از رویکرد قومی در داخل حکومت افغانستان تا حمایت برخی کشورها از طالبان؛ ۸ نکته از مصاحبه عبدالله عبدالله با یورو نیوز

از رویکرد قومی در داخل حکومت افغانستان تا حمایت برخی کشورها از طالبان؛ ۸ نکته از مصاحبه عبدالله عبدالله با یورو نیوز

خبرنگار خبرنامه

مانی مشکین‌قلم
خبرنگار خبرنامه

۱۲ / جوزا ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

رییس اجراییه حکومت وحدت ملی افغانستان به تازگی در مصاحبه با یورونیوز، نگاه درونی این حکومت را قومی عنوان کرده است. آقای عبدالله در این مصاحبه به موضوعاتی چون داعش، حمایت پاکستان، ایران و روسیه از طالبان، درج کمله افغان در تذکره‌های جدید، اخراج مهاجرین افغانستانی از ترکیه، امنیت پروژه تاپی، دخالت پاکستان در امورد افغانستان و جا گرفتن نام طالبان در فهرست گروه‌های تروریستی از سوی آمریکا اشاره کرده است.

اخراج اجباری مهاجران از ترکیه

«این مسأله بین وزارت داخله دو کشور همواره مورد بحث بوده است. تعدادی از پناهندگان افغان در مرز بین جمهوری اسلامی ایران و در خاک ترکیه منتظر قبولی درخواست (پناهندگی) خود بودند. کشور ترکیه با درخواست جمعی موافقت و با درخواست جمعی دیگر مخالفت کرد و مسائل خانواده‌ها و اطفال را تا اندازه‌ای در نظر گرفتند و بعد خود این افغان‌ها هم خواستار برگشت به کشور بوده‌اند، چون راهی وجود نداشته است».

درج کلمه افغان در تذکرههای جدید

«در نتیجه انتخاباتی که صورت گرفت، دو مجموعه در این حکومت سهیم و دخیل هستند. آیا در داخل این حکومت نگاه قومی وجود دارد یا نه؟ بله! متاسفانه مشکلاتی موجود است و واقعیاتی هست. امیدواری و باور من این است تا زمانی که همه ما به حقوق مساوی شهروندان کشور باورمند نشویم، یعنی حقوقی که قانون اساسی افغانستان آن را تضمین کرده است، اما در عمل مردم قناعت نکنند که برخورد ما همین است، سیاست‌های روزمره کار را به جایی که آرزوی مردم افغانستان است، نمی‌رساند. آرزوی مردم افغانستان این است که باهم و در کنار هم و در ساختن کشور خود و در گذاشتن یک اساس برای آینده بهتر برای همه کار کنند.»

امنیت پروژه تاپی

«امیدواری ما این است که این پروژه به سرانجام برسد. این‌که آیا طالب‌ها حرفی زده‌اند و روی حرف خود می‌ایستند یا نه، باید در عمل دیده شود. اما شما مثال جریان برق را یادآوری کردید. این‌ها علائم خوبی نیستند. مردم افغانستان امیدوارند این پروژه کامیاب و موفق از آب درآید. باقی جریان را باید در عمل دید که چگونه می‌شود.»

تاکتیک حمله هوایی با هواپیماهای بدون سرنشین

«مسأله استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در طول هفده سال جنگ در افغانستان موضوع جدیدی است. در طول این مدت کوشش زیادی شد و تغییراتی در جلوگیری از تلفات ملکی صورت گرفت، اما هنوز هم چیزی که باعث نارضایتی مردم می‌شود، تلفات ملکی است. اگر فقط اهدافی که مردم افغانستان را تهدید می‌کنند یا از آنجا عملیات تروریستی صورت می‌گیرد و یا از آنجا جنگجویان تجهیز می‌شوند، مورد حمله واقع شوند، مردم افغانستان مخالفتی با آن ندارند».

حمایت پاکستان، ایران و روسیه از طالبان

«مسئله داعش با طالبان فرق دارد. شاید در برخی نقاط از کشور ما این دو گروه همکاری دارند، اما به صورت کلی شما می‌دانید که این دو گروه با همدیگر فرق دارند. در عین حال وضعیت سه کشور هم فرق می‌کند. این‌که پایگاه‌های طالب‌ها در کجاست و چه کشوری از طالبان بیشترین حمایت را می‌کند، فکر می‌کنم جای سوال ندارد. اما هر دو کشور ایران و روسیه نظر به ادعایی که دارند، تماس‌هایی دارند. این‌که آیا حمایت و چه نوع حمایت صورت می‌گیرد، وضعیت متفاوت است. مسأله حضور طالب‌ها و شوراهای طالب‌ها در پاکستان متفاوت با شرایط دو کشور دیگر (روسیه و ایران) است».

مداخلات پاکستان در افغانستان

«این مسأله‌یی است مربوط به دو کشور. در عین حال باور دارم حمایت از گروه‌های تروریستی، منافع اصلی و مشروع هیچ کشوری را برآورده نمی‌کند».

ISIS

مسئله داعش با طالبان فرق دارد. شاید در برخی نقاط از کشور ما این دو گروه همکاری دارند، اما به صورت کلی شما می‌دانید که این دو گروه با همدیگر فرق دارند

جانگرفتن طالبان در فهرست گروههای تروریستی از سوی امریکا

«تعدادی از سران و رهبران طالب‌ها در لیست گروه‌های تروریستی هستند، هم در نزد سازمان ملل متحد و هم در ایالات متحده آمریکا. در کشوری که چهل سال درگیر جنگ است، وقتی از طالب‌ها صحبت می‌کنیم، از گروهی متجانس صحبت نمی‌کنیم. گروه‌های تروریستی در منطقه و در کشور هستند که از طالبان حمایت می‌کنند که نشان از پیچیدگی وضعیت در کشور ما دارد».

‌شبه نظامیان داعش در افغانستان چه کسانی هستند؟

«در دو نقطه افغانستان این‌ها حضور و جای پای دارند؛ هم در شرق کشور، در ولایت ننگرهار و هم در یک بخش از شمال کشور. تعدادی از گروه‌های تروریستی که از منطقه هستند از آسیای میانه و فراتر از آسیای میانه، تعلق خود با طالب‌ها را حفظ کرده‌اند و در جاهایی پیوندشان را با داعش اعلام کرده‌اند. در عین حال، شکی نیست که تعدادی از افرادی که از جنگ‌های سوریه فارغ شده یا از آنجا فرار کرده بودند، از طریق زمین و دریا خود را به افغانستان رسانده و به داعش پیوسته‌اند که تعدادی از آن‌ها دستگیر شده‌اند. این مجال برای‌شان نخواهد بود. داعش در افغانستان اگر هم جای پایی پیدا کرد، اما گسترش نیافت، رهبران این‌ها تلفات دیده‌اند، این گروه توانسته عملیات تروریستی انجام دهد، اما به لحاظ تسخیر اراضی توفیقی نداشته‌اند».

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید