کمیسیون حقوق بشر افغانستان: در مراسم دستاربندی دشت ارچی، اعضای طالبان نیز حضور داشتند

بازتاب خبرهای 30 ثور

۳۰ / ثور ۱۳۹۷

کمیسیون حقوق بشر افغانستان: در مراسم دستاربندی دشت ارچی، اعضای طالبان نیز حضور داشتند

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرده که در مراسم دستاربندی که به تاریخ ۱۳ حمل در شهرستان دشت ارچی ولایت قندز برگزار شد و مورد حمله نیروهای افغانستان قرار گرفت، شماری از اعضای گروه طالبان نیز حضور داشتند.

در گزارش این نهاد آمده است: هیأت اعزامی کمسیون حقوق بشر افغانستان به محل رویداد، آثار واضح مبنی بر این که راکت در داخل مراسم دستاربندی اصابت کرده باشد، مشاهده نکرده است.

براساس این گزارش، تعداد ۱۰ نفر از مصاحبه شوندگان و مسئولان مدرسه‌ دینی در شهرستان دشت ارچی قندوز با کارمندان کمیسیون حقوق بشر، تأیید کرده‌اند که در این نشست «مسئولان معارف و کمیسیون فرهنگی امر به ‌معروف طالبان» شرکت کرده بودند.

dasht e archi

کمیسیون حقوق بشر در این گزارش گفته که آمار دقیق قربانیان این رویداد مشخص نیست، اما یافته‌های این کمیسیون نشان می‌دهد که در این حمله ۲۷ کودک کشته و ۴۴ کودک دیگر زخمی شده‌اند.

کمیسیون حقوق بشر حمله‎ نیروهای امنیتی را به مراسم دستاربندی در دشت ارچی قندوز، «نقض صریح حقوق بشردوستانه بین‌المللی» خوانده و گفته که باید در مورد این حمله از فرماندهان و سازماندهندگانی که دست داشته‌اند، تحقیق شود تا جزئیات دقیق این قضیه روشن گردد.

این در حالی است که چندی پیش، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در دیدار با بزرگان، علمای دینی و خانواده‌های قربانیان رویداد دشت ارچی، از آن‌ها معذرت خواست.

۳۰ / ثور ۱۳۹۷

اظهار نگرانی اتاق تجارت و صنایع افغانستان از وضع تحریم‌های امریکا بر ایران

اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که ایران در شرایط کنونی نخستین شریک تجاری افغانستان است و نسبت به وضع تحریم‌های امریکا بر این کشور و تأثیر آن بر روابط تجاری افغانستان ـ ایران نگران است.

عتیق‌الله نصرت، رییس هیئت عامل اتاق تجارت و صنایع افغانستان به طلوع نیوز گفته است: «این یک نگرانی است و حتا ما در حال حاضر نمی‌دانیم که این تحریم‌ها روی کدام بخش‌ها خواهند بود و نگرانی‌های‌مان را با بخش اقتصادی سفارت امریکا نیز شریک ساخته‌ایم، آن‌ها نیز نمی‌دانند که این تحریم‌ها بر کدام بخش‌ها خواهند بود».

chabarhar

به گفته وی، ایران شریک بزرگ تجاری افغانستان است؛ ازاین‌رو وضع تحریم‌ها بر این کشور بر تجارت میان دو کشور اثرگذار خواهد بود.

این در حالی است سخنگوی وزارت صنعت و تجارت افغانستان می‌گوید که این کشور بر بنیاد منافع ملی‌اش تلاش دارد مشکلی برای تجارت با کشورهای منطقه به ‌شمول ایران ایجاد نشود.

مسافر قوقندی خاطرنشان کرد: «این تحریم‌ها شاید بر اقتصاد ایران تأثیرات داشته باشد، اما ما به اساس منافع ملی خود از راه‌های مختلف ترانزیت استفاده می کنیم که مشکلات برای تجارت ما وارد نشوند و ایران بدون شک نیز جز آن خواهد بود».

۳۰ / ثور ۱۳۹۷

تکمیلی/ حلقه محاصره طالبان در اجرستان شکسته شد؛ نیروهای کوماندو بخش‌هایی از مناطق را پس گرفته‌اند

مقام‌های محلی در ولایت غزنی می‌گویند که با رسیدن نیروهای کماندو به شهرستان اجرستان این ولایت، بخش‌هایی از ساحات از دست رفته‌ حکومت، از طالبان پس گرفته شده است.

عارف واحدی، معاون والی غزنی به خبرنامه گفت، با رسیدن نیروهای کماندو دو پاسگاه که پیشتر از سوی گروه طالبان سقوط کرده بود، دوباره پس گرفته شده و عملیات این نیروها برای به دست گرفتن کنترل تمامی بخش‌های این شهرستان از نزد گروه طالبان ادامه دارد.

با این حال عارف رحمانی، نماینده مردم غزنی در مجلس نمایندگان به خبرنامه گفت که پس از رسیدن نیروهای کمکی کافی به شهرستان اجرستان، جنگ برای آزادی مناطق تصرف شده از نزد طالبان توسط نیروهای امنیتی آغاز شده و ادامه دارد.

وی در عین حال از درگیری جداگانه طالبان با فرمانده پولیس شهرستان اجرستان در مسیر ولسوالی شهرستان ولایت دایکندی خبر داد.

بر اساس گزارش‌ها، در شرایطی که صبح امروز حلقه محاصره طالبان بر مرکز شهرستان اجرستان تنگ‌تر شد، فرمانده پولیس و ولسوال اجرستان با تعدادی از نیروهای امنیتی به سوی ولایت دایکندی متواری شدند.

به گفته محمدعارف رحمانی، «فرمانده پولیس اجرستان با ۹۰ نفر به سمت ولسوالی شهرستان ولایت دایکندی عقب‌نشینی کردند که در مسیر راه، در کوه بولانک با کمین طالبان کوچی برخورد کرده و جنگ شدید کوچی‌های طالب با فرمانده پولیس اجرستان و افرادش ادامه دارد».

Army force

از سویی هم، گفته می‌شود که ولسوال اجرستان نیز با ۱۸ تن از کارمندانش خود را به شهرستان میرامور ولایت دایکندی رسانده است.

عارف واحدی، معاون والی غزنی نیز با تأیید این خبر گفته که تلاش‌می شود به زودی نیروهای کوماندو به کمک فرمانده پولیس و افرادش بشتابند.

او در مورد گزارش‌هایی در پیوند به عقب‌نشینی ولسوال اجرستان به سمت شهرستان میرامور ولایت دایکندی گفت: «گزارش‌های غیر موثقی در این مورد وجود دارد، اما من نمی‌توانم تأیید کنم».

این در حالی است که گزارش‌های محلی از اجرستان حاکی از برخورد زشت و ویران‌گر طالبان با مردم محلی این شهرستان است. صبح امروز (یک‌شنبه، ۳۰ ثور) عارف نوری، سخنگوی والی غزنی در گفتگو با خبرنامه از احتمال وقوع فاجعه انسانی در شهرستان اجرستان خبر داده و گفته بود که جنگجویان طالبان بیش از ۱۰۰ خانه مسکونی در این شهرستان را به آتش کشیده‌اند.

۳۰ / ثور ۱۳۹۷

بی‌جا شدن بیش از 100هزار تن در 5 ماه نخست سال 2018 در افغانستان

وزارت امورمهاجرین و عودت کنندگان افغانستان می‌گوید که در نتیجه ادامه ناامنی‌ها در کشور، در پنج ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی، بیش از یک صد هزار تن در این کشور آواره شده‌اند.

مهر خدا صبار، رییس بی‌جاشدگان وزارت امورمهاجرین به آریانا نیوز گفته است: ولایات قندز، بغلان، فاریاب، سرپل، ننگرهار، هلمند و فراه بیشترین رقم بی‌جاشدگان داخلی را به خاطر ادامه جنگ‌های نفس‌گیر دارد.

این در حالی است که شماری از خانواده‌هایی که در نتیجه ناامنی‌ها بی‌جا شده‌اند، از بی‌توجهی دولت به زندگی‌شان انتقاد می‌کنند و می‌گویند، در کنار بی‌توجهی دولت، فقر و بی‌کاری، ادامه زندگی را برای آنان سخت‌تر ساخته است.

homeless

۳۰ / ثور ۱۳۹۷

فیفا: با تغییر ندادن حوزه‌های انتخاباتی، قانون نقض شده است

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) می‌گوید که حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات با تغییر ندادن حوزه‌های انتخاباتی، قانون را نقض کرده‌است.

یوسف رشید، رئیس اجرایی این بنیاد امروز یک‌شنبه (۳۰ ثور) به رادیو آزادی گفته که مطابق ماده ۳۵ قانون انتخابات، حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات باید حوزه‌های انتخاباتی را کوچک کنند، موضوعی که به گفته این بنیاد، حالا امکان ندارد.

VOters

آقای رشید افزوده که حکومت می‌خواهد مانند گذشته هر ولایت یک حوزه انتخاباتی باشد.

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز یک‌شنبه (۳۰ ثور) با انتشار خبرنامه‌یی تصمیم خود را در مورد ترتیب حوزه‌های انتخاباتی در انتخابات مجلس نمایندگان این کشور اعلام کرد.

بر اساس این تصمیم حوزه‌های انتخاباتی برای این انتخابات کماکان ولایت بوده و برای ۱۰ کرسی کوچی‌ها و یک کرسی اهل هنود و سیک تمام کشور یک حوزه انتخاباتی می باشد.