دیدار یلدرم و غنی؛ تأکید مجدد ترکیه بر حمایت از پروسه صلح افغانستان |
دیدار یلدرم و غنی؛ تأکید مجدد ترکیه بر حمایت از پروسه صلح افغانستان

بازتاب خبرهای 19 حمل

Image Title
۱۹ / حمل ۱۳۹۷

دیدار یلدرم و غنی؛ تأکید مجدد ترکیه بر حمایت از پروسه صلح افغانستان

نخست‌وزیر ترکیه در دیدار با محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان، نسبت به ادامه کمک‌های این کشور به افغانستان اطمینان داد و بار دیگر، حمایت ترکیه از پروسه صلح به رهبری افغانستان را اعلام نمود.

در این دیدار که بعد از ظهر امروز در قصر گل‌خانه ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان برگزار شد، دو طرف در مورد مسایل امنیتی، همکاری‌های اقتصادی، مبارزۀ مشترک با تروریزم، پروسۀ صلح، هم‌کاری در بخش تعلیمات و تحصیلات عالی، مناسبات فرهنگی و تحکیم ارتباطات همه‌جانبه میان دو کشور، بحث و گفتگو کردند.

اشرف غنی در این دیدار گفت که روابط افغانستان و ترکیه به‌زمان‌های دور برمی‌گردد و دوکشور نظر به‌مناسبات مشترک دینی و فرهنگی، از سالیان متمادی در زمینه‌های گوناگون هم‌کار بوده‌اند.

turkey-pm-and-abdullah-abdullah-5

وی از کمک و هم‌کاری‌های ترکیه در سال‌های گذشته به‌خصوص در بخش امنیتی، اقتصادی، تحصیلی، آموزش پولیس ملی و استفاده از تجارب آن کشور در بخش اداره اراضی با افغانستان، قدردانی نمود.

نخست‌وزیر ترکیه نیز از ادامۀ کمک و هم‌کاری‌های این به افغانستان در عرصه‌های مختلف اطمینان‌ داد گفت که از پروسۀ صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت کرده، آماده هرنوع همکاری دراین راستا می‌باشند.

۱۹ / حمل ۱۳۹۷

تیرباران یک دانشجوی دختر در ولایت فاریاب

مقام‌های محلی در ولایت فاریاب گفته‌اند که یک دانشجوی دختر صبح امروز(یک‌شنبه، ۱۹ حمل) در مسیر راه شهرستان پشتون‌کوت و شهر میمنه، از سوی افراد مسلح ناشناس از موتر پایین و تیرباران شده است.

سخنگوی والی فاریاب گزارش داده، این دختر خانم که رعنا نام دارد، باشنده اصلی شهرستان پشتونکوت ولایت فاریاب بوده و در رشته نرسنگ یا قابلگی درس می‌خوانده است.

Map

به گفته مقام‌های محلی فاریاب، هنوز دلیل و انگیزه اصلی این قتل مشخص نیست، اما بررسی‌‌ها در این زمینه آغاز شده است.

اما برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که این دختر چندی پیش با یک جوان ساکن شهرستان گرزیوان ولایت فاریاب نامزد شده بود و اخیرا در تلاش فسخ نامزدی بوده است.

۱۹ / حمل ۱۳۹۷

نزاع بر سر رهبری گروه داعش در شمال افغانستان و کشته شدن دو جنگجوی ازبکستانی

مقام‌های محلی در ولایت جوزجان گفته‌اند که ۲ تن از جنگجویان ازبکستانی گروه داعش در نتیجه درگیری میان گروهی در این ولایت کشته شده‌اند.

آریانانیوز به نقل از عبدالرحمن محمودی، معاون والی جوزجان نوشته که پس از کشته شدن قاری حکمت، رهبر گروه داعش در شمال افغانستان، تنش‌ها میان داعشیان ازبکستانی و قاری حبیب‌الرحمن که به تازگی به عنوان مسوول گروه داعش معرفی شده، اوج گرفته که در نتیجه درگیری میان این دو گروه، ۲ داعشی ازبکستانی کشته شده‌اند.

ISIS

قاری حکمت، رهبر گروه تروریستی داعش در شمال افغانستان روز جمعه گذشته(۱۷ حمل) در نتیجه حمله هوایی نیروهای حمایت قاطع ناتو در شهرستان درزاب ولایت جوزجان کشته شد.

با این حال، معاون والی جوزجان گفته که اطلاعاتی در مورد کشته شدن مفتی نعمت، یکی از افراد کلیدی گروه داعش نیز وجود دارد، اما این اطلاعات زیاد موثق نیست.

۱۹ / حمل ۱۳۹۷

دیدار مشاور امنیت ملی افغانستان و معاون وزارت خارجه آمریکا در کابل

محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان با خانم الس ویلز، معاون وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در دفتر کارش در کابل دیدار کرده است.

در این دیدار که امروز (یکشنبه، ۱۹ حمل) در کابل انجام شده، دو طرف در مورد اوضاع سیاسی و امنیتی افغانستان و منطقه گفتگو کرده‌اند.

دو طرف همچنان ضمن بررسی موضوعات پس از نشست کابل و نشست تعقیبی تاشکند، بر تقویت روند صلح و توسعه مبارزه در برابر تروریزم نیز تأکید کرده‌اند.

محمد حنیف اتمر در این دیدار گفته است که پشتیبانی از روند صلح افغانستان در سطح منطقه و جهان موجود بوده و اجماع به وجود آمده‌ منطقه‌یی در این راستا، فرصت مهم برای افغانستان است.

الیس ویلز، معاون وزیر خارجه آمریکا نیز از پالیسی‌ها و پیشرفت دولت افغانستان حمایت کرده و جهت دادن مثبت به اجماع منطقه‌‎یی و جهانی در مورد صلح را مهم دانسته است.

۱۹ / حمل ۱۳۹۷

نخست‌وزیر ترکیه در کابل: وقت صلح طالبان با حکومت افغانستان فرا رسیده است

نخست‌وزیر ترکیه که در سفر به کابل آمده، در یک نشست مشترک خبری با ریاست اجرایی حکومت افغانستان گفت که اکنون وقت آن است که طالبان با حکومت افغانستان صلح کند.

بن علی یلدرم تأکید کرد که طالبان باید از فرصت‌ تاریخی و بی‌سابقه‌یی که به وجود آمده، استفاده کنند.

وی هم‌چنان گفت که ترکیه از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند.

در این نشست خبری مشترک، نخست‌وزیر ترکیه افزود که کشورش از بهبود روابط افغانستان و پاکستان حمایت می کند و امیدوار است که این دو کشور مشکلات به وجود آمده را حل کنند.

بن علی یلدرم در مورد روابط تجاری ترکیه با افغانستان نیز صحبت کرد و گفت که روابط ترکیه با افغانستان هم از نگاه اقتصادی و هم از نگاه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی روز به روز در حال افزایش است. ترکیه سالانه بورسیه‌های زیاد تحصیلی را برای دانشجویان افغانستان فراهم می‌کند که آنان بیشتر نقش یک سفیر افغانستان را در ترکیه بازی می‌کنند.

  Turkey Prime Minister

نخست‌وزیر ترکیه همچنان افزود که در ارتباط به موضوع مکاتب افغان-ترک، ترکیه می‌خواهد تدابیری را روی دست بگیرد که این مکاتب از این کشور نمایندگی کند.