چهره‌های با نفوذ شمال، شرق و جنوب در یک ائتلاف تازه؛ «ائتلاف بزرگ ملی افغانستان» در مسیر ائتلاف‌های گذشته؟

چهره‌های با نفوذ شمال، شرق و جنوب در یک ائتلاف تازه؛ «ائتلاف بزرگ ملی افغانستان» در مسیر ائتلاف‌های گذشته؟

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۶ / ثور ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

عطامحمد نور، رییس اجراییه حزب جمعیت اسلامی افغانستان و والی پیشین ولایت بلخ به دنبال دیدار روز پنج‌شنبه هفته‌ گذشته(۱۳ ثور) با جنرال دوستم در ترکیه، می‌گوید که در نشست انقره، بحث روى ایجاد «ائتلاف بزرگ ملى افغانستان» نهایى شده و به زودی این ایتلاف در کابل رسما اعلان مى‌گردد.

هفته‌ گذشته آقای نور و جمعی از شخصیت‌های سیاسی به‌شمول ظاهر قدیر از ننگرهار، نعیم لالی حمیدزی از قندهار، همایون همایون از خوست، احمدضیا مسعود، انوارالحق احدی و محمد ناطقی با عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری در انقره دیدار و گفت‌وگو کرده و در مورد ایجاد یک ائتلاف بزرگ ملی به توافق رسیدند.

آقای نور در یادداشتی در صفحه فیس‌بوک خود در مورد این ائتلاف نوشته است: «در این ائتلاف، بزرگانی از شوراهاى لوی قندهار، لوی پکتیا، لوی مشرقی در محوریت احزاب سیاسی و قدرتمند افغانستان (جمعیت اسلامی افغانستان، جنبش ملی اسلامی افغانستان، حزب وحدت مردم افغانستان)، به شمول شوراها و نهادهایی ‌که قبلا عضویت شورای عالی نجات افغانستان را حاصل کرده بودند، حضور خواهند داشت».

آقای نور هدف از ایجاد این ائتلاف را این‌گونه توضیح داده است: «این ائتلاف در تقویت نظام و اصلاح حکومت کار کرده و‌ هم‌چنان نقش اساسی و عمده را در انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها، پارلمان و ریاست جمهوری ایفا خواهد کرد.

رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان تأکید کرده است: «این ائتلاف تلاش می‌کند تا انتخابات شفاف، عادلانه و به دور از تقلب برگزار شود. هدف دیگر ایتلاف حمایت از پروسه صلح، تأمین ثبات در کشور و بقیه موارد مهم، با در نظر گرفتن منافع ملی خواهد بود».

سرنوشت ائتلاف‌های قبلی

با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات، عملا از سال گذشته به این‌سو شاهد تشکیل ائتلاف‌هایی در افغانستان بوده‌ایم. عمده‌ترین تلاش، استفاده از جنرال در تبعید و جمع شدن گرد او بوده است.

در سرطان سال گذشته ائتلافی زیر نام «شورای عالی نجات افغانستان» با حضور عطامحمد نور، صلاح‌الدین ربانی و محمد محقق و با هدف «بازگرداندن اعتماد ملى بین اطراف وجهت‌هاى سیاسى داخل حکومت و جهت‌هاى ملتزم به نظام و قانون اساسى کشور» در ترکیه تشکیل شد، اما این شورا حتی نتوانست با فشارها بر حکومت، زمینه بازگشت جنرال دوستم را به عنوان اولین هدف خود عملی کند.

پس از آن، با حضور برخی جریان‌های پشتون مخالف ارگ ریاست جمهوری به شمول حاجی ظاهر قدیر در لوی پکتیا و لالی حمیدزی در لوی قندهار، در ۱۱ قوس ۱۳۹۶، «نشست سیاسی قندهار» حول محول چهره‌های متنفذ قومی و مردمی قندهار و جنرال رازق در این شهر برگزار شد. در این نشست به هواپیمای عطامحمد نور و باتور دوستم، فرزند ارشد جنرال دوستم اجازه پرواز از شهر مزارشریف به سوی قندهار داده نشد.

این ائتلاف با پیش آمدن تنش‌ها میان ارگ ریاست جمهوری افغانستان و عطامحمد نور بر سر برکناری او از مقام ولایت بلخ و حتی بحث برکناری جنرال رازق، مانور بیشتری داد و عطامحمد نور با داشتن چنین پشتوانه‌یی به حکومت افغانستان هشدار داد که یک تظاهرات میلیونی و سرتاسری را در ۱۵ ولایت افغانستان برگزار می‌کند.

اما سرانجام هم‌زمان با توافق عطامحمد نور با ارگ ریاست جمهوری بر سر کنار رفتن او از مقام ولایت بلخ، این ائتلاف نیز به گونه‌یی خاموش شد.

با این وجود شماری از آگاهان، تشکیل این ایتلاف‌ها را بیشتر سیاسی و نمایشی می‌خوانند تا برنامه‌محور که بتواند تحولی برای مردم افغانستان ایجاد کند.

Noor mohqeq dostom

در سرطان سال گذشته ائتلافی زیر نام «شورای عالی نجات افغانستان» با حضور عطامحمد نور، صلاح‌الدین ربانی و محمد محقق و با هدف «بازگرداندن اعتماد ملى بین اطراف وجهت‌هاى سیاسى داخل حکومت و جهت‌هاى ملتزم به نظام و قانون اساسى کشور» در ترکیه تشکیل شد

قوت ائتلاف جدید

شماری از آگاهان بخش سیاسی به «ائتلاف بزرگ ملی افغانستان» به دیده نیک می‌نگرند و تأکید دارند که این ائتلاف متفاوت از ائتلاف‌های قبلی است و چنین ائتلاف‌های همه‌شمول می‌تواند گامی برای سیاست غیرقوم‌گرا باشد.

آنان تأکید می‌کنند که تشکیل این ائتلاف نشان می‌دهد که مردم افغانستان به یک نبوغ سیاسی رسیده‌اند که جدا از قوم، زبان، سمت و منطقه، بر حول یک دیدگاه مشترک گردهم می‌آیند.

با این وجود، به گفته‌ این آگاهان، در یک ائتلاف سیاسی، اتحاد و اقتصاد پایه‌های اساسی آن ائتلاف را تشکیل می‌دهد؛ چیزی که به باور آنان در حال حاضر در این ائتلاف دیده می‌شود و داشتن این دو شاخص، سبب قوت و قدرت بیشتر این ائتلاف خواهد داشت.

محمود مرهون، استاد دانشگاه کابل و آگاه مسائل درون قومی در میان پشتون‌تباران افغانستان به خبرنامه گفت: «دولت فعلی افغانستان در بخش حکومت فراقومی ناکام است و حتی مأموران‌شان مصروف قوم‌گرایی هستند. اما تشکیل چنین ائتلاف‌ها، این را به حکومت نشان می‌دهد که باید انحصارگرایی را کنار گذاشت. در این ائتلاف از هر منطقه، هر قوم و از هر جناح سیاسی حضور دارد. انوارالحق احدی، ظاهر قدیر، همایون گلزار از زابل، لالی حمدزی از قندهار و امثال آن…».

این استاد دانشگاه تأکید دارد که سیاست افغانستان بر سه محور منطقه‌یی می‌چرخد که شامل شمال، جنوب و منطقه‌ شرقی این کشور می‌شود؛ چیزی که این ائتلاف آن را در نظر گرفته و از هر منطقه‌ نماینده‌یی شامل آن است.

آقای مرهون می‌گوید: «عطا محمد نور در سیاست افغانستان کم‌دست نیست، سیاست افغانستان بر سه محور شمال، جنوب و شرق می‌چرخد که آقای نور توانسته به‌خوبی هم‌پیمانان خود را از این مناطق که هم‌پیمانان با نفوذ اند، گردهم آورد. با این وجود، ائتلاف می‌تواند ائتلاف قدرت‌مند و فراقومی باشد.»

از سویی ‌هم این آگاه تأکید می‌کند که در سیاست افغانستان پول و اقتصاد نقش بارزی را بازی می‌کند که عطامحمد نور در رده‌های نخست افراد ثروت‌مند افغانستان قرار دارد.

"عطامحمد نور حدود 17سال می‌شود که در شمال حکومت دارد و در این مدت توانسته به ثروت و نفوذ خوبی دست یابد و در شمال شخص اول محسوب می‌شود"

“عطامحمد نور حدود ۱۷سال می‌شود که در شمال حکومت دارد و در این مدت توانسته به ثروت و نفوذ خوبی دست یابد و در شمال شخص اول محسوب می‌شود”

وی تأکید کرد : «عطامحمد نور حدود ۱۷سال می‌شود که در شمال حکومت دارد و در این مدت توانسته به ثروت و نفوذ خوبی دست یابد و در شمال شخص اول محسوب می‌شود. نور نه تنها در شمال نفوذ خوب دارد، بلکه با جنرال رازق، فرمانده پولیس قندهار نیز دوست صمیمی است.»

ائتلاف غیرقانونی و زنگ خطری برای افغانستان

در کنار دید مثبت به تشکیل «ائتلاف بزرگ ملی افغانستان»، اما شماری از آگاهان بخش سیاسی تأکید دارند که این ائتلاف غیرقانونی است و می‌تواند زنگ خطری برای مردم افغانستان باشد.

مینه‌خان عثمانی، استاد دانشگاه و آگاه امور سیاسی به خبرنامه می‌گوید که ایجاد ائتلاف‌ها یکی از مبناهای دموکراسی است، اما این‌که یک ائتلاف در بیرون از کشور به وجود می‌آید، این یک زنگ خطر برای مردم افغانستان می‌باشد.

آقای عثمانی تأکید کرد: «در قانون اساسی افغانستان واضح گفته شده که در افغانستان هرکس سیاست می‌کند، می‌تواند در داخل افغانستان راجع به مردم افغانستان با درنظرداشت منافع ملی کشور، ائتلافات تشکیل دهد یا لغو کند، اما این‌که راجع به افغانستان یک ائتلاف در بیرون از افغانستان صورت می‌گیرد، این برای مردم نگران‌کننده است.»

این آگاه تأکید دارد که حکومت افغانستان بسیار به کندی به سوی انتخابات پیش می‌رود و از نظر قانونی، تنها ۱۶ روز از وقت این حکومت باقی مانده است، اما حکومت به نوعی به بهانه‌های مختلف خواسته انتخابات را به تعویق بیاندازد. به باور او، تشکیل این ائتلاف می‌تواند در چنین شرایطی نگران‌کننده و خطرناک باشد.

آقای عثمانی خاطرنشان کرد: «در ائتلافی که قرار است به زودی اعلام موجودیت کند، کسانی حضور دارند که از حکومت به‌گونه‌یی شاکی‌اند و بیرون رانده شده‌اند. عطامحمد نور، کسی که هم در زمانی که در حکومت بود و هم در زمانی که از حکومت بیرون شده، اخطار‌های بسیار جدی به حکومت داده است، جنرال دوستم هم در یک دسیسه‌یی تبعید شد. به همین‌سان احمدضیا مسعود، ظاهر قدیر، همایون همایون، این‌ها کسانی اند که از حکومت رانده شده‌اند، اما از نفوذ گسترده‌یی میان مردم برخوردارند. با این وجود تشکیل این ائتلاف برای حکومتی که انتخابات را به تعویق می‌اندازد، خبری خوبی نخواهد بود.»

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید