عدم نامزدی زنان در 26 ولایت افغانستان/ ناامنی و تذکره‌های برچسب‌دار؛ دو چالش مشارکت زنان افغان در روند انتخابات |
عدم نامزدی زنان در ۲۶ ولایت افغانستان/ ناامنی و تذکره‌های برچسب‌دار؛ دو چالش مشارکت زنان افغان در روند انتخابات

عدم نامزدی زنان در ۲۶ ولایت افغانستان/ ناامنی و تذکره‌های برچسب‌دار؛ دو چالش مشارکت زنان افغان در روند انتخابات

خبرنگار

سکینه امیری
خبرنگار

۱۶ / جوزا ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

بررسی‌های خبرنامه بر اساس آخرین آمار ارائه‌شده کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در مورد ثبت‌نام نامزدان انتخاباتی در ۱۵ جوزا، نشان می‌دهد که ۲۶۶۱ تن به شمول ۳۵۴ زن، فورم‌های نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۳۷۶۶ تن دیگر به شمول ۱۳۶ زن، فورم‌های نامزدی در انتخابات شوراهای شهرستان‌ها را از دفاتر ولایتی این کمیسیون دریافت کرده‌اند که مجموع این دو، ۶۴۲۷ تن به شمول ۴۹۰ زن می‌شود.

این در حالی است که از این میان، تنها ۱۶۹ تن به شمول ۲۴ زن در انتخابات پارلمانی و ۶۳ تن به شمول ۳ زن در انتخابات شوراهای شهرستان‌ها، پس از تکمیل فورم‌ها، رسما ثبت‌نام کرده‌اند که مجموع این دو، ۲۳۲ تن به شمول ۲۷ زن می‌باشد.

بر اساس بررسی‌های خبرنامه، با وجود دریافت فورم‌های نامزدی زنان برای انتخابات پارلمانی در ۳۳ ولایت و فورم‌های نامزدی زنان برای انتخابات شوراهای شهرستان‌ها در ۲۶ ولایت، تاکنون هیچ زنی در ۲۶ ولایت نتوانسته فورم‌های ثبت‌نام را تکمیل نموده و رسما به عنوان نامزد در انتخابات‌های پارلمانی و شوراهای شهرستان‌ها ثبت‌نام کند.

از میان ولایات مختلف، ولایت غزنی تنها ولایتی است که هیچ زن و مردی در آن تاکنون فورم ثبت‌نام نامزدی در دو انتخابات پیش روی را دریافت نکرده است. نزدیک به دو ماه است که دروازه کمیسیون انتخابات در این ولایت از سوی معترضان مسدود شده و تاکنون هیچ تلاشی برای بازگشایی آن از سوی حکومت صورت نگرفته است.

ثبت‌نام‌ نامزدان انتخابات پارلمانی و شوراهای شهرستان‌ها در افغانستان از پنجم جوزا آغاز شده و این روند به مدت ۱۸ روز تا ۲۳ این ماه ادامه می‌یابد. قرار است کمیسیون مستقل انتخابات فهرست نخستین نامزدان را به روز هفتم ماه سرطان اعلام کند و فرجامین فهرست به روز دوازدهم ماه اسد اعلام شود.

حضور زنان در ترکیب مجلس نمایندگان

 انتخابات پارلمانی پیش رو، سومین دور از انتخابات پارلمانی در افغانستان است. در قانون اساسی به صراحت آمده که ۲۵ درصد اعضای مجلس نمایندگان باید زن باشد و همه اعضا بر اساس تناسب نفوس(جمعیت) ولایت‌ها انتخاب شوند.

در پارلمان افغانستان ۲۴۹ عضو به اساس قانون و با آرای مستقیم مردم انتخاب می‌شوند. سهم زنان در پارلمان افغانستان ۲۵ درصد و بیش از ۶۰ نماینده است.

بر اساس آخرین آمار کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در ۱۵ جوزا، با گذشت ۱۰ روز از آغاز زمان ثبت‌نام نامزدان انتخاباتی، ۵ کوچی، ۱ سیک، ۲۳۰۱ مرد و ۳۵۴ زن فورم‌های ثبت‌نام نامزدان انتخابات پارلمانی را دریافت کرده‌اند که از این میان، تنها ۱۴۵ مرد و ۲۴ زن پس از تکمیل فورم‌ها، رسما به عنوان نامزد این انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند.

به جز از ولایت غزنی، در تمام ولایات افغانستان زنان توانسته‌اند فورم‌های ثبت‌نام به عنوان نامزد انتخابات پارلمانی را دریافت کنند، اما در ۲۶ ولایت هلمند، میدان وردک، نیمروز، نورستان، ننگرهار، لوگر، لغمان، قندز، کاپیسا، قندهار، فراه، سمنگان، سرپل، زابل، دایکندی، جوزجان، تخار، پنجشیر، پکتیا، پکتیکا، بلخ، بغلان، بدخشان، بامیان، بادغیس و ارزگان، هیچ زنی تاکنون نتوانسته پس از تکمیل فورم‌ها، رسما به عنوان نامزد انتخابات پارلمانی ثبت‌نام کند.

بر اساس آخرین آمارهای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، در انتخابات پارلمانی پیش‌رو، ۱۰۹ زن از کابل توانسته‌اند فورم نامزدی را دریافت کنند و این ولایت، بیشترین رقم علاقمندی زنان برای نامزدی در انتخابات پارلمانی را دارد. علاوه بر کابل، بلخ با ۵۱ خانم، هرات با ۲۴، بادغیس با ۱۷، ننگرهار ۱۲، قندهار ۱۲ و سمنگان با ۱۰ زن، از ولایت‌هایی اند که حضور زنان برای مشارکت در انتخابات پارلمانی افغانستان، امیدوارکننده‌ خوانده شده‌ است.

اما از این میان، تنها ۱۶ زن در ولایت کابل، ۲ زن در ولایت پروان، ۲ زن در ولایت فاریاب، ۱ زن در ولایت خوست، ۱ زن در ولایت غور، ۱ زن در ولایت کنر و ۱ زن در ولایت هرات توانسته‌اند با تکمیل فورم‌ها، رسما به عنوان نامزد انتخابات پارلمانی ثبت‌نام کنند.

به باور فعالان حقوق زن، به دلایل امنیتی زنان کمتری برای راه‌یابی به پارلمان نامزد کرده‌اند.

حضور زنان در نخستین انتخابات شوراهای شهرستانها

امسال انتخابات شوراهای شهرستان‌ها برای نخستین‌بار در افغانستان برگزار خواهد شد. در این انتخابات تاکنون ۱۳۹ زن از میان  ۶۶۳۹ ثبت‌نام‌کننده، درخواست نامزدی داده‌اند.

این شورا بر اساس قانون اساسی افغانستان برای اولین‌بار راه‌اندازی شده‌است. ماده ۱۴۰ قانون اساسی افغانستان می‌گوید که «برای تنظیم امور و تأمین اشتراک فعال مردم در اداره‌ی محلی در ولسوالی‌ها و قریه‌ها، مطابق به احکام قانون، شوراها تشکیل می‌گردند.» این ماده قانون اساسی تصریح کرده که اعضای این شورا از طریق انتخابات آزاد، عمومی، سری و مستقیم از سوی باشندگان محل برای سه سال انتخاب می‌شوند.

در کنار این، ماده ۶۰ قانون انتخابات افغانستان می‌گوید که هر شهرستان دارای یک شورا می‌باشد که اعضای آن توسط رأی‌دهندگان همان شهرستان انتخاب می‌شود و تعداد کرسی‌های شورای شهرستان، متناسب به نفوس هر شهرستان تعیین می‌شود.

در فصل دهم قانون انتخابات افغانستان شمار نمایندگان شورای شهرستان متناسب به نفوس آن، این‌گونه تعیین شده است:

«۱- ولسوالی که الی چهل هزار نفوس دارد، ۵ کرسی،

۲- ولسوالی که بیش از چهل هزار الی هفتاد هزار نفوس دارد، ۷ کرسی،

۳ـ ولسوالی که بیش از هفتاد هزار الی یک‌صد هزار نفوس دارد، ۹ کرسی،

۴- ولسوالی که بیش از یک‌صد هزار نفوس دارد، ۱۱ کرسی».

بر اساس این قانون، حداقل ۲۵ درصد کرسی‌ها در هر شورای شهرستان برای نامزدان زن اختصاص یافته است.

با این حال بر اساس گفته‌های سعید احمد خاموش، رییس عمومی انسجام امور شوراهای محلی اداره‌ مستقل ارگان‌های محلی افغانستان، در حدود ۳۰۹۶ نفر از تمام شهرستان‌های کشور توسط انتخابات به شوراهای شهرستان‌ها راه می‌یابد.

آقای خاموش گفته‌است که اداره‌ی مستقل ارگان‌های محلی در هر شهرستان برای شورای‌های شهرستان‌ها دو کارمند خدمات ملکی در بست‌های چهار و پنج را در نظر دارد. در مجموع در حدود ۸۰۰ کارمند خدمات ملکی با داشتن دفتر در مراکز شهرستان‌ها در نظر گرفته تا بتوانند روابط قریه و ولایت و شوراهای شهرستان به مرکز را برقرار کنند و دفاتر آنان باز باشد.

saeed ahmad khamosh

سعید احمد خاموش، رییس عمومی انسجام امور شوراهای محلی اداره‌ مستقل ارگان‌های محلی افغانستان

با این وجود، از این میان تعدادی از اعضای شورای شهرستان‌ها برای نخستین‌بار بر اساس قانون اساسی به مجلس سنا راه می‌یابند. مجلس سنا افغانستان ۱۰۲ عضو دارد که یک ثلث اعضای از سوی شوراهای ولایتی انتخاب می‌شوند، یک ثلث دیگر از طرف شوراهای شهرستان‌ها انتخاب می‌گردند و ثلث بعدی از سوی رییس‌جمهور منتصب می‌شوند.

براساس قانون اساسی افغانستان، ۳۵ درصد از پست‌های کلیدی دولت در اداره‌های مرکزی‌، ولایتی و شهرستان‌ها نیز برای زنان اختصاص داده شده است.

بر اساس آمار کمیسیون مستقل انتخابات در ۱۵ جوزا، ۳۶۳۰ مرد و ۱۳۶ زن فورم‌های ثبت‌نام نامزدان در انتخابات شوراهای شهرستان‌ها را دریافت کرده‌اند که از این میان، ۶۰ مرد و تنها ۳ زن پس از تکمیل فورم‌ها، رسما به عنوان نامزد این انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند.

بر اساس بررسی‌های خبرنامه، زنان در ۷ ولایت ارزگان، پکتیکا، پکتیا، زابل، فاریاب، فراه و کنر اصلا نتوانسته‌اند فورم‌های ثبت‌نام نامزدان انتخابات شوراهای شهرستان‌ها را دریافت کنند. در کنار آن، زنان در ۳۰ ولایت ارزگان، بادغیس، بامیان، بدخشان، بغلان، پکتیکا، پکتیا، پنجشیر، تخار، جوزجان، خوست، دایکندی، زابل، سرپل، سمنگان، غور، فاریاب، فراه، قندهار، کابل، کاپیسا، قندز، کنر، لغمان، لوگر، ننگرهار، نیمروز، میدان وردک، هرات و هلمند نتوانسته‌اند پس از تکمیل فورم‌های نامزدی، رسما به عنوان نامزد انتخابات شوراهای شهرستان‌ها ثبت‌نام کنند.

تنها ۱ زن در ولایت پروان، ۱ زن در ولایت نورستان و ۱ زن در ولایت بلخ توانسته‌اند رسما به عنوان نامزد انتخابات شوراهای شهرستان‌ها ثبت‌نام کنند.

میزان ثبتنام نامزدان زن در ولایات و بررسی وضعیت سه ولایت

جوزجان

بر اساس آمار کمیسیون مستقل انتخابات، ۲۹ مرد و ۴ زن در ولایت جوزجان برای راه‌یابی به پارلمان تاکنون فورم‌های ثبت‌نام را دریافت کرده‌اند. هم‌چنین ۶۳ مرد و ۶ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان‌ها فورم‌های ثبت‌نام‌ را اخذ نموده‌اند. اما هیچ فردی تاکنون پس از تکمیل فورم‌ها، رسما به عنوان نامزد ثبت‌نام نکرده است.

حلیمه صدف، عضو شورای ولایتی جوزجان به خبرنامه در مورد ثبت‌نام زنان برای نامزدی در انتخابات پیش روی در این ولایت می‌گوید: ‌«ناامنی و عدم خودکفایی زنان سبب شده که زنان جرأت اشتراک در انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی‌ها را نکنند.‌»

sadaf karimi

حلیمه صدف، عضو شورای ولایتی جوزجان

بنابر گفته خانم صدف، از ولایت جوزجان ۳ خانم برای اشتراک در انتخابات پارلمانی آمادگی می‌گیرند که ثبت‌نام کنند، اما تکمیل کردن شرایط، این روند را متأثر کرده ‌است. به همین ترتیب تعداد محدودی برای اشتراک در شورای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

به گفته این عضو شورای ولایتی جوزجان، خریداری تذکره‌های برچسپ‌زده در توان زنان نیست و از سویی، زنانی که کار اداری دارند، به دلیل ترس از راه نیافتن به مجلس و شورای شهرستان، جرأت نمی‌کنند از وظایف‌شان کنار بروند.

خانم صدف می‌گوید: ‌«در شرایط کنونی خریداری تذکره برچسب‌زده در توان زنان نیست و هم‌چنان پیدا کردن شغل برای زنان بسیار سخت است؛ به همین دلیل زنان از شرکت در انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی‌ها صرف نظر می‌کنند».

فراه

در فراه ۳۸ مرد و ۳ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۵ مرد برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. اما هیچ فردی پس از تکمیل فورم‌ها رسما برای نامزدی در دو انتخابات پیش رو ثبت‌نام نکرده ‌است.

این در حالی است که بنابر گفته نمایندگان مردم فراه در پارلمان، تاکنون ۳۰ هزار رأی‌دهنده در این ولایت ثبت‌نام کرده‌اند.

حمیرا ایوبی، عضو مجلس نمایندگان از ولایت فراه به خبرنامه می‌گوید: «از فراه تاکنون ۳۰ هزار نفر ثبت‌نام کرده و اما هنوز در این ولایت تمام سایت‌ها باز نیست و مردم در بیم از ناامنی‌اند و علاقه چندانی به اشتراک در انتخابات پیش رو ندارند».

فراه در یک ماه پیش شاهد حملات گسترده گروه‌های تروریستی بود. با این حال بنابر گفته‌های نمایندگان این ولایت، ۱۲ خانم می‌خواهند برای اشتراک در انتخابات پارلمانی ثبت‌نام کنند، اما میزان مشارکت زنان در شوراهای شهرستان‌ها کم‌رنگ است.

حمیرا ایوبی می‌گوید: «در شماری از ولسوالی‌های فراه حتی مردان از بیم ناامنی خودشان را ثبت‌نام نکرده، نه به عنوان رأی‌دهنده و نه به عنوان نامزد شورای ولسوالی‌.‌»

فاریاب

در فاریاب ۲۱ مرد و ۷ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۷ مرد برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. ۲ مرد و ۲ زن برای نامزدی انتخابات پارلمانی  رسما ثبت‌نام کرده‌اند.

humira ayoubi

حمیرا ایوبی، نماینده مردم فراه در مجلس نمایندگان افغانستان

فاریاب در شمال افغانستان نیز وضعیت شبیه به ولایت جوزجان و فراه را دارد. بنابر گفته منابع، هم اکنون در این ولایت تذکره‌ها از یک هزار تا چهار هزار افغانی خرید و فروش می‌شود؛ چیزی که به گفته آگاهان، مانع حضور زنان و افراد نخبه در انتخابات پارلمانی و شورای شهرستان‌هاست.

اعضای شورای ولایتی این ولایت می‌گویند، افراد عادی و زنان نمی‌توانند شرایطی که کمیسیون مستقل انتخابات برای ثبت‌نام به عنوان نامزد پارلمانی و شورای شهرستان را تکمیل کنند.

آصفه شاداب، عضوی مجلس نمایند‌گان از فاریاب به خبرنامه می‌گوید: ‌«با وجود ناامنی و وضعیت بد اقتصادی و در کنار آن بی‌کاری، بیشتر زنانی که خواهان اشتراک در انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی‌ها‌ اند، جرأت اشتراک را از دست داده‌اند.‌»

به گفته خانم شاداب، هیچ خانمی به آسانی نمی‌تواند شرایطی را که کمیسیون تعیین کرده، در این ولایت ناامن تکمیل کند و به دلیلی ناتوانی اقتصادی، توانایی خرید تذکره را هم ندارند.

ارزگان

در ارزگان ۱۲ مرد و ۶ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۴ مرد برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند، اما هیچ نامزدی رسما ثبت‌نام نکرده است.

بادغیس

در بادغیس ۴۶ مرد و ۱۷ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۵۴ مرد و ۲ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند، اما هیچ نامزدی رسما ثبت‌نام نکرده است.

بامیان

در بامیان ۳۴ مرد و ۸ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۱۲۷ مرد و ۹ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. ۳ مرد برای نامزدی انتخابات پارلمانی و ۵ مرد برای نامزدی در انتخابات شورای شهرستان‌ رسما ثبت‌نام کرده‌اند.

بدخشان

در بدخشان ۴۸ مرد و ۷ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۱۴۸ مرد و ۱۵ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. ۱ مرد برای نامزدی انتخابات پارلمانی و ۱ مرد برای نامزدی در انتخابات شورای شهرستان‌ رسما ثبت‌نام کرده‌اند.

asifa

آصفه شاداب، نماینده مردم فاریاب در مجلس نمایندگان افغانستان

بغلان

در بغلان ۶۴ مرد و ۹ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۱۶۰ مرد و ۵ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. اما هیچ فردی برای نامزدی انتخابات پارلمانی و انتخابات شورای شهرستان‌ رسما ثبت‌نام نکرده ‌است.

بلخ

در بلخ ۲۲۱ مرد و ۵۱ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۲۸۵ مرد و ۸ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. ۵ مرد برای نامزدی انتخابات پارلمانی و ۵ مرد و ۱ زن برای نامزدی در انتخابات شورای شهرستان‌ رسما ثبت‌نام کرده‌اند.

پکتیکا

در پکتیکا ۹ مرد و ۱ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۱۰ مرد برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. ۵ مرد برای نامزدی انتخابات پارلمانی و ۴ مرد برای نامزدی در انتخابات شورای شهرستان‌ رسما ثبت‌نام کرده‌اند.

پکتیا

در پکتیا ۵۹ مرد و ۴ خانم برای نامزدی در انتخابات پارلمانی فورم‌ها را دریافت کرده و در میان ۱۴۵ تنی که فورم نامزدی در انتخابات شورای شهرستان را دریافت کرده، زنی حضور ندارد. تنها یک مرد با تکمیل فورم‌ها برای انتخابات پارلمانی رسما ثبت‌نام کرده است.

پنجشیر

در پنجشیر ۵ مرد و ۵ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۸۷ مرد و ۶ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. اما تاکنون هیچ کس با تکمیل فورم‌ها رسما برای نامزدی دو انتخابات پیش رو ثبت‌نام نکرده است.

تخار

در تخار ۵۸ مرد و ۷ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۱۹۰ مرد و ۶ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. ۲ مرد برای نامزدی انتخابات پارلمانی و ۱ مرد برای نامزدی در انتخابات شورای شهرستان‌ رسما ثبت‌نام کرده‌اند.

Voting center'

در پنجشیر ۵ مرد و ۵ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۸۷ مرد و ۶ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند

خوست

در خوست ۵۴ مرد و ۳ زن فورم‌های ثبت‌نام برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۱۸۰ مرد و ۵ زن فورم‌های ثبت‌نام برای نامزدی شورای شهرستان را دریافت کرده‌اند. ۱ مرد و ۱ زن برای نامزدی انتخابات پارلمانی و ۱ مرد برای نامزدی در انتخابات شورای شهرستان‌ رسما ثبت‌نام کرده‌اند.

دایکندی

در دایکندی ۱۴ مرد و ۵ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۷۴ مرد و ۹ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. اما تاکنون هیچ کس با تکمیل فورم‌ها رسما برای نامزدی دو انتخابات پیش رو ثبت‌نام نکرده است.

زابل

در زابل ۲ کوچی، ۱۵ مرد و ۵ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۱۶ مرد برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. ۲ مرد برای نامزدی انتخابات پارلمانی رسما ثبت‌نام کرده‌اند.

سرپل

در سرپل ۲۹ مرد و ۴ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۴۹ مرد و ۲ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. ۱ مرد برای نامزدی انتخابات پارلمانی رسما ثبت‌نام کرده ‌است.

سمنگان

در سمنگان ۲۰ مرد و ۱۰ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۳۱ مرد و ۱ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. اما تاکنون هیچ فردی با تکمیل فورم‌ها رسما برای نامزدی دو انتخابات پیش رو ثبت‌نام نکرده است.

غزنی

در ولایت غزنی هیچ فردی تاکنون فورم‌های ثبت‌نام نامزدان انتخابات پارلمانی و انتخابات شورای شهرستان‌ را دریافت نکرده است.

غور

در غور ۱۸ مرد و ۳ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۲۰ مرد و ۱ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. ۱ مرد و ۱ زن برای نامزدی انتخابات پارلمانی و ۲ مرد برای نامزدی در انتخابات شورای شهرستان‌ رسما ثبت‌نام کرده‌اند.

registration centers

در ولایت غزنی هیچ فردی تاکنون فورم‌های ثبت‌نام نامزدان انتخابات پارلمانی و انتخابات شورای شهرستان‌ را دریافت نکرده است

قندهار

در قندهار ۱۰۶ مرد و ۱۲ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۱۲۳ مرد و ۱ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. اما تاکنون هیچ فردی با تکمیل فورم‌ها رسما برای نامزدی دو انتخابات پیش رو ثبت‌نام نکرده است.

کابل

در کابل ۱ کوچی، ۱ سیک، ۷۶۹ مرد و ۱۰۳ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۴۷۶ مرد و ۱۶ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. ۸۷ مرد و ۱۶ زن برای نامزدی انتخابات پارلمانی رسما ثبت‌نام کرده‌اند.

کاپیسا

در کاپیسا ۲۵ مرد و ۹ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۱۲۳ مرد و ۳ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. ۲ مرد برای نامزدی انتخابات پارلمانی رسما ثبت‌نام کرده‌اند.

قندز

در قندز ۷۰ مرد و ۹ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۶۹ مرد و ۴ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. ۵ مرد برای نامزدی انتخابات پارلمانی رسما ثبت‌نام کرده‌اند.

کنر

در کنر ۲۹ مرد و ۲ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۱۸۲ مرد برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. ۶ مرد و ۱ زن برای نامزدی انتخابات پارلمانی و ۲۷ مرد برای نامزدی انتخابات شورای شهرستان رسما ثبت‌نام کرده‌اند.

لغمان

در لغمان ۲۵ مرد و ۴ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۷۰ مرد و ۳ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. ۲ مرد برای نامزدی انتخابات پارلمانی رسما ثبت‌نام کرده‌اند.

لوگر

در لوگر ۱ کوچی، ۳۳ مرد و ۳ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۴۳ مرد و ۲ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. ۴ مرد برای نامزدی انتخابات پارلمانی رسما ثبت‌نام کرده‌اند.

ننگرهار

در ننگرهار ۲۰۱ مرد و ۱۲ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۲۷۸ مرد و ۳ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. اما تاکنون هیچ فردی با تکمیل فورم‌ها رسما برای نامزدی دو انتخابات پیش رو ثبت‌نام نکرده است.

voters

در ننگرهار ۲۰۱ مرد و ۱۲ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۲۷۸ مرد و ۳ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند

نورستان

در نورستان ۶ مرد و ۲ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۱۶ مرد و ۲ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. ۱ مرد برای نامزدی انتخابات پارلمانی و ۲ مرد و ۱ زن برای نامزدی انتخابات شورای شهرستان رسما ثبت‌نام کرده‌اند.

نیمروز

در نیمروز ۸ مرد و ۳ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۲۳ مرد و ۵ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. اما تاکنون هیچ فردی با تکمیل فورم‌ها رسما برای نامزدی دو انتخابات پیش رو ثبت‌نام نکرده است.

پروان

در پروان ۱ کوچی، ۱۷ مرد و ۹ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۱۱۸ مرد و ۹ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. ۱ مرد و ۲ زن برای نامزدی انتخابات پارلمانی و ۳ مرد و ۱ زن برای نامزدی انتخابات شورای شهرستان رسما ثبت‌نام کرده‌اند.

میدان وردک

در میدان وردک، ۲۷ مرد و ۱ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۵۹ مرد و ۱ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. اما تاکنون هیچ فردی با تکمیل فورم‌ها رسما برای نامزدی دو انتخابات پیش رو ثبت‌نام نکرده است.

هرات

در هرات ۱۱۸ مرد و ۲۴ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۲۰۲ مرد و ۱۰ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. ۱۰ مرد و ۱ زن برای نامزدی انتخابات پارلمانی و ۷ مرد برای نامزدی انتخابات شورای شهرستان رسما ثبت‌نام کرده‌اند.

هلمند

در هلمند ۸۱ مرد و ۷ زن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و ۹۶ مرد و ۲ زن برای راه‌یابی به شورای شهرستان فورم‌ها را دریافت کرده‌اند. ۵ مرد برای نامزدی انتخابات پارلمانی رسما ثبت‌نام کرده‌اند.

ثبتنام نزدیک به ۵ میلیون رأیدهنده

بر بنیاد آمارهای کمیسیون مستقل انتخابات، تا ۱۵ جوزا در سراسر کشور ۴میلیون و ۹۳۷هزار رأی‌دهنده ثبت‌نام کرده‌اند.

 

پیش از این، کمیسیون انتخابات ۴۴۹۱ مرکز ثبت‌نام را در افغانستان تعیین کرده بود، اما تنها ۳۲۷۹ مرکز آن باز شد و ۵۱۵ مرکز ثبت‌نام به دلیل تهدیدها و ۲۴۵ مرکز دیگر به دلیل نرسیدن مواد انتخاباتی بسته اند.

با این همه، ۴۵۲ مرکز ثبت‌نام‌ در بخش‌هایی قرار دارند که دولت بر آن بخش‌ها تسلط ندارد و باز نخواهند شد و در این میان، تاکنون در شهرستان‌های ولایت غزنی، روند ثبت‌نام‌ آغاز نشده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
اصلاحات انتخاباتی افغانستان انتخابات 97 زنان در انتخابات

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید