مرکز فراه در کنترول دولت افغانستان است/ درگیری‌ها در شمال و غرب شهر فراه ادامه دارد

بازتاب خبرهای 26 ثور

۲۶ / ثور ۱۳۹۷

مرکز فراه در کنترول دولت افغانستان است/ درگیری‌ها در شمال و غرب شهر فراه ادامه دارد

یک روز پس از حملات گسترده طالبان بر مرکز ولایت فراه، مقام‌های افغان و امریکایی می‌گویند که مرکز فراه در کنترول حکومت افغانستان است و جنگ و درگیری در شمال و غرب شهر فراه ادامه دارد.

جنرال محمدرادمنش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع می‌گوید که نیروهای اردوی ملی، کوماندو و قوای خاص در شهر فراه جابجا شده و سرگرم دفع تهدیدها از سوی جنگجویان مخالف می‌باشند.

به گفته وی، نیروی هوایی هم مواضع جنگجویان را نشانه گرفته و نیروهای امنیتی و دفاعی در اطراف ساختمان‌های محبس، مرکز ولایت و سایر مناطق مهم جابجا شده‌اند.

farah

سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع افغانستان تأکید کرد که شهر فراه سقوط نخواهد کرد، اما حمله بر مرکز شهر فراه کار جنگجویان عادی نبوده، بلکه در رأس آن استخبارات منطقه قرار دارد.

در همین حال، مأموریت حمایت قاطع ناتو هم در توییتر خود نوشته که شهر فراه در کنترول حکومت افغانستان بوده و قوای هوایی امریکا به حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغان، مواضع جنگجویان طالبان را هدف قرار می‌دهد.

همزمان با این، شام روز گذشته نشست سرقوماندانی اعلی به ریاست محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد و وضعیت امنیتی فراه یکی از بحث‌های مهم آن بود.

۲۶ / ثور ۱۳۹۷

فوری/ نصب استیکر بر کاپی تذکره برای ثبت نام رای دهندگان متوقف شد

کمیسیون انتخابات افغانستان روند نصب برچسب بر کاپی تذکره ها را متوقف کرده است. بر اساس این تصمیم، کسانی که بر اساس نصب برچسب(استیکر) بر کاپی تذکره ثبت نام کرده اند، باید دوباره ثبت نام کنند.

مقام های این کمیسیون می گویند که تصمیم گرفته شده تا برچسب(استیکر) تنها در تذکره‌های اصلی رای‌دهندگان نصب شود.

حفیظ الله هاشمی، از اعضای این کمیسیون گفته که این تصمیم به خاطر تامین شفافیت انتخابات گرفته شده است.

او افزوده که برای مصونیت رای‌دهندگانی که به مناطق ناامن سفر می‌کنند، اداره ثبت احوال نفوس، تذکره اصلی ولی مثنی بدهد.

IEC

به دنبال این تصمیم در روزهای گذشته، نهادهای ناظر انتخاباتی نسبت به شفافیت انتخابات آینده هشدار داده و خواستار توقف موقتی روند ثبت نام رای دهندگان شده بودند.

گزارش هایی نیز وجود دارد که ریاست جمهوری برخلاف خواست اعضای کمیسیون انتخابات دستور داده تا روند ثبت نام رای دهندگان با نصب استیکر بر کاپی تذکره ها صورت بگیرد.

ریاست اجرایی حکومت نیز با انتقاد از ریاست جمهوری گفته که هیچ کسی نمی تواند خواستی را بر اعضای کمیسیون انتخابات تحمیل کند.

اما سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به این انتقاد گفت که پیشنهاد نصب استیکر بر کاپی تذکره ها برای اولین بار از سوی ریاست اجرایی مطرح شده بود.

۲۶ / ثور ۱۳۹۷

روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان انتخابات از 25 ثور در شهرستان‌ها آغاز شده است

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که روند ثبت نام رأی‌دهند‌گان در شهرستان‌ها از روز سه‌شنبه(۲۵ ثور) آغاز گردیده است.

معاذالله دولتی، معاون کمیسیون انتخابات به رادیو‌ آزادی گفته از روز گذشته(سه‌شنبه، ۲۵ ثور) روند ثبت نام رأی‌دهند‌گان در شهرستان‌ها آغاز گردیده است.

به گفته وی، مردم همان‌طوری که در روند ثبت نام در مراکز ولایت حضور ‌داشتند، برای ثبت‌نام در شهرستان‌ها هم مراجعه کرده‌اند.

voters

اما به گفته آقای دولتی، مسئله امنیت در شهرستان‌ها در مقایسه با شهرها یک چالش است.

روند ثبت نام رأی‌دهند‌گان در شهرستان‌ها از ۲۵ ثور الی ۷ جوزا ادامه می‌یابد. این روند از ۹ الی ۲۲ جوزا نیز در قریه‌ها ادامه خواهد داشت.

اما یوسف رشید، رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) می‌گوید، با توجه به تهدیدات امنیتی در شهرستان‌ها و کمبود کارمندان در مراکز ثبت‌نام رأی‌دهند‌گان، حضور مردم در این روند کم‌رنگ خواهد بود.

۲۶ / ثور ۱۳۹۷

معذرت‌خواهی رییس‌جمهور افغانستان از خانواده‌های قربانیان حمله هوایی شهرستان دشت ارچی

رییس‌جمهور افغانستان از خانواده‌های قربانیان غیرنظامی در حمله هوایی شهرستان دشت ارچی ولایت قندز معذرت خواست.

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌یی گفته است که آقای غنی در دیدار با بزرگان، علمای دینی و خانواده‌های قربانیان غیرنظامی گفته که حکومت بابت رویداد دشت ارچی معذرت می‌خواهد.

ashraf ghani

وی هم‌چنان گفت که «تفاوت میان فتنه‌گران و حکومت قانونی همین است که حکومت قانونی از اشتباهاتی که در حق ملت صورت گرفته، معذرت می‌خواهد.»

۲۶ / ثور ۱۳۹۷

یونیسف خواستار حفاظت فوری از کودکان در مناطق درگیر جنگ شد

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) خواستار حمایت فوری از کودکان در مناطق درگیر جنگ و بحرانی شده است.

هینریتا فور، مدیر اجرایی این سازمان در نیویورک گفته که از جمهوری آفریقای مرکزی تا سودان جنوبی و از سوریه تا افغانستان، در طی ۵ ماه اول سال جاری میلادی، حملات به کودکان و نوجوانان ادامه داشته و کاهش نیافته است.

unicef

وی همچنان گفته که «طرف‌های درگیر جنگ با کمترین ابراز ندامت و حس مسئولیت‌پذیری و حتی با بی تفاوتی آشکار، یکی از اساسی‌ترین قوانین جنگ را که حفاظت از کودکان است، نقض می کنند».

بر اساس گزارش یونیسیف، در افغانستان از ماه جنوری تا مارچ، بیش از ۱۵۰ کودک کشته و بیش از ۴۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

۲۶ / ثور ۱۳۹۷

تأکید شورای ولایتی غور بر توجه به وضعیت امنیتی این ولایت/ بزرگ‌‍راه غور ـ هرات مسدود است

برخی از نمایندگان شورای ولایتی غور می گویند که با افزایش ناامنی‌ها در این ولایت، در صورتی که از سوی حکومت مرکزی نسبت به وضعیت این ولایت توجهی نشود، در آینده شهر فیروزکوه و شماری از شهرستان‌های این ولایت سقوط خواهد کرد.

حمیدالله متحد، یک عضو شورای ولایتی غور در گفتگو با خبرنامه، با آن‌که بیان می‌کند در حال حاضر تهدیدی متوجه شهر فیروزکوه نیست، اما می‌افزاید که شماری از شهرستان‌های این ولایت به شمول شهرستان دولینه و شهرک زیر تهدید طالبان قرار دارد و در صورتی که توجهی به وضعیت امنیتی این ولایت نشود، امکان سقوط این شهرستان‌ها در آینده نزدیک وجود دارد.

آقای متحد می‌گوید: «مردم غور با مشکلاتی زیادی روبرو هستند. از دو ماه به این‌سو بزرگ‌‍راه غور ـ هرات به روی ترافیک مسدود بوده و بزرگ‌راه غور ـ کابل نیز زیر تهدید گروه های مخالف دولت قرار دارد».

با این حال، عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور به خبرنامه گفت که در حال حاضر هیچ تهدیدی متوجه شهر فیروزکوه نیست و گروه طالبان تا شعاع ۴۵ کیلومتری از مرکز این شهر فاصله دارد.

Ghor and herat highway

آقای خطیبی برخی گزارش‌ها در مورد تهدید جدی حمله طالبان به شهر فیروزکوه را رد کرده و آن‌را بی‌اساس خواند.

او گفت که تنها در شهرستان‌های دولینه و شهرک این ولایت که محل فعالیت گروه تروریستی طالبان است، تهدید وجود دارد که تلاش می‌شود در آینده نزدیک عملیاتی به منظور سرکوب کامل مخالفان مسلح راه‌اندازی شود.