نمایش قدرت بازیگران محلی در هرات؛ پایان تنش ها میان رییس معارف و رییس شورای ولایتی

نمایش قدرت بازیگران محلی در هرات؛ پایان تنش ها میان رییس معارف و رییس شورای ولایتی

۱۹ / حمل ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

پس از تلاش‌های پی‌گیر و میانجی‌‌گری بزرگان مردمی، نمایندگان پارلمان و علمای دینی ولایت هرات، تنش‌های به وجود آمده‌ اخیر میان رئیس معارف و رئیس شورای ولایتی هرات، امروز (یکشنبه، ۱۹ حمل) پایان یافت و عبدالرزاق احمدی و کامران علی‌زایی یک‌دیگر را به آغوش گرفتند.

نثاراحمد فیضی غوریانی، نماینده مردم هرات در مجلس نمایندگان گفته است که این مصالحه در نتیجه تلاش هیأت پارلمانی، بزرگان مردمی و مولوی خداداد صالح، رئیس شورای مردمی علمای حوزه غرب صورت گرفته است.

آغاز تنش‌ها

ماجرا از جایی آغاز شد که کامران علی‌زایی، رئیس شورای ولایت هرات، عبدالرزاق احمدی، رئیس معارف این ولایت را به گزینش سلیقه‌یی افراد در چوکات ریاست معارف متهم کرده و خواستار برکناری او شد.

رئیس شورای ولایتی هرات همچنان رئیس معارف این ولایت را به دامن‌زدن اختلافات قومی و سیاسی‌ساختن معارف متهم کرده بود؛ اتهام‌هایی که بعدا از سوی احمدی رد شد.

کامران علی‌زایی در یک نشست خبری در ولایت هرات هشدار داده بود که اگر عبدالرزاق احمدی تا امروز (یکشنبه، ۱۹ حمل) از سمتش کنار نرود، خودش اقدام به بستن دروازه‌های ریاست معارف هرات خواهد کرد.

با این حال، عبدالرزاق احمدی روز پنج‌شنبه هفته گذشته از کامران علی‌زایی دعوت کرد تا در مناظره‌یی عمومی شرکت کرده و به تنش‌ها و مشکلات پاسخ داده شود، ولی آقای علی‌زایی از شرکت در این مناظره خودداری کرده بود.

Herat-2

تظاهرات مردمی

به دنبال این تنش‌ها، ده‌ها تن از ساکنان شهرستان‌های سرحدی ولایت هرات، روز پنجشنبه هفته گذشته(۱۶ حمل) در اعتراض به سیاسی‌سازی معارف هرات از سوی رئیس این اداره، بزرگ‌راه هرات-اسلام قلعه را به روی ترافیک بستند.

معترضین بزرگ‌راه هرات-اسلام قلعه را در منطقه «تیرپل» شهرستان «کهسان» به روی رفت و آمد بستند و با شعار «معارف هرات متعلق به همه مردم هرات است» گفتند، معارفی که مطابق به نیاز و حق مردم نباشد، برای آن‌ها پذیرفتی نیست.

از سویی هم، هزاران تن از ساکنان شهر هرات روز شنبه(۱۸ حمل) به منظور حمایت از ریاست معارف این ولایت، دست به تظاهرات زدند. این معترضان کامران علی‌زایی را به قلدری و زورگویی متهم کرده و گفتند که جمع شده‌اند تا ثابت بسازند پاسخ آنان به قلدری‌های علی‌زایی، «نه» است.

هیأت دولتی برای حل تنش

در همین حال، جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به رسانه گفته بود که هیأت بلند‌رتبه‌یی از سوی ارگ ریاست جمهوری و مجلس نمایندگان افغانستان برای بررسی کشمکش‌های اخیر به هرات آمده‌ و این مسأله را به گونه‌ همه‌جانبه بررسی می‌کند.

این در حالی است که چندی پیش علی‌زایی به جرم سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌یی به ۲ سال و شش ماه زندان محکوم شد. به دنبال این قضیه، دادستانی کل افغانستان حکم بازداشت، ممنوع‌الخروجی و تعلیق وظیفه‌ علی‌زایی را صادر کرد، اما پس از مدتی، او دوباره و بدون این‌که بازداشت شود، به وظیفه‌اش برگشت.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید