مدیر و 3 کارمند یک بانک دولتی در ارزگان توسط فرمانده محافظان آن کشته شدند |
مدیر و ۳ کارمند یک بانک دولتی در ارزگان توسط فرمانده محافظان آن کشته شدند

بازتاب خبرهای 6 جوزا

Image Title
۶ / جوزا ۱۳۹۷

مدیر و ۳ کارمند یک بانک دولتی در ارزگان توسط فرمانده محافظان آن کشته شدند

مقامات در ارزگان از کشته شدن مدیر و سه کارمند یک بانک دولتی توسط فرمانده محافظان آن خبر داده اند.

معاون والی ارزگان به بی بی سی فارسی گفته است که ظهر امروز حین خروج کارمندان کابل بانک جدید، فرمانده محافظان آن بر آن ها آتش گشوده و چهار تن را کشته است.

دو تن دیگر نیز در این تیراندازی زخمی شده اند.

عبدالواحد پتان معاون والی ارزگان در عین حال تاکید کرده که فرمانده و مجموع محافظان بانک از سوی ماموران ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان بازداشت شده اند.

Orazgan

۶ / جوزا ۱۳۹۷

سرقت 83 میل سلاح تفنگچه و 3 عدد دوربین دید در شب از وزارت داخله افغانستان

بر اساس گزارش که طلوع نیوز منتشر کرده اخیرا ۸۳ میل سلاح تفنگچه و ۳ عدد دوربین دید در شب از فرماندهی حمایتی وزارت داخله افغانستان سرقت شده است.

سخنگوی وزارت داخله ضمن تایید خبر سرقت این سلاح ها، گفته که مجموع تنگفچه های سرقت شده ۸۶ میل بوده که ۱۹ میل آن پس از تحقیقات به دست آمده است. نجیب دانش سخنگوی این وزارت در عین حال تاکید کرده که این سلاح ها کهنه بوده است.

اما سندهای را که طلوع نیوز به آن دست یافته، این تفنگچه ها همه آمریکایی معرفی شده است.

MoI

۶ / جوزا ۱۳۹۷

ایرلندی‌ها به سقط جنین دست یافتند

روز گذشته ۵ جوزا ۶۶ درصد شهروندان جمهوری ایرلند به آزاد شدن سقط جنین جواب آری دادند و ۳۳ درصد هم نه.

در این همه‌پرسی ماده هشتم قانون اساسی جمهوری ایرلند به رای گذاشته شد که سقط جنین را ممنوع می‌کند؛ این ماده – که پس از همه‌پرسی سال ۱۹۸۳ میلادی به اجرا درآمد – حق زندگی زن باردار و جنین را برابر اعلام کرد.

لئو وارادکار، نخست وزیر ایرلند جنوبی که از آزادی سقط جنین حمایت می‌کند، این روز همه پرسی را یک روز تاریخی برای کشورش خوانده و گفته است که ایرلند جنوبی شاهد یک “انقلاب” بوده است.

او در تجمع مردم در دوبلین، پایتخت، گفت: “به زنان احترام بگذارید و به آنها در مورد تصمیم ها و گزینه هایشان اعتماد بکنید.”

Ireland woman

در جمهوری ایرلند اجازه سقط جنین فقط در مواردی داده می‌شود که جان زن در معرض خطر باشد اما در موارد تجاوز، زنا با محارم و ناهنجاری‌های منجر به از بین رفتن جنین، اجازه سقط جنین به زن داده نمی‌شود.

در پی این همه‌پرسی، انتظار می‌رود پارلمان جمهوری ایرلند ضوابط آزاد اندیشانه تری را در مورد سقط جنین به تصویب برساند.

برگزاری این همه‌پرسی نتیجه بحث‌های طولانی مدتی است که دهه‌هاست در این کشور در جریان است. این ششمین رای‌گیری بر سر مساله سقط جنین در ایرلند بود.

میزان مشارکت مردم در این همه‌پرسی ۷۳ درصد اعلام شده که نسبت به همه پرسی قبلی که در مورد آزادی ازدواج همجنس‌گرایان بود، بیشتر است.

۶ / جوزا ۱۳۹۷

دیدار مجدد رهبران کره شمالی و کره جنوبی در مرز دو کشور

رهبران دو کره روز شنبه(۵ جوزا) بار دیگر در مرز دو کشور دیدار و گفتگو کردند.

در پی این دیدار که بین ساعت ۳ تا ۵ بعد از ظهر به وقت محلی برگزار شد، سخنگوی رییس جمهور کره جنوبی با صدور بیانیه‌یی اعلام کرد: «دو رهبر درباره برگزاری موفقیت آمیز نشست سران کره شمالی و آمریکا تبادل نظر کردند».

یک ماه قبل نیز کیم جونگ اون با پای پیاده از مرز دو کره و خط آتش‌بس دو کشور عبور کرد تا در خاک کره جنوبی با مون جائه‌این دیدار کند.

North and south korea leaders

رئیس‌جمهور کره جنوبی می‌گوید که رهبر کره شمالی، خواهان غیراتمی شدن شبه جزیره کره است، اما تاکید کرده که رهبر کره شمالی مطمئن نیست که آیا آمریکا ثبات دولتش را تضمین می‌کند یا نه.

در همین حال، خبرگزاری رسمی کره شمالی از اراده محکم رهبر این کشور مبنی بر برگزاری نشست سران کره شمالی و آمریکا خبر داده است.

قرار بود دونالد ترامپ و کیم جونگ اون ۱۲ جون در سنگاپور با یکدیگر ملاقات کنند.

دونالد ترامپ نیز روز جمعه اعلام کرد که احتمال دیدار رهبران دو کشور کماکان وجود دارد.

۶ / جوزا ۱۳۹۷

کمیته مصونیت بخش خصوصی افغانستان آغاز به کار کرد

اولین نشست کمیته مصونیت بخش خصوصی افغانستان امروز یک‌شنبه(۶ جوزا) به ریاست معاون دوم رییس‌جمهور این کشور و با حضور مقام‌های ارشد حکومتی و نمایندگان بخش خصوصی برگزار شد.

در یک خبرنامه دفتر معاونت دوم ریاست جمهوری آمده است که در این کمیته، وزاری عدلیه و امور داخله، رییس امنیت ملی، دادستان کل و نمایندگان اتاق تجارت و صنایع و اتاق صنایع معدن حضور دارند.

Danish

در این خبرنامه آمده که کمیته مصونیت بخش خصوصی به هدف تأمین مصونیت تاجران، پیشه‌وران، صنعت‌کاران و سایر اصناف، جلوگیری از آسیب رسیدن به مال، سرمایه، حیثیت، خانواده، اقارب، ایجاد هماهنگی بین ادارات امنیتی، کشفی و نهادهای عدلی در تأمین امنیت سکتور خصوصی  تأسیس شده است.

همچنین شناسایی و رفع چالش‌های امنیتی مروبط به فعالیت بخش خصوصی، ایجاد فضای امن فیزیکی و روانی برای فعالیت بخش خصوصی، حمایت بیشتر از سرمایه‌گذاری و تشویق سرمایه‌گذاری‌های خصوصی داخلی و خارجی، از دیگر هدف تأسیس این کمیته است.

در اولین نشست این کمیته، طرزالعمل فعالیت کمیته مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد این طرزالعمل در دومین جلسه کمیته نهایی گردد.