لت‌وکوب یک خبرنگار از سوی یک فعال مدنی در ولایت تخار

بازتاب خبرهای 16 جوزا

Image Title
۱۶ / جوزا ۱۳۹۷

لت‌وکوب یک خبرنگار از سوی یک فعال مدنی در ولایت تخار

نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان(نی) از لت و کوب یک خبرنگار در ولایت تخار خبر داده است.

نی با نشر خبرنامه‌یی گفته است: «معراج‌الدین شریفی، خبرنگار تلویزیون ملی تخار و فعال مدنی، روز گذشته از سوی زمان خان، رییس جامعه مدنی این ولایت به شدت لت‌وکوب شده است».

news

در خبرنامه گفته شده که زمان خان ابتدا این خبرنگار را در نشست آگاهی‌دهی از پروسه تقنین در حضور خبرنگاران و فعالان مدنی با الفاظ زشت توهین و سپس توسط ۱۰ تن از افراد بی‌بند و بار، لت‌و کوب کرده است.

خلیل اسیر، سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت تخار به نی گفته که هر دو طرف قضیه ادعاهای مختلف دارند و پولیس این ادعاها را بررسی می‌کند.

۱۶ / جوزا ۱۳۹۷

دفع دو حمله طالبان بر شهرستان‌های قره‌باغ و اندر ولایت غزنی

در نتیجه دو حمله طالبان بر شهرستان‌های قره‌باغ و اندز ولایت غزنی، ۱۶ طالب و ۴ سرباز افغان کشته و زخمی شده‌اند.

عارف نوری، سخنگوی والی غزنی با بیان این خبر، گفته است: «شب گذشته بر پوسته‌های امنیتی در مربوطات دو ولسوالی ولایت غزنی ولسوالی‌های قره‌باغ و اندر حملات صورت گرفته که خوشبختانه این حملات به عقب زده شده‌اند».

وی به رادیو آزادی گفته که در این حملات به افراد غیرنظامی آسیبی نرسیده ‌است.

Army force

۱۶ / جوزا ۱۳۹۷

دست رد ناتو به سینه قطر

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ـ ناتو به درخواست قطر برای عضویت کامل در این پیمان پاسخ رد داده است.

خالد بن محمد العطیه، وزیر دفاع قطر روز سه‌شنبه(۱۵ جوزا) گفته بود که کشورش یکی از متحدان اصلی خارج پیمان ناتو برای ناتوست، اما به دنبال عضویت کامل در ناتو می‌باشد.

Flags

وزیر دفاع قطر در مصاحبه با نشریه وزارت دفاع این کشور به روابط رو به گسترش قطر و ناتو در زمینه‌های دفاعی اشاره کرده و گفته است که این همکاری‌ها ممکن است به میزبانی یکی از واحدهای ناتو یا یکی از مراکز تخصصی آن منجر شود.

اما امروز چهارشنبه، یک مقام ناتو به خبرگزاری فرانسه گفته است طبق ماده ده پیمان آتلانتیک شمالی که ۴ آپریل ۱۹۴۹ در واشنگتن به تصویب رسیده، تنها کشورهای اروپایی می‌توانند به عضویت ناتو درآیند.

این مقام ناتو که نامش ذکر نشده، گفته است که قطر «شریک با ارزش و طولانی‌مدت» ناتو است.

۱۶ / جوزا ۱۳۹۷

نامه اتحادیه اروپا به امریکا: شرکت‌های اروپایی از تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران معاف شوند

اتحادیه اروپا و دولت‌های آلمان، بریتانیا و فرانسه، با فرستادن نامه‌یی به وزرای دارایی و خارجه امریکا، خواسته‌اند که امریکا شرکت‌های اروپایی را از تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران معاف کند.

این نامه به تاریخ ۴ جون خطاب به استیو منوچین، وزیر دارایی و مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا فرستاده شده، اما متن این نامه امروز چهارشنبه(۱۶ جوزا) منتشر شده است.

اروپایی‌ها در این نامه خطاب به مقام‌های آمریکایی نوشته‌اند: «ما به عنوان متحدان آمریکا انتظار داریم که ایالات متحده از اقدامی که امنیت اروپا را به خطر می‌اندازد، خودداری کند».

photo_2018-06-06_17-23-42

در این نامه خواسته‌ شده که آمریکا شرکت‌های اروپایی را از تحریم‌ها معاف و به طور عمومی اعلام کند که حوزه‌هایی مثل انرژی، دارو، موترسازی و صنعت هواپیمایی غیرنظامی، شامل تحریم‌ها نمی‌شوند.

اروپایی‌ها همچنین به طور مشخص خواهان آن شده‌اند که مسیر تبادلات مالی با ایران، به ویژه با بانک مرکزی ایران، از دایره تحریم‌ها خارج شود.

با خروج آمریکا از توافق هسته‌یی با ایران، اروپایی‌ها برای حفظ این توافق تلاش می‌کنند. در عین حال، مقام‌های ایران می‌گویند اگر برجام برای این کشور منافع اقتصادی نداشته باشد، فعالیت‌های هسته‌یی قبلی را از سر می‌گیرند.

۱۶ / جوزا ۱۳۹۷

حضور بازرگانان و محصولات افغانستان در نمایشگاه بین‌المللی چین

اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که به نمایندگی از بخش خصوصی و برخی از سرمایه‌گذاران این کشور، در نمایشگاه‌ بین‌المللی چین شرکت می‌کند.

قرار است این نمایشگاه در ماه جوزای سال جاری در چین برگزار شود و غرفه‌هایی برای نمایش محصولات بازرگانان افغان گذاشته می‌شود.

به گفته صیام پسرلی، سخنگوی اتاق تارت و صنایع افغانستان، بازرگانان افغان در این غرفه‌ها میوه‌های خشک و تازه، سنگ‌های قیمتی و صنایع دستی را به نمایش می‌گذارند.

وی می‌گوید، هدف از شرکت در نمایشگاه بین‌المللی چین، تشویق سرمایه‌گذارای‌های مشترک میان چین و افغانستان، رشد روابط تجارتی و تأکید روی آغاز کار دوباره خط راه آهن در افغانستان می‌باشد.

Exhibition

۱۶ / جوزا ۱۳۹۷

نهادهای امنیتی افغانستان استراتژی جنگی شبیه مخالفان مسلح می‌سازند

ویس احمد برمک، وزیر امور داخله افغانستان که در نشست استجواب امروز چهارشنبه(۱۶ جوزا) مجلس نمایندگان حاضر شده بود، گفته است که نظامیان افغان تلاش می‌کنند در برابر جنگ نامنظم و چریکی دشمن، یک استراتژی جدید و مشابه را طرح‌ریزی کنند.

وی در پاسخ نگرانی‌های اعضای مجلس نمایندگان افغانستان درباره وضعیت امنیتی این کشور، خاطرنشان کرد که گروه‌های مسلح مخالف دولت به‌گونه نامنظم می‌جنگند و بیشتر از تاکتیک‌های چریکی استفاده می‌کنند.

اما به گفته آقای وردک، نظامیان افغان در شرایط کنونی در برابر جنگ نامنظم و چریکی دشمن، از عملیات‌های پلان‌گذاری شده استفاده می‌کنند.

Wais Ahmad barmak

وی افزود، نهادهای امنیتی کار را آغاز کرده‌اند تا استراتژی جنگی مشابه به استراتژی مخالفان مسلح را بسازند.

وزیر امورداخله گفت: «وزارت‌های دفاع و داخله و ریاست عمومی امنیت ملی بالای این کار دارند اگر بتوانیم استراتژی جنگ خود را تقریباً مشابه استراتژی جنگ دشمن بسازیم، چون بیشتر تمرکز ما بالای این است که چطور بتوانیم از قوت‌های خاص، کماندو، قوای هوایی و استخبارات استفاده شود تا مراکز دشمن شناسایی شود و بعد از آن، تحرکات اجرأ شود تا این مراکز را از بین ببریم».

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد، هرچند پولیس افغانستان ملی است، اما ساختار آن محلی است و تلاش‌ها برای ملی ساختن پولیس افغانستان به شدت جریان دارد.

آقای برمک درباره حمله هفته قبل مهاجمان بر ساختمان جدید وزارت داخله گفت، این مهاجمان با دو موتر زرهی و لباس نیروهای بین‌المللی مجهز بودند و پیش از انجام حمله، آرایش کرده بودند تا چهره‌های خود را مشابه نیروهای خارجی بسازند.