خبر فوری/ انفجار در حوزه نهم کابل |
خبر فوری/ انفجار در حوزه نهم کابل

بازتاب خبرهای 24 ثور

Image Title
۲۴ / ثور ۱۳۹۷

خبر فوری/ انفجار در حوزه نهم کابل

گزارش ها حاکی از انفجار در منطقه مکروریان حوزه نهم کابل می باشد. جزییات در بخش تکمیلی خبر

Breaking

۲۴ / ثور ۱۳۹۷

افزایش سرسام آور کشت خشخاش در افغانستان

یافته‌های جدید از ولایت‌هایی که بیشترین کشت خشخاش را در سال‌های اخیر در افغانستان داشتند، نشان می‌دهد که در سال جاری کشت خشخاش افزایش و قیمت آن کاهش یافته است.

بی بی سی دریافته که فراوانی خشخاش در مزارع بر قیمت تریاک در بازار های جنوب افغانستان تاثیر گذاشته و قیمت یک کیلوگرام تریاک برای دهقانان، بیشتر از ۶۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

کشاورزان گفته اند که سال گذشته قیمت یک کیلوگرام تریاک معادل ۶۵۰ دالر بود اما در سال جاری قیمت آن به ۲۲۰ دالر کاهش یافته است.

Opium

براساس این گزارش در سال جاری تقریبا هیچ کمپاینی برای از بین بردن مزارع خشخاش در افغانستان راه اندازی نشده است.

از سویی هم، در این گزارش گفته شده که پولیس محلی از کشاورزان به خاطر کشت خشخاش باج می گیرند.

گزارش نشان می دهد که در ولایت‌های جنوبی، کشت خشخاش حالا آنقدر افزایش یافته که کارگران در مناطق نزدیک و تحت حاکمیت دولت افغانستان هم به گونه گسترده کشتزارهای خشخاش را می‌توانند پیدا کنند.

این در حالی است که براساس گزارش سازمان ملل، در سال گذشته حدود ۹ هزار تن مواد مخدر در افغانستان تولید شده است. این رقم نسبت به سال ۲۰۱۶ در کشت مواد مخدر ۶۳ درصد افزایش و در تولید آن ۸۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

۲۴ / ثور ۱۳۹۷

وزیر دفاع افغانستان: ایران از روند صلح و نیروهای امنیتی افغانستان حمایت می کند

طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع افغانستان گفته است که راهبرد جامعی برای مبارزه مشترک افغانستان و ایران با تروریزم و مواد مخدر تهیه می شود.

آقای بهرامی که دو روز پیش به منظور گفتگو پیرامون مبارزه با تروریزم، جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و همکاری های موثر به خاطر ثبات در مناطق مرزی به تهران رفته بود، امروز دوشنبه (۲۴ ثور) در یک نشست خبری مشترک با امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع ایران گفته که ایران از روند صلح و نیروهای امنیتی افغانستان حمایت می کند.

tariq shah bahrami in iran

وزیر دفاع افغانستان تأکید کرده که در نتیجه‌ی گفتگوها و مذاکرات خود با وزیر دفاع ایران به این نتیجه رسیده اند که تروریزم و قاچاق مواد مخدر دو کشور را تهدید می کند، این پدیده ها دشمن مشترک دو کشور بوده و برای مبارزه با آن کار مشترک می کنند.

امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع ایران نیز در این نشست خبری مشترک، توسعه مناسبات با کشورهای همسایه را از اصول ثابت سیاست خارجی ایران خوانده و گفته که روابط تهران و کابل دارای تمایزاتی است که نسبت به سایر کشورها وجود ندارد.

۲۴ / ثور ۱۳۹۷

تکمیلی/ انفجار ماین مقناطیسی در حوزه نهم امنیتی شهر کابل 1 زخمی برجای گذاشت

فرماندهی پولیس کابل تأیید کرده که در یک انفجار ماین مقناطیسی در حوزه نهم امنیتی شهر کابل یک تن زخمی شده است.

حشمت استانکزی، سخنگوی فرماندهی پولیس کابل گفته که یک ماین مقناطیسی در پارک فردوسی مکروریان سوم کابل منفجر شده است.

در مورد هدف این انفجار چیزی نگفته اما برخی گزارش ها حاکی از آن است که ماین مقناطیسی در یک پاسگاه پولیس مربوط به یکی از مقامات نظامی کارگذاشته شده بود.

فرد یا گروهی نیز مسوولیت این رویداد را بر عهده نگرفته است.

Blast in kabul

۲۴ / ثور ۱۳۹۷

جیمز متیس: جنگ در افغانستان تا سرکوب کامل داعش و طالبان ادامه خواهد یافت

جنرال جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا گفته است که جنگ در افغانستان تا سرکوب کامل گروه‌های داعش و طالبان ادامه خواهد یافت.

متیس همچنان گفته که داعش و طالبان برای امنیت افغانستان و منطقه یک تهدید است و به همین دلیل تا سرکوب کامل این دو گروه، جنگ با آنها ادامه خواهد یافت.

James Matis

او تاکید کرده که آمریکا به حمایت از حکومت و نیروهای امنیتی افغانستان در جنگ با داعش و طالبان ادامه می دهد.

با این حال، لیون پانیتا، وزیر دفاع پیشین آمریکا گفته که کشورش راهکار مشخص و روشنی در افغانستان نداشته و حکومت ترامپ با پنهان کردن معلومات حقیقت جنگ افغانستان را پنهان می کند.