دیدار صلاح‌الدین ربانی با جنرال دوستم در ترکیه

بازتاب خبرهای 25 حمل

۲۵ / حمل ۱۳۹۷

دیدار صلاح‌الدین ربانی با جنرال دوستم در ترکیه

صلاح‌الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان و سرپرست وزارت خارجه این کشور در سفری به ترکیه، با جنرال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان و معاون نخست رئیس‌جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده است.

rabani and dostom

این دیدار جمعه‌شب(۲۴ حمل) در استانبول صورت گرفته است.

آقای ربانی در یادداشتی در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است که در این دیدار دو طرف درباره شرایط سیاسی و امنیتی افغانستان به ویژه وضعیت امنیتی شمال گفت‌وگو کرده‌اند.

در ادامه این یادداشت آمده است که در این دیدار گفت‌وگوهای مفصلی درباره برنامه‌ها و موضع «ائتلاف نجات افغانستان» درباره انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری آینده این کشور نیز صورت گرفته است.

این در حالی است که به دنبال سفر هفته گذشته «بن علی یلدریم»، نخست‌وزیر ترکیه به افغانستان، گمانه‌زنی‌ها برای بازگشت جنرال دوستم از ترکیه به کشور، بار دیگر شدت گرفته است. نخست‌وزیر ترکیه در جریان دیدار با رهبران افغانستان، گفت‌وگوهایی نیز در مورد جنرال دوستم و سرنوشت او داشته است.

۲۵ / حمل ۱۳۹۷

هند افغانستان را در تلاش برای شکست هراس‌افگنان تنها نمی‌گذارد

وزیر دفاع ملی افغانستان برای دیدار با مقام‌های سیاسی و نظامی هند، در سفری به دهلی نو رفته و با همتای هندی خود، رییس ستاد ارتش، رییس ستاد نیروی هوایی و هم‌چنین وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده است.

در یک خبرنامه‌ وزارت دفاع ملی افغانستان آمده است که در این دیدار، روی وضعیت امنیتی افغانستان، گسترش همکاری‌های نظامی و آموزش منسوبان ارتش این کشور گفت‌وگو شده است.

bahrami

خبرنامه افزوده است که مقام‌های سیاسی و نظامی هند به وزیر دفاع ملی افغانستان وعده داده‌اند که به صفت همکار منطقه‌‌یی افغانستان در امر مبارزه ضد هراس‎افگنی و آموزش منسوبان ارتش این کشور، به کمک‌های‌شان با وزارت دفاع افغانستان ادامه می‌دهند.

سوشما سواراج، وزیر خارجه‌ هند گفته است که برای تأمین امنیت منطقه، نیاز به فشارهای سیاسی بر شبکه‌های پشتیبان هراس‌افگنان است.

خانم سواراج افزوده که هند، افغانستان را در تلاش برای شکست هراس‌افگنان تنها نمی‌گذارد.

۲۵ / حمل ۱۳۹۷

سیگار: به ارزش 154 میلیون دالر از مواد نفتی نیروهای امنیتی افغانستان دزدی شده است

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارشی تازه اعلام کرده به ارزش ۱۵۴ میلیون دالر مواد نفتی نظامیان افغانستان در سال‌های گذشته دزدی شده است.

سیگار خاطرنشان کرده که دزدی از مواد نفتی نیروهای امنیتی افغانستان به یک کار و بار پر سود مبدل شده و این دزدی می‌تواند به یکی از منابع تمویل مالی گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان تبدیل شده باشد.

trucks

به گفته سیگار، پنتاگون از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶ بیش از ده میلیون لیتر مواد نفتی به ارزش ۱۳ میلیارد دالر را برای عملیات‌های نظامی در افغانستان فراهم کرده است.

این در حالی است که سیگار پیش از این نیز گزارش‌های متعددی در مورد فساد گسترده در نهادهای امنیتی افغانستان از فروش سلاح و مهمات تا دیگر ساز و برگ‌های نظامی منتشر کرده است.

۲۵ / حمل ۱۳۹۷

بیش از 50 درصد زنان و 25 درصد مردان در بامیان تذکره ندارند

هم‌زمان با آغاز ثبت‌نام رأی‌دهندگان در انتخابات پارلمانی و شوراهای شهرستان‌ها در سراسر افغانستان به شمول بامیان، شورای ولایتی این ولایت می‌گوید که بیش از ۵۰ درصد خانم‌ها و ۲۵ درصد آقایان در این ولایت تذکره ندارند.

تعدادی از وکلای شورای ولایتی بامیان که امروز شنبه(۲۵ حمل) در یک نشست خبری در مرکز این ولایت سخن می‌گفتند، از تاخیر در روند توزیع تذکره‌های کاغذی انتقاد کرده و آن‌را چالش بزرگی در روند برگزاری انتخابات و ثبت‌نام رأی‌دهند گان خواند.

Afghan ID cards

اعضای شورای ولایتی بامیان خواهان توزیع هرچه زودتر تذکره‌های کاغذی شدند.

آن‌ها از ریاست ثبت احوال و نفوس و اداره محلی بامیان خواستند تا هرچه زودتر امکانات لازم از مرکز به بامیان منتقل شده و تیم‌های سیار جهت توزیع تذکره به شهرستان‌ها اعزام شوند.

عدالاحد بینوا، منشی شورای ولایتی بامیان می‌گوید که تنها در شهرستان کهمرد این ولایت، بیش از ۹۵ درصد خانم‌ها تذکره نداشته و در صورت عدم تشکیل تیم‌های سیار جهت توزیع تذکره، آن آنان از حق رأی‌دهی بازخواهند ماند.

۲۵ / حمل ۱۳۹۷

وزارت دفاع روسیه: اکثر موشک‌های شلیک شده به سوی سوریه، رهگیری و منهدم شده است

وزارت دفاع روسیه می‌گوید که در نتیجه ۴۶ موشک شلیک شده از سوی امریکا، بریتانیا و فرانسه به سوی چهار فرودگاه در سوریه، ۳۹ موشک از سوی سیستم‌های پدافند موشکی رهگیری و نابوده شده و تنها ۷ موشک رهگیری نشده است.

امریکا، بریتانیا و فرانسه بامداد امروز شنبه(۲۵ حمل) دست به حملات هوایی و موشکی به مناطق مختلف سوریه، به خصوص در اطراف شهر دمشق، پایتخت این کشور زدند.

این حملات اقدامی تلافی‌جویانه به حمله شیمیایی ارتش سوریه در منطقه دوما در شرق شهر دمشق صورت گرفته، حمله‌یی که سوریه، روسیه و ایران می‌گویند صورت نگرفته و آن‌چه به نمایش درآمده، دروغین و نمایشی بوده است.

syria

به دنبال حملات موشکی امروز به سوریه، وزارت دفاع روسیه می‌گیرد که اکثر این موشک‌ها رهگیری و منهدم شده است که جزییات آن به این شرح است:

ـ ۱۶ موشک به سمت فرودگاه حمص شلیک شده که ۱۳ فروند از آن‌ها منهدم شده‌اند.

ـ فرودگاه مزه هدف ۹ موشک قرار گرفته که ۵ فروند از آن‌ها منهدم شدند.

ـ ۱۳ موشک به سمت فرودگاه ضمیر شلیک شده‌اند که تمامی این موشک‌ها منهدم شدند.

ـ ۱۸ موشک شلیک شده به سمت فرودگاه جنوب شرق دمشق ره‌گیری شده‌اند.

وزارت دفاع امریکا اعلام کرده که برنامه جدیدی برای حمله به سوریه ندارد.