تکمیلی/ 12 کشته و 31 زخمی در نتیجه حمله انتحاری در مسجد یعقوبی شهر خوست |
تکمیلی/ ۱۲ کشته و ۳۱ زخمی در نتیجه حمله انتحاری در مسجد یعقوبی شهر خوست

بازتاب خبرهای 16 ثور

Image Title
۱۶ / ثور ۱۳۹۷

تکمیلی/ ۱۲ کشته و ۳۱ زخمی در نتیجه حمله انتحاری در مسجد یعقوبی شهر خوست

مقام‌های محلی در ولایت خوست به خبرنامه می‌گویند که در نتیجه یک حمله انتحاری در مسجد یعقوبی شهر خوست، ۱۲ تن جان باخته ۳۱ تن دیگر زخمی شده‌اند.

سمونوال عبدالحنان، سرپرست فرماندهی پولیس ولایت خوست با تأیید این انفجار به خبرنامه گفت که این انفجار ناشی از یک حمله انتحاری در هنگام ادای نماز در مسجد یعقوبی در حوزه اول شهر خوست بوده است.

وی افزود که این مسجد مرکز ثبت نام رأی‌دهندگان بوده، اما حمله انتحاری در موقع ادای نماز جماعت صورت گرفته است.

Explsion in khost

بر این اساس، به گفته سمونوال عبدالحنان، بیشتر قربانیان این حمله انتحاری، نمازگزاران بوده‌اند.

او گفت که بر اساس آخرین گزارش‌ها، ۱۲ تن در نتیجه این حمله انتحاری جان باخته و ۳۱ تن دیگر زخمی شده‌اند.

۱۶ / ثور ۱۳۹۷

وزیر داخله افغانستان: تروریستان با موترهای شیشه سیاه به کابل منتقل می‌شوند

وزیر امورداخله افغانستان که امروز یک‌شنبه(۱۶ ثور) به نشست عمومی مجلس سنا فراخوانده شده بود، گفته است که شماری از تروریستان با استفاده از موترهای شیشه سیاه به کابل منتقل می‌شوند.

ویس احمد برمک گفت که پولیس موترهای غیرقانونی و شیشه سیاه را توقف می‌دهند، اما شماری از اعضای شورای ملی می‌کوشند تا این موترها را از بند پولیس رها سازند.

وی خاطرنشان کرد: «اکنون که وزیرامورداخله یا وزارت داخله چهار پنج تن (از موترهای غیرقانونی) را ایستاد کرد، من نام نمی‌گیرم، اما بزرگانی که در همین تالار استند و در شورای ملی در مجلس دیگر می‌آیند و می‌گویند که همین را رها کنید. خوب من من‌حیث وزیر امورداخله چه کنم؟».

black window cars

وزیرامورداخله افغانستان هم چنان می‌گوید که کشورهای منطقه و جهان نبردهای‌شان را در افغانستان ادامه می‌دهند و پاکستان نیز می‌کوشد که با افزایش ناامنی‌ها، مردم را در برابر دولت خشمگین بسازد.

او افزود: «می‌گویند عملیات انتحاری را دامن می‌زنیم و حکومت را توسط خود ملت سبوتاژ کنیم؛ یک حمله، دو حمله که شد مردم به انزجار می‌آید، مردم به خشم می‌آید و مردم به طرف دشمن می‌آید».

این در حالی است که در نشست امروز مجلس سنای افغانستان، معاون عملیاتی ریاست عمومی امنیت ملی این کشور در حضور رسانه‌ها حاضر به پاسخ‌گویی به نگرانی‌های امنیتی سناتوران نشد و جلسه سری اعلام گردید.

۱۶ / ثور ۱۳۹۷

ترور ناکام وزیر داخله پاکستان

احسان اقبال، وزیر داخله پاکستان از یک ترور جان به سلامت برد.

پولیس پاکستان می‌گوید که آقای اقبال در جریان یک نشست انتخاباتی در منطقۀ «نارو وال» در ایالت پنجاب آماج تیراندازی قرار گرفته است.

وی از ناحیه بازو مورد اصابت گلوله قرار گرفته و به بیمارستان منتقل شده است. مسئولان گفته‌اند که خطری جان وی را تهدید نمی‌کند.

پولیس توانسته فرد حمله‌کننده را که ۲۰ سال سن دارد، بازداشت کند و بازجویی‌ها از او آغاز شده است.

iqbal hassan

۱۶ / ثور ۱۳۹۷

نامزدی خبرنگار حمله‌کننده با کفش به جورج بوش در انتخابات مجلس عراق

یک خبرنگار عراقی که در سال ۲۰۰۸ کشف خود را به سوی جورج بوش، رئیس‌جمهور پیشین امریکا پرتاب کرد، خود را در انتخابات مجلس این کشور نامزد کرده است.

«منتظر الزیدی» پس از پرتاب کفش به سوی رئیس‌جمهور پیشین امریکا، به سه سال زندان محکوم گردید، اما پس از سپری کردن نه ماه در زندان، به بیروت و سپس به لبنان و اروپا منتقل شد. او به تازگی به عراق برگشته تا در انتخابات مجلس کشورش اشتراک کند.

Bush

انتخابات مجلس عراق تا شش روز دیگر، به تاریخ ۲۲ ثور برگزار می‌شود.

آقای الزیدی در جریان کمپاین انتخاباتی‌اش به خبرنگاران گفت که می‌خواهد ایالات متحده در مورد جنگ عراق عذرخواهی کند و به همه خانواده‌های عراقی که از این جنگ متأثر شده و یا آسیب دیده‌اند، غرامت بپردازد.

وی هم‌چنین گفته که در صورت برنده شدن در انتخابات مجلس عراق، آن سیاست‌مدارانی که از جورج بوش حمایت کرده‌اند را بازخواست می‌کند.

۱۶ / ثور ۱۳۹۷

هواپیماهای جنگی عراق، مواضع داعش را در سوریه بمباران کردند

دفتر نخست‌وزیری عراق اعلام کرده که به دنبال حیدر العبادی، هواپیماهای این کشور، مواضع گروه داعش را در جنوب منطقه «دشیشه» در ولایت «حسکه» سوریه هدف قرار دادند.

جنرال یحیی رسول، سخنگوی مرکز اطلاع‌رسانی امنیتی عراق به خبرگزاری فرانسه گفت: به دستور حیدر عبادی، نخست وزیر و فرمانده کل نیرو‌های مسلح عراق، جنگنده‌های اف ۱۶ عراقی ساعت هشت و ۴۰ دقیقه(به وقت عراق) با موفقیت محلی را در جنوب دشیشه در خاک سوریه که نشست فرماندهان داعش در آن‌جا برگزار می‌شد، هدف قرار دادند.

پیش از این نخست‌وزیر عراق اعلام کرده بود که این کشور با همکاری دولت سوریه، عملیاتی را علیه عناصر باقی مانده داعش در شرق سوریه انجام خواهد داد.

drones

۱۶ / ثور ۱۳۹۷

نتیجه یک سروی جدید؛ بیش از نیم جمعیت افغانستان زیر خط فقر به سر می‌برند

نتایج یک سروی اداره احصائیه مرکزی افغانستان در مورد وضعیت زندگی مردم این کشور در سال ۱۳۹۵، نشان می‌دهد که ۵۴٫۵ درصد مردم این کشور زیر خط فقر قرار دارند.

نتایج این سروی امروز یک‌شنبه(۱۶ ثور) در کابل ارائه شد.

این سروی در نتیجه گفت‌وگو با ۱۵۵هزار و ۶۸۰ تن در ۳۴۲ واحد اداری ۳۴ ولایت تهیه شده که ۶۷ درصد خاک افغانستان را پوشش داده است.

بر اساس این سروی، ۵۴.۵ درصد مجموع جمعیت این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند که نسبت به رقم ۳۸٫۳ درصد سال ۱۳۹۱، یک افزایش ۱۶٫۲ درصدی را نشان می‌دهد.

در بخش دیگر این سروی، مهاجرت‌ها از روستاها به شهرها به ویژه شهر کابل افزایش یافته است.

photo_2018-05-06_16-50-54

در مصونیت غذایی نیز اعلام شد که ۴۴ درصد شهروندان افغانستان مصونیت غذایی ندارند.

از سوی دیگر، میزان بیکاری نیز در این کشور به ۲۴ درصد می‌رسد.

بر اساس این سروی، ۵۴.۵ درصد مجموع جمعیت این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند که نسبت به رقم ۳۸٫۳ درصد سال ۱۳۹۱، یک افزایش ۱۶٫۲ درصدی را نشان می‌دهد.

در بخش دیگر این سروی، مهاجرت‌ها از روستاها به شهرها به ویژه شهر کابل افزایش یافته است.