کشته و زخمی شدن ۱۵۷ شورشی در ۹ ولایت افغانستان

بازتاب خبرهای 19 جوزا

۱۹ / جوزا ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن ۱۵۷ شورشی در ۹ ولایت افغانستان

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵۷ شورشی در ۹ ولایت این کشور کشته و زخمی شده‌اند.

این وزارت با نشر خبرنامه‌یی گفته که در نتیجه راه‌اندازی ۱۰ عملیات و ۱۰ حمله هوایی از سوی نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت های ننگرهار، غزنی، ارزگان، قندهار، فراه، فاریاب، بغلان، تخار و هلمند، ۹۸ شورشی کشته و ۵۹ شورشی دیگر زخمی شده‌اند.

Mod

در خبرنامه گفته شده که یک تن از فرماندهان طالبان نیز شامل کشته‌شدگان است.

در مورد تلفات غیرنظامیان و نظامیان افغان در این عملیات‌ها چیزی گفته نشده است.

۱۹ / جوزا ۱۳۹۷

نگرانی نمایندگان کنر؛ توزیع تذکره‌های افغانی به شهروندان پاکستانی در مناطق سرحدی

برخی نمایندگان مردم کنر در مجلس نمایندگان گفته‌‌اند که در مناطق سرحدی این ولایت، به شهروندان پاکستانی نیز تذکره افغانستان توزیع می‌شود.

وژمه صافی، نماینده‌ مردم کنر در مجلس، امروز شنبه (۱۹ جوزا) گفت: «در روند توزیع تذکره برای واجدان شرایط رأی‌دهی، پاکستانی‌ها از آن سوی خط دیورند نیز آمده و تذکره می‌گیرند».

خانم صافی همچنان گفته که این مسأله فروش هویت ملی افغانستان به خارجی‌ها بوده و توزیع تذکره به پاکستانی‌ها خیانت ملی به حساب می‌آید.

ID tazkera'

سخی مشوانی، نماینده‌ دیگر مردم کنر در مجلس نیز گفته که در مناطق سرحدی این ولایت، حتی در برخی قرارگاه‌های طالبان مسلح نیز تذکره افغانستان توزیع می‌شود.

آقای مشوانی افزود که طالبان مسلح تذکره‌های افغانستان را به اعضای خارجی خود توزیع می‌کنند و از آنان می‌خواهند تا با شرکت در انتخابات، به نفع نامزدان مورد حمایت آنان رأی دهند.

۱۹ / جوزا ۱۳۹۷

استقبال مجلس نمایندگان افغانستان از اعلام آتش‌بس حکومت و گروه طالبان

مجلس نمایندگان افغانستان با استقبال از اعلام آتش بس ۸ روزه از سوی رییس‌جمهور غنی و آتش‌بس ۳ روزه از سوی طالبان، از طالبان خواسته از فرصت پیش آمده استفاده کرده و از طریق مذاکرات بین‌الافغانی، زمینه تأمین صلح در این کشور را فراهم کند.

عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان گفت، امیدوار است که اعلام آتش‌بس رئیس‌جمهور غنی راهکاری برای دست‌یابی به صلح دایمی در افغانستان باشد.

جعفر مهدوی، نماینده مردم کابل نیز گفت: «از تصمیم غنی و طالبان برای برقراری آتش بس استقبال می‌کنیم و امیدواریم که آقای غنی در اعمال تبعیض در استخدام سکتورهای امنیتی هم آتش بس اعلام کند».

Parlement

با این حال، لالی حمیدزی، نماینده مردم قندهار در مجلس گفت که حکومت و طالبان به دستور باداران‌شان اعلام آتش‌بس کرده‌اند و او به این باور است که اعلام چنین آتش‌بس‌های نمایشی، نمی‌تواند درد مردم افغانستان را درمان کند.

این در حالی است که رئیس‌جمهور غنی هفته گذشته از ۲۷ رمضان تا پنجم عید فطر را آتش‌بس اعلام کرد.

در واکنش به آتش‌بس حکومت، گروه طالبان نیز صبح امروز آتش‌بس ۳ روزه اعلام کرده است

۱۹ / جوزا ۱۳۹۷

خواست رییس مجلس نمایندگان افغانستان برای اعزام مجدد هیأتی به ولایت غزنی

رئیس مجلس نمایندگان افغانستان از حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات این کشور خواست تا بار دیگر هیأت را برای بررسی بسته ماندن دفتر کمیسیون انتخابات، به ولایت غزنی اعزام کند تا از طریق گفت‌وگو و مذاکره، این دفتر بازگشایی شود.

عبدالرئوف ابراهیمی که در پایان نشست امروز شنبه(۱۹ جوزا) مجلس نمایندگان سخن می‌گفت، همچنین خواستار تمدید زمان ثبت‌نام رأی‌دهندگان در ولایت غزنی شد و گفت که به میزان روزهای بسته‌بودن این دفتر، باید روزهای ثبت‌نام تمدید شود.

در همین حال، برخی از اعضای مجلس نمایندگان هشدار دادند، در صورت عدم بازگشایی دفتر کمیسیون انتخابات در ولایت غزنی، وکلای این دور غزنی بار دیگر در پارلمان باقی خواهند ماند و هیچ کس حق برکناری آنان را ندارد.

ghazni

غلام حسین ناصری، عضو مجلس نمایندگان با اشاره به مسدود بودن دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در غزنی خاطرنشان کرد که یک عده با زور و قُلدری دروازه کمیسیون را بسته کرده و حکومت نیز در برابر آنان سکوت کرده است.

نمایندگان غزنی نیز یک‌بار دیگر از مسدود بودن دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در غزنی انتقاد کرده، خواستار شدند که دولت در قسمت بازگشایی این دفتر اقدام جدی کند.

محمدعلی اخلاقی، نماینده‌ غزنی در مجلس گفت که دیگر صبر مردم غزنی به پایان رسیده است و باید به زودترین فرصت دفتر ولایتی کمیسیون انتخابات در غزنی بازگشایی شود.

۱۹ / جوزا ۱۳۹۷

استقبال حکومت افغانستان از اعلام آتش‌بس طالبان

حکومت افغانستان از اعلام آتش‌بس ۳ روزه از سوی گروه طالبان استقبال کرد.

هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان امروز (شنبه، ۱۹ جوزا) در یک نشست خبری در کابل گفت که حکومت افغانستان از هر اقدامی که باعث توقف خون‌ریزی در این کشور شود، استقبال می‌کند.

این در حالی است که گروه طالبان در واکنش به اعلام آتش‌بس ۷ روزه از سوی رئیس‌جمهور غنی، ۳ روز عید سعید فطر را آتش‌بس اعلام کرده است.

arg

در خبرنامه‌یی که از طرف گروه طالبان نشر شده، آمده که این گروه به تمام اعضایش هدایت داده تا روز اول، دوم و سوم عید فطر، برای اولین بار عملیات تهاجمی خود را علیه «دشمن داخلی» متوقف کنند و اگر نیروهای آنان هدف حمله تهاجمی قرار گرفت، از خود دفاع کنند.

گروه طالبان افزوده که نیروهای خارجی شامل این آتش‌بس نمی‌شوند و عملیات افراد این گروه علیه نیروهای خارجی «در همه جا و هر زمان» ادامه خواهد یافت.