محمد علم ایزدیار: حکومت از پی‌گیری پرونده‌های جان‌باختگان ۱۲ جوزای ۱۳۹۶ سر باز زده است

بازتاب خبرهای 24 جوزا

Image Title
۲۴ / جوزا ۱۳۹۷

محمد علم ایزدیار: حکومت از پی‌گیری پرونده‌های جان‌باختگان ۱۲ جوزای ۱۳۹۶ سر باز زده است

همزمان با اولین سالگرد کشته شدن سالم ایزدیار، فرزند ارشد محمد علم ایزدیار، معاون اول مجلس سنای افغانستان در تظاهرات ۱۲ جوزای ۱۳۹۶، محمد علم ایزدیار می‌گوید که حکومت به وعده‌اش برای رسیدگی کامل به پرونده‌های کشته‌شدگان این حادثه عمل نکرده است.

آقای ایزدیار امروز پنجشنبه (۲۴ جوزا) در مراسم اولین سالگرد کشته‌شدگان حادثه ۱۲ جوزای ۱۳۹۶ در کابل گفت که حکومت از انکشاف و رسیدگی کامل به پرونده شهدا سر باز زده است.

او که به نمایندگی از خانواده شهدای ۱۲ جوزا صحبت می‌کرد، همچنان گفت که خواست خانواده شهدا از حکومت محاکمه و مجازات کسانی بود که به روی مظاهره‌کنندگان آتش باری کردند، اما حکومت به این خواست ما توجه نکرده است.

ezadyar

به گفته ایزدیار، تحقیق در مورد وارد شدن ۳ حمله‌کننده انتحاری به مراسم جنازه سالم ایزدیار یکی دیگر از خواسته‌های آن‌ها از حکومت بوده است.

محمد علم ایزدیار همچنان گفت که این ۳ حمله‌کننده انتحاری در پاکستان آموزش دیده و از آنجا به میدان وردک انتقال داده شده بود. حکومت باید تحقیق می‌کرد که این حمله‌کننده‌ها چگونه وارد مراسم جنازه شده بودند؟

سالم ایزدیار، پسر ارشد محمد علم ایزدیار، معاون اول مجلس سنای افغانستان در تظاهرات ۱۲ جوزای ۱۳۹۶ به انگیزه دادخواهی برای قربانیان حمله تروریستی ۱۰ جوزا توسط موتر بمب، که بیش از ۱۵۰ کشته و ۵۰۰ زخمی برجا گذاشت، کشته شد. گفته شده که او پس از تیراندازی نیروهای امنیتی کشته شده است.

۲۴ / جوزا ۱۳۹۷

خواست جنرال دوستم از مردم افغانستان برای حمایت از روند آتش‌بس

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در پیامی به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر، ضمن حمایت از آتش‌بس اعلام شده توسط حکومت و گروه طالبان، این آتش‌بس را برای اولین بار در چهل سال اخیر دانسته است.

جنرال عبدالرشید دوستم با بیان این‌که این تجربه(آتش‌بس) یک پدیده نو است، ابراز امیدواری کرده که ادامه چنین وضعیت، سرآغاز تأمین صلح در کشور و پایان یافتن جنگ چهل ساله در افغانستان باشد تا مردم بتوانند در صلح و آرامش، زخم‌های ناسور جنگ را مداوا کنند و کار برای آبادی و عمران سرزمین خویش را از سر گیرند.

وی ادامه داده است: “پس از اعلان آتش بس از سوی حکومت افغانستان، مخالفین همچنان به حملات‌شان در کابل، فاریاب و جاهای دیگر ادامه دادند، این کار که با تلفاتی همراه بود، یک بار دیگر نقض آشکار آتش بس اعلان شده بود و امیدوارم که طرفین به تعهدات خویش پابندی نشان بدهند”.

Genral dostom

جنرال دوستم از مردم افغانستان خواسته تا در کنار همدیگر و با اتحاد و یک‌پارچگی تمام از روند آتش‌بس حمایت کنند.

از سوی دیگر، وی مردم را به ثبت‌نام در روند رأی‌دهی تشویق کرده و شرکت در انتخابات را یک امر مهم و ضروری دانسته است.

معاون اول ریاست جمهوری از مردم خواسته که از جمع کاندیداها، افراد شایسته، با دیانت و صادق و متعهد را به عنوان وکیل به پارلمان آینده انتخاب کنید.

با وجود گزارش‌های مختلف در طول یک سال گذشته مبنی بر بازگشت جنرال دوستم به افغانستان، وی همچنان در ترکیه به سر می‌برد.

۲۴ / جوزا ۱۳۹۷

یک شفاخانه در ولایت شرقی نورستان به آتش کشیده شد

مقام‌های محلی در ولایت نورستان گفته‌اند که یک شفاخانه ۲۰ بستر در این ولایت از سوی شورشیان به آتش کشیده شده و کارمندانش ربوده شده‌اند.

حافظ عبدالقیوم، والی ولایت نورستان در شرق افغانستان با بیان این خبر، گزارش داده که شورشیان صبح امروز پنجشنبه (۲۴ جوزا) به یک شفاخانه در شهرستان دورافتاده‌ کامدیش حمله کرده و آن را به آتش کشیده‌اند.

حافظ عبدالقیوم به دویچه وله صدای آلمان گفته که این شفاخانه برای بیش از ۲ هزار تن خدمات صحی فراهم می‌کرد.

Nooristan

به گفته‌ او، شورشیان ۷ کارمند این مرکز صحی را نیز با خود بردند که ۵ تن‌شان را بعدا آزاد کردند، ولی دو تن از داکتران هنوز هم نزد شورشیان به سر می‌برند.

ولایت نورستان محل فعالیت طالبان و سایر شورشیانی است که به راحتی از سرحد مشترک میان افغانستان و پاکستان عبور و مرور می‌کنند. از سوی دیگر، از سال گذشته به این‌سو، گروه داعش نیز برخی هسته‌های جلب و جذب نیروی خود را در این ولایت ایجاد کرده است.

۲۴ / جوزا ۱۳۹۷

260 زندانی حزب اسلامی از زندان آزاد شدند

حکومت افغانستان امروز پنجشنبه (۲۴ جوزا)، ۲۶۰ زندانی حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار را از زندان آزاد کرد.

۸۵ تن از این زندانیان از زندان بگرامی و باقی‌شان از زندان پلچرخی آزاد شده‌اند.

hezab islami prisoners 2

غیرت بهیر، یک تن از سخنگویان حزب اسلامی حکمتیار گفته که رهایی این زندانیان بر اساس توافقنامه صلحی صورت گرفته که میان این حزب و حکومت افغانستان امضا شده است.

توافقنامه صلح میان دولت افغانستان و هیات مذاکره کننده حزب اسلامی در میزان سال ۱۳۹۵امضا شد.

این در حالی است که پیش از این ۱۴۵ تن از زندانیان این حزب در سه مرحله آزاد شده‌اند.

۲۴ / جوزا ۱۳۹۷

سازمان ملل خواستار احترام طرف‌های درگیر جنگ افغانستان به آتش‌بس در روزهای عید فطر شد

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان همزمان با فرا رسیدن عید سعید فطر، از تمام طرف‌های درگیر جنگ در این کشور خواسته به آتش‌بس احترام بگذارند.

در یک پیام تادامیچی یاماموتو به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر آمده است: در حالی که مسلمانان در سراسر جهان پس از یک ماه روزه و عبادت، عید سعید فطر را تجلیل می کنند، من به نمایندگی از ملل متحد برای تمام افغان‌ها عید مبارکی را آرزو دارم.

وی در این پیام گفته است: اعلام تاریخی آتش بس به خانواده‌های افغان در سراسر کشور اجازه می‌دهد تا در روزهای آینده صلح‌آمیز گردهم آیند؛ چیزی که در حال حاضر مهلتی موقتی برای دور بودن از جنگ است.

tadamachi

بر این اساس، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان از تمام طرف‌های درگیر در منازعه این کشور جدا خواسته تا به اعلام آتش بس و به این زمان تفکر، تحمل و همبستگی، احترام بگذارند.

وی ابراز امیدواری کرده حس همبستگی ایجاد شده هم‌زمان با عید فطر ادامه پیدا کند و باعث تمدید آتش‌بس و تامین صلحی که همه افغان‌ها خواهان و شایسته آن هستند، گردد.

عید فطر در حالی فرا می‌رسد که طالبان در پاسخ به اعلام آتش‌بس ۸ روزه حکومت افغانستان،  با آتش بس در روزهای اول، دوم و سوم این عید موافقت کرده است.

۲۴ / جوزا ۱۳۹۷

مولانا سمیع الحق: جهاد در افغانستان باید ادامه پیدا کند

مولاناسمیع الحق، رهبر جمعیت علمای اسلام و مدیر مدرسه دینی جامعه حقانیه در تازه‌ترین اظهارات خود در یک مصاحبه تلویزیونی گفته است: جنگ در افغانستان جهاد است و باید مانند زمانی که علیه شوروی سابق آغاز شده بود، ادامه پیدا کند.

به گزارش اسپوتنیک، وی افزوده است: طالبان باید متوجه باشند، اگر در چنین مذاکراتی شرکت کنند، توسط امریکایی‌ها دستگیر و زندانی خواهند شد.

سمیع الحق خاطرنشان کرده که آتش بس میان دولت افغانستان و طالبان مؤثر نیست و جنگ پس از آتش‌بس، از سرگرفته خواهد شد.

samiaulhaq

این در حالی است که در پاسخ به اعلام آتش‌بس یک‌جانبه رئیس جمهور غنی از ۲۷ ماه رمضان تا ۵ عید فطر، طالبان نیز با انتشار اطلاعیه‌یی از آتش‌بس در سه روز عید فطر خبر داده ‌است.

مدیر مدرسه حقانیه در عین حال از دولت وحدت ملی افغانستان و مجاهدین پیشین درخواست کرده برای جهاد علیه امریکا با طالبان متحد شوند.