حضور 11 ناشر و نزدیک به سه هزار عنوان کتاب از افغانستان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران |
حضور ۱۱ ناشر و نزدیک به سه هزار عنوان کتاب از افغانستان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

بازتاب خبرهای 18 ثور

Image Title
۱۸ / ثور ۱۳۹۷

حضور ۱۱ ناشر و نزدیک به سه هزار عنوان کتاب از افغانستان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، افغانستان با ۱۱ ناشر و نزدیک به سه هزار عنوان کتاب حضور دارد. این نمایشگاه از ۱۲ ثور آغاز به کار کرده و تا ۲۲ ثور ادامه دارد.

اتحادیه ناشران افغانستان در قالب ۵ انتشارات سعید، انتشارات کودکانه، نشر واژه، انتشارات نعمانی و هم‌چنین انتشار صبح امید و در کنار آن، چهار انتشارات تاک، انتشارات عرفان، انتشارات احراری و انتشارات خانه کودکان افغانستان به صورت مستقل در این نمایشگاه بین‌المللی حضور دارند.

به گفته شیراحمد سعیدی، رییس اتحادیه ناشران افغانستان، در کنار ۵ ناشر عضو اتحادیه ناشران افغانستان، دو ناشر دیگر جهان اسلام و ثقافت نیز در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور دارند که کتابی برای عرضه نیاورده و به دنبال دیدار و گفت‌وگو با ناشران ایرانی و سایر کشورها هستند.

به گزارش خبرگزاری آوا، اتحادیه ناشران افغانستان با ۲۰۰۰ عنوان کتاب، انتشارات تاک با ۱۳۱ عنوان، انتشارات عرفان با ۲۸۰ عنوان و انتشارات احراری با ۳۰۰ عنوان کتاب در سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور دارند.

این در حالی است که به دلیل برخی مشکلات فنی، بیش از یک هزار عنوان جلد کتاب افغانستان برای چند روز در گمرک دوغارون ایران متوقف ماند، اما سرانجام روز دوشنبه(۱۷ ثور) با حل این مشکل، این کتاب‌ها به سوی تهران منتقل شدند.

Book Fair

رییس اتحادیه ناشران افغانستان می‌گوید که با استقبال خوبی که از کتاب‌های افغانستان شده، بیشتر کتاب‌ها به فروش رسیده است. از این میان، ۷۰ درصد مخاطبین آن‌ها را مهاجرین کشور و ۳۰ درصد دیگر را مراکز تحقیقاتی، نهادهای علمی و اساتید دانشگاهی ایران تشکیل داده‌اند.

شیراحمد سعیدی می‌گوید که ۵۰ درصد نیازهای کتاب افغانستان از ایران تأمین می‌شود، اما در سال جاری، با صحبت‌هایی که صورت گرفته، قرار شده برای اولین بار یک مقدار کتاب از افغانستان به ایران صادر شود.

او خاطرنشان کرد که حجم تولید سالانه کتاب در افغانستان به ۴۵۰۰ عنوان کتاب رسیده در تناسب با سال‌های قبل، یک رشد چشمگیر را نشان می‌دهد.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تا روز جمع آینده(۲۲ ثور) در مصلی بزرگ امام خمینی تهران به روی علاقمندان باز می‌باشد.

۱۸ / ثور ۱۳۹۷

محقق: با حکمتیار مشاجره لفظی نکرده‌ام

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان در پیوند به ادعای مشاجره‌ لفظی با گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی واکنش نشان داده و گفته که او با گلبدین حکمتیار در پیوند به تذکره‌های الکترونیک مشاجره لفظی نکرده است.

آقای محقق امروز سه‌شنبه(۱۸ ثور) در صفحه رسمی فیس‌بوک خود نوشته: «در پیوند این جلسه شایعه‌هایی پخش شده است که گویا بین استاد محقق و حکمتیار بر سر تذکره‌های الکترونیک مشاجره شده است که این موضوع حقیقت ندارد. بدین‌وسیله تکذیب می‌شود؛ زیرا در این جلسه فقط بحث انتخابات بود، نه تذکره‌های الکترونیک».

پیشتر گزارش شده بود که محقق و حکمتیار در جلسه‌یی از رهبران احزاب سیاسی پیرامون انتخابات، در مورد تذکره‌های الکترونیک مشاجره‌ لفظی کردند و سپس آقای محقق به رسم اعتراض جلسه را ترک کرده است.

معاون دوم ریاست اجرایی افغانستان افزوده که «خارج شدن زود هنگامش از جلسه به خاطر جلسه‌ بزرگ عالمان کابل بود که همزمان با جلسه حزب‌‌ها سیاسی در خانه‌اش برگزار شده بود».

۱۸ / ثور ۱۳۹۷

سیگار: کمک‌های مالی زیاد به افغانستان و نظارت پایین، دلیل اصلی فساد در این کشور است

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان(سیگار) در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده که کمک‌های مالی زیاد به افغانستان و نظارت پایین بر مصرف این پول‌ها، دلیل اصلی فساد و طولانی شدن بحران در این کشور است.

جان ساپکو، بازرس ویژه آمریکا در افغانستان گفته که از سال ۲۰۰۲ به این‌سو، ۱۰ میلیارد دالر از سوی ۳۴ کشور به افغانستان داده شده است.

john sapka

آقای ساپکو گفته که «ما به خاطر سرازیری پول زیاد و سریع به یک کشور کوچک، باعث تشدید فساد شدیم و مسئله کلیدی این است که نظارت بسیار اندکی وجود داشته است».

به گفته‌ او، حتی بانک جهانی از ارزیابی و گزارش‌دهی در خصوص مصرف این پول‌ها ناتوان بوده است.

۱۸ / ثور ۱۳۹۷

فوری/ شهرستان تاله و برفک ولایت بغلان سقوط کرد

مقام‌های محلی در ولایت بغلان گفته‌ اند که شهرستان تاله و برفک این ولایت به دست مخالفان مسلح سقوط کرده است.

آریانانیوز به نقل از رئیس شورای ولایتی بغلان گزارش داده که شهرستان تاله و برفک پس از چند روز درگیری، لحظاتی پیش به دست مخالفان مسلح افتاده است.

جزییات بیشتر در این مورد تاکنون ارائه نشده است.

Breaking

۱۸ / ثور ۱۳۹۷

گزارش کمیسیون حقوق بشر؛ ثبت 108 پروند فرار از منزل در هفت ولایت حوزه مرکز افغانستان

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده که در یک سال گذشته ۱۰۸ مورد پرونده فرار از منزل را ثبت کرده است.

سیماسمر، رئیس کمیسیون حقوق بشر امروز سه‌شنبه(۱۸ ثور) حین ارائه گزارش فرار از منزل و وضعیت حقوق بشر در محلات سلب آزادی در کابل، هم‌چنان گفت که تنها ۷۵ مورد قضایای فرار از منزل در شهر کابل اتفاق افتاده است.

دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر قضایای فرار از منزل را در هفت ولایت حوزه‌ مرکز افغانستان(کابل، پروان، کاپیسا، پنجشیر، لوگر، غزنی و میدان وردک) بررسی کرده است.

HRC

خانم سمر همچنان گفت که ۱۲ تن به جرم فرار از منزل بازداشت و مجازات شده و ۶ تن دیگر در مسیر راه از سوی افراد ناشناس مورد تجاوز قرار گرفته‌اند.

براساس این گزارش، ۴۵ قربانی دیگر پس از فرار از منزل، خانواده‌های‌شان حاضر به پذیرفتن دوباره‌ آنان نشده و در خانه‌های امن به‌سر می‌برند.

۱۸ / ثور ۱۳۹۷

حمله طالبان بر شهرستان شهرک ولایت غور

مقام‌های محلی در ولایت غور به خبرنامه می‌گویند که گروه طالبان شب گذشته از سه جانب به شهرستان شهرک این ولایت حمله کرده‌اند.

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور در گفتگو با خبرنامه، حمله طالبان بر شهرستان شهرک این ولایت را تأیید کرد، اما در مورد تلفات جنگجویان طالبان و نیروهای امنیتی چیزی نگفته است.

ghor

با این حال، برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در حمله جنگجویان طالبان بر شهرستان شهرک ولایت غور، ۱۰ جنگجوی طالبان، ۳ تن از نیروهای خیزش مردمی و یک سرباز پولیس کشته شده‌اند.