وزیر دفاع افغانستان: جنگ ولایت فراه، «جنگ آب» است |
وزیر دفاع افغانستان: جنگ ولایت فراه، «جنگ آب» است

بازتاب خبرهای 29 ثور

Image Title
۲۹ / ثور ۱۳۹۷

وزیر دفاع افغانستان: جنگ ولایت فراه، «جنگ آب» است

وزیر دفاع افغانستان در دیدار با مقام‌های محلی و باشند‌گان فراه، می‌گوید که جنگ در این ولایت «جنگ آب» است و به همین دلیل کشورهای منطقه در تلاش اند با ناامن‌سازی منطقه، به اهداف‌شان برسند.

طارق شاه بهرامی که صبح امروز شنبه(۲۹ ثور) همراه با وزیر داخله، رییس امنیت ملی و هم‌چنین فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان از فراه بازدید کردند، همچنان تأکید کرد که پس از ساخته‌شدن بندهای آب در افغانستان از جمله سلما و بخش آباد، حمله‌ها بر بخش‌های غربی کشور افزایش یافته‌اند.

این در حالی است که پیش از این ایران از ساخت بندهای تازه آب‌گردان در افغانستان ابراز نگرانی کرده بود. برخی از شهروندان فراه، شورای ولایتی و فرمانده پولیس این ولایت ایران به دست داشتن در ناامنی‌های این ولایت متهم می‌کنند، اما بصیر سالنگی، والی فراه گفته است هیچ سندی مبنی بر دخالت ایران در ناامنی‌های این ولایت وجود ندارد.

bahrami istanikzai and barmak

از سویی هم، جنرال جان نیکلسن، فرمانده عمومی نیروهای حمایت قاطع ناتو در افغانستان نیز می‌گوید که طالبان با پشتیبانی کشورهای همسایه بر شهر فراه حمله کردند.

محمد معصوم ستانکزی، رییس عمومی امنیت ملی افغانستان نیز جنگ ولایت فراه را دسیسه دانسته و گفت، پس از آن‌که کارخانه‎های مواد مخدر طالبان در بهرام‌چه ولایت هلمند آماج قرار گرفتند و تخریب شدند، این گروه می‌خواستند تا مراکز به گفتۀ وی تجارت‌شان را به فراه انتقال بدهند.

ویس برمک، وزیر داخله نیز در سخنانی در جمع مقام‌های محلی و باشندگان فراه گفت که جنگ در پانزده ولایت کشور به شدت جریان دارد و نیروهای امنیتی و دفاعی می‎کوشند حمله‎های هراس افگنان را عقب بزنند.

وی خاطرنشان کرد که برای مدیریت بهتر جنگ، در دوهفتۀ آینده، تغییرات مسلکی در پولیس به میان خواهد آمد.

به گفته وزیر داخله، مسؤولان امنیتی که در جنگ فراه غفلت کرده‌اند، مجازات خواهند شد.

مقام‌های ارشد امنیتی در نشست خبری فراه تأکید کردند که به زودی هیأتی به منظور بررسی بیشتر چگونگی حمله طالبان بر مرکز شهر فراه، به این شهر فرستاده خواهد شد.

۲۹ / ثور ۱۳۹۷

شورای ولایتی غزنی: وضعیت در اجرستان تحت کنترول نیروهای امنیتی درآمده است

با رسیدن نیروهای کمکی و تجهیزات و حملات نیروهای هوایی، وضعیت در شهرستان اجرستان ولایت غزنی تغییر کرده و به کنترول نیروهای امنیتی درآمده است.

پیش از این، ولسوال اجرستان هشدار داده بود که اگر تا ظهر امروز نیروهای کوماندو به اجرستان نرسند و حملات هوایی صورت نگیرد، به طالبان تسلیم خواهند شد.

اما پس از آن، یک منبع رسمی در ولایت غزنی به خبرنامه گفت که به تازگی نیروهای کوماندو از طریق هوا به سوی شهرستان اجرستان حرکت کرده‌اند.

ghazni province

حال پس از گذشت چند ساعت، نصیر احمد فقیری، یک عضو شورای ولایتی غزنی به خبرنامه  می‌گوید: در حال حاضر وضعیت ولسوالی اجرستان تحت کنترول نیروهای امنیتی است.

وی خاطرنشان کرد: نیروهای مخالف حکومت توسط حملات هوایی به عقب رانده شده‌اند.

این عضو شورای ولایتی غزنی افزود: «در حال حاضر تماس‌هایی که با اجرستان داشتیم، آنان گفتند که تجهیزات و کمک‌های لازم برای آنان رسیده است و فعلا تا حدی وضعیت تحت کنترول حکومت است».

فقیری گفت که ‌در نبردهای اجرستان، ۱۴ نیروی امنیتی کشته و ۸ نفر دیگرشان زخمی شده‌اند.

۲۹ / ثور ۱۳۹۷

کشته شدن یک خبرنگار در انفجارهای شب گذشته جلال‌آباد

نی، حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید که در نتیجه سه انفجار پی‌هم در شهر جلال‌آباد، یک خبرنگار جان باخته و دو خبرنگار دیگر زخمی شده‌اند.

نهاد نی با انتشار خبرنامه‌یی گفته که قرار عزیزی، مدیرمسؤل رادیو صفا و مبارز اتل خبرنگار این رادیو در این رویداد زخمی‌شدند، اما هدایت‌الله زهیر که او نیز همکار رسانه‌یی رادیو صفا بوده و در ارایه برنامه‌های ورزشی کرکت با این رادیو همکاری داشت، جان باخته است.

Blood

نی از مقام‌های مسئول در حکومت وحدت ملی خواسته تا برای درمان خبرنگاران زخمی‌شده از هیچ نوع سعی و تلاش دریغ نورزیده و کمک به خانواده‌های خبرنگاران آسیب‌دیده را از یاد نبرد.

این نهاد گفته که ماه ثور ۱۳۹۷ خونین‌ترین ماه برای خبرنگاران افغانستان بوده و در جریان این ماه، ۱۲ خبرنگار و همکار رسانه‌یی کشته شده‌اند.

هم‌زمان با این رویداد، سازمان گزارش‌گران بدون مرز در گزارشی تازه اعلام کرده که از ۱۱ جدی سال ۱۳۹۵ هجری خورشیدی تاکنون، ۳۶ خبرنگار و کارمند رسانه‌ها در حملات متعدد گروه‌های طالبان و داعش در افغانستان کشته شده‌اند.

۲۹ / ثور ۱۳۹۷

بسته‌ماندن 200 مرکز ثبت‌نام رأی‌دهندگان در 33 شهرستان افغانستان

به دنبال آغاز روند ثبت نام رأی‌دهندگان در انتخابات پارلمانی و شوراهای شهرستان‌ها در مراکز شهرستان‌ها، ۲۰۰ مرکز ثبت‌نامه در ۳۳ شهرستان باز نشده‌اند.

ملیحه حسن، یک عضو کمیسیون انتخابات افغانستان به تلویزیون یک، ناامنی‌ها را چالش جدی در برابر انتخابات پیش رو خواند و گفت که هنوز مواد حساس ثبت‌نام رای‌دهندگان به ۵۰ شهرستان منتقل نشده است.

elections

این در حالی است که وزارت دفاع افغانستان می‌گوید تأمین امنیت انتخابات، از اولویت‌های اصلی کاری این وزارت است.

به گفته محمد رادمنش، سرپرست دفتر رسانه‌های وزارت دفاع، هم‌اکنون چهارده ماموریت نظامی در بخش‌های مختلف این کشور به خاطر زمینه‌سازی برای برگزاری انتخابات راه‌اندازی شده است.

به ‌گفته‌ وی، طالبان تنها بر ۱۱ شهرستان کنترول دارند.

۲۹ / ثور ۱۳۹۷

اعلام نتایج انتخابات پارلمانی عراق و پیروزی ائتلاف مقتدی صدر

ستاد انتخابات وزارت داخله عراق نتایج نهایی انتخابات پارلمانی این کشور را اعلام کرد.

بر اساس نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق، ائتلاف «سائرون» به ریاست «مقتدی صدر»، با کسب ۵۴ کرسی به پیروزی رسید.

پس از ائتلاف سائرون، ائتلاف فتح به ریاست هادی عامری با ۴۷ کرسی و ائتلاف نصر به ریاست حیدر العبادی، نخست وزیر کنونی عراق با ۴۲ کرسی، به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.

مقتدی صدر در انتخابات پارلمانی شرکت نکرد و به همین رو نمی‌تواند نخست‌وزیر شود، اما به طور قطع نقش مهمی در انتخاب نخست‌وزیر بعدی عراق خواهد داشت.

به گزارش بی.بی.سی، مقتدی صدر از مخالفان حضور آمریکا در عراق بوده، ولی در سال‌های اخیر خود را به عنوان مبارز ضد فساد معرفی می‌کند. آقای صدر منتقد سیاست‌های ایران نیز بوده است.

Iraqi parliamentary elections

ائتلاف سائرون شامل حزب استقامت آقای صدر و شش حزب عمدتا سکولار از جمله حزب کمونیست عراق است.

گروه‌های عراقی برای تشکیل دولت جدید ۹۰ روز مهلت دارند.