هشدار مجلس نمایندگان از تکرار فاجعه قندز در ولایت غزنی

بازتاب خبرهای 27 حمل

۲۷ / حمل ۱۳۹۷

هشدار مجلس نمایندگان از تکرار فاجعه قندز در ولایت غزنی

مجلس نمایندگان افغانستان امروز نسبت به وضعیت امنیتی ولایت غزنی واکنش نشان داده و نسبت به مواجه شدن این ولایت با سرنوشت قندز هشدار دادند.

رییس و اعضای مجلس نمایندگان افغانستان افغانستان هشدار می‌دهند که اگر حکومت به وضعیت امنیتی غزنی توجه نکند، این ولایت با سرنوشت قندز مواجه می‌شود.

شماری از نماینده‌های مردم غزنی در مجلس نمایندگان در نشست امروز دوشنبه(۲۷ حمل) گفتند، در این اواخر حملات مخالفین مسلح بر تأسیسات حکومتی در ولایت غزنی بیشتر شده و علاوه بر این، قتل‌های عمد نیز در این شهر افزایش یافته‌ که مردم را سخت نگران ساخته‌است.

Parliament

محمد علی اخلاقی در این مورد می‌گوید: «خطر سقوط ولایت و ولسوالی‌های غزنی همچنان وجود دارد، اگر حکومت مرکزی به وضعیت امنیتی غزنی توجه نکند، غزنی در معرض سقوط قرار دارد و تجربه تلخی که ما در قندز داشتیم، ما این وضعیت را در غزنی هم شاهد خواهیم بود».

به دنبال این سخنان نمایندگان غزنی در مجلس، عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس مجلس نمایندگان نیز وضعیت امنیتی ولایت غزنی را قابل نگرانی دانست و از ارگان‌های امنیتی خواست تا به این وضعیت توجه جدی نمایند.

این در حالی است که وزارت دفاع افغانستان تهدیدات امنیتی غزنی را پذیرفته و می‌گوید، هم‌اکنون ۱۹ عملیات به‌ شمول غزنی در نقاط مختلف کشور که با تهدیدات امنیتی مواجه هستند، جریان دارد.

این وزارت می‌گوید، عملیات‌های پاک‌سازی به‌شمول مرکز ولایت غزنی، در شهرستان‌های اندر، زنه‌خان، قره‌باغ و خواجه عمری ولایت غزنی انجام شده و نتایج خوبی نیز در قبال داشته‌است.

۲۷ / حمل ۱۳۹۷

کمیسیون انتخابات: در دو روز گذشته نزدیک به 13هزار رأی‌دهنده ثبت‌نام کرده‌اند

برخلاف برخی گزارش‌های بدبینانه، مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گویند که در دو روز گذشته،  ۱۲۷۰۰ هزار رأی‌دهنده نام‌های خود را در سراسر کشور ثبت کرده‌اند.

سید حفیظ‌الله هاشمی، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات امروز دوشنبه(۲۷ حمل) به طلوع‌نیوز گفته است که می‌گوید که در دو روز گذشته بیش از دوازده هزار تن نام‎های شان را در مرکزهای رأی دهی در کشور ثبت کرده‌اند.

womens registering for voting

به گفته وی، ۲۵ درصد از کسانی که ثبت‌نام کرده‌اند را بانوان تشکیل می‎دهند.

در عین حال آقای هاشمی می‎پذیرد که روند ثبت‌نام به کندی پیش می‎رود، اما می‌گوید که آنان تلاش می‎کنند تا رقم ثبت نام مردم در مراکز ثبت‌نام ‎گان در روزهای آینده بیشتر گردد.

کمیسیون مستقل انتخابات روز شنبه هفته جاری روند ثبت نام رأی‌دهند‎گان را با گشایش ۱۴۱۹ مرکز در سراسر افغانستان آغاز کرد، اما آقای هاشمی می‎گوید از این میان ۴۴ مرکز به سبب ناامنی باز نشده‎اند.

در همین حال، فضل الهادی، رییس مجلس سنا که امروز دوشنبه همراه با شماری از سناتوران برای ثبت نام به مرکز ثبت نام‌ها در لیسه حبیبه آمده بودند، موفقیت روندهای انتخاباتی را به شرکت پر رنگ مردم در انتخابات آینده می‎داند. وی گفت: «فرض است برای شما که به محله‎های انتخاباتی بروید و تذکره خود را ثبت کند».

۲۷ / حمل ۱۳۹۷

برقراری آتش‌بس میان نظامیان افغانستان و پاکستان در دند پتان

درگیری شدیدی که امروز دوشنبه(۲۷ حمل) میان نظامیان افغانستان و پاکستان در شهرستان دند پتان ولایت پکتیا آغاز شده بود، با اعلام آتش‌بس از سوی دو طرف متوقف شده است.

درگیری امروز در شهرستان دند پتان ولایت پکتیا پس از آن آغاز شد که روز گذشته(یک‌شنبه، ۲۶ حمل) نیروهای مرزی دو کشور در شهرستان جاجی میدان ولایت خوست درگیر شدند. نظامیان افغانستان ورود نظامیان پاکستانی به خاک افغانستان و تلاش برای ایجاد یک پاسگاه جدید مرزی را عامل اصلی این درگیری‌ها می‌دانند.

توقف درگیری در شهرستان دند پتان ولایت پکتیا در نتیجه نشست مشترک دو طرف به دست آمده که پس از ظهر امروز برگزار شد.

Border soliders

در این نشست، مقام‎های امنیتی افغانستان به نظامیان پاکستانی هشدار دادند که اگر بار دیگر بر بخش‎های مرزی افغانستان حمله کنند، عواقب بدی در انتظار آن‌ها خواهد بود.

دگرمن فریدون فیاض، رییس ارکان پولیس مرزی در حوزه جنوب شرق گفت: «هر تحرکی را که شما (نظامیان پاکستان) در سرحد اجرا می‌کنید، باید جانب مقابل در جریان باشد، اما متأسفانه این کار قطعا نشده است».

نظامیان پاکستانی نیز نبرد را راه حل ندانسته و بر برقراری آتش‌بس تأکید کردند.

پریکتیر اختر، یک نظامی پاکستان در این‌باره گفت: «اکنون که شما اعتراض دارید نظامیان پاکستان از مرز عبور کرده‌اند، این می‌شد از راه گفت‌وگو حل شود».

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که در درگیری میان نظامیان افغانستان و پاکستان در شهرستان جاجی میدان ولایت خوست، ۱۴ نظامی پاکستانی کشته، ۱۷ تن از مرزبانان این کشور زخم برداشته و یک نفر از آن‌ها به اسارت نیروهای امنیتی افغانستان درآمده است.

۲۷ / حمل ۱۳۹۷

7 کشته و 17 زخمی در شورش زندانیان یک زندان در امریکا

شورش در یک زندان در کارولینای جنوبی ایالات متحده آمریکا، ۷ کشته و ۱۷ زخمی برجا گذاشت.

مسئولان یک زندان در کارولینای جنوبی اعلام کردند که در جریان یک شورش در این زندان، ۷ شورشی کشته و ۱۷ زندانی دیگر مجروح شدند.

این رویداد روز گذشته (یکشنبه، ۲۶ حمل) اتفاق افتاده است. نیروهای نظامی و امنیتی کمتر از ۸ ساعت پس از وقوع این رویداد موفق به سرکوب شورشیان شده و آرامش را به زندان بازگردانده‌اند.

دلیل و انگیزه این ناآرامی‌ها در زندان مشخص نشده، اما مسئولان زندان گفته‌اند که تحقیقات در این زمینه آغاز شده است.

تمام کشته و زخمی‌شدگان این رویداد از زندانیان شورشی بوده‌اند.

۲۷ / حمل ۱۳۹۷

پناهجویان زیر سن می‌توانند خانواده خود را به اروپا بیاورند

دادستانی کل اتحادیه اروپا طی حکمی اعلام کرده که پناهجوی زیر سن قانونی که هنگام رسیدگی به پرونده‌اش به سن قانونی برسد، حق دارد برای پیوستن به خانواده‌اش، آن‌ها را نیز به اروپا بیاورد.

در این حکم گفته شده که چنین درخواستی باید سه ماه پس از آن‌که حق پناهندگی فرد تأیید شد، به مقام‌های کشور امن ارائه شود.

این حکم پس از آن صادر شده است که یک دختر نوجوان اهل اریتره در سال ۲۰۱۴ توانسته بود خود را بدون هیچ سرپرستی به هالند رسانده و تقاضای پناهندگی کند. درخواست پناهندگی این دختر در آن زمان پذیرفته شده بود.

refugee girl

این دختر چند ماه بعد و در همان سال به سن قانونی رسید و یک سازمان هالندی برای پدر و مادر و سه برادر کوچک او تقاضای ویزای اقامت موقت کرد تا اعضای خانواده او بتوانند به هم بپیوندند.

مسئولان وزارت داخله هالند در ابتدا این درخواست را رد کرده بودند، اما سرانجام این طرح از سوی دادستانی کل اتحادیه اروپا به تصویب رسیده است.