انتقاد چندین مقام پیشین آمریکایی از سیاست ترامپ در افغانستان |
انتقاد چندین مقام پیشین آمریکایی از سیاست ترامپ در افغانستان

بازتاب خبرهای 17 ثور

Image Title
۱۷ / ثور ۱۳۹۷

انتقاد چندین مقام پیشین آمریکایی از سیاست ترامپ در افغانستان

براساس گزارش ها، ده‌ها پژوهشگر، مقام‌ سیاسی و امنیتی پیشین امریکا در گزارش سالانه‌ی امنیتی گفته‌اند که اعلام راهبرد جدید امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا و فشارهای این کشور بر پاکستان، هیچ تغییری در سیاست اسلام آباد و جغرافیای جنگ در افغانستان پدید نیاورده است.

در این گزارش که روز گذشته ( یکشنبه ۱۶ ثور) منتشر شده آمده که وضعیت کلی در افغانستان احتمالن در سال جاری با توجه به بی ثباتی سیاسی مداوم، حمله های دوامدار از سوی شورشیان زیر اداره طالبان، ناکامی عملکرد نیروهای امنیت ملی افغانستان، کمبود منابع مالی و ناکامی نیروهای مشترک افغانستان و خارجی در تغییر بن‌بست جنگ، بد و ناامن خواهد بود.

trump

به باور این مقام های پیشین آمریکایی ممکن نیروهای امنیتی افغانستان در پشتیبانی با نظامیان امریکا و ناتو منطقه‌های زیرنفوذ شان را حفظ کنند، اما شدت و گستره‌ی جغرافیایی فعالیت‌های طالبان این مرکزها را تحت فشارهای مداوم قرار خواهد داد.

رییس جمهور ایالات متحد امریکا در جریان سال جاری با تعلیق صدها میلیون کمک مالی به پاکستان فشارهای سیاسی و مالی بر این کشور تشدید بخشید اما تا کنون که هشت ماه ازاین فشارها سپری می شود هیچ تغییری در سیاست پاکستان و جغرافیای جنگ در افغانستان به وجود نیامده و همچنان بن‌بست جنگ نشکسته است.

۱۷ / ثور ۱۳۹۷

واکنش بانک جهانی به نشر گزارش اداره‌ی احصاییه مرکزی

بانک جهانی در واکنش به نشر گزارش اداره‌ی احصاییه مرکزی در مورد وضعیت زندگی مردم افغانستان گفته که این گزارش هشداری برای اقدامات عملی و پیش‌گیرانه است نه ایجاد ناامیدی.

اداره احصاییه مرکزی روز گذشته با نشر گزارشی اعلام کرده بود که ۵۴ درصد مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند و این گزارش وخیم بودن اوضاع اجتماعی و اقتصادی افغانستان را نشان می‌دهد.

براساس اعلامیه بانک جهانی، میزان بلند فقر رابطه‌ی مستقیم با رکود فعالیت‌های اقتصادی، افزایش نفوس و بدتر شدن وضعیت امنیتی دارد.

population

بانک جهانی همچنان گفته که در اثر سال‌ها جنگ و ناامنی، ساختار اقتصاد افغانستان از هم فروپاشیده و منابع بشری و معیشتی آن به شدت آسیب دیده است.

۱۷ / ثور ۱۳۹۷

یک مرکز ثبت نام رأی دهندگان در ولایت لوگر هدف حمله قرار گرفت

مقام های امنیتی در ولایت لوگر گفته اند که افراد مسلح صبح امروز (دوشنبه، ۱۷ ثور) یک مرکز ثبت نام رأی دهندگان را در شهرک مهاجرین، مرکز این ولایت منفجر کرده اند.

شاهپور احمدزی، سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت لوگر گفته که این مرکز ثبت نام در مکتب مهاجرین موقعیت داشته که در نتیجه انفجار این مرکز به کسی آسیب نرسیده است.

فرد یا گروهی تاکنون مسوولیت این رویداد را بر عهده نگرفته است.

election

۱۷ / ثور ۱۳۹۷

تکمیلی/ انفجار در نزدیکی محل کمپاین اهدای خون در کابل رخ داده است

وزارت داخله افغانستان تایید کرده که در منطقه شهرنو در حوزه چهارم شهر کابل انفجاری رخ داده است.

تلویزیون یک به نقل از فرماندهی پولیس کابل گزارش داده فعالان مدنی که به حمایت از نیروهای امنیتی برای دادن خون جمع شده بودند، هدف قرار گرفته اند.

همچنان گفته شده که یک حمله کننده انتحاری پیش از رسیدن به هدف از سوی نیروهای امنیتی از پا درآمده است.

kabul

در این انفجار به کسی آسیبی نرسیده است.

۱۷ / ثور ۱۳۹۷

انفجار در کابل

وزارت داخله افغانستان تایید کرده که در منطقه شهرنو در حوزه چهارم شهر کابل انفجاری رخ داده است.

Breaking News.00_00_02_17.Still001

در مورد نوعیت و تلفات ناشی از این انفجار چیزی گفته نشده است.

جزئیات این خبر در گزارش تکمیلی:

تکمیلی/ انفجار در نزدیکی محل کمپاین اهدای خون در کابل رخ داده است