سناتور جمهوری‌خواه آمریکا خواستار سخت‌گیری در صدور ویزه به ترجمانان افغان شد

بازتاب خبرهای 31 ثور

۳۱ / ثور ۱۳۹۷

سناتور جمهوری‌خواه آمریکا خواستار سخت‌گیری در صدور ویزه به ترجمانان افغان شد

یک سناتور جمهوری‌خواه سنای آمریکا از کانگرس ایالات متحده خواستار سخت‌گیری در صدور ویزه به ترجمانان افغانستانی شده است.

رند پاول گفته است: «تاکنون ۶۰ هزار نفر را از افغانستان پذیرفته‌ایم، منظورم این است که اگر آنان انگلیسی صحبت می‌کنند و به صفت ترجمان ما را کمک می‌کنند، باید در افغانستان بوده و بنیان‌گذاران کشورشان باشند و جذابیت و اندیشه‌های غربی را به افغانستان بیاورند».

این سناتور امریکایی تأکید کرده، کسانی که به ایالات متحده مهاجرت می‌کنند، باید هویت خود را به درستی تثبیت کنند، مایل به کار باشند و اهداف صلح‌آمیز داشته باشند.

این در حالی است که پیش از این، جین شهین، سناتور آمریکایی لایحه‌ صدور ۴ هزار ویزه‌ اضافی به ترجمانان افغانستانی که با نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان کار کرده‌اند را پیش‌کش کرده بود.

Afghan translator with US forces

۳۱ / ثور ۱۳۹۷

فوری/ جنرال مرادعلی مراد از وظیفه‌اش برکنار شد

گزارش‌ها حاکی از آن است که جنرال مرادعلی مراد، معین ارشد امنیتی وزارت امورداخله افغانستان از وظیفه‌اش برکنار شده است.

یکی از سخنگویان ریاست جمهوری در گفتگوی با بی بی سی برکناری آقای مراد را تایید کرده است.

قرار است فردا جنرال اختر ابراهیمی رییس نیروهای محافظت ریاست جمهوری جایگزین آقای مراد به عنوان معاون ارشد امنیتی وزرات داخله افغانستان معرفی شود.

Breaking

۳۱ / ثور ۱۳۹۷

آمریکا ایران را به حمایت از طالبان در افغانستان متهم کرد

وزیر خارجه آمریکا در جریان اعلام سیاست این کشور در قبال ایران پس از خروج واشنگتن از برجام گفت که تهران از طالبان در افغانستان حمایت می کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در حالی که در بنیاد هرتیج در واشنتگن صحبت می کرد از اعمال تحریم‌های جدی بر ایران خبر دارد.

۳۱ / ثور ۱۳۹۷

تجمع اعتراضی ساکنان ولایت تخار به خشونت کشیده شد/ چهار معترض زخمی شدند

مقام‌های محلی در ولایت تخار می‌گویند که صبح امروز دوشنبه(۳۱ ثور) یک تجمع اعتراضی ساکنان شهرستان خواجه بهاوالدین این ولایت به دلیل تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی تظاهرکنندگان به خشونت کشیده شده است.

براساس گزارش‌ها، این معترضان خواستار ساخت جاده ۷۰ کیلومتری خواجه بهاوالدین هستند که از چند سال به این‌سو تکمیل نشده و ساکنان چهار شهرستان ولایت تخار را با مشکل روبرو کرده است.

People in takhar

هرچند این منابع در مورد تلفات این تیراندازی چیزی نگفته‌اند، اما برخی از ساکنان محل به بی.بی.سی گفته‌اند که در نتیجه تیراندازی نیروهای امنیتی، ۴ تن از معترضان زخمی شده‌اند.

جاده ۷۰ کیلومتری خواجه بهاوالدین شهر تالقان، مرکز ولایت تخار را با چهار شهرستان درقد، ینگی قلعه‌، چاه‌آب و خواجه بهاوالدین وصل می‌کند که با گذشت چهار سال، هنوز تکمیل نشده و به حال خود رها شده است.

۳۱ / ثور ۱۳۹۷

بیش از 700 حمله بر مراکز بهداشتی و درمانی در سال 2017 در جهان

اتحادیه حفاظت از سلامت در درگیری‌ها (The Safeguarding Health in Conflict coalition) گزارش داده که در سال ۲۰۱۷ میلادی، بیمارستان‌ها، آمبولانس‌ها، پزشکان، پرستاران و بیماران در مناطق جنگی، هدف بیش از ۷۰۰ حمله جداگانه در سراسر جهان قرار گرفته‌اند.

براساس این گزارش، این حملات در ۲۳ کشور جهان رخ داده و سوریه با ۲۵۲ حمله در صدر این فهرست قرار دارد.

افغانستان نیز شاهد حملات متعددی بر بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی در سال ۲۰۱۷ بوده است.

یافته‌های اتحادیه حفاظت از سلامت در درگیری‌ها نشان می‌ دهد که جامعه‌ بین‌الملل در منع کشورها از نقض قطع‌نامۀ سال ۲۰۱۶ میلادی سازمان ملل در موضوع محافظت از مراکز بهداشت و درمان و کارکنان آن‌ها در مناطق جنگی، ناتوان بوده است.

photo_2018-05-21_15-45-17