روایت خون و آتش؛ حمله انتحاری، بیش از ۱۵۰ کشته و زخمی و واکنش ها در رسانه های اجتماعی

روایت خون و آتش؛ حمله انتحاری، بیش از ۱۵۰ کشته و زخمی و واکنش ها در رسانه های اجتماعی

۲ / ثور ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

اولین حمله مرگبار انتحاری بر جمعیتی از شهروندان افغانستان که در حال انتظار برای طی مراحل درخواست های شناسنامه های شان در کابل بود، بیش از ۵۰ کشته و بیش از ۱۰۰ زخمی برجای گذاشته است.

این حمله صبح امروز مرکز سیار از اداره ثبت احوال نفوس افغانستان در جاده شهید مزاری مربوط به ناحیه ششم کابل را هدف قرار داد.

ساعاتی پس از این رویداد داعش مسولیت این حمله انتحاری را برعهده گرفت و گفت که تجمعی از “شیعیان” افغانستان را هدف قرار داده است.

رویداد مرگبار

با آن که پیش از این حملات خونباری بر مکان های مذهبی و غیرنظامی دیگر هزاره ها در یک سال گذشته در مناطق مختلف افغانستان انجام شده، اما این حمله بر کسانی صورت گرفته که برای شرکت در روند انتخابات درخواست شناسنامه داده بودند.

این حمله ساعاتی قبل از انفجار دیگری در پلخمری مرکز ولایت بغلان انجام شد که در آن نیز شش عضو یک خانواده در نزدیکی محل ثبت نام رای دهندگان کشته شدند.

از زمان آغاز آغاز روند ثبت نام رای دهندگان تا کنون، بیش از ۳ حمله بر مراکز ثبت نام انجام شده است. یکی از این حملات در غور انجام شد که شورشیان ۳ تن را از یک مرکز ثبت نام رای دهندگان با خود بردند. این افراد چند روز پس از آن حمله دوباره با پادرمیانی بزرگان محلی آزاد شدند.

واکنش های اولیه

ساعاتی پس از این حمله ریاست جمهوری و ریاست اجرایی افغانستان واکنش نشان داده و رییس جمهور ضمن محکومیت آن در تویتی گفته است که برای قربانیان این حادثه شفای عاجل می خواهد.

همزمان با این یکی از سخنگویان رییس جمهور افغانستان نیز نوشته که این حمله بر عزم مردم افغانستان برای شرکت در انتخابات تاثیر نخواهد گذاشت؛ موضع گیری که واکنش های تندی را از سوی برخی از کاربران رسان های اجتماعی در پی داشته است.

در همین حال، سفیران آمریکا و بریتانیا حمله امروز را به شدت محکوم کرده اند. جان بس سفیر آمریکا در تویتی این حمله مرگبار را دشمنی با دموکراسی خوانده است.

یوناما نیز با نشر تویتی ضمن ابراز انزجاز این حمله گفته که از حقوق اساسی مردم افغانستان حمایت می کند.

واکنش شهروندان

همزمان با این واکنش های گسترده ای ملی و بین المللی، شماری زیادی از شهروندان افغان در رسانه های اجتماعی غم نامه ها منتشر کرده و از وضعیت موجود ابراز نگرانی نموده اند.

یکی از افرادی که در صحنه انفجار حضور داشته به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته که اکنون می دانند که دولت افغانستان نمی تواند امنیت آن ها را تامین کند به این جهت باید سلاح بردارند.

یکی از کاربران فیس بوک نوشته که “مرگ دموکراسی در افغانستان!”.

کاربر دیگری نیز گفته که هزاره ها پس از هفده سال به حساب و کتاب مجدد نیاز دارد.

حملات پیوسته

حمله انتحاری امروز در ادامه حملات دیگر از این دست در کابل و شماری از کلان شهرهای افغانستان انجام شده است. در اول سال جاری خورشیدی، حمله انتحاری دیگری بر مراسم نوروز در کابل انجام شد که در آن بیش از ۲۸ تن کشته شدند.

پیش از این نیز در سال گذشته خورشیدی دو مسجد بزرگ در شمال و غرب کابل مورد حمله قرار گرفت که ده ها کشته و مجروح برجای گذاشت.

مسولیت این حملات هدفمند را همواره داعش برعهده گرفته است. شاخه خراسان گروه داعش از اواخر سال ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان فعال شده و اکنون بیشترین حملات مرگبار این گروه بر مراکز و تجمعات شیعیان انجام می شود.

با آن که دولت افغانستان اعلام کرده که حملات بزرگی را علیه مراکز داعش در شرق و شمال افغانستان انجام داده است اما این گروه همچنان می تواند مراکز غیرنظامیان را حتی در پایتخت افغانستان هدف قرار دهد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید