چین حامی مالی جدید پاکستان؛ نگاهی عمیق به بودجه اسلام آباد |
چین حامی مالی جدید پاکستان؛ نگاهی عمیق به بودجه اسلام آباد

چین حامی مالی جدید پاکستان؛ نگاهی عمیق به بودجه اسلام آباد

۱۱ / ثور ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

حزب بر سرقدرت مسلم لیگ نواز آخرین بودجه‌ش را با [محوریت] کریدور اقتصادی چین-پاکستان، تروریزم و افغانستان ارائه کرد. اما هر جایی که نامی از پاکستان باشد، از ژئوپولتیک هم هست.

پاکستان مانند همیشه، بودجه دفاعی اش را افزایش داد. بودجه دفاعی پاکستان ۱۱۰۰ میلیارد روپیه برای سال های ۲۰۱۸-۲۰۱۹ پیشنهاد شده که این مقدار بیشتر از بودجه تجدید نظر شده ۹۹۹ میلیاردی دفاعی برای سال های ۲۱۰۷-۲۰۱۸ می باشد.

چنانچه پس از این دیگر آن سه “ای” مدنظر نیست -الله، آمریکا و اردو – بل که “ای سی سی” می باشد – الله، چین و سیپک.

کوریدور اقتصادی چین_پاکستان
کوریدور اقتصادی چین-پاکستان (سیپک) هفت بار در سخنرانی مفتاح اسماعیل وزیر مالیه پاکستان بیان شده بود.

اسماعیل در ستایش سیپک گفت: “دیدگاه نوازشریف باعث شده، ابتکار سیپک یک برند جهانی پاکستان شود. دولت ما پروژه های سرک سازی که شمال پاکستان را با گوادر وصل می کند را آغاز نموده است. کوریدور شاهراه های ترانسپورتی پاکستان و زون های خاص اقتصادی برای این طراحی شده تا اشتغال زایی کنند، پایگاه صنعتی فراهم نمایند و رشد و خوشبختی بیشتری به ارمغان بیاورند.”

او گفت که به عنوان بخشی از سیپک، دولت پاکستان همچنان طرحش را برای افزایش سه برابری سرعت ریل‌ها در خط اصلی -آی از پشاور به کراچی نهایی ساخته است.

وام های چین جایگزین کمک های ایالات متحده میشوند

چین با میلیون ها روپیه پاکستانی قرضه از ایالات متحده سبقت گرفته است و امسال حتی کمک های بلاعوض بیشتری خواهد داد. درسال های ۲۰۱۸-۲۰۱۹، چین وام ها و کمک های بلاعوض را به پاکستان خواهد داد که معادل با مبلغ ۹۸۳۹۵٫۷۸۳ میلیون روپیه پاکستانی می شود.

2

از این میان، ۹۶۸۹۵٫۷۳۸ میلیون آن به شکل قرضه و ۱۵۰۰میلیون روپیه آن به شکل کمک های بلاعوض خواهد بود. ایالات متحده تنها ۱۳۵۲۳ میلیون روپیه [به پاکستان] خواهد داد که تمامی آن کمک بلاعوض می باشد. واضحا بخش کثیری از پول های چین که به پاکستان سرازیر می شود به شکل وام های می باشد که میزان سود روی آن تا کنون مشخص نیست.

با این حال چین به خاطر نوع فشار بر وام داران خود، نام شناخته شده است.

مثال های زیادی از این دست در جنوب آسیا وجود دارد. مشهور ترین آن لنگرگاه هامبانتوتا در سریلانکا می باشد که چین آن را برای ۹۹ سال به اجاره گرفته است.

سرمایه گذاری بیرونی چین یغماگرانه نامیده شده و بسیاری ها در پاکستان به این باورند که سیپک می تواند پاکستان را به یک مستعمره چین تبدیل کند.

ارتباط ای آی آی بی

جالب این جاست که بانک تحت رهبری چین به نام بانک سرمایه گذاری زیربنایی نیز به پاکستان قرضه می دهد.

هند، با سهم ۷٫۶درصدی اش دومین سهامدار بزرگ این بانک می باشد.

ای آی آی بی در کل به صورت مجموعی ۱۳۱۸۹ میلیون روپیه وام خواهد داد. این یک افزایش قابل توجه را از ۵۲۸۹٫۶۰۹ روپیه که در سالهای ۲۰۱۷-۲۰۱۸ وام داده شده بود، نشان می دهد. قرضه جدید ای آی آی بی برای بازسازی راه موجود میان دایخان – سارایگومبل، راجنپور -دی‌‎جی، و سیهان -راتودیرو داده خواهد شد.

 گوادر: دست کمکی چین به لنگرگاه

گوادر محصول عشق چین و پاکستان می باشد.

چین مبلغ ۲۰۰ میلیون روپیه برای تامین و توزیع آب تازه درگوادر و ۱۰۰میلیون کمک بلاعوض جهت ارتقای یک شفاخانه ۵۰ بستر به ۳۰۰ بستر دراین لنگرگاه به پاکستان داده است.

چین همچنان یک کمک بلاعوض دیگر را به مبلغ ۱۰۰۰میلیون روپیه برای بازسازی فرودگاه بین المللی جدید گوادر پرداخت کرده است.

1

قرار است چین به پاکستان در پروژه های فضایی کمک کند

بیجینگ همچنان پاکستان را در پروژه های فضایی اش کمک میکند.

بر اساس برآوردهای همکاری های خارجی چین در سال ۲۰۱۸-۱۹، چین به پاکستان برای ساخت ستلایت کنترل از راه دور در مرکز فضایی اسلام آباد ۱۱۱۶ میلیون روپیه قرضه می دهد. در عین حال، ۷۰۰ میلیون روپیه دیگر را برای ساخت این مراکز در کراچی و لاهور می پردازد و ستلایت چندین کاره دیگر را با قرضه ۸۵۰ میلیون روپیه ای می سازد.

هند به پاکستان پیشنهاد کرده بود تا بخشی از پروژه ستلایت آسیای جنوبی باشد که این پیشنهاد از سوی اسلام آباد رد شده بود. کشورهای دیگر جنوب آسیا همه بخشی از این پروژه که تحت رهبری دهلی نو است، می باشند.

۱۲۶٫۷۹ میلیارد دالر: هزینه ترور از سال ۲۰۰۱ به این سو

بررسی های اقتصادی پاکستان سرورقی خاص دارد؛ ” ضمیمه -IV: تاثیر جنگ افغانستان و فشار تروریزم بر اقتصاد پاکستان.”

دو صفحه ]این بخش[ در این مورد بحث می کند که چه چیزی را پاکستان برای حدود بیست سال گذشته هزینه کرده است و آن این که آنان قربانیان ترور هستند، اما به این اشاره نشده که چگونه آنان پناهگاه های امنی را برای تروریستان فراهم کرده اند. براساس بررسی های اقتصادی پاکستان، در هفده سال اخیر، هزینه های مستقیم و غیر مستقیم ناشی از تروریزم برای پاکستان به ۱۲۶٫۷۹ میلیارد دالر امریکایی که معادل ۱۰۷۶۲٫۶۴ میلیارد روپیه پاکستانی می باشد، رسیده است.

بررسی اقتصادی پاکستان: مهاجران افغان سرباری اند

بررسی اقتصادی پاکستان می گوید که این کشور” هنوز قربانی تروریزم به شمول تروریزم دولتی از همسایگی نزدیک اش است.” این مطالعه در باره مهاجران افغان می گوید که آن ها باردوش اقتصاد پاکستان می باشند. این مطالعه نشان می دهد: “میزبانی از میلیون ها مهاجر افغان نه تنها بار اضافی بر اقتصاد پاکستان است بلکه استرس اضافی را بر اوضاع امنیتی داخلی آن می گذارد. پاکستان هنوز با حملات تروریستی که از پناهگاهی تروریستان در داخل افغانستان سازماندهی می شود، مواجه است.”

نویسنده: سیدنت سیبال

منبع: ویونیوز

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید