بسته شدن دروازه ۲۷ مکتب در ولایت تخار از سوی گروه طالبان

بازتاب خبرهای 5 جوزا

۵ / جوزا ۱۳۹۷

بسته شدن دروازه ۲۷ مکتب در ولایت تخار از سوی گروه طالبان

مسئولان ریاست معارف ولایت تخار در شمال افغانستان گفته‌اند که گروه طالبان دروازه ۲۷ مکتب در ۴ شهرستان این ولایت را مسدود کرده است.

صمد عبادیار، رئیس معارف ولایت تخار با تأیید این خبر گفته که با بسته‌شدن دروازه‌های این مکاتب، ۱۱ هزار دانش‌آموز از آموزش و پرورش محروم شده‌اند.

آقای عبادیار تأکید کرده که گروه طالبان در واکنش به کشته شدن یک فرمانده محلی‌شان در ولایت لوگر، دروازه‌های این مکاتب را مسدود کرده است.

takhar

این در حالی است که براساس آمارهای وزارت معارف افغانستان، در حال حاضر در حدود ۱۱۰۰ مکتب در سراسر افغانستان بسته است که بیش از ۳ و نیم میلیون دانش‌آموز از آموزش محروم شده‌اند.

۵ / جوزا ۱۳۹۷

آسیب‌پذیری دو و نیم میلیون شهروند افغانستان از خشک‌سالی/ 115 میلیون دالر برای کمک به این افراد نیاز است

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه‌ سازمان ملل متحد(اوچا) گفته که در حدود دو و نیم میلیون شهروند افغانستان از خشک‌سالی آسیب‌پذیر بوده و با مشکل «نداشتن مصونیت غذایی» مواجه‌اند.

این دفتر در گزارشی که روز گذشته (جمعه، ۴ جوزا) منتشر کرده، گفته که برای رسانیدن مواد غذایی و آب صحی آشامیدنی به این افراد، ۱۱۵ میلیون دالر ضرورت است.

بر اساس این گزارش، دو سوم ولایات افغانستان زیر تهدید خشک‌سالی قرار دارند.

Displaces

اوچا گفته: «در ۲۰ ولایت افغانستان ۱۵ میلیون تن مصروف زراعت و مالداری اند که حدود دو میلیون این افراد به دلیل خشک‌سالی با تهدید نداشتن مصونیت غذایی مواجه شده‌اند. تلاش می‌کنیم برای ۱.۴ میلیون تن شامل زنان، کودکان و مردان کمک‌رسانی نماییم».

از سویی هم، در این گزارش اوچا گفته شده که خشک‌سالی باعث شده تا یک و نیم میلیون مواشی نیز در افغانستان با کمبود علوفه مواجه شوند.

۵ / جوزا ۱۳۹۷

حمله هکرها بر دیپلومات‌های افغانستان در پاکستان

بر اساس گزارش‌ها، به دیپلومات‌های افغان در پاکستان هشدار داده شده که آن‌ها احتمالا هدف حمله‌های هکرهای تحت حمایت دولت قرار گرفته‌اند که در تلاش بوده اند رمز ایمیل‌شان را سرقت کنند.

بی.بی.سی به نقل از یک منبع در سفارت افغانستان در اسلام آباد نوشته که در یک ماه اخیر، گوگل به دو تن از کارمندان سفارت و صاحب یک حساب شخصی هشدار داده که آن‌ها هدف حمله قرار گرفته‌اند.

Hackers

این در حالی است که هفته پیش، عفو بین‌ الملل جزییاتی از تلاش برای نصب بد افزار روی کمپیوتر و موبایل چند فعال منتقد ارتش پاکستان را منتشر کرد.

با این حال ارتش پاکستان در مورد مطرح شدن اتهام‌هایی مبنی بر دخالت سازمان اطلاعاتی پاکستان در این تلاش‌ها سکوت کرده است.

۵ / جوزا ۱۳۹۷

عملیات هدفمند ریاست امنیت ملی افغانستان و خنثی شدن پلان حمله طالبان بر بزرگ‌راه فراه ـ فراه‌رود

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که در جریان عملیات هدفمند نیروهای امنیتی در شهرستان فراه‌رود ولایت فراه، ۱۵ جنگجوی گروه طالبان به شمول یک فرمانده مشهور این گروه به نام «لونگ» کشته شده‌اند.

این ریاست با نشر خبرنامه‌یی گفته: «گروه تروریستی طالبان به سرکردگی ملاعبدالباری، ولسوال نام نهاد طالبان برای ولسوالی خاک سفید ولایت فراه، ملا عبدالاحد و حاجی عبدالروف قوماندانان صد نفری گروه تروریستی طالبان در ولسوالی خاک سفید ولایت فراه پلان داشتند تا با بسیج نمودن افراد تحت امرشان بر پاسگاه‌های امنیتی بزرگ‌راه عمومی فراه – فراه‌رود حملات تهاجمی را سازماندهی و اجرا نمایند که توسط نیروهای قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی، به موقع کشف و در یک عملیات سازماندهی شده، ۱۵ تروریست به شمول یکی از قوماندانان مشهور گروه تروریستی طالبان به نام لونگ از بین رفته است».

NDS

در خبرنامه گفته شده که در جریان این عملیات یک ذخیره‌گاه سلاح و مهمات، یک زندان، یک دادگاه و شش تُن مواد انفجاری طالبان از سوی نیروهای امنیت ملی از بین برده شده است.

براساس این خبرنامه، ۵ فیر مرمی راکت‌ انداز آرپی.جی ۷، ۶ فیرمرمی توپ ۸۲ میلی‌‌متری، ۲ فیر مرمی میزائیل، ۵ حلقه ماین ضد پرسونل، ۳ قبضه بمب دستی، ۱۳ فیر مرمی بمب‌افگن، ۲ عراده موتر، یک عراده موتر سایکل و ۳ پایه مخابره آیکم نیز به دست نیروهای امنیت ملی افتاده است.

۵ / جوزا ۱۳۹۷

صندوق بین‌المللی پول اصلاحات مالی در حکومت افغانستان را تأیید کرده است

وزارت مالیه افغانستان از ارزیابی دور سوم بورد اجرایی صندوق بین‌المللی پول از اصلاحات مالی حکومت این کشور خبر داده است.

این وزارت با نشر خبرنامه‌یی گفته است: «بورد اجرائیوی صندوق بین‌المللی پول ارزیابی دور سوم برنامۀ تمدید تسهیلات اعتباری(EFC)  را مؤفقانه ارزیابی نمودند».

در خبرنامه این وزارت همچنان گفته شده که در نتیجه دور سوم بررسی، تمام تعهدات حکومت افغانستان در ارتباط به افزایش جمع‌آوری درآمد ملی، اصلاحات مالی حکومت، معیار عمل‌کرد مالی، اقتصاد بزرگ، تقویت بخش خصوصی، ترتیب بودجه‌ ملی سال مالی ۱۳۹۷ مطابق به معیارهای بین‌المللی، اهداف تعیین شده از سوی صندوق بین‌المللی پول برای حکومت افغانستان در سال ۲۰۱۸، رشد و اصلاحات در بخش مالی و اقتصادی این کشور موفقانه ارزیابی شده است.

IMF

۵ / جوزا ۱۳۹۷

تیرباران 4 کارمند یک شرکت جاده‌سازی در ولایت هرات

مقام‌های امنیتی در ولایت هرات گفته‌اند که ۴ کارمند یک شرکت جاده‌سازی در این ولایت از سوی طالبان تیرباران شده‌اند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات در صحبت با خبرنامه، وقوع این رویداد را تأیید کرد، اما گفت که تاکنون گزارش کامل این رویداد در دست نیست.

herat

در همین حال، عبدالاحد ولی زاده، سخنگوی فرماندهی پولیس هرات به رسانه‌ها گفته که این رویداد حوالی ساعت ۱۰ پیش از چاشت امروز شنبه (۵ جوزا) در منطقه زوری‌های شهرستان شیندند رخ داده است.

گروه طالبان تاکنون در این مورد اظهار نظری نکرده است.