خواست تهران از کابل؛ مذاکرات بر سر وضعیت تالاب هامون از سر گرفته شود |
خواست تهران از کابل؛ مذاکرات بر سر وضعیت تالاب هامون از سر گرفته شود

بازتاب خبرهای 23 ثور

Image Title
۲۳ / ثور ۱۳۹۷

خواست تهران از کابل؛ مذاکرات بر سر وضعیت تالاب هامون از سر گرفته شود

بر اساس گزارش‌ها، ایران از افغانستان خواسته که مذاکره بر سر وضعیت تالاب هامون را از سر بگیرد.

روزنامه تهران تایمز گزارش داده که مسعود تجریشی، معاون اداره محیط زیست ایران بر لزوم توافق رسمی افغانستان و ایران در مورد سهم تالاب‌های این کشور از آب رودخانه هلمند تأکید کرده است.

معاون اداره محیط زیست ایران همچنان گفته که خشک شدن بستر دریاچه‌ها باعث طوفان ریگ در منطقه شده و مشکلاتی را در هردو کشور به وجود می‌آورد.

تالاب هامون متشکل از سه دریاچه هامون هلمند در خاک ایران، هامون صابری در منطقه مرزی و هامون پوزک در خاک افغانستان است. افغانستان و ایران در سال ۱۳۵۱ خورشیدی قراردادی را در مورد سهم ایران از آب رودخانه هلمند امضا کردند.

این در حالی است که چندی پیش، جواد ظریف وزیر خارجه ایران به افغانستان هشدار داده بود که در صورت عدم رعایت حق‌آبه ایران از آب رود هلمند، کشورش مجبور است دست به عمل متقابل بزند.

اما هارون نجم‌پور، معاون سفیر افغانستان در تهران در پاسخ گفت که افغانستان توانایی کنترول و مدیریت منابع آبی خود را ندارد، بنابراین، اگر آبی در رودخانه هلمند بوده، جریان دارد. به گفته وی، افغانستان به توافق دو کشور در مورد حق آبه ایران پایبند است، اما کل منطقه در یک خشکسالی بی سابقه در ۵۰ سال گذشته قرار دارد.

این دیپلمات بلندپایه افغانستان خاطرنشان کرده که بر اساس توافق‌نامه با ایران، در صورت بروز خشک‌سالی حق آبه ایران از رودخانه هلمند نیز کاهش می‌یابد.

photo_2018-05-13_08-59-21

۲۳ / ثور ۱۳۹۷

تیفا: استفاده از کپی تذکره زمینه تقلب در انتخابات را فراهم می سازد

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) گفته است که ثبت نام رأی دهندگان با استفاده از کپی شناسنامه‌های‌شان، زمینه تقلب در انتخابات را فراهم می‌سازد.

نعیم ایوب زاده، رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان امروز یکشنبه (۲۳ ثور) در یک نشست خبری در کابل گفته که استفاده از کپی تذکره هیچ کمکی به اشتراک بیشتر مردم نخواهد کرد و زمینه تقلب هم برای نامزدان انتخابات و هم برای رأی دهندگان انتخابات را فراهم می سازد.

voters

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات دو روز پیش اعلام کرد که رأی دهندگان می‌توانند با استفاده از کپی شناسنامه نیز ثبت نام کنند. این نهاد نگرانی شماری از شهروندان این کشور از تهدیدات امنیتی از سوی مخالفین مسلح را دلیل این تصمیم خوانده است.

با این حال، اما تیفا گفته که این نگرانی درحدی نبوده که مانع اشتراک مردم در انتخابات شود و نباید تصمیم استفاده از کپی شناسنامه‌ها گرفته می‌شد.

۲۳ / ثور ۱۳۹۷

والی ننگرهار استعفا کرد

اداره مستقل ارگانهای محلی از استعفای گلاب منگل، والی ولایت ننگرهار خبر داده است.

دفتر رسانه های اداره مستقل ارگان های محلی با نشر خبرنامه‌ای گفته که آقای منگل بنا بر دلایل شخصی، رسما استعفای خویش را به این اداره فرستاده است.

در خبرنامه همچنان گفته شده که اداره ارگان های محلی خبر استعفای آقای منگل را تأیید می کند.

gulab mangal

۲۳ / ثور ۱۳۹۷

ایجاد اکادمی بزرگ نظامی از سوی طالبان در ولایت سرپل

مقام های امنیتی در ولایت سرپل در شمال افغانستان تأیید کرده اند که گروه طالبان یک اکادمی بزرگ نظامی را در این ولایت ایجاد کرده اند.

خلیل الله دستیار، فرمانده پولیس ولایت سرپل به رسانه ها گفته که این اکادمی نظامی طالبان دو ماه پیش در روستای «سنگ سوراخ» شهرستان کوهستانات این ولایت ایجاد شده است.

taliban

دستیار همچنان گفته که در حال حاضر دو مربی ازبکستانی بیش از ۳۰۰ کودک زیر سن را در این اکادمی نظامی آموزش‌های نظامی می دهند.

فرمانده پولیس ولایت سرپل افزوده که این موضع با مقام های امنیتی در مرکز در جریان گذاشته شده و قرار است به زودی عملیاتی برای نابود سازی این اکادمی نظامی به راه انداخته شود.

۲۳ / ثور ۱۳۹۷

تکمیلی/ 6 کشته و 20 زخمی در حمله مهاجمان انتحاری بر مستوفیت ننگرهار

مقام های محلی در ولایت ننگرهار تأیید کرده اند که در حمله مهاجمان انتحاری بر مستوفیت ننگرهار دست کم ۲۶ تن کشته و زخمی شده اند.

رسانه ها به نقل از ریاست صحت عامه ننگرهار گزارش داده اند که در این حملات دست کم ۶ تن کشته و ۲۰ تن دیگر زخمی شده اند.

براساس گزارش ها، ساعت دوازده و نیم ظهر امروز مهاجمان انتحاری بر ساختمان مستوفیت ننگرهار حمله کرده و سپس به تیراندازی با نیروهای امنیتی پرداختند. از سویی هم برخی گزارش ها حاکی از آن است که زندان، ریاست های معارف، اقوام و قبایل، مخابرات و دانشکده طب ننگرهار نیز در کنار مستوفیت قرار دارد.

فرد یا گروهی تاکنون مسوولیت این رویداد را بر عهده نگرفته است.

photo_2018-05-13_12-34-15

۲۳ / ثور ۱۳۹۷

مخفیگاه معاون خودخوانده گروه طالبان در ولایت بلخ به دست نیروهای امنیتی افتاد

فرماندهی عمومی زون ساحوی ۷۰۷ پامیر از کشته و زخمی شدن ۸ شورشی در ولایت بلخ خبر داده است.

در یک خبرنامه این فرماندهی گفته شده که در جریان عملیات نیروهای امنیتی در شهرستان چهاربولک ولایت بلخ ۵ شورشی کشته و ۳ تن دیگر شان زخمی شده اند. براساس این خبرنامه در جریان این عملیات یک مخفیگاه معاون خودخوانده گروه طالبان نیز به دست نیروهای امنیتی افغان افتاده است.

در مورد تلفات نظامیان افغان در جریان این عملیات چیزی گفته نشده است.photo_2018-05-13_13-22-36