا معلم اند، با حفظ وظیفه و معاش‌شان، امتیاز دیگری برای‌شان در نظر گرفته شود و برای آن‌هایی هم که تازه‌وارد اند و سابقه کاری ندارند، معاش و امتیازات ثابت در نظر گرفته شود”.

به گفته وی، این پشنهاد روز دوشنبه(۲۸جوزا)، همان‌طوری که قانون اساسی اجازه می‌دهد، با امضای بیش از ده نفر برای طی مراحل و تبدیل شدن به یک مصوبه و در نهایت رسیدن به تالار عمومی برای گرفتن رأی تأیید، به هیأت اداری مجلس تحویل داده شد.

نماینده ولایت بغلان که این طرح را پیشنهاد کرده، امیدوار است این مصوبه از صحن مجلس رأی بگیرد.

به گفته آقای مهدی، بیشتر اعضای فعلی مجلس کاندیدا هستند و نیاز به تبلیغات دارند؛ از این‌رو احتمال خیلی قوی وجود دارد که به این مصوبه رأی بدهند.

اما با فرض این‌که به گفته این نماینده مجلس، مصوبه دادن معاش و امتیاز به اعضای شوراهای شهرستان‌ها از سوی مجلس رأی بگیرد؛ ولی حکومت تا به حال کمتر به مصوبه‌های شورای ملی توجه کرده است.

آقای محی‌الدین مهدی می‌گوید، اگر رییس جمهوری از توشیح آن شانه خالی کند، بر اساس روند قانونی، این مصوبه دوباره به مجلس باز گردانیده می‌شود و سپس با تصویب دو ثلث نمایندگان، جنبه قانونی و عملی پیدا می‌کند.

دکتر محی الدین مهدی نماینده مردم بغلان در مجلس افغانستان

دکتر محی الدین مهدی نماینده مردم بغلان در مجلس افغانستان

ثبتنام ۳۰۵۸ نامزد برای انتخابات شوراهای شهرستانها

انتخابات شوراهای شهرستان‌ها پس از سقوط طالبان، برای اولین بار هم‌زمان با انتخابات پارلمانی در ۲۸ میزان ۱۳۹۷ برگزار می‌شود. قرار است ۲۸۰۰ نماینده به این شوراها راه پیدا کنند.

بر اساس آمار کمیسیون مستقل انتخابات، تا پایان مهلت ثبت‌نام، ۳۰۵۸ نفر، برای شوراهای ولسوالی‌ها داوطلب شده‌اند که از این میان تنها ۲۰۷ زن ثبت‌نام کرده‌اند.

پایان ثبتنام نامزدان پارلمانی

برای کرسی‌های پارلمانی نیز، با پایان یافتن مهلت ثبت‌نام نامزدان، ۲۴۰۰ نفر خود را به عنوان نامزد ثبت‌نام کردند. البته بدون ولایت غزنی که همچنان دفتر ساحوی کمیسیون انتخابات در این ولایت بسته است.

بر اساس آمار کمیسیون انتخابات، از میان ۲۴۰۰ نامزد انتخابات پارلمانی، تنها ۳۸۱ زن ثبت‌نام کرده‌اند، که مشارکت زنان را در این دور از انتخابات پارلمانی کمرنگ نشان می‌دهد.

قرار است فهرست ابتدایی نامزدان، در۷ سرطان از سوی کمیسیون انتخابات اعلام شود.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
انتخابات پارلمانی افغانستان کمیسیون انتخابات غزنی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید