جزییات توافق رهبران امریکا و کره شمالی؛ تعهد ترامپ به ضمانت امنیتی و تعهد اون به خلع سلاح کامل اتمی

بازتاب خبرهای 22 جوزا

۲۲ / جوزا ۱۳۹۷

جزییات توافق رهبران امریکا و کره شمالی؛ تعهد ترامپ به ضمانت امنیتی و تعهد اون به خلع سلاح کامل اتمی

جزئیات منتشر شده از سند جامع امضا شده توسط رهبران امریکا و کره شمالی که به رسانه‌ها درز کرده، نشان می‌دهد که در این سند روی چهار مورد توافق صورت گرفته است. براساس این سند، ترامپ با ارائه ضمانت‌های امنیتی به رهبر کره شمالی و کیم جونگ اون نیز به خلع سلاح کامل اتمی متعهد شده‌اند.

این سند امروز سه شنبه (۲۲ جوزا) از سوی رهبران دو کشور در سنگاپور و در حضور رسانه‌ها به امضا رسید.

در بند نخست این سند آمده که ایالات متحده آمریکا و جمهوری دموکراتیک خلق کره متعهد به ایجاد روابط جدید با توجه به تمایل شهروندان هر دو کشور برای صلح و رفاه هستند.

بند دوم این سند به ایجاد یک رژیم صلح پایدار و ماندگار در شبه جزیره کره اشاره کرده که آمریکا و کره شمالی در این زمینه تلاش خواهند کرد.

trump and kim jung

در بند سوم این سند جامع همچنان گفته شده: «ضمن تأیید اعلامیه پانمونجوم به تاریخ ۲۷ آپریل ۲۰۱۸، جمهوری دموکراتیک خلق کره، متعهد می‌شود تا در جهت خلع سلاح کامل اتمی شبه جزیره کره کار کند».

و در بند اخیر این سند، دو کشور متعهد به بازیابی و بازگرداندن بقایای افراد مفقود شده از جنگ کره از جمله بازگرداندن فوری افرادی شده‌اند که هویت‌شان مشخص شده است.

ایالات متحده آمریکا و کره شمالی همچنین متعهد شده‌اند که برای پیاده‌سازی نتایج اجلاس تاریخی سنگاپور، مذاکرات را توسط مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا و یک مقام عالی‌رتبه کره شمالی در اولین فرصت پیش ببرند.

۲۲ / جوزا ۱۳۹۷

منصور نادری به کارش در وزارت شهرسازی پایان می‌دهد

قرار است سید سعادت منصور نادری، فردا چهارشنبه(۲۳ جوزا) رسما به کارش به عنوان وزیر شهرسازی و مسکن پایان دهد.

یک منبع به خبرنامه گفته که آقای نادری پیشتر از مقامش استعفا کرده بود.

آقای نادری یکی از اولین وزرای کابینه حکومت وحدت ملی است که در ۲۹ حمل ۱۳۹۴ توانسته بود رأی اعتماد مجلس نمایندگان را به دست آورد و در طول سه سال گذشته، یکی وزیران موفق این کابینه بوده است.

naderi

هنوز مشخص نیست که آقای نادری بر اساس چه دلیلی از سمت خود استعفا داده است، اما همواره اختلاف دیدگاه‌های زیادی میان برخی از وزرا و رییس‌جمهور وجود داشته است. در نتیجه این اختلاف‌ها، رییس‌جمهور فرمان برکناری علی‌احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب را صادر کرد، اما با مخالفت ریاست اجراییه مواجه شد.

۲۲ / جوزا ۱۳۹۷

تمدید ثبت‌نام نامزدان شورای شهرستان‌ها تا دو روز دیگر

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان مدت ثبت‌نام نامزدان شورای شهرستان را تا دو روز دیگر تمدید کرده است.

در یک خبرنامه این کمیسیون آمده: «کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان برای جلب مشارکت زنان در انتخابات شورای والسوالی‌ها، دو روز دیگر مدت ثبت‌نام برای شورای والسوالی‌ها تمدید شده است».

این کمیسیون همچنان به هدف جذب و افزایش سهم‌گیری و مشارکت مردم به ویژه زنان در انتخابات شورای شهرستان‌ها، از تمامی ارگان‌های حکومتی، احزاب سیاسی، جامعه مدنی، رسانه‌های جمعی، دیگر شرکای انتخاباتی و تمامی شهروندان این کشور خواسته تا کمیسیون مستقل انتخابات را در مرحله سوم ثبت‌نام و تشکیل شورای شهرستان‌ها همکاری جدی کنند.

iec

۲۲ / جوزا ۱۳۹۷

نی: حکومت باید اطمینان خاطر جامعه‌ رسانه‌یی را مبنی بر نگهداری بایگانی‌ افغان فیلم فراهم آورد

حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) در واکنش به صدور حکم رئیس جمهور افغانستان مبنی بر انتقال بایگانی افغان فیلم به ارگ ریاست جمهوری، گفته که حکومت افغانستان باید اطمینان خاطر جامعه‌ رسانه‌یی را مبنی بر نگهداری بایگانی‌های افغان فیلم فراهم آورد.

در خبرنامه‌ نی آمده که انتقال بایگانی‌های افغان فیلم می‌تواند در شرایط کنونی باعث گمانه‌زنی‌های منفی در قبال اهداف فرهنگی دولت شود.

نی تأکید کرده که حکومت افغانستان باید جلو چنین گمانه‌زنی‌ها را بگیرد.

با این حال، صابر مهمند، سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ به دیده‌بان رسانه‌های نی گفته: «وزارت‌خانه‌ها قرار است به یک محل مشخص در ساحۀ دارالامان انتقال یابد، اما فضای مصون و کافی برای انتقال این بایگانی تحت ساحه‌ وزارت اطلاعات و فرهنگ وجود ندارد، بنابراین رییس جمهور حکم داده که آرشیف افغان فیلم به ارگ ریاست جمهوری انتقال یابد تا مصوون باشد».

Nai

دفتر نی همچنان پیشنهاد کرده که نگهداری این بایگانی‌ها کماکان در محل فعلی آن صورت گرفته و امکانات برای نگهداری و مراقبت آن در محل در نظر گرفته شده، برای وزارت اطلاعات و فرهنگ فراهم شود، تا باشد هنر و رسانه به نحوی از تعاملات سیاسی در امان باشند.

در یک خبر دیگر، دفتر نی از رییس‌جمهور غنی خواسته تا در پیوند به عدم اجازه تصویربرداری به خبرنگاران در جریان سفر قندهار وی، از خبرنگاران معذرت بخواهد.

این در حالی است که در یک خبرنامه دفتر نی آمده: «در پی سفر روز دوشنبه( ۲۱ جوزا/ ۱۱ جون) رییس جمهور غنی به قندهار، شماری از خبرنگاران محلی این ولایت گزارش دادند که خبرنگاران را هفت ساعت قبل برای پوشش سخنرانی رییس‌جمهور خواسته بودند، اما پس از رسیدن آقای غنی گروه مطبوعاتی ارگ و محافظان خاص رییس جمهور به خبرنگاران اجازه تصویربرداری و پوشش سخنرانی رییس جمهور را ندادند.»

۲۲ / جوزا ۱۳۹۷

دیدار و گفت‌وگوی رییس‌جمهور افغانستان با رییس ستاد ارتش پاکستان و هیأت همراه

ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با جنرال قمر جاوید باجوه، رئیس ستاد ارتش پاکستان دیدار و گفت‌وگو کرده است.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری گفته که دیدار دو طرف ظهر امروز سه‌شنبه (۲۲ جوزا) در ارگ ریاست جمهوری انجام شده‌است.

ashrafghani

آقای مرتضوی گفته که در جریان دیدارهای دوجانبه و هیأت‌های دو کشور، در رابطه به تطبیق و اجرایی شدن پلان عمل افغانستان-پاکستان برای صلح و همبستگی، مبارزه با تروریزم، کاهش خشونت‌ها و مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، بحث و گفت‌وگو صورت گرفته است.