استقبال از تلاش های حکومت و انتقاد از انفعال پارلمان؛ ۶ نکته از گزارش تازه یوناما در مورد افغانستان

استقبال از تلاش های حکومت و انتقاد از انفعال پارلمان؛ ۶ نکته از گزارش تازه یوناما در مورد افغانستان

۲۶ / ثور ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان(یوناما) روز سه‌شنبه(۲۵ ثور) با نشر گزارشی در مورد فساد اداری در افغانستان، گفته که در یک سال گذشته با وجود تلاش‌های حکومت و بخش عدلی و قضایی این کشور، پارلمان افغانستان کاری در راستای مبارزه با فساد اداری انجام نداده است.

فساد عظیم

در این گزارش که فساد در افغانستان از جنوری سال ۲۰۱۷ تا اپریل ۲۰۱۸ را بررسی کرده، آمده که «فساد در افغانستان عظیم، غیرانسانی و بی‌شرمانه است. حجم فساد و خیال آسوده‌ کسانی که مرتکب آن می‌شوند، از عواقب حقوقی، مالی و حتی رسوایی اجتماعی و اعمال نفرت‌انگیزشان، حتی کسانی که واقع بینانه‌ترین دیدگاه را نسبت به چالش‌ها در دولت‌سازی بعد از جنگ‌ها دارند، شگفت‌زده کرده است.»

رشوهپردازی

یوناما در این گزارش گفته شده که شهروندان افغانستان مجبور هستند تقریبا در تمام جنبه‌های زندگی روزمره‌‌‌شان رشوه بپردازند و از عدم مساوات در فرصت‌های اقتصادی و شغلی در نتیجه «خویش‌خوری و واسطه‌بازی گسترده» رنج ببرند. این وضعیت اعتماد مردم افغانستان را نسبت به نهادهای دولتی این کشور از بین برده و پی‌گیری اهدافی چون ثبات سیاسی، آمادگی برای انتخابات و روند صلح را با موانعی رو‌برو کرده است.

UNama2

وناما در این گزارش گفته شده که شهروندان افغانستان مجبور هستند تقریبا در تمام جنبه‌های زندگی روزمره‌‌‌شان رشوه بپردازند

استقبال از تلاشهای حکومت

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان در این گزارش از «تجدید تلاش‌ها» در آجندای اصلاحی افغانستان در برابر فساد استقبال کرده است.

بر اساس این گزارش، تهیه استراتژی جدید در برابر فساد و تطبیق چندین ابتکار در یک برنامه گسترده‌ مبارزه با فساد، نشان‌دهنده تعهد افغانستان به مبارزه با فساد می‌باشد.

تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان هنگام ارائه این گزارش در کابل گفت که این سازمان به حمایت قاطع خود از تجدید تلاش‌های افغانستان برای مبارزه با فساد ادامه می‌دهد.

انتقاد از پارلمان

در گزارش یوناما با وجود استقبال از حکومت افغانستان، اما گفته شده که پارلمان این کشور در راستای مبارزه با فساد اداری کاری انجام نداده است.

بر اساس این گزارش، شورای ملی افغانستان گام‌های اندکی در راستای حساب‌دهی انجام داده و در برابر نمایندگانی که مجرم هستند، اقدامات تأدیبی و جزایی انجام نداده است.

راهکار اعتمادسازی

یوناما پیشنهاد کرده که برای جلب اعتماد دوباره مردم به پارلمان، برنامه اصلاحی جهت مبارزه علیه فساد اداری برای شورای ملی تهیه و ترتیب شود و تدابیر بیشتری به خاطر تأمین شفافیت، ثبت دارایی‌ها و صدور مجوز برای بازداشت اعضای پارلمان در قضایای جزایی گرفته شود.

tadamchi-yamamotu-3

تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل

دستآوردهای حکومت افغانستان

تصویب استراتژی جدید مبارزه با فساد اداری، اصلاحات در خدمات ملکی، مدیریت مالی دولت از جمله در روند‌های تدارکات و ترتیب بودجه، از دست‌آوردهایی است که در گزارش یوناما به حکومت افغانستان نسبت داده شده است.

همچنین در این گزارش آمده که قوه قضائیه با بهبود چارچوب حقوقی خود، توانسته از طریق مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری، در تعقیب عدلی و محاکمه متهمان فساد به گونه فعال عمل کند.

از سویی هم، در این گزارش توشیح کُد جزایی به عنوان برجسته‌ترین دست‌آورد دولت در ساحه تعقیب عدلی جرایم فساد اداری دانسته شده است. در این کد جزا، تمام جرایم فساد اداری مطابق به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه علیه فساد اداری درج شده است.

این در حالی است که به اساس آخرین رده‌بندی سازمان شفافیت بین‌المللی، افغانستان در فهرست فاسدترین کشورهای جهان، جایگاه چهارم را دارد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید