نگرانی اتحادیه اروپا: روند برگزاری انتخابات افغانستان در مسیر درست روان نیست

بازتاب خبرهای 3 جوزا

۳ / جوزا ۱۳۹۷

نگرانی اتحادیه اروپا: روند برگزاری انتخابات افغانستان در مسیر درست روان نیست

سفیر اتحادیۀ اروپا در افغانستان تلاش‌های جاری برای برگزاری انتخابات در افغانستان را ناکافی می‌داند و نسبت به این روند ابراز نگرانی می‌کند.

پیری میاودون، سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان به رادیو آزادی گفته است که تلاش‌های جاری برای برگزاری انتخابات کافی نیست.

او افزوده: «این روند در مسیر درست روان نیست، کارهای دیگر است که باید انجام شود، وضعیت کنونی قابل قبول نیست و این وضعیت به تغییر زودهنگام نیاز دارد. اشتراک ضعیف مردم در روند ثبت‌نام که دلیل مهم آن‌را امنیت بیان می‌کنند، یک چالش است، اما فکتورهای زیادی است که باید حل شود».

perrie maidon

میاودون خاطرنشان کرده که وضعیت بد امنیتی نگرانی‌ها را در برابر روند انتخابات برانگیخته و تأکید دارد که کمیسیون انتخابات باید مسئولیت‌اش را در این‌باره ادا کند.

وی می‌افزاید که اتحادیه اروپا با کمیسیون مستقل انتخابات در بخش مالی و تخنیکی کمک کرده و از آن حمایت می‌کند.

۳ / جوزا ۱۳۹۷

کره شمالی تخریب سایت‌ آزمایش هسته‌یی خود را آغاز کرد

کره شمالی روند تخریب سایت‌ آزمایش‌های هسته‌ای خود را امروز پنج شنبه(۳جوزا) در حضور خبرنگاران خارجی آغاز کرد.

این سایت تنها مکان شناخته‌شده‌یی بود که کره شمالی آزمایش‌های هسته‌یی خود را در آن انجام می‌داد.

رسانه‌های خارجی گزارش داده‌اند که هدف این اقدام کره شمالی نشان دادن حسن نیت پیونگ یانگ در آستانه دیدار احتمالی رهبران کره شمالی و آمریکا است.

Rocket missile

کره شمالی پیش از این دست‌کم ۶ آزمایش هسته‌یی در این سایت انجام داده بود.

این در حالی است که کره شمالی اظهارات اخیر معاون رئیس جمهوری آمریکا در مورد سرنوشت برنامه هسته‌یی این کشور را مورد انتقاد شدید قرار داده و گفته است که برای مذاکره به آمریکا التماس نخواهد کرد.

اخیرا مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه‌یی گفت، در صورتی که رهبر کره شمالی حاضر به مذاکره بر سر برنامه هسته‌یی کشورش نشود، شرایط در کره شمالی عاقبتی مانند الگوی لیبی خواهد داشت.

۳ / جوزا ۱۳۹۷

والی غزنی: مردم به دشمن نان و اسلحه می‌دهند، اما با نیروهای امنیتی همکاری نمی‌کنند

والی غزنی از عدم همکاری مردم  با نیروهای امنیتی انتقاد کرده و گفته که مردم به دشمن نان، لباس و اسلحه می‌دهند، اما با نیرهای امنیتی همکاری نمی‌کنند.

کریم متین که امروز پنجشنبه(۳جوزا) در نشستی با فعالان جامعه مدنی و اعضای شورای ولایتی این ولایت سخن می‌گفت، با انتقاد گفت: «مردم همه چیز را از دولت می‌خواهند، ولی در هیچ عرصه ما را همکاری نمی‌کنند. مثلا دشمن را مردم نان می‌دهند، لباس‌شان را تهیه می‌کنند، اسلحه‌شان را پنهان می‌کنند، برای‌شان بدون مزد جاسوسی می‌کنند، ولی با نظام و نیروهای امنیتی همکاری‌شان در حد صفر است».

وی هم‌چنان از حکومت مرکزی خواست که به وضعیت این ولایت توجه جدی کند و نیازمندهای نیروهای امنیتی و کمبود پرسونل هرچه عاجل حل شود.

این در حالی است که روز گذشته نمایندگان ولایت غزنی در مجلس نمایندگان در یک نشست خبری در کابل، به حکومت افغانستان در مورد سقوط احتمالی ولایت غزنی به دست طالبان هشدار دادند.

Karim matin

۳ / جوزا ۱۳۹۷

نیروی هوایی امریکا یک نشست رهبران ارشد طالبان در شهرستان موسی قلعه را بمباران کرد

فرماندهی نیروهای امریکا در جنوب افغانستان می‌گوید که یک نشست رهبران ارشد گروه طالبان را در شهرستان موسی قلعه ولایت هلمند هدف قرار داده‌اند.

در یک خبرنامه این فرماندهی آمده که رهبران طالابن در این نشست برای راه‌اندازی عملیاتی علیه نیروهای امنیتی افغانستان که در تأمین امنیت انتخابات نقش دارند، برنامه‌ریزی می‌کردند.

به گزارش بی.بی.سی، جنرال بنجامین واتسون، فرمانده نیروهای آمریکایی در جنوب افغانستان گفته که “یکی از راه‌هایی که ما متحدین افغان خود را حمایت می‌کنیم، همین حملات کوبنده و هدفمند است تا آن‌ها بتوانند توان تعرض خور را داشته باشند.”

US

به گفته او، حملات همانند این، تنها برای مختل کردن عملیات طالبان نیست، “بلکه شرکای ما را قادر می‌سازد تا فشارها را بر نیروهای دشمن ادامه دهند.”

این نیروها گفته که جزئیات بیشتر این حمله هوایی بعدا اعلام خواهد شد.

در همین حال، قاری یوسف احمدی، سخنگوی طالبان نیز با تایید این بمباران گفته که هدف دو منزل غیرنظامی بوده و دو غیرنظامی در این حمله کشته شده‌اند.

۳ / جوزا ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن 12 طالب و 9 سرباز ارتش در ولایت فاریاب/ تنها یک پاسگاه سقوط کرده است

منابع امنیتی در شمال افغانستان از کشته و زخمی شدن ۱۲ جنگجوی طالبان و هم‌چنین ۹ سرباز ارتش در شهرستان شیرین تگاب ولایت فاریاب خبر داده‌اند. به گفته این منابع، تنها یک پاسگاه امنیتی در این منطقه به دست طالبان سقوط کرده است.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین با نشر خبرنامه‌یی گفته که طالبان شب گذشته بر پاسگاه‌های گلزار و گلزار یک ارتش ملی در شهرستان شیرین تگاب ولایت فاریاب حمله تهاجمی انجام داده و به درگیری با نیروهای امنیتی افغانستان پرداختند.

در خبرنامه این قول اردو گفته شده که در جریان این درگیری ۵ جنگجوی طالبان کشته و ۷ تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

faryab

خبرنامه می افزاید که در این حمله طالبان ۳ سرباز ارتش کشته و ۶ سرباز دیگر زخمی شده‌اند. هم‌چنان یک پاسگاه امنیتی به دست طالبان سقوط کرده و سه میل سلاح ام ۱۶ نیز به دست طالبان افتاده است.

این در حالی است که پیش از این، محمد طاهر رحمانی، رئیس شورای ولایتی فاریاب به رسانه‌ها گفته است: «یک قرارگاه امنیتی و دو پاسگاه ارتش که در روستای گورزاد ولسوالی شیرین تگاب و در امتداد بزرگ راه میمنه – مزار موقعیت داشت، به دست طالبان افتاده است».

آقای رحمانی گفته که در این رویداد ۴ سرباز دیگر ارتش زخمی شده و طالبان ۷ سرباز ارتش را با خود برده‌اند.

به گفتۀ او، در این رویداد ۳ دستگاه هاوان، ۳ میل دهشکه، ۳ میل راکت‌انداز، ۱۰ میل سلاح دیگر و هزاران فیر مرمی به دست طالبان افتاده است.