جنرال میلر؛ مرد سایه، فرمانده جدید ترامپ و رویکرد نو در افغانستان

جنرال میلر؛ مرد سایه، فرمانده جدید ترامپ و رویکرد نو در افغانستان

خبرنگار تایمز

دبلیو.جی.هینینیگان
خبرنگار تایمز

۲ / جوزا ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

مقامات آمریکایی گفته‌اند که همزمان با ادامه ۱۷ سال جنگ و امواج حملات تکان‌دهنده بر ملت جنگ‌زده افغانستان، قرار است جنرال «آستین اسکات میلر»، فرمانده بعدی نیروهای ایالات متحده در افغانستان شود.

میلر که بیشتر ۳۵ سال خدمت‌اش را در فرماندهی نیروهای عملیات‌های ویژه سپری کرده، قرار است قدم از سایه‌ها بیرون نهاده و رهبری تلاش‌های ضد جنگ را درکشوری که از زمان اعلام استراتژی جدید رییس‌جمهور ترامپ در نه ماه قبل، موفقیت‌های استراتژیک کمتری داشته، برعهده گیرد.

انتخاب میلر نشان می‌دهد که اداره ترامپ احتمالا رویکرد متعارف خود را بازنگری می‌کند. در پس‌زمینه کاری میلر، دهه‌ها تجربه در فرماندهی تیم کوماندوهای مخفی، کار با همکاران خارجی و همکاری با سازمان‌های اطلاعاتی برای هدف قرار دادن گروه‌های هراس‌افگن وجود دارد ـ که غالبا منجر به حملات هواپیماهای بدون سرنشین و یورش‌های شبانه می‌گردد.

در این دو سال اخیر، میلر فرماندهی عملیات‌های ویژه مشترک ـ سازمان مخفی که بر واحدهای ضدتروریزم ارتش نظارت دارد ـ به شمول تیم ویژه دریایی ۶ و نیروهای دلتای ارتش را فرماندهی کرده است. نیروهای او در امور کمک به از بین بردن شبکه نظامیان داعش در سرتاسر عراق و سوریه، از طریق نابودی و دستگیری هزاران رهبر شورشیان، اعتبار کسب کرده است. همچنان او یک نیروی ویژه بین‌المللی را برای تعقیب جنگنده‌های خارجی و طرح‌های تروریستی در سراسر جهان ایجاد کرده است.

پنتاگون اظهار نظر در مورد انتصاب میلر را که بار اول توسط وال استریت ژورنال گزارش شده را رد کرده است. انتظار می‌رود در هفته‌های پیش‌رو اعلام رسمی این انتصاب صورت بگیرد.

US-ARCHITECHTURE-PENTAGON

پنتاگون اظهار نظر در مورد انتصاب میلر را که بار اول توسط وال استریت ژورنال گزارش شده را رد کرده است

میلر ۵۷ ساله، باید در ریزومه کاری گسترده خود در عملیات های ضدتروریزم، اقدامات لازم را برای محدودیت خونریزی و خرد کردن موزاییک گروه‌های شورشی که قصد سرنگونی حکومت اشرف غنی را دارند، انجام دهد. همچنان او با تکیه بر تجارب گذشته خود، باید نظارت بر برنامه‌های آموزشی ارتش ایالات متحده به امید ساختن دوباره نظامیان افغان را اضافه کند.

میلر کار خود را باید ترتیب دهد. نیروهای افغان در فساد غرق اند و برای داشتن کنترول بر کشورشان، به صورت گسترده بر استخبارات و نیروهای جنگی آمریکا وابسته هستند. بر اساس تازه‌ترین گزارش سربازرس ویژه اموربازسازی افغانستان، یک سازمان نظارت ایالات متحده، دولت مرکزی در افغانستان در ۳۱م جنوری تنها ۵۶درصد از ۴۰۷ شهرستان این کشور را در اختیار دارد. گروه‌های شورشی در حدود ۱۵درصد از شهرستان‌ها را در کنترل یا تحت نفوذ دارد، این در حالی است که ۲۹درصد باقی‌مانده در میان جنگ دو طرف قرار دارد.

طالبان و گروه محلی وابسته به داعش، اخیرا مجموعه‌یی از حملات بزرگ را که صد‌ها کشته در شهر‌های پرجمعیت به شمول کابل در پی داشته، به راه انداخته‌اند. هفته گذشته، جنگجویان طالب بر مرکز شهر ولایت غربی فراه حمله کردند که پس از آن‌که فرماندهان ایالات متحده توسط هواپیماهای بدون سرنشین MQ9  و جت‌های A10 بر آن‌ها یورش آوردند، این حمله به وسیله نیروهای زمینی افغان دفع شد. همین چند روز قبل، داعش مسئولیت یک حمله را بر یک ساختمان دولتی در غرب شهر جلال‌آباد که ۸ کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت، برعهده گرفتند.

به طور خلاصه، طولانی‌ترین جنگ آمریکا نشانه‌هایی از پایان را ندارد.

میلر با مشکلات افغانستان آشنا است. او در میان اولین سربازان آمریکایی پس از حمله هواپیماربایان بر برج های تجارت جهانی و پنتاگون در سال ۲۰۰۱ بوده است. پس از آن، او یک واحد هماهنگی پاکستان ـ افغانستان را در سال ۲۰۰۷ در واشنگتن رهبری کرده است. او در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ برای ۱۶ماه به افغانستان بازگشت و این زمانی بود که او رهبری تلاش‌ها برای آموزش، تسلیح و تجهیز نیروهای محلی تحت برنامه عملیات‌های ثبات‌سازی روستاها و پولیس محلی افغان‌ها را برعهده داشت. در آخرین چرخش، او از ماه جون ۲۰۱۳ تا جون ۲۰۱۴، فرماندهی تمام عملیات‌های ویژه در افغانستان را برعهده داشته است.

مایکل مولن، دریاسالار بازنشسته نیروی دریایی که به عنوان رییس ستادهای مشترک ارتش کار کرده است، می‌گوید که ترکیب نادر تجربیات جنگ، نظارت بر مأموریت‌های آموزشی و علاقه به فرهنگ افغان‌ها از او [میلر] «بهترین رزمی‌کار» را ساخته که ارتش باید این را در دادن مسئولیت فرماندهی در افغانستان در نظر بگیرد: «ما همه می‌دانیم که این یک محیط خشن و سخت است، و به همین منوال به بودنش ادامه می‌دهد، اما من نمی‌توانم در انتخاب رییس‌جمهور به افسری بهتر از میلر فکر کنم».

میلر در سال ۱۹۸۳ از [آکادمی نظامی] وست‌پاینت فارغ‌التحصیل شده و در بخش ۸۲م هوابرد، قطعه دوم پیاده نظام و رگبار ۷۵م و نیروهای دلتا خدمت کرده است. او در نیروی دلتا بوده است؛ واحدی که ارتش رسما وجودش را تصدیق نمی‌کند؛ میلر [در این واحد] نیروهای زمینی را برای حمایت از ارتش آمریکا که در محاصره در نبرد ننگین موگادیشو در ۱۹۹۳ قرار داشت، رهبری کرده است. اقدامات او در کتاب و متعاقبا در فیلم «بلک هاک داون» مستند‌سازی شده است. او برنده یک ستاره برنز با یک”V” برای تقدیر از شجاعت و مقاومتش در حادثه ۱۹ساعته‌یی که طی آن ۱۸ آمریکایی کشته و ۷۳ تن زخمی گردید، می‌باشد.

sccot miller

میلر در سال ۱۹۸۳ از [آکادمی نظامی] وست‌پاینت فارغ‌التحصیل شده و در بخش ۸۲م هوابرد، قطعه دوم پیاده نظام و رگبار ۷۵م و نیروهای دلتا خدمت کرده است

 بر اساس» حمله بیرحمانه» “relentless strike” ، کتابی که اسرار تاریخ فرماندهی عملیات‌های ویژه مشترک را در خود ثبت کرده، او فرماندهی دلتا را در آغاز تابستان ۲۰۰۵ برعهده گرفت؛ این یک دوره خونین در عراق بود، زمانی که سطح تنش‌ها بلند بوده و نیروهای ویژه آمریکایی مأموریت‌های نابودی و دستگیری شورشیان را انجام می‌دادند.

نقش بسیار عمده و در انظار عمومی میلر در سال ۲۰۱۴ میلادی به میان آمد؛ زمانی که او فرمانده کل مرکز آموزش‌های ارتش ایالات متحده در مرکز مانور برای بهبود در فورت بینینگ بود. این ]مأموریت[ همان زمانی بود که او بر مکتب رنجر ارتش و فرایند سال ۲۰۱۵ ـ که رهبری‌اش به سه افسر زن سپرده شده بود ـ نظارت می‌کرد؛ شی هاور، کاپیتان کریستین گریست، و لیزا جاستر که برای اولین‌بار در تاریخ نشان رنجر را به دست آوردند.

میلر یک بار دیگر زمانی از انظار عمومی غایب شد که به عنوان فرمانده و جنرال سه ستاره در فرماندهی مرکزی عملیات‌های ویژه مشترک در فورت‌براگ در مارچ ۲۰۱۶ منصوب گردید. او در صورتی که رأی اعتماد کنگره را بدست آورد، ستاره چهارم را در فرماندهی افغانستان دریافت خواهد کرد.

قرار است میلر جایگزین جنرال جان نیکلسون، کسی که از مارچ ۲۰۱۶ در فرماندهی قرار داشته، شود. هرچند این مقام مأموریت دوساله می باشد، اما جنرال نیکولسن در طول این مدت، زمان طوفانی را در واشنگتن داشته است. در اولین سالش، اداره اوباما به او فشار وارد کرد تا ۱۴۰۰ سرباز را کاهش دهد. در دومین سال، او مجبور شد تا ترامپ را قانع کند که دوباره ۴۰۰۰ سرباز به افغانستان بفرستد و یک استراتژی شدید علیه شورشیان را به تصویب برساند.

 ان‌بی‌سی نیوز تابستان گذشته گزارش داد که هنوز هم ترامپ در نظرداشت تا به علت عدم پیشرفت، نیکلسون را اخراج کند. تاکنون، استراتژی اداره ترامپ برای تقویت امنیت این کشور با به راه‌اندازی حملات هوایی بیشتر در حمایت از نیروهای افغان برای متوقف کردن شورشیان یا فشار آوردن بر طالبان جهت مذاکره برای توافق صلح، دست‌آورد کمی داشته است. طالبان که از طریق تجارت تریاک تمویل مالی می‌شوند، هم‌اکنون مناطق وسیعی از افغانستان را کنترل می کنند.

رونالد نومن، یک دیپلمات بازنشسته ایالات متحده که به عنوان سفیر در افغانستان، بحرین و الجزایر خدمت کرده، می‌گوید که تغییر سیاست‌های مکرر در افغانستان به وسیله ادارات متوالی، منجر به تشدید مشکلات این کشور شده است. او می‌گوید: «من نمی‌دانم چه کسی می‌تواند مشکلات افغانستان را حل کند، اگر اداره ترامپ متعهد بماند، من اطمینان دارم که اسکات میلر نتایج مثبتی به دست خواهد داد».

حدود ۱۴ هزار سرباز آمریکایی و ۶۵۰۰ سرباز ناتو در افغانستان حضور دارند. این رقم بسیار کمتر از سال ۲۰۱۰ است که بیش از ۱۰۰ هزار سرباز ایالات متحده در این کشور بودند، اما آمریکایی‌ها هنوز می‌جنگند و می‌میرند. یازده سرباز ایالات متحده در مبارزه‌یی در جریان سال ۲۰۱۷ و دو نفر در سال ۲۰۱۸ کشته شدند؛ و بیش از ۲۴۰۰ تن از سال ۲۰۰۱ به این‌سو در این کشور کشته شده‌اند.

منبع: تایمز
مترجم: طاهره رحمانی

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید