قربانی بزرگ انتخابات؛ تعطیلی مکاتب و استفاده از بیش از ۴ هزار مکتب برای ثبت نام رای دهندگان در افغانستان

قربانی بزرگ انتخابات؛ تعطیلی مکاتب و استفاده از بیش از ۴ هزار مکتب برای ثبت نام رای دهندگان در افغانستان

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۲۱ / جوزا ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

مقام‌های ریاست معارف در ولایت لوگر می‌گویند که ایجاد مرکزهای ثبت‌نام برای انتخابات در مکتب‌ها، سبب شده صدها دانش‌آموز از آموزش محروم شوند.

بر اساس گفته‌های مقام‌های محلی این ولایت، در سراسر ولایت لوگر در حدود ۶۹ مکتب به مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی مبدل شده است. تنها در پل‌علم، مرکز این ولایت، ۸ مکتب برای ثبت‌نام اختصاص داده شده است.

با این حال مقام‌های ریاست معارف ولایت لوگر تاکید دارند که پس از ایجاد این مرکزها، حدود سه هزار دانش‌آموز به گونه دایمی و هزارها دانش‌آموز دیگر به گونه موقت از آموزش باز مانده‌اند.

شاهپور عرب، سخنگوی ریاست معارف لوگر تأکید دارد که طالبان هم‌چنان به ‌دانش‌آموزان و آموزگاران هشدار داده‌اند که در انتخابات اشتراک نکنند. سخنگوی معارف لوگر می‌گوید که این موضوع را با نهادهای مربوط در میان گذاشته‌اند، اما تا حال پاسخی دریافت نکرده‌اند.

دانش‌آموزان این مکتب‌ها نیز می‌گویند، روزهای زیادی ا‌ست که از رفتن به مکتب باز مانده‌اند و از مسئولان می‌خواهند هرچه زودتر برای این مشکل راه‌حلی بیابند.

با این حال مقام‌های وزارت معارف افغانستان تأیید می‌کنند که در برخی ولایات مانند لوگر، مراکز ثبت‌نام سبب شده که دانش‌آموزان کم‌تر در صنف‌های درسی حاضر شوند، اما در عین حال تاکید دارند که تا کنون هیچ مکتبی در هیچ ولایتی به‌دلیل ثبت شدن آن به‌عنوان مرکز ثبت‌نام، تعطیل نشده است.

taliban

شاهپور عرب، سخنگوی ریاست معارف لوگر تأکید دارد که طالبان هم‌چنان به ‌دانش‌آموزان و آموزگاران هشدار داده‌اند که در انتخابات اشتراک نکنند

کبیر حقمل، سخنگوی وزارت معارف افغانستان به‌خبرنامه گفت: «ما نگرانی‌های خود را با کمیسیون اصلاحات اداری، وزارت داخله و حتی ارگ ریاست جمهوری شریک کرده‌ایم، در حال حاضر ما تهدیدهای بلند نداریم، اما اگر حالات سخت‌تر از این شود، ما ناگزیر هستیم این همکاری خود را با کمیسیون قطع کنیم.»

آقای حقمل تأکید دارد، تفاهم‌نامه‌یی که وزارت معارف و کمیسیون انتخابات دارند، در صورت عدم رضایت یکی از طرفین از پروسه، هر دو طرف می‌تواند دست به ‌اقدام‌هایی بزند، حالا این‌که این اقدام‌ها چه خواهد بود، در زمانش طبق ضرورت مشخص خواهد شد.

مکاتب با ۷۵ درصد تهدید

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) در ماه ثور سال جاری خورشیدی در گزارشی اعلام کرد که از آغاز روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان در ۲۵ حمل سال جاری، تا ماه ثور، حدود  ۲۳ رویداد امنیتی مرتبط به انتخابات را ثبت کرده است.

یوناما تأکید کرده که این رویدادهای امنیتی حدود ۲۷۱ تلفات از غیرنظامیان گرفته که شامل ۸۶ کشته و ۱۸۵ زخمی می‌شود.

هیأت معاونت سازمان ملل در افغانستان از استفاده مکاتب به‌عنوان مراکز ثبت‌نام رأی‌دهی ابراز نگرانی کرده و تأکید نموده که حدود ۷۵ درصد از حملات مرتبط به انتخابات که شامل ۱۷رویداد می‌شود، در مساجد و مکاتبی رخ داده که برای مقاصد انتخاباتی استفاده شده است.

در گزارش این نهاد آمده است که حادثه ۲۲ اپریل در غرب کابل در یک مرکز توزیع تذکره که در نزدیکی مکتب آصف مایل رخ داد، تلفات سنگینی داشت. به گفته‌ یوناما، این حمله‌ انتحاری حدود ۱۹۸ قربانی غیرنظامی داشته که شامل ۶۰ کشته و ۱۳۸ زخمی می‌شود.

United nation

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) در ماه ثور سال جاری خورشیدی در گزارشی اعلام کرد که از آغاز روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان در ۲۵ حمل سال جاری، تا ماه ثور، حدود ۲۳ رویداد امنیتی مرتبط به انتخابات را ثبت کرده است

در بخشی از اعلامیه یوناما آمده است: «ما با نگرانی عمیق بیان می‌داریم که این‌گونه رویدادها ممکن است در جریان روند انتخابات افزایش یابد. با این وجود، ما از تمام طرف‌های منازعه می‌خواهیم که اقدامات عاجلی را برای جلوگیری از آسیب رساندن به مردم و محلات غیرنظامی اتخاذ کنند که از تکرار خشونت‌هایی که در طول دوره انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ شاهد بودیم، اجتناب شود.»

نگرانی مجلس سنا

از سویی ‌هم شماری از اعضای مجلس سنای افغانستان نیز تأکید دارند که مراکز ثبت‌نام رأی‌دهندگان در مکاتب باعث نگرانی‌های خانواده‌ها و دانش‌آموزان شده و کمیسیون انتخابات نباید از مکاتب به خاطر ثبت‌نام رأی‌دهندگان کار بگیرد.

شماری از اعضای این مجلس در جلسه‌ عمومی روز یک‌شنه (۱۳ جوزا) گفتند که کمیسیون انتخابات، به خاطر ثبت‌نام رأی‌دهندگان از مکاتب و مکان‌های عمومی برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای شهرستان استفاده می‌کند؛ مراکزی که بارها شاهد حملات انتحاری و انفجاری بوده است.

سهیلا شریفی، یک عضو مجلس سنا گفت که مراکز و سایت‌های انتخاباتی از مکتب‌ها جمع‌آوری شود، زیرا دانش‌آموزان از درس و مکتب باز می‌مانند.

او تأکید کرد: «حوزه‌های انتخاباتی از مکتب‌ها جمع‌آوری شود، دانش‌آموزان حاضر نیستند به مکتب بروند، چون حوزه‌ها به جای دهشت مبدل شده است. باید حوزه‌های انتخاباتی از مکاتب جمع‌آوری شوند و به مکان‌های دیگر انتقال داده شوند تا اطفال و دانش‌آموزان مصون باشند.»

با این همه، فضل‌هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا از کمیسیون انتخابات خواست تا در زمینه انتقال مراکز ثبت‌نام رأی‌دهی از مکاتب به مکان‌های دیگر اقدام نموده و برای محل‌های برگزاری انتخابات، راه‌های بدیل را جستجو کند.

fazl-hadi-muslimyar

فضل‌هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا

یافتههای خبرنامه؛ ۴ هزار و ۱۸۰ مکتب به عنوان مرکز ثبتنام رأیدهی

هم‌زمان با این نگرانی‌ها، «خبرنامه» دریافته که حدود ۴هزار ۱۸۰ مکتب در سراسر افغانستان به‌عنوان مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی ثبت شده است.

شماری از مدیران این مکاتب به‌خبرنامه تأکید می‌کنند که وقت برگزاری انتخابات، درست در زمانی تعیین شده که در شماری زیادی از ولایات، زمان برگزاری امتحانات مکتب فرامی‌رسد. با این حالا آنان تأکید دارند که برگزاری انتخابات اخلال جدی را در روند امتحانات مکاتب وارد می‌کند.

خبرنامه شمار مکاتبی را که در آن مراکز ثبت‌نام رأی‌دهی ایجاد شده، بر اساس ولایات بررسی کرده است:

بدخشان

در ولایت بدخشان حدود ۳۲۲ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۲۴۸ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۱۵۶ هزار و ۳۸۳ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

بادغیس

در ولایت بادغیس حدود ۲۸۰ مرکز ثبت‌نام رای‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۸۶ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۵۸ هزار و ۸۹۵ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

بغلان

در ولایت بغلان حدود ۲۸۴ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۱۸۲ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۱۷۳ هزار و ۳۷۳ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

بلخ

در ولایت بلخ حدود ۳۱۴ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۲۶۹ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۲۹۴ هزار ۷۰۹ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

بامیان

در ولایت بامیان حدود ۲۲۰ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۱۲۵ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۱۱۷ هزار ۳۶۸ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

دایکندی

در ولایت دایکندی حدود ۲۵۶ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۱۲۹ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۹۶ هزار و ۴۱۴ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

فراه

در ولایت فراه حدود ۲۲۴ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۱۰۹ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۵۴ هزار و ۱۷۳ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

فاریاب

در ولایت فاریاب از مجموع ۲۳۸ مرکز، حدود ۱۴۸ مرکز آن در مکاتب ثبت شده است. در این ولایت تاکنون حدود ۷۳ هزار و ۳۰۹ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

غزنی
در ولایت غزنی از مجموع ۴۰۶ مرکز، حدود ۲۰۷ مرکز آن در مکاتب ثبت شده است. در این ولایت تاکنون حدود ۴۴ هزار و ۸۱۸ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

غور

در ولایت غور از مجموع ۲۸۹ مرکز، حدود ۱۹۰ مرکز آن در مکاتب ثبت شده است.  در این ولایت تاکنون حدود ۸۹ هزار ۷۸۷ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

هلمند

در ولایت هملند از مجموع ۲۴۶ مرکز، حدود ۷۲ مرکز آن در مکاتب ثبت شده است. در این ولایت تاکنون حدود ۲۲۶ هزار ۲۵۸ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

هرات

در ولایت هرات از مجموع ۴۶۲ مرکز، حدود ۲۷۰ مرکز آن در مکاتب ثبت شده است. در این ولایت تاکنون حدود ۳۶۸ هزار و ۵۵۳ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

جوزجان

در ولایت جوزجان از مجموع ۱۲۹ مرکز، حدود ۱۱۴ مرکز آن در مکاتب ثبت شده است. در این ولایت تاکنون حدود ۹۵ هزار ۹۵ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

کابل

در ولایت کابل از مجموع ۵۵۳ مرکز، حدود ۱۶۲ مرکز آن در مکاتب ثبت شده است. در این ولایت تاکنون حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار و ۸۷۰ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

قندهار

در ولایت قندهار از مجموع ۲۰۵ مرکز، حدود ۱۰۸ مرکز آن در مکاتب ثبت شده است. در این ولایت تاکنون حدود ۸۳۰ هزار و ۱۷۰ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

کاپیسا

در ولایت کاپیسا حدود ۹۳ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۶۶ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۸۵ هزار ۲۳۶ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

خوست

در ولایت خوست حدود ۱۹۲ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۶۹ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۱۳۸ هزار و ۲۰۵ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

کنرها

در ولایت کنرها حدود ۱۳۷ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۷۵ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۹۶ هزار و ۹۵۶ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

قندز

در ولایت قندز حدود ۲۲۰ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۱۹۶ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۱۲۰ هزار و ۹۰۴ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

لغمان

در ولایت لغمان حدود ۱۲۳ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۷۶ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۱۱۶ هزار و ۲۷۳ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

لوگر

در ولایت لوگر حدود ۸۲ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۶۹ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۶۶ هزار و ۳۵۰ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

ننگرهار

در ولایت ننگرهار حدود ۴۵۷ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۲۱۲ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۴۵۲ هزار و ۷۷۷ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

 نیمروز

در ولایت نیمروز حدود ۶۷ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۵۵ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۷۵ هزار و ۱۳۱ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

نورستان

در ولایت نورستان حدود ۶۷ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۵۵ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۲۹ هزار و ۱۳۶ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

پکتیا

در ولایت پکتیا حدود ۱۹۷ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۸۴ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۱۸۲ هزار و ۵۹۲ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

پکتیکا

در ولایت پکتیکا حدود ۲۳۷ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۱۰۳ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۱۰۶ هزار و ۷۸۹ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.
پنجشیر

در ولایت پنجشیر حدود ۹۷ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۵۴ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۴۷ هزار و ۲۱۴ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

پروان

در ولایت پروان حدود ۱۷۰ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۱۳۲ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۱۳۶ هزار و ۳۹۶ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

سمنگان

در ولایت سمنگان حدود ۱۱۵ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۷۹ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۷۰ هزار و ۸۴۱ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

سرپل

در ولایت سرپل حدود ۱۴۹ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۷۸ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۹۱ هزار و ۸۴۸ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

تخار

در ولایت تخار حدود ۲۴۱ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۲۱۲ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۱۸۸ هزار و ۲۶۳ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

ارزگان

در ولایت ارزگان حدود ۶۵ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۴۴ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۴۸ هزار و ۷۳۴ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

وردک

در ولایت وردک حدود ۱۵۷ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۹۶ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۷۹ هزار و ۹۰۹ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

زابل

در ولایت زابل حدود ۹۹ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهی وجود دارد که از آن جمله حدود ۲۵ مرکز آن در مکاتب می‌باشد. در این ولایت تاکنون حدود ۶۴ هزار و ۴۵۴ تن برای انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
انتخابات پارلمانی افغانستان طالبان مراکز ثبت نام رای داهی مکاتب

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید