بر اساس گزارش‌ها، ایران از افغانستان خواسته که مذاکره بر سر وضعیت تالاب هامون را از سر بگیرد.

روزنامه تهران تایمز گزارش داده که مسعود تجریشی، معاون اداره محیط زیست ایران بر لزوم توافق رسمی افغانستان و ایران در مورد سهم تالاب‌های این کشور از آب رودخانه هلمند تأکید کرده است.

معاون اداره محیط زیست ایران همچنان گفته که خشک شدن بستر دریاچه‌ها باعث طوفان ریگ در منطقه شده و مشکلاتی را در هردو کشور به وجود می‌آورد.

تالاب هامون متشکل از سه دریاچه هامون هلمند در خاک ایران، هامون صابری در منطقه مرزی و هامون پوزک در خاک افغانستان است. افغانستان و ایران در سال ۱۳۵۱ خورشیدی قراردادی را در مورد سهم ایران از آب رودخانه هلمند امضا کردند.

این در حالی است که چندی پیش، جواد ظریف وزیر خارجه ایران به افغانستان هشدار داده بود که در صورت عدم رعایت حق‌آبه ایران از آب رود هلمند، کشورش مجبور است دست به عمل متقابل بزند.

اما هارون نجم‌پور، معاون سفیر افغانستان در تهران در پاسخ گفت که افغانستان توانایی کنترول و مدیریت منابع آبی خود را ندارد، بنابراین، اگر آبی در رودخانه هلمند بوده، جریان دارد. به گفته وی، افغانستان به توافق دو کشور در مورد حق آبه ایران پایبند است، اما کل منطقه در یک خشکسالی بی سابقه در 50 سال گذشته قرار دارد.

این دیپلمات بلندپایه افغانستان خاطرنشان کرده که بر اساس توافق‌نامه با ایران، در صورت بروز خشک‌سالی حق آبه ایران از رودخانه هلمند نیز کاهش می‌یابد.

photo_2018-05-13_08-59-21