حمله طالبان بر شهرستان مقر و مرکز ولایت غزنی/ یک پاسگاه در حومه شهر غزنی سقوط کرده است

بازتاب خبرهای 28 حمل

۲۸ / حمل ۱۳۹۷

حمله طالبان بر شهرستان مقر و مرکز ولایت غزنی/ یک پاسگاه در حومه شهر غزنی سقوط کرده است

مقام‌های امنیتی در ولایت غزنی از حمله طالبان بر شهرستان مقر این ولایت و یک درگیری پنج ساعته نیروهای امنیتی با این گروه خبر می‌دهند. از سوی دیگر، یک عضو مجلس نمایندگان از ولایت غزنی می‌گوید که یک پاسگاه امنیتی در حومه شهر غزنی به دست طالبان سقوط کرده است.

در یک خبرنامه فرماندهی پولیس غزنی آمده است که در نتیجه درگیری پنج ساعته عصر روز گذشته(دوشنبه، ۲۷ حمل) نیروهای امنیتی با طالبان در ولسوالی مقر،۱۶ طالب مسلح کشته و ۱۳ طالب دیگر زخم برداشته است.

بر اساس این خبرنامه، در نتیجه این درگیری‌ها سه پولیس محلی نیز کشته شده است.

از سوی دیگر، شب گذشته نیز طالبان برخی از پاسگاه‌های حومه‌ شهر غزنی را مورد حملات شدید خود قرار دادند که این درگیری‌ها نیز چندین ساعت به طول انجامید.

تاکنون مقام‌های محلی غزنی در مورد تلفات هر دو جانب در حملات شب گذشته در اطراف شهر غزنی چیزی نگفته‌اند.

اما محمدعارف رحمانی، عضو مجلس نمایندگان از ولایت غزنی از سقوط یک پاسگاه در اطراف شهر غزنی و کشته شدن و زخمی شدن ۵ نیروی پولیس امن و نظم عامه خبر داده است.

آقای رحمانی در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است: «امشب پوسته ۰۱ نظم‌عامه در نزدیک مدرسه قاری احمدالله در غرب شهر غزنی به وسیله تروریستان سقوط کرده در این رویداد ۳ تن از مسنوبان نظم عامه شهید و ۲ تن دیگر زخمی شده است!»

اما به گفته این عضو مجلس، «جالب این جاست که هیچ کمکی از سوی مسئولان امنیتی برای نجات پوسته صورت نگرفته است. این نشان می‌دهد که رهبری نیروهای امنیتی در ولایت غزنی از هم پاشیده و اگر مسئولان ارشد امنیتی در پایتخت دیر بجنبند، شهر غزنی به دست تروریستان سقوط خواهد کرد!»

آقای رحمانی نوشته است که این پاسگاه در واقع در انتهای منطقه حیدرآباد قرار داشته و طالبان اگر می‌خواستند، می‌توانستند به داخل شهر رخنه نمایند و به ساختمان مقام ولایت و تعمیر فرماندهی پولیس غزنی برسند.

۲۸ / حمل ۱۳۹۷

کمیته رؤسای مجلس نمایندگان افغانستان تاریخ استیضاح رییس امنیت ملی را مشخص کرد

سرانجام پس از کشمکش‌ها بر سر استیضاح معصوم استانکزی، رییس امنیت ملی افغانستان، کمیته رؤسای مجلس نمایندگان تصمیم گرفته آقای استانکزی را در جلسه علنی روز چهارشنبه(۵ ثور)، استیضاح کند.

یک منبع در مجلس نمایندگان به خبرنامه گفت که پس از دو دستگی میان اعضای مجلس نمایندگان به خصوص رؤسای کمیسیون‌های امنیتی، کمیته رؤسا تصمیم نهایی خود را برای استیضاح رییس امنیت ملی گرفت.

برای اولین بار مجلس نمایندگان به دنبال عدم حضور آقای استانکزی در نشست علنی این مجلس، تصمیم به استیضاح او گرفت. اما در ادامه موضوع استیضاح آقای استانکزی به نوعی کنار گذاشته شد.

stanikzei

این در حالی است که رییس امنیت ملی هفته قبل در صحن علنی مجلس نمایندگان حضور یافت و به سوالات نمایندگان پاسخ داد. به دنبال این حضور، برخی نمایندگان اعلام کردند که معصوم استانکزی با پاسخ‌های خود، قناعت نمایندگان را به دست آورده است.

اما سرانجام امروز(سه شنبه، ۲۸ حمل) در کمیته رؤسا روز استیضاح رییس عمومی امنیت ملی تعیین گردید.

نمایندگانی که درخواست استیضاح رییس امنیت ملی را امضا کرده‌اند، او را به عدم کفایت کاری متهم می‌کنند.

۲۸ / حمل ۱۳۹۷

انتقاد عبدالله از عمل‌کرد کمیسیون انتخابات و حضور کمرنگ مردم در مراکز ثبت‌نام رأی‌دهندگان

رییس اجرایی حکومت افغانستان از حضور کمرنگ مردم در مراکز ثبت‌نام رأی‌دهندگان انتقاد می‌کند و می‌گوید که عدم آگاهی مردم از این روند، سبب کمرنگ بودن حضور آنان در مراکز ثبت نام شده است.

عبدالله عبدالله می‌گوید: «نبود آگاهی عامه دلیل کمرنگ بودن مردم در مراکز است، چون انتخابات خواست مردم است و در جریان اصلاحات انتخاباتی می‌تواند ثبت‌نام رأی‌دهنده‌ها از تقلب جلوگیری کند».

abdullah abdullah

بر اساس آخرین گزار‌ش‌ها، با گذشت چهار روز از آغاز روند نام‌نویسی برای انتخابات مجلس نمایندگان و شوراهای شهرستان‌ها، بیش از ۴۸ هزار تن در این روند شرکت کرده‌اند.

با این حال، احمدضیا مسعود، نماینده پیشین رییس‌جمهور افغانستان در امور اصلاحات که با شناس‌نامه‌اش در یکی از مراکز ثبت‌نام حضور یافته، می‌گوید که واجدین شرایط رأی‌دهی باید برای شکستن انحصار قدرت، نام‌نویسی کنند.

۲۸ / حمل ۱۳۹۷

انتقال نزدیک به 7هزار پناهنده غیرقانونی افغانستان از ترکیه به کابل در 17 روز

به دنبال یک توافق دولت ترکیه با حکومت افغانستان، در چند هفته اخیر نزدیک به هفت هزار پناهجوی غیرقانونی افغانستان از ترکیه به کابل برگردانده شده‌اند.

رسانه‌های ترکیه به نقل از یک خبرنامه وزارت داخله این کشور اعلام کرده‌اند که در ۹ پرواز چارتر از هفته اول ماه اپریل از ترکیه به کابل، ۶۸۴۶ پناهجوی بدون سند افغانستان به این کشور برگردانده شده‌اند.

مقام‌های ترکیه پیش از این گزارش داده بودند که تنها در سه ماه نخست سال ۲۰۱۸، نزدیک به ۲۰هزار پناهجوی غیرقانونی افغانستان وارد این کشور شده‌اند.

rufugees

وزارت امورمهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان می‌گوید که قرار است هیأتی از این وزارت به زودی به ترکیه سفر کند تا در مورد وضعیت مهاجرین این کشور با مقام‌های ترکیه، دیدار و گفت‌وگو نماید.

به گفته سید حسین عالمی بلخی، وزارت امورمهاجرین در جریان اخراج اجباری مهاجرین غیرقانونی افغانستان از ترکیه قرار ندارد.

۲۸ / حمل ۱۳۹۷

افتتاح دو بخش جدید در مرکز جراحی اعصاب شفاخانه شیخ زاید در کابل

وزارت صحت عامه افغانستان از افتتاح بخش‌های داخله اعصاب و واحد مراقبت‌های جدی شفاخانه شیخ زاید در کابل توسط وزیر صحت عامه این کشور خبر می‌دهد.

با افتتاح این دو مرکز جدید، دیگر نیاز نیست مریضان افغانستان برای درمان بیماری‌های عصبی و انجام جراحی‌های پیشرفته اعصاب به خارج از کشور بروند.

در یک خبرنامه وزارت صحت عامه آمده است، دکتور فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه امروز سه‌شنبه(۲۸ حمل) با افتتاح دو بخش جدید شفاخانه شیخ زاید، خاطرنشان کرد که در تلاش اند تا این مرکز در شفاخانه شیخ زاید را به یک مرکز مکمل و معیاری جراحی اعصاب در سطح منطقه مبدل نمایند.

photo_2018-04-17_19-06-27

بخش‌های داخله اعصاب و واحد مراقبت‌های جدی شفاخانه شیخ زاید با ظرفیت ۵۰ بستر، با تمام تجهیزات طبی از قبیل وینیلاتور، ماشین EEG  مانیتور، سرنج پمپ، انفیوژن پمپ، التراسوند، دستگاه سکن، سیستم اکسیجن و لابراتوار مجهز شده است.

این بخش‌ها با هزینه نزدیک به ۱۵ میلیون افغانی از بودجه وزارت صحت عامه ایجاد گردیده و دارای ۱۲ متخصص، ۲۵ پرستار و ۱۲ کارگر خدماتی می‌باشد.

شفاخانه شیخ زاید که یک مرکز اختصاصی جراحی اعصاب می‌باشد، در ماه حمل سال ۱۳۹۶ افتتاح گردید و از شروع کار آن تاکنون، به تعداد ۸ هزار و ۱۰۲ مریض  را در بخش‌های خدمات سراپا، داخل بستر، خدمات عاجل، مراقبت‌های جدی و تشخیصیه، درمان نموده است. علاوه بر آن، در این شفاخانه ۳۵۰ عملیات بزرگ جراحی اعصاب که اکثریت آن قبلا در افغانستان قابل اجراء نبود، صورت گرفته است.

۲۸ / حمل ۱۳۹۷

افزایش 20 درصدی حق آبه ولایت نیمروز از آب هلمند

به دنبال اعتراض مردم و کشاورزان ولایت نیمروز به کم‌آبی در این ولایت و مسدود شدن آب به روی آن‌ها از ولایت هلمند، در نشستی با حضور وزیر انرژی و آب و والیان نیمروز و هلمند در زرنج، توافق شد تا حق آبه نیمروز از آب هلمند ۲۰ درصد افزایش یابد.

این توافق روز دوشنبه(۲۷ حمل) و به دنبال سفر علی‌احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب و والی هلمند به شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز صورت گرفته است.

Nimroz

به گفته محمد سمیع، والی نیمروز، باشندگان این ولایت با کمبود شدید آب روبرو اند و از مسئولان می‌خواهند این مشکل را حل کنند.

وی خاطرنشان کرد، بر اساس توافق قبلی، حالا آب تا شهرستان چهاربرجک این ولایت رسیده و او امیدوار است با توافق تازه، جریان آب تا شهر زرنج نیز برسد.

والی نیمروز و نمایندگان این ولایت ادعای دادن آب به ایران را رد کردند.

پس از بحث و تبادل نظر میان مسؤولان هر دو ولایت، چنین توافق شد که حق آبه‌ ولایت نیمروز ۲۰ درصد افزایش یابد تا آب به شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز برسد و پس از آن، روند جریان آب به حالت عادی برگردد.