پایان دوره حکومت حزب مسلم‌لیگ شاخه نواز در پاکستان/ دولت انتقالی از فردا آغاز به کار می‌کند

بازتاب خبرهای 10 جوزا

۱۰ / جوزا ۱۳۹۷

پایان دوره حکومت حزب مسلم‌لیگ شاخه نواز در پاکستان/ دولت انتقالی از فردا آغاز به کار می‌کند

با به پایان رسیدن دوره پنج ساله حکومت حزب مسلم لیگ شاخه نوازشریف در پاکستان، قرار است از فردا دولت انتقالی در این کشور به نخست‌وزیر «ناصرالملک»، رئیس پیشین قوه قضائیه و قاضی بازنشسته دیوان عالی، رسما شروع به کار کند.

پاکستان در آستانه برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان قرار دارد و تا برگزاری این انتخابات و مشخص شدن حزب پیروز برای تشکیل حکومت جدید، زمام امور به دست حکومت انتقالی خواهد بود.

photo_2018-05-31_16-50-39

بر این اساس، امروز پنجشنبه(۱۰ جوزا) آخرین نشست کابینه شاهد خاقان عباسی، نخست‌وزیر کنونی پاکستان و هم‌چنین آخرین نشست مجلس ملی این کشور در اسلام‌آباد برگزار شد.

قرار است حکومت انتقالی به نخست‌وزیری ناصرالملک فردا جمعه در حضور ممنون حسین، رییس‌جمهور پاکستان، رسما ادای سوگند نماید.

این در حالی است که محمد نواز شریف که در طول عمر سیاسی خود برای سومین‌بار نخست‌وزیر پاکستان شده بود، سال گذشته به دلیل اتهام فساد مالی و بر اساس حکم دیوان عالی پاکستان، ناچار به استعفا شده و در سومین دوره نخست‌وزیری خود نیز مثل دور اول و دوم، نتوانست دوره پنج ساله حکومت را تکمیل کند.

۱۰ / جوزا ۱۳۹۷

هیچ شخصی در پنج ولایت برای نامزدی در انتخابات ثبت‌نام نکرده است

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که تاکنون هیچ فردی در پنج ولایت جوزجان، تخار، غزنی، کاپیسا و قندز برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و شوراهای شهرستان‌ها ثبت‌نام نکرده‌ است.

بر اساس آمار این کمیسیون، تاکنون یک هزار و۵۰۵ تن برای نامزدی در انتخابات پارلمانی و یک‌ هزار و ۲۵۱ تن دیگر برای نامزدی در انتخابات شوراهای شهرستان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند.

voters registration

به گفته مقام‌های کمیسیون انتخابات، از این میان، ۲۳۶ تن‌ را زنان تشکیل می‌دهد.

 این در حالی است که بر اساس آمارهای کمیسیون انتخابات، هم‌زمان بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) از شیوه تبلیغات زودهنگام برخی از نامزدان احتمالی پارلمان انتقاد می‌کند، اما به گفته معاذالله دولتی، معاون کمیسیون  انتخابات،  زمانی که نام شخص در لیست نهایی نامزدان انتخاباتی آمد، آن زمان هر حرکت وی در فضای اجتماعی و یا هر جای دیگر، کمپاین پیش از وقت خوانده می‌شود که خلاف قانون بوده و مجازات دارد، اما تا زمانی که نام شخص در لیست نهایی نامزدان نباشد، در واقعیت شخص نامزد نیست.

۱۰ / جوزا ۱۳۹۷

هشدار پدرام در مورد اعلام خودمختاری شمال افغانستان و آغاز جنگ داخلی

عبدالطیف پدرام، عضو مجلس نمایندگان که مخالف جدی رویکردهای حکومت افغانستان به خصوص پیرامون توزیع تذکره‌های الکترونیک است و این حکومت را مستبد می‌خواند، هشدار می‌دهد که اگر به خواست‌های مدنی مردم توجه نشود، شمال افغانستان را خودمختار اعلام می‌کند و جنگ داخلی در افغانستان آغاز خواهد شد.

آقای پدارم که امروز پنج‌شنبه(۱۰ جوزا) در میان صدها تن از هواداران و معترضان هویت‌خواهی در تالقان، مرکز تخار سخن می‌گفت، از رایزنی‌ها دربارۀ ایجاد پایگاه‌های نظامی در شمال خبر داد و گفت، در صورت دوام وضعیت، شمال افغانستان را خودمختار اعلام می‌کند و از سربازان غیرپشتون می‌خواهد که دیگر به دستور محمداشرف غنی نجنگند.

Latif pedram

این عضو مجلس با بیان این‌که راه حل مشکلات افغانستان اجماع ملی است، بار دیگر تأکید کرد که اگر حکومت به تنش‌های قومی ادامه دهد، آن‌ها گزینۀ تغییر نام افغانستان به خراسان را روی دست خواهند گرفت.

اما شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس‌جمهور می‌گوید که آقای پدرام از دیگر اقوام افغانستان نمایندگی نمی‌کند و این‌که سربازان زیر فرمان چه کسی بجنگند یا نجنگند، موضوعی در سطح سراسر کشور است.

این در حالی است که پیش از این اعتراض‌های هویت‌خواهی در ولایات دیگر مرکز و شمال چون پروان، پنجشیر، بدخشان و بلخ برگزار شده و معترضین مخالفت خود را نسبت به درج واژۀ افغان در تذکره‌های الکترونیک اعلام کردند.

۱۰ / جوزا ۱۳۹۷

کارگران افغان به امارات فرستاده می‌شوند

افغانستان و امارات متحده عرب با امضای تفاهم‌نامه‌یی، توافق کرده‌اند که زمینه استخدام کارگران افغان در امارات فراهم ساخته شود.

این تفاهم‌ نامه روز گذشته (چهارشنبه، ۹ جوزا) میان فیض‌الله ذکی، وزیر کار و امور اجتماعی افغانسان و ناصر بن ثانی آل هملی، وزیر منابع بشری امارات، در کنفرانس بین‌المللی کارگر در ژنو سویس به امضا رسیده است.

kargar

بر اساس این تفاهم‌نامه، هر کارگر افغان که در امارات متحدۀ عرب استخدام می‌شود، قرارداد تفصیلی را دریافت خواهد کرد که حقوق، امتیازات، وظایف و شرایط کاری آن به صورت واضح و مشخص درج خواهد بود.

در بخشی از این تفاهم‌نامه همچنان گفته شده که در صورت بروز مناقشه میان کارگر و کارفرما، شکایت در وزارت منابع بشری امارات متحدۀ عرب ثبت خواهد شد تا مناقشه آنان در یک چوکات زمانی معین، حل و فصل گردد. در صورتی که وزارت منابع بشری امارات نتواند به مناقشه رسیدگی کند، قضیه کارگر و کارفرما به مقامات قضایی آن کشور ارجاع خواهد شد.

این در حالی است که اتحادیه‌ سرتاسری کارگران افغانستان ماه گذشته اعلام کرد که بیش از ۴۰ درصد نیروی کاری در این کشور، بی‌کار است.

۱۰ / جوزا ۱۳۹۷

زین الدین زیدان، مربی باشگاه رئال مادرید از مقامش کنار رفت

زین الدین زیدان، مربی باشگاه رئال مادرید امروز پنج شنبه (۱۰ جوزا) پس از آن از مقامش کناره گیری کرده است که نشستی بین او، پرز و آنخل سانچز مدیر عمومی این باشگاه برگزار شد تا در مورد اهداف فصل بعد تصمیم گرفته و به یک جمع بندی نهایی برسند.

Zidane

زیدان در یک نشست خبری و در حضور رئیس باشگاه گفته: « تصمیم گرفتم که از هدایت رئال کناره گیری کنم و سال بعد مربی رئال نخواهم بود. شاید این تصمیم در چنین مقطعی عجیب باشد ولی رئال به مربی دیگری غیر از من برای ادامه روند موفقیت هایش نیاز دارد. به مربی جدید، با روش دیگر. به همین دلیل تصمیم به استعفا گرفتم.»

زیدان همچنان گفته که کناره گیری او به معنی خداحافظی همیشگی نبوده بلکه همواره نزدیک به باشگاه رئال مادرید خواهد ماند.