نامزد واحد مجاهدین در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری افغانستان معرفی می‌شود |
نامزد واحد مجاهدین در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری افغانستان معرفی می‌شود

بازتاب خبرهای 8 ثور

Image Title
۸ / ثور ۱۳۹۷

نامزد واحد مجاهدین در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری افغانستان معرفی می‌شود

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت افغانستان می‌گوید که جریان سیاسی جهاد و مقاومت در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری این کشور، یک نامزد واحد را اعلام خواهد کرد.

وی که در مراسم سالگرد پیروزی مجاهدین در ولایت پنجشیر سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد که در انتخابات ریاست جمهوری، مجاهدین نامزد واحد خواهند داشت و به کسی اجازه نخواهند داد تا این جریان را عقب بزند.

abdullah abdullah

عبدالله گفت: «سلسله جهاد و مقاومت کاندید خود را می‌داشته باشد. راه‌حل تمام دشواری‌ها را در وحدت مردم افغانستان و در وحدت این سلسله پر افتخار می‌دانم».

این در حالی است که رییس‌جمهور افغانستان نیز امروز در سخنانی بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده تأکید کرد و گفت که حتی یک دقیقه هم حاضر نیست بیش از زمان مشخص شده در قانون اساسی به عنوان رییس‌جمهور فعالیت کند.

۸ / ثور ۱۳۹۷

انفجار قندهار 11 کشته و زخمی برجای گذاشت

گزارش ها از قندهار حاکی از آن است که در انفجار یک ماین در شهرک عینو مینه شهر قندهار ۳ تن کشته و ۸ تن دیگر زخمی شده اند.
این انفجار زمانی روی داد که عصمت افغان یکی از فرماندهان پولیس قندهار همراه با شماری از افراد پولیس  بر مزار جانان ماما یکی از فرماندهان پیشین پولیس رفته بودند، هدف این انفجار قرار گرفتند. در این انفجار آقای افغان جراحت برداشته است.

blast in kandahar

۸ / ثور ۱۳۹۷

دیدار رییس‌جمهور افغانستان با هیأت شورای علمای شیعه/ شورای علما: از کمله «تحریم» استفاده نکرده‌ایم!

به دنبال نگرانی شورای علمای شیعه افغانستان از تأمین امنیت مراکز توزیع تذکره و ثبت‌نام رأی‌دهندگان، عصر امروز شنبه(۸ ثور)، رییس‌جمهور با نمایندگان این شورا در ارگ ریاست جمهوری دیدار و گفت‌وگو کرد.

شاه‌حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در صفحه فیس‌بوک خود نوشته که در این دیدار، اشرف غنی ضمن تاکید بر همکاری همه‌جانبه مردم با مسئولان امنیتی، ایجاد یک حوزه‌ جدید امنیتی را برای غرب کابل منظور کرد.

این در حالی است که پیش از این دیدار، نشست شورای علمای شیعه افغانستان با ریاست آیت‌الله محسنی در مرکز حوزه علمیه خاتم‌النبیین(ص) کابل برگزار شده و هیأتی شش نفری را به ریاست آیت الله محمد هاشم صالحی مدرس برای دیدار با رییس‌جمهور فرستاد

سید حیات‌الله حسینی، دستیار سید محمدعلی جاوید، از رهبران جهادی و عضو شورای علمای شیعه افغانستان، در مورد این نشست در صفحه فیس‌بوک آقای جاوید نوشته است: «امروز ٨ ثور ١٣٩٧ شوراى علماى شیعه تحت ریاست آیت‌الله العظمى محسنى در مرکز حوزه علمیه خاتم النبیین برگزار شد. در این جلسه روى اعلامیه شوراى علماى شیعه مبنى بر عدم حضور مردم در سایت‌هایى که تهدید امنیتى آن بالا است، بحث صورت گرفت و همه بالاتفاق گفتند: این شورا در اعلامیه خود از واژه تحریم استفاده نکرده و بلکه به مردم توصیه نموده تا تأمین امنیت مکان‌هاى ثبت نام، از مراجعه به آن‌ها خوددارى کنند و از دولت خواسته است که امنیت این مراکز را به طور کامل تأمین کند؛ چیزى که دولت وحدت ملى نیز آن را قبول دارد».

در حمله انتحاری یک‌شنبه هفته گذشته(۲ ثور) بر یک مرکز توزیع تذکره در غرب کابل، ۷۰ تن کشته و بیش از ۱۰۰ تن دیگر زخمی شدند. به دنبال این حمله، بار دیگر انتقادها از حکومت وحدت ملی بالا گرفت که در مورد تأمین امنیت غرب کابل کوتاهی می‌کند. در یک سال گذشته، غرب کابل شاهد چندین حمله مرگبار انتحاری گروه داعش بوده است.

حال ریاست جمهوری و مقام‌های امنیتی افغانستان تصمیم دارند تا تقسیم حوزه بزرگ سیزدهم امنیتی کابل در غرب این شهر به سه حوزه، گام‌های تازه‌یی را برای حل مشکلات امنیتی این منطقه بردارد.

۸ / ثور ۱۳۹۷

شروع یک فاجعه انسانی دیگر در میانمار

به دنبال حمله نیروهای میانمار به شورشیان اقلیت کاچین در نزدیکی مرز این کشور با چین در شمال میانمار، هزاران نفر آواره شده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که ارتش میانمار از زمین و هوا به مواضع شورشیان کاچین حمله کرده است.

یک سخنگوی شورشیان به خبرگزاری رویترز گفته است که درگیری‌های اخیر، بدترین درگیری‌ها در ۵۰ ساله اخیر بوده است.

myanmar

مارک کاتس، از مقام‌های بلندپایه سازمان ملل گفته است که درباره امنیت مردم آسیب‌پذیری که در خشونت‌ها گیر افتاده‌اند، نگرانی‌هایی وجود دارد.

از زمان آغاز بحران، نزدیک به ۱۲۰ هزار نفر به خاطر درگیری‌ها آواره و بی‌جا شده‌اند.

اقلیت کاچین در شمال میانمارکه عمدتا مسیحی هستند، خواهان خودمختاری بیشتر هستند.

این در حالی است که دولت میانمار در غرب این کشور هم با بحران مسلمانان روهینگیا رو‌به‌رو است.

۸ / ثور ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن 18 مخالف مسلح در شهرستان خوگیانی ولایت غزنی

در جریان عملیات تصفیوی و ضربات توپچی نیروهای اردوی ملی در شهرستان خوگیانی ولایت غزنی، ۱۱ مخالف مسلح دولت کشته و ۷ تن دیگر زخمی شده‌اند.

در یک خبرنامه وزارت دفاع آمده است که این عملیات در روستاهای بکاول، قلعه سرخ، کج قلعه، کهنه ده، پیرکه، قلعه سیدان، قلعه ولی بالا و قلعه ولی پائین شهرستان خوگیانی صورت گرفته است.

در جریان عملیات، یک میل دهشکه، یک عراده واسطه و ۴ عراه موتر سایکل مخالفین نابود گردیده است.